Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: ευρεση καταναλωσης και καταλληλη μπαταρια και ηλιακο πανελ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    95

    Προεπιλογή ευρεση καταναλωσης και καταλληλη μπαταρια και ηλιακο πανελ

    Γεια σας παιδια,θα ηθελα λιγο τη βοηθεια των ειδικων αλλα μια θερμη παρακληση.Επειδη απο τη βοηθεια σας θα εξαρτηθει το κοστος των πραγματων που θα παρω παρακαλω ας απαντησουν ατομα που πραγματικα γνωριζουν το αντικειμενο.Ευαχαριστω.

    Εχω φτιαξει εναν Σταυρό που θελω να τοποθετειθει σε ενα εκκλησακι και να αναβει καθολη τη διαρκεια της νυχτας και να σβηνει το πρωι.(περασμενες δυο λεντοτενιες επανω στο σιδερο μηκος πρωτης λεντοτενιας 85 ποντοι και η δευτερη 60 ποντους και φτιαχνουν σταυρό,ενωμενες παραλληλα). Για να ξεκινησω, το κυκλωμα του φωτοδιακοπτη το εχω φτιαξει και δουλευει αριστα.Πραγματικος τον δοκιμασα αρκετες φορες και λειτουργει αψογα.Και μου αναβουν τα λεντ το βραδυ και το πρωι σβηνουν.Το προβλημα μου ξεκιναει αλλου.

    Καταρχην μετρησα με το πολυμετρο (αφου το συνδεσα σε σειρα με το κυκλωμα) ποσο ρευμα καταναλωνουν τα λεντ κατα τη διαρκεια της λειτουργιας τους.Το πολυμετρο μου εδειξε 700μιλιαμπερ.Ειχα μια μπαταρια 7 αμπερωριων και ηθελα να δω αυτη η μπαταρια ποση ωρα μπορει να τα τροφοδοτησει.Ετσι διαιρεσα 7000μιλιαμπερ με 700μιλαμπερ και βρηκα οτι μπορει να τα τροφοδοτησει για 10 ωρες. Βεβαια στις 10 ωρες που τα τροφοδοτει που ειναι η νυχτα στο τελος η μπαταρια θα εχει πεσει στα 9 βολτ και θα ειναι σχεδον αδυνατο να ξαναφορτισει.Εγω εκανα το λαθος και πηρα ενα ηλιακο πανελ των 10 watt που δινει 560 μιλιαμπερ φορτιση και το εβαλα στη μπαταρια την οποια το κακομοιρο το πανελ αφου ειχε πεσει η ταση της μπαταρτιας στα 9 βολτ δεν καταφερε να το φορτισει.Και τωρα ρωταω τους ειδικους¨,

    Αν η καταναλωση των λεντ του σταυρου ειναι 700μιλιαμπερ και εγω θελω τα λεντ μου να τροφοδοτουνται για 9 ωρες αλλα στη διαρκεια της ημερας να τη ξαναεχει ετοιμη για το βραδυ, τη μπαταρια πρεπει να παρω και τη ηλιακο πανελ????

    Μια σκεψη που εκανα και δεν ξερω αν ειναι σωστη ειναι να παρω μια μπαταρια περιπου 15 αμπερωριων η οποια συμφωνα με τους υπολογισμους λιγο πριν σβησουν το πρωι η μπαταρια θα ειναι στα 12βολτ η στα 11,5 οποτε θα ειναι πολυ πιο ευκολο με αυτο το πανελ να τη ξαναπαει στα 13βολτ η στα 12,7 πχ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Kαι ενα πολυ μεγαλο ταξιδι....με ενα βημα αρχιζει...

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μέχρι να σου απαντήσουν τα παιδιά με ακριβή νούμερα και υλικά θα σου πω μερικά πράγματα που έχεις σκεφτεί λάθος.
    καταρχήν μιλάς για 10 ώρες άναμμα με 0.7Α κατανάλωση και έχεις ένα πάνελ που βγάζει 0.5Α .
    στην Ελλάδα μπορεί να έχουμε πολύ ηλιοφάνεια αλλά δεν σημαίνει ότι για 12-14 ώρες θα πάρεις αυτή την ένταση.
    χοντρικά μέσος όρος την ημέρα υπολογίζουμε τις 6 ώρες. αν θέλεις να υπολογίσεις και τις μέρες που μπορεί να έχει συννεφιά άρα θα χρειαστείς μεγαλύτερη αυτονομία θες και μεγαλύτερη μπαταρία και πανελ να προλάβει να σου συμπληρώσει τις απώλειες.
    τέλος θα πρέπει να βάλεις ένα ρυθμηστή φόρτησεις πχ https://www.google.gr/search?q=solar...H&ved=0CDsQsAQ ώστε να έχεις σωστή φόρτιση της μπαταρίας και προστασία από το άδειασμά της. λεπτομέρειες και υλικά θα σου πουν τα παιδιά που τα ξέρουν καλύτερα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Αρα εσυ εχεις καταναλωση 12V*0,7A=8.4W και επειδη θα λειτουργει για ~10 ωρες θα εχεις συνολικη καταναλωση 84W.Εγω π.χ θα εβαζα μια μπαταρια
    12V 20AH και ενα φωτοβολταικο 35watt ή καποιο μεγαλυτερο και ετσι θα ειχα 2 μερες αυτονομια σιγουρα(στην 3 θα ξεζουμιζε την μπαταρια) και θα μπορουσε
    σχεδον σε ενα εξαωρο με εναν ρυθμιστη φορτισης να την φορτιση.Βεβαια θα υπαρξουν και αλλες λυσεις με αλλα χαρακτηριστικα αλλα οσο ανεβαινει η αυτονομια
    μεγαλωνει και το κοστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    γιαννιτσα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Να ρωτήσω κι εγώ.
    Έχω μια συρόμενη πόρτα με μοτέρ 12volt που στο ξεκίνημα του τραβάει περίπου 7 αμπέρ και πέφτει στα 5 αμπέρ μέχρι να κλείσει ή να ανοίξει η πόρτα.
    Έχω ένα arduino mini και 4 ρελε τον 5 volt.
    Η πόρτα ανοίγει το πρωί και κλείνει το βράδυ, άντε και καμιά φορά μπορεί να κλείσει και να ανοίξει στο ενδιάμεσο της μέρας .
    Το άνοιγμα ή το κλείσιμο διαρκεί περίπου στα 7 δευτερόλεπτα.
    Λέω να βάλω μια μπαταρία περίπου 7Αh με ένα πάνελ στα 10watt.
    Τι λέτε είναι καλά ή να βάλω μεγαλύτερα;
    Τώρα μπορεί να μου πείτε ότι δεν αξίζει, αλλά δεν πειράζει ας το έχουμε υπόψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 15:00
  2. πολλα πανελ και μπαταρια
    By jakektm in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-10, 00:24
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-09, 23:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας