Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: DIY Μηχανή περιέλιξης μετασχηματιστών & πηνίων.

  1. #11
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μόνο συγχαρητήρια έχω να πω!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    μπραβο φιλε!
    ενα βιντεο θα ηθελα να δω και εγω.
    καιρο το ψηνω να κανω και εγω ενα αλλα δεν ξεκινησα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Φίλε Φάνη αν το αποφασίσεις έχω να σου ευχηθώ καλό κουράγιο, είναι δύσκολο εγχείρημα γιατί απαιτεί εκτός από γνώσεις ηλεκτρονικών, αυτοματισμών και μηχανολογικές. Θα χαρώ πάντως να σε βοηθήσω όπως μπορώ.

    Επί της ευκαιρίας να σας δώσω link με ένα μικρό βίντεο μιας και μου το ζητήσατε, είναι βουβός κινηματογράφος βέβαια τραβηγμένο με κινητό σε όχι καλή ποιότητα αλλά μπορείτε να δείτε πως περίπου λειτουργεί. (Στο YouΤube σε λογαριασμό της κόρης μου για τις ανάγκες της σχολής της, μη παρεξηγηθούμε κιόλας). Επίσης, έβαλα μέσα μερικές φωτογραφίες που δεν μπόρεσα να ανεβάσω στο φόρουμ λόγω των περιορισμών που υπάρχουν. Το σύρμα είναι 0,18mm σε τούμπο 40mm.
    Όπως θα δείτε κιόλας δεν τα πηγαίνω καλά με τα βίντεο (όταν τραβάω εμένα όχι τους άλλους ακόμα και μια μικρή κάμερα που έχω σήμερα μου αρνήθηκε πεισματικά να ανοίξει) και μερικές φορές!!! Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει.!!!! ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ. Και λίγο η βιασύνη καταλαβαίνετε τώρα.



    https://www.youtube.com/watch?v=8YKwhBTZ4bE


    ΥΓ Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον Δημήτρη τον τρελό επιστήμονα διότι παλαιότερα έπεσε στα χέρια μου ένα άρθρο του το οποίο υπάρχει στο φόρουμ σχετικά με το πως τυλίγουμε ένα μετασχηματιστή εξόδου για λυχνίες, με έκανε να ασχοληθώ λίγο με το άθλημα και να καταλήξω στο αποτέλεσμα που βλέπεται πιό πάνω. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι κατώτερο των προσδοκιών σας.(και βέβαια επιδέχεται βελτιώσεων είμαι όλος αυτιά).

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Alex.137 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex.137 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Φάνη αν το αποφασίσεις έχω να σου ευχηθώ καλό κουράγιο, είναι δύσκολο εγχείρημα γιατί απαιτεί εκτός από γνώσεις ηλεκτρονικών, αυτοματισμών και μηχανολογικές. Θα χαρώ πάντως να σε βοηθήσω όπως μπορώ.

    Επί της ευκαιρίας να σας δώσω link με ένα μικρό βίντεο μιας και μου το ζητήσατε, είναι βουβός κινηματογράφος βέβαια τραβηγμένο με κινητό σε όχι καλή ποιότητα αλλά μπορείτε να δείτε πως περίπου λειτουργεί. (Στο YouΤube σε λογαριασμό της κόρης μου για τις ανάγκες της σχολής της, μη παρεξηγηθούμε κιόλας). Επίσης, έβαλα μέσα μερικές φωτογραφίες που δεν μπόρεσα να ανεβάσω στο φόρουμ λόγω των περιορισμών που υπάρχουν. Το σύρμα είναι 0,18mm σε τούμπο 40mm.
    Όπως θα δείτε κιόλας δεν τα πηγαίνω καλά με τα βίντεο (όταν τραβάω εμένα όχι τους άλλους ακόμα και μια μικρή κάμερα που έχω σήμερα μου αρνήθηκε πεισματικά να ανοίξει) και μερικές φορές!!! Αν κάτι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει.!!!! ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ. Και λίγο η βιασύνη καταλαβαίνετε τώρα.



    https://www.youtube.com/watch?v=8YKwhBTZ4bE


    ΥΓ Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω δημόσια τον Δημήτρη τον τρελό επιστήμονα διότι παλαιότερα έπεσε στα χέρια μου ένα άρθρο του το οποίο υπάρχει στο φόρουμ σχετικά με το πως τυλίγουμε ένα μετασχηματιστή εξόδου για λυχνίες, με έκανε να ασχοληθώ λίγο με το άθλημα και να καταλήξω στο αποτέλεσμα που βλέπεται πιό πάνω. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα είναι κατώτερο των προσδοκιών σας.(και βέβαια επιδέχεται βελτιώσεων είμαι όλος αυτιά).
    εχεις δικιο ειναι δυσκολο ετσι οπως το θελουμε.
    Το ξεκινησα να π την αληθεια και το αφησα στην μεση.
    ηθελε οντς πολα μηχανικα.
    Ισωε αν βρω χρονο ναι...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Με αυτά που είπα πιο πριν δεν θέλω να σε αποτρέψω από το να κατασκευάσης κάτι σαν κι αυτό ίσα ίσα που έχει την πλάκα του. Εγώ για να καταλάβεις έφτιαξα τα πάντα μόνος μου χωρίς τα σωστά εργαλεία στη ταράτσα του σπιτιού μου στον ελάχιστο χρόνο που είχα, έκανα πολλές φορές λάθη έμαθα από τα λάθη μου δεν το έβαλα όμως κάτω και το αποτέλεσμα με δικαίωσε.(Μιλάω περισσότερο για τα μηχανολογικά γιατί στα ηλεκτρονικά είμαι καλύτερος). Φτιάχνω τα πηνία που θέλω για τις κατασκευές μου αραιά και πού γνωρίζω τις ατέλειες της μηχανής, αν βρω χρόνο κάποτε θα την τελειοποιήσω. Ένα από τα μηχανήματα αυτά είναι ένας τόρνος που εγώ δέν έχω και είναι πιστεύω από τα κυριότερα μηχανήματα για τη συγκεκριμένη κατασκευή.
    Κι αυτό γιατί έχει να κάνει με την ακρίβεια των εξαρτημάτων που θα κατασκευασθεί και έχει άμεση σχέση με την απόδοση που θέλεις να πετύχεις. Και το κυριότερο όλων εγώ προσωπικά ήθελα να κρατήσω χαμηλά το κόστος. Οπότε πολύ απλά δεν επισκεύθηκα μηχανουργείο.
    Και κάτι άλλο αν πρόσεξες στην αρχή της παρουσίασης που έκανα γράφω!! Αποφάσισα να μοιραστώ μαζί σας μία από τις κατασκευές μου!! Απόκτησα μία γνώση και θέλω να την μοιραστώ με ανθρώπους που έχουν τις ίδιες ανησυχίες με εμένα και που μπορούν να καταλάβουν τι κάνω.
    Νομίζω στα είπα όλα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Μπράβο, και καλή κατασκευή, και άψογα υλοποιημένη αλλά προπάντων καλή αρχή στο forum μας !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex.137 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όχι φίλε Γιώργο αν δεν βιάζεσαι βέβαια, γιατί τώρα τελευταία είμαι λίγο πνιγμένος με τη δουλειά μου και έχω από ελάχιστο έως καθόλου ελεύθερο χρόνο. Πιστεύω όμως προς τα τέλη τού Ιουνίου να ξελασκάρουμε λίγο και να μπορέσουμε να τα πούμε κι' από κοντά.
    Φίλε Alex δεν θα χρειαστώ το εν λόγω πηνίο,
    αλλά και μόνο που προσφέρθηκες σ' ευχαριστώ πολύ.
    Ευχαρίστως να τα πούμε κι από κοντά!
    Και πάλι συγχαρητήρια και πάλι σ' ευχαριστώ!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Καλημερα και απο μενα
    Πολυ ωραια δουλεια να δοκιμασουμε να την κανουμε και αποδοτικη ?
    Θα μπορουσες να αναλαβεις την παραγωγη πηνειων κροσοβερ για μενα ?
    Αερος θα ειναι μια χαρα και θα σου εδινα να μου φιαξεις 5-6 νουμερα και καποια ποσοστητα τυπου απο 10-20 τεμαχια το καθε νουμερο ?

    με εκτιμηση
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ισχύς Μετασχηματιστών
    By gnt in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-23, 06:48
  2. Αξία μετασχηματιστών
    By spot in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-16, 15:01
  3. DIY traction control σε μηχανή.
    By altimeter in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 15:49
  4. Υπολογισμοί Μετασχηματιστών
    By Τρελός Επιστήμονας in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-12, 17:01
  5. αποριες μετασχηματιστών
    By grg_e46 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 03:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας