Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Βοήθεια με Arduino

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Βοήθεια με Arduino

    καλησπέρα, θέλω την βοήθεια σας. Έχω πάρει πτυχιακή εργασία πάνω στο arduino. Σπουδάζω στην Κοζάνη στο Τει Ηλεκτρολογίας. Στην αρχή μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον θέμα και κάτι που πραγματικά ήθελα να ασχοληθώ. τώρα όμως που το ψάχνω καλύτερα δεν μπορώ να βρω καθόλου καλές πληροφορίες για το πως θα γίνει ο προγραμματισμός (προγραμματισμό πρέπει να μάθω να κάνω μόνη μου δεν έχουμε διδαχθεί τίποτα παρόμοιο), ποιό arduino είναι καλύτερο για την δουλειά που το χρειάζομαι, πως θα βρω τα σωστά εξαρτήματα και όλες τις σχετικές πληροφορίες. υπάρχει κανένας που να μπορεί να ασχοληθεί λίγο με τα προβλήματα μου μπας και βγάλω καμία άκρη?
    πραγματικά σας χρειάζομαι.. είστε η μόνη μου λύση να μάθω μερικά πράγματα για αρχή και κατά δεύτερον να μπορέσω να κάνω μια αξιοπρεπής εργασία.

    Αν υπάρχει κανείς από Θεσσαλονίκη που να μπορεί να με"διδάξει" και από κοντά κάποια πράγματα θα σας είμαι ευγνώμων.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Ιωάννα, καλως ήρθες στο φόρουμ.
    Κατ'αρχήν το διαδύκτιο "βρωμάει" από arduino, θα αρχίσεις με κάτι απλό και προσιτό, πχ καλό θα ήταν να πάρεις για αρχή ένα arduino uno. Τα επιμέρους υλικά που θα χρειαστείς είναι ένα breadboard και μερικά καλώδια σύνδεσης, από κει και πέρα ανάλογα με αυτό που έχεις στο μυαλό σου συνδιάζεις τους κατάλληλους αισθητήρες ή οθόνες (display). Αν γράψεις στο ebay, arduino uno θα βρεις χιλιάδες αποτελέσματα με πολύ χαμηλή τιμή ώστε να παραγγείλεις ένα, να το έχεις στα χέρια σου ώστε να μπορούμε να μιλήσουμε ή με όποιον άλλο απαντήσει από εδώ ή με κάποιον που θα προσφερθεί να σε "διδάξει" μερικά πράματα από κοντά. Πάντως να ξέρεις ότι είναι σχετικά απλό, αρκεί να έχεις κάποιες στοιχιώδεις γνώσεις προγραμματισμού και ηλεκτρονικών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό βρε Ιωάννα.. Το πιο φθηνό είναι το uno όπως σου ειπαν τώρα δε ξέρουμε τις απαιτήσεις της πτυχιακης σου, ανταλλακτικά κλπ θα βρεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών κάτι θα έχετε εκεί στη Θεσσαλονίκη. Τώρα τίποτα απο γλώσσα C εχεις ιδέα? Οταν λες πως θα γινει ο προγραμματισμος? Απλή c χρειάζεται δε μπορεί, προγραμματισμό θα κάνατε στο ΤΕΙ.. Η ίδια ιστοσελίδα του arduino έχει πολύ καλά tutorials για το πως θα ξεκινησεις και πως θα προγραμματισεις το ic ψαξτο λίγο και εδώ είναι και το φόρουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    αν έλεγες και τι θέμα έχει η πτυχιακή θα έπαιρνες καλύτερες πληροφορίες
    και θα σου πρότειναν συγκεκριμένα υλικά για να έχεις χαμηλό κόστος
    συνήθως στις εργασίες πάμε απο τα πίσω προς την αρχή
    δηλαδή ξέρω που θέλω να καταλήξω (ΒΑΣΙΚΟ) και μετά κανω βήματα προς τα πίσω για να έρθω στην αρχή

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    αν έλεγες και τι θέμα έχει η πτυχιακή θα έπαιρνες καλύτερες πληροφορίες
    και θα σου πρότειναν συγκεκριμένα υλικά για να έχεις χαμηλό κόστος
    το θέμα μου ειναι ανάδευση υγρών. ουσιαστικά θέλω αντλίες. θα το κάνω με πολύ αραιωμένα χρώματα. έχω σκεφτεί να λειτουργεί πατώντας λογικά ένα κουμπάκι (δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος πιο εύκολος τρόπος) που αντιστοιχήσει σε ένα χρώμα και θα τρέχουν τα αντίστοιχα βασικά. όσο άφορα τα χρώματα θα τρέχουν όλα το ίδιο χρονικό διάστημα γιατί έχω δει ότι μπορείς να παίξεις και με χρόνους. λίγο που το έψαξα ένας χρησιμοποιεί το arduino nano. μπορώ να το κάνω και με uno?
    αύριο θα παραγγείλω το arduino και δεν έχω καταλάβει τισ διάφορες τους ακόμα.... τα έχω ψάξει σε διάφορα καταστήματα σε σύγκριση και μου φαίνονται ίδια.... :s

    Τώρα τίποτα απο γλώσσα C εχεις ιδέα? Οταν λες πως θα γινει ο προγραμματισμος? Απλή c χρειάζεται δε μπορεί, προγραμματισμό θα κάνατε στο ΤΕΙ..
    είχαμε προγραμματισμό 1 και 2 και κάναμε μόνο matlab. από γλώσσες προγραμματισμού τίποτα. όσο αφορά το κομμάτι αυτό θα βρω κανένα βιβλίο να αγοράσω για να μπορέσω να μάθω

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Αν εχεις λύσει το κομμάτι με τις αντλίες οκ τοτε, εγώ το θεωρώ πιο δύσκολο... Φυσικά και είναι πιο ευκολο με ενα κουμπί, και τυχαίες τιμες να βάλεις στο συστημα μετα βαφεις το κουμπί / κουμπια με το χρωμα που προέκυψε απο τη μίξη.. Πιο δύσκολο και πιο "ούαου" ίσως θα ηταν με τρια ποτενσιόμετρα rgb και 3 led η τριπλό led rgb να δημιουργεις το χρωμα που θα σου βγάζουν τα led.. Τεσπα.. Υλικό όπως είπαμε θα βρεις παντού αν ψαξεις μπορείς να κατεβασεις και εφαρμογές android όπως το arduino complete reference έχει παραδειγματα και πως γίνονται συνδέσεις κλπ. Άντε και καλη αρχή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    όντως αυτό με τις αντλίες με προβληματίζει και εμένα πολύ. επίσης σκέφτηκα την λύση(για πιο εύκολο) να έχω τα χρώματα ψηλά ανάποδα και να πέφτει με την δύναμη της βαρύτητας μέσα από το σωληνάκι και να έχει στην έξοδο κάτι σαν μια τάπα να το πω έτσι ώστε να ανοίγει και να κλείνει μόνο κάτι σαν διακόπτης άλλα για να σταματάει η ροή. απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο στο εμπόριο. αν υπάρχει διαφωτίστε με λίγο σας παρακαλώ!!

    από ότι καταλαβαίνετε ψάχνω την πιο εύκολη λύση ώστε να είναι κοντά στις δυνατότητες ενός newbie!!

    όσο αφορά την επιλογή arduino ποιο από όλα προτείνετε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Η βασικη διαφορα του nano απ το uno ειναι το μεγεθος, τον ιδιο μικρο εχουν, επισης νομιζω οτι στο nano αν βραχικυκλωσεις κατι παει ενω στο uno εχει προστασια. Εγω uno σου προτείνω, μην πεδεύεσε με nano.

    Να αγορασεις βιβλιο C δεν θα σου προσφερει κατι πιστευω, βιντεακια με λεντακια και χρονους ποιο χρησιμα θα σου φανουν.

    Εγώ βλεπω ως δυσκολοτερο κομματι τις αντλίες, τον αναδευτήρα (φραπεδιερα xD) καθως και την βάση που θα τα κραταει ολα.
    Την ταπα που λες την λενε ηλεκτροβάνα και θελει σωληνωσεις, ισως μια αντλία ενυδρίου να εκανε, εχουν κατι τετοια και θα το λειτουργεις με ρελε κωβοντας φαση/ουδετερο ή και τα 2.

    Ο κώδικας ειναι ιδιαιτερα απλός για αυτο που θελεις να κανεις. (10 γραμμές και πολλές βαζω)

    Βεβαια αν θελεις να βαλεις RGB λεντάκι εκει θες μελετη στο τελος της κατασκευης γιατι οι χρονοι σε καθε βασικο θα διαφερουν και θελει μερικες δοκιμες μεχρι να τελειωποιησεις την φορμουλα. Επισης τα φυσικά βασικα ειναι κοκκινο κιτρινο μπλε ενω τα ψυφιακα κοκκινο πρασινο μπλε.

    Η πτυχιακη μεχρι πότε ειναι?
    Αν εχεις καμιά απορία στειλε πμ

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 23-05-15 στις 00:14

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιωάννα
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Η πτυχιακη μεχρι πότε ειναι?
    Αν εχεις καμιά απορία στειλε πμ
    σε ευχαριστω πολυ για ολα αυτα που ειπες. η πτυχιακη ειναι για μετα το καλοκαιρι τοτε εχουμε παρουσιασεις. θελω να το κανω οσο πιο απλο γινεται. ετσι και αλλιως οι καθηγητες μας (αυτοι που ειναι στις παρουσιασεις) ειναικυριως θεωριτικοι ηλεκτρολογοι καθηγητες αρα δεν θα καταλαβουν και πολλα απο τον προγραμματισμο. οσο αφορα τα χρωματα σκεφτομαι να εχω κοκκινο, κιτρινο, μπλε και ασπρο. να παιξω με καμια 10 το πολυ συνδιασμους οχι τπτ τρελο. οσο αφορα το ανακατεμα ακομα ειναι υπο σκεψη αν θα γινει μεσω arduino η χειροκινητο... ας κανω ολα τα υπολλοιπα και αυτο ειναι το λιγοτερο...
    αυτο με τις αντλιες οντως με προβληματιζει και εμενα παρα πολυ. λογικα οι αντλιες θελουν και συγκεκριμενο τροπο προγραμματισμου ετσι? δεν ειναι οπως τ ledakia...

    με βαση αυτα που ειπα χρειαζεται να παρω και shields η οχι? γιατι διαβασα οτι οι κινητηρες θελουν shields. οι αντλιες ουσιαστικα κινητηρακια δεν ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Shield δεν νομιζω να χρειαζεσε, φυσικα ομως δεν θα συνδεετε σε output του arduino γιατι δεν αντεχουν πανω απο 40ma.

    Αυτη η αντλια πιστεύω σου κανει http://m.ebay.com/itm/361246191367?nav=SEARCH
    Θα την οδηγησεις δινοντας της ταση και στην γειωση ενα npn τρανζίστορ οπως bc547 για παραδειγμα, τις στροφες μπορεις να τις ελενχεις μεσω μιας pwm εξόδου arduino (για να τις αλλαζεις) ή δοκιμαζοντας τιμες αντιστασεων στην βαση για επιθυμητες στροφες σταθερες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια σε arduino!
    By billtsig in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 09:38
  2. βοήθεια για arduino παρακαλώ
    By gcostas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:22
  3. Arduino Βοήθεια στον προγραμματισμό!
    By leooo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 09:13
  4. Βοήθεια σε κώδικα Arduino
    By ΚΩΣΤΑΣ2 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 22:03
  5. Βοήθεια! Arduino ttl 5v με HC-05 3.3v
    By sstef93 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 16:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας