Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 87

Θέμα: Πρόβλημα στον πίνακα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεάνθης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Πρόβλημα στον πίνακα

    Καλησπέρα σας,

    έχω ένα πολύ παράξενο πρόβλημα στον πίνακα του σπιτιού. Κλείνονοντας και τις 3 φάσεις από τον μετρητή τις ΔΕΗ συμβαίνει το εξής:

    1) αν ο γενικός από τον πίνακα είναι κλειστός παρατηρώ ότι υπάρχει ακόμα τάση στο σπίτι. Μετρώντας με ένα πολύμετρο είδα 110volt μεταξύ φάσης-γείωσης και ουδετέρου-γείωσης, ενώ μεταξύ φάσης και ουδετέρου γύρω στα 3-4volt (έχει τύχει να μετρήσω μέχρι και 11).

    2) αν είτε ο γενικός ή το ρελέ διαφυγής (το οποίο δεν λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια) είναι σηκωμένα, τότε δεν υπάρχει καθόλου τάση πουθενά.

    Να σημειώσω ότι το σπίτι (χτισμένο περί του 1980) έχει 2 διαμερίσματα (ορόφους) κι εγώ μένω στον δεύτερο. Ποια είναι τα πιθανά αίτια του προβλήματος;

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KleKle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    έχω ένα πολύ παράξενο πρόβλημα στον πίνακα του σπιτιού. Κλείνονοντας και τις 3 φάσεις από τον μετρητή τις ΔΕΗ συμβαίνει το εξής:

    1) αν ο γενικός από τον πίνακα είναι κλειστός παρατηρώ ότι υπάρχει ακόμα τάση στο σπίτι. Μετρώντας με ένα πολύμετρο είδα 110volt μεταξύ φάσης-γείωσης και ουδετέρου-γείωσης, ενώ μεταξύ φάσης και ουδετέρου γύρω στα 3-4volt (έχει τύχει να μετρήσω μέχρι και 11).
    Έχεις πρόβλημα με τη γείωση. Αν λειτουργούσε σωστά δεν θα είχες τέτοια διαφορά εδώ.


    2) αν είτε ο γενικός ή το ρελέ διαφυγής (το οποίο δεν λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια) είναι σηκωμένα, τότε δεν υπάρχει καθόλου τάση πουθενά.
    Οι τάσεις που μετράς έχουν προέλθει από χωρητικές συχζεύξεις και έχουν σχεδόν μηδενική ισχύ. Ακόμα και τα stand by ρευματα (π.χ. ενδεικτικες λυχνίες) αρκούν να την κατεβάσουν.

    Να σημειώσω ότι το σπίτι (χτισμένο περί του 1980) έχει 2 διαμερίσματα (ορόφους) κι εγώ μένω στον δεύτερο. Ποια είναι τα πιθανά αίτια του προβλήματος;

    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
    Φτιάξε και τη γείωση, διότι κινδυνεύεις άμεσα και το ρελέ διαρροής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεάνθης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Αυτό που δε μπορώ να κατανοήσω είναι πώς αφού είναι κλειστές οι κεντρικές φάσεις υπάρχει διαφορά δυναμικού οπουδήποτε. Είτε μεταξύ φάσης γείωσης είτε ουδετέρου γείωσης.

    Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο αναλυτικότερα το δεύτερο που έγραψες σε παρακαλώ;

    Επίσης να προσθέσω ότι μετρώντας γείωση-ουδέτερο όταν λειτουργούν όλα κανονικά η τάση είναι 0. Αυτό δε δείχνει καλή λειτουργία της γείωσης;

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KleKle : 17-05-15 στις 18:06

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Οι ασφάλειες στο ρολόι διακόπτουν τις 3 φάσεις. Ο ουδέτερος συνεχίζει αδιάκοπος στο δίκτυο της ΔΕΗ και τον μοιράζεσαι και με το κάτω διαμέρισμα (που πιθανόν έχει άλλο ρολόι). Η γείωση πάει μέχρι το ρολόι και εκεί ενώνεται (τουλάχιστο για τη Θεσσαλονίκη) με τον ουδέτερο και τη/τις ράβδους γείωσης (προσφέροντας σταθερότητα στο δίκτυο της ΔΕΗ και ασφάλεια από ηλεκτροπληξία σε σένα).

    Καλώδια που τρέχουν παράλληλα, εμφανίζουν χωρητικότητα (μερικών εκατοντάδων pF ή και περισσότερο), λειτουργούν δηλαδή σαν πυκνωτές.
    Οι πυκνωτές παρουσιάζουν αγωγιμότητα στο εναλλασσόμενο ρεύμα, άρα καταφέρνει να υπάρχει διαφορά δυναμικού μεταξύ αυτών των καλωδίων και της πραγματικής γης. Αν η γείωση λειτουργούσε, όλα αυτά τα φορτία δεν θα συνέχιζαν μετά το ρολόι για να τα μετράς και μέσα στο σπίτι (ή θα μέτραγες λίγα Volt) ανάμεσα σε ουδέτερο και γή.

    Στα ασύνδετα καλώδια των φάσεων μπορεί να έχεις πάλι λόγο χωρητικότητας, φορτία από το κάτω διαμέρισμα που συνεχίζει να έχει ρεύμα.

    Φυσικά δεν αποκλείω και το περιθώριο να έχεις κάνει λάθος στις μετρήσεις ή να έχεις μπερδευτεί και να έχεις γράψει λάθος τις παρατηρήσεις σου.

    Η γείωση πρέπει να ελέγχεται με όργανα (άρα θα πρέπει να καλέσεις κάποιον υπεύθυνο να το κάνει).

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-05-15), KleKle (17-05-15), nestoras (17-05-15)

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεάνθης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Το κάτω διαμέρισμα έχει όντως άλλο ρολόι.

    Κατάλαβα αυτό που λες και σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

    Λάθος στις μετρήσεις δε νομίζω να έχω κάνει, είναι αρκετά απλή η διαδικασία.

    Η απορία που δε μου έχει λυθεί είναι όμως γιατί ανοίγοντας τον γενικό ή τον ΔΔΕ (με κλειστές φάσεις) τα 110v "εξαφανίζονται".

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Επειδη εχεις τουλάχιστον ενα φορτίο συνδεδεμένο πάνω στο δικτυο του σπιτιού (ακόμη και τα ενδεικτικά λαμπάκια που ανέφερε ο Κλικ).
    Αυτό εχει ως αποτέλεσμα να "πνίγονται" οι χωρητικές τάσεις στα φορτία αυτά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    KleKle (17-05-15)

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεάνθης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ενδεικτικά λαμπάκια στον πίνακα δεν υπάρχουν. Αλλά ακόμη και να υπήρχαν, δεν καταλαβαίνω πως "πνίγονται" αυτά τα 110volt. Δηλαδή οι χωρητικές τάσεις συμπεριφέρονται διαφορετικά από τις κανονικές;

    Άμα ακουμπήσει κάποιος με γυμνά χέρια καλώδιο υπό τάση 110volt, έστω κι αν δημιουργείται λόγω επαγωγικών φορτίων, δε θα τον χτυπήσει το ρεύμα;

    Ίσως να κουράζω με τις ερωτήσεις μου, απλά προσπαθώ να καταλάβω πλήρως το πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    αν είναι όντος χωρητικό ρεύμα τότε όχι δεν κινδυνεύει κανένας. μάλιστα αν το πιάσει κανείς τότε θα μετράς πάλι μηδέν.
    κάποτε το έκανα και για πλάκα (σε παραλληλισμένα καλώδια που ήταν ασύνδετα) και με πρήζανε στα σπίτια οι ιδιοκτήτες <<να κλείσουμε το ένα? να κλείσουμε τον γενικό? να κλείσουμε την Πτολεμαΐδα? γιατί εκείνο? γιατί το άλλο?>> και έβαζα το δοκιμαστικό(γιατί δεν ξέρανε πως δουλεύει) και τους έλεγα<< το βλέπετε? έχει ρεύμα>> και το έπιανα και πεταγόντουσαν από τον τρόμο και τους έλεγα<< με γνωρίζει και δεν με πειράζει οπότε αφήστε με να κάνω την δουλειά μου ήσυχα>> και φεύγαν από τα πόδια μου
    φυσικά δεν στο προτείνω γιατί αν δεν είσαι 1000% σίγουρος το γιατί και πως τότε μπορεί να σκοτωθείς.
    οπότε παραμένεις σε αυτά που σου είπαν τα παιδιά και τίποτε άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-05-15), KleKle (17-05-15)

  12. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεάνθης
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως τώρα κατάλαβα αν και δεν πρόκειται να ακουμπήσω καλώδιο με γυμνά χέρια έτσι κι αλλιώς, τα φοβάμαι αρκετά. :P

    Ουσιαστικά παρομοιάζοντάς το με ένα απλό κύκλωμα με πυκνωτή, άμα τοποθετήσουμε έναν καταναλωτή στο κύκλωμα ξεφορτίζουμε τον πυκνωτή (στην περίπτωση μας την επαγωγική τάση των καλωδίων), δηλάδη μας "χτυπάει" το ρεύμα που είναι αποθηκευμένο στον πυκνωτή (aka καλώδια). Όμως γιατί να υπάρχει τόσο μεγάλη επαγωγική τάση; Είναι λογικό; Νόμιζα πως επαγωγικές τάσεις πρέπει να είναι κάτω των 5Volt όπως μετράω μεταξύ φάσης-ουδετέρου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    110ν επαγωγικά? Και μέ κλειστό τόν γενικό. Δέν νομίζω .κάπου υπάρχει λάθος. Ακόμα καί εάν είναι επαγωγικά, δέν πρέπει νά είναι πάνω από 30-35ν .Οπότε καί έτσι νά είναι .Είναι λάθος. Τό καλύτερο πού έχεις νά κανείς ,είναι νά φέρεις έναν ηλεκτρολόγο νά σού κάνει τέστ στήν εγκατάσταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    KleKle (17-05-15)

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θόρυβος στον ηλεκτρολογικό πίνακα
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-21, 17:26
  2. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-14, 12:29
  3. Περίεργος Ήχος στον Πίνακα
    By ioannistsi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 15:07
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-13, 15:50
  5. Πρόβλημα σε ηλεκτρικό πίνακα
    By npfirst in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-10, 12:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας