Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Βοήθεια με Arduino

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    ειμαι στην διαδικασια των παραγγελιων και εχω ενα μικρο προβλημα. η shield με τα ρελε απο οτι καταλαβα εχει εξοδο AC αρα τα αντλιακια θα μπορεσουν να μπουν πανω της?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπεrα και καλη επιτυχια σε αυτο που κανεις.Για τον προγραμματισμο πιστευω θα σε βοηθησει αυτο για αρχη http://users.sch.gr/manpoul/docs/ard...ingArduino.pdf .Εγω εχω αγορασει και ενα βιβλιο που πιστευω οτι αξιζει αφου θα ασχοληθεις http://papazoglou.teiste.gr/bookcpu/book2014_gr.html. Ξεκινα απο αυτα για μενα να δεις πως γινεται ο κωδικας και πως βαζεις τους αισθητηρες για να παρεις και ιδεες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jossie Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι στην διαδικασια των παραγγελιων και εχω ενα μικρο προβλημα. η shield με τα ρελε απο οτι καταλαβα εχει εξοδο AC αρα τα αντλιακια θα μπορεσουν να μπουν πανω της?
    Η έξοδος γίνεται ότι θέλεις, ο μόνος περιορισμός είναι στο ρεύμα που αντέχουν τα ρελέ και η μέγιστη τάση επαφών. Τα ρελέ δεν βγάζουν τάση από το arduino, δίνεις τάση στο ρελέ (common) και παίρνεις από εκεί που χρειάζεσαι, δηλαδή είτε από την κανονικά ανοιχτή επαφή (ΝΟ) είτε από την κανονικά κλειστή (NC), στην περίπτωση σου από την NO

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jossie Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι στην διαδικασια των παραγγελιων και εχω ενα μικρο προβλημα. η shield με τα ρελε απο οτι καταλαβα εχει εξοδο AC αρα τα αντλιακια θα μπορεσουν να μπουν πανω της?
    Εχεις υπολογίσει πόσους εξόδους θες? Μήπως θες περισσότερα ρελέ σαν αυτό
    http://www.ebay.com/itm/5V-Eight-8-C...item484fad7d4d

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αρχικα να σου πω πως τα ρελε εχουν εξοδο οτι εισοδο τους δωσεις στις επαφες τους οπως ενας απλος διακοπτης μονο που αντι να τον πατας με το χερι εχει ενα πυνιακι που οταν διαρρέεται απο ρευμα μαγνιτιζει το "κουμπι" του διακοπτη και πατιετε.

    Τα ρελε σου (εφόσον ειναι arduino shield) θα λειτουργουν με 5V dc στο πηνίο τους ή με 12 και θα δέχεται το shield τροφοδοσία. Για να το λειτουργισεις το μονο που θα κανεις ειναι να ανεβαζεις High (+5V) ή να κατεβαζεις Low (0V) τις εξοδους του arduino που αντιστοιχουν στα ρελε. Τα αλλα θα τα κανει το shield.

    Υπαρχουν διαφορα ρελε ειτε με μια normaly closed και μια normaly open (11-12, 23-24) ειτε με μια μεταγωγικη (11-12-14) κλπ κλπ, αυτο εξαρτατε απ' το shield, εσενα σου κανει και η normaly open και η μεταγωγικη.
    Την normaly closed δεν θα μπορουσες να την χρησιμοποιήσεις διότι αν το arduino δεν δουλεύει για οποιοδηποτε λογο η αντλια σου θα δουλέψει μονη της κατι που αποφευγουμε σχεδόν παντα σε εναν αυτοματισμό, όταν κατι δεν δουλεύει να μην δουλεύει τιποτα εκτως απο κάποια διαταξη ενημέρωσης βλαβης.


    Στις επαφες ενω ειναι dry contact δεν μπορεις να δώσεις οτι τασεις θελεις, στα ρελε που μοιάζουν με ολοκληρωμενα αυτές οι τάσεις και τα ρεύματα ειναι σχετικα μικροτερα απ τα ρελε που ειναι κουτακια.
    Για παράδειγμα σε ενα ρελε 110V 20amp δεν μπορεις να δώσεις 230V ουτε να τροφοδωτεις κατι με 30amp. Αυτο ειναι τελειως διαφορετικό με την ταση που χρειαζεται το πηνίο για να αλλαξει τις επαφες του.
    Αυτο που ειδες ειναι οι αντοχές των επαφων του ρελε.


    Αυτο βεβαια δεν σε ενδιαφέρει καθολου διότι τα κινητηρακια σου ειναι πολυ μικρά, αν βεβαια βάλεις αντλια 230V θες ενα ρελε που να αντέχει 250V και τα αμπερ που τραβαει.

    Σε κάλυψε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 26-05-15 στις 14:02

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Τα ρελε είναι στην ουσία διακόπτες Τα αντλιάκια θα συνδεθούν κανονικά στην έξοδο Νο problem όπως λενε
    Πρέπει να έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις για να μετρήσεις πόσα ρελέ θα χρειαστείς συνολικά Το shield εχει 4 και δεν μπορείς να βάλεις 2 shield μαζί για να τα κάνεις 8
    αν θέλει παραπάνω πρέπει να πάρεις αυτό που λeει ο geob

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρελε είναι στην ουσία διακόπτες Τα αντλιάκια θα συνδεθούν κανονικά στην έξοδο Νο problem όπως λενε
    Πρέπει να έχεις αποφασίσει τι θα κάνεις για να μετρήσεις πόσα ρελέ θα χρειαστείς συνολικά Το shield εχει 4 και δεν μπορείς να βάλεις 2 shield μαζί για να τα κάνεις 8
    αν θέλει παραπάνω πρέπει να πάρεις αυτό που λeει ο geob
    Γιατι δεν της φτανουν 4? 3 για τις αντλίες (3 βασικα χρώματα) και ο αναδευτηρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    αν βαλει και τη κοκακολαδα ?
    γιυτό λεω οτι πρεπει να ξεκινησει πρωτα την υλοποιηση στο χαρτι για να δει ποσα ρελε θέλει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    τα 4 μου φτανουν. ειδα και μια που εχει 5 και θα μου ηταν καλυτερο για να βαλω και το ασπρο. βεβαια μπορει αντι αναδευτηρα να βαλω το ασπρο. την δουλεια μου την κανω ετσι κ αλλιως. το ασπρο η ο αναδευτηρας ειναι extra. αυτη με τα 4 με καλυπτει τελειως λοιπον. απλα το προβλημα μου ηταν οτι ειδα οτι πανω εγραφε 230VAC και μου φανηκε περιεργο. αλλα τωρα με καλυψατε τελειως.

    επισης θα χρειαστω και λιιιγες παραπανω πληροφοριες για το πως τροφοδοτω το shield Για να παρω 12V ωστε να δουλεψουν οι αντλιες.. :p

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jossie : 26-05-15 στις 21:23

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Τα 12 βολτ τα δίνεις στο ρελέ, δεν περνάνε μέσα από το κύκλωμα του shield. Τα δίνεις στο common του ρελέ και παίρνεις έξοδο από την Normally open επαφή

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια σε arduino!
    By billtsig in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 09:38
  2. βοήθεια για arduino παρακαλώ
    By gcostas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:22
  3. Arduino Βοήθεια στον προγραμματισμό!
    By leooo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 09:13
  4. Βοήθεια σε κώδικα Arduino
    By ΚΩΣΤΑΣ2 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 22:03
  5. Βοήθεια! Arduino ttl 5v με HC-05 3.3v
    By sstef93 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 16:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας