Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 40

Θέμα: Βοήθεια με Arduino

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Πύργος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και από εμένα!
    Καταρχήν να ενημερώσω την παρέα ότι κι εγώ είμαι φρέσκος στο arduino, μόλις που έπιασα στα χέρια μου το mega!
    Εγώ προτίμησα αυτό γιατί είχε πιο πολλές επαφές και θέλω να ελέγξω αρκετά πράγματα, βασικά θέλω να κάνω πάνω κάτω κάτι σαν αυτό που θα κάνεις εσύ, αλλά για βιομηχανική χρήση/πραγματική εφαρμογή!

    Λοιπόν κατρχήν να σε προλάβω να μην αγοράσεις shield για τα ρελέ, αλλά ένα απλό module! Το shield το μόνο που κάνει είναι να σε γλιτώσει συνδεσμολογία! Το module κάνει μια χαρά και είναι αρκετά οικονομικότερο!
    Επίσης, καλό θα ήταν να αγοράσεις μερικά ledάκια και μερικές αντιστάσεις, καθώς και μπουτονάκια...αν πάρεις κανένα starter kit συνήθως περιέχουν αρκετά τέτοια παρελκόμενα μέσα, για να μην ψάχνεσαι!

    Τώρα, όσον αφορά τον προγραμματισμό του, αν έχεις διδαχθεί έστω και matlab και δεις βιντεάκια με how-to για arduino, θα πάρεις χαμπάρι αμέσως τι γίνεται!
    Θα πρότεινα να δεις αυτήν εδώ την σειρά:
    https://www.youtube.com/watch?v=62MGqPIyoDg ο τύπος εξηγεί πολύ ωραία τα πράγματα!
    Θα δεις και τα επόμενα βιντεάκια πχ σε αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=cGyhpkn4cvY
    σου δείχνει πως συνδέεις και δουλεύεις το ρελέ!...

    Λοιπόν, τώρα για την λειτουργία...αν έχεις 3 αντλιούλες με δεδομένη παροχή, φτιάχνεις την αναλογία της ανάμιξης, ανοίγοντας τον ανάλογο χρόνο την κάθε αντλία!
    Αυτό θα το κάνεις "κλείνοντας" την επαφή του αντίστοιχου ρελέ, από το arduino!
    Για την ανάδευση, προτείνω μια φραπεδιέρα με πατημένο το κουμπί της, συνδεμένη πάνω σε ένα 4ο ρελέ!

    Δηλαδή όταν θα έχει ολοκληρώσει την παρασκευή, απενεργοποιώντας τα 3 ρελέ των αντλιών, θα ενεργοποιείται για κάποια δευτερόλεπτα το ρελέ του αναδευτήρα!

    Θα μπορούσες να το κάνεις πιο φαντεζί, βάζοντας το χτυπητήρι πάνω σε ένα βραχιονάκι που θα μπορούσες να κινείς με ένα step ή servo motor, αλλά αυτό θα προυπέθετε αντίστοιχο motor driver...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Θα μπορουσε να το κανει και σε διατριτη και να γεμίσει ρελε, 1€ κανουν για την ισχύ που χρειάζεται.
    Το θέμα είναι πως ίσως τα βρει σκούρα και μετα θα ειναι αργά για παραγγελίες.

    Στην θέση σου θα πεταγόμουν στο Μαρ (google Mar electronics) και θα επερνα κάνα ρελέ να δοκιμασω τις ικανοτητες μου.

    Προχθες ήμουν σε παρουσιαση πτυχιακων και το 90% που ηταν με αrduino ουσιαστικά ηταν 5 shield/modules συνδεδεμένα κατι το οποιο δεν ειναι και ιδιαίτερα εντυπωσιακό.
    Στο θέμα πτυχιακή οτι περισσότερο κάνεις μονη σου τόσο το καλυτερο. Και κάποιος απο ΕΠΑΛ μπορεί να συνδέσει 1 shield.

    Λιγο άσχετο αλλα πολύ σημαντικό να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ στο ρελε της φραπεδιερας (αν βαλεις ρελε στην θεση του διακοπτη) γιατί ο διακόπτης μπορει ειναι να ειναι σε σειρά με φαση/ουδετερο και όχι σε κύκλωμα χαμηλης τασης και να έχει κανονικα τάση μπριζας.
    Αν το βάλεις σε κάποιο σημείο που εχει χαμηλή τάση (αν υπαρχει στην φραπεδιεδα σου) δεν εχεις πρόβλημα.

    Επίσης να γειωσεις και όσα περισσότερα μεταλικά μέρη της κατασκευής μπορείς με γείωση μπριζας (πράσινο/κίτρινο) οχι απ το GND του arduino γιατί το είδα κ αυτο προχθες :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 30-05-15 στις 13:02

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    μια άλλη εκδοχή είναι να μη βάλει ούτε διάτρητη πλακέτα Να κολλήσει τα καλώδια πάνω στα ρελέ και σε όλη τη κατασκευή και να κρέμονται όλα σας τα πλοκάμια του χταποδιού
    όλα τα καλώδια να έχουν το ίδιο χρώμα για οικονομία στο καλώδιο
    και φυσικά να πάρει ένα τριαράκι μόνο και μόνο επειδή ε΄κανε κάποια δουλειά Τόσο θα έβανα εγώ.

    Δεν έχει σημασία αν είναι φτιαγμένο με arduino ή 5 shields Δεν πρέπει να ανακαλύψει το τροχό από την αρχή.
    Μπορεί να πάρει τα shielδ και να τα συνδέσει μεταξύ τους Να βάλει και διαφορετικό χρώμα καλώδια
    Να σηματοδοτήσει τις τροφοδοσίες
    να κάνει ενα κουκλί το μηχανικό μέρος Αυτό είναι το μισό Θα προδιαθέσεις και το καθηγητή
    γιατί αλλιώς είναι να βλέπεις πλακέτες ερασιτεχνικές και καλώδια κολλημένα και αλλιώς τα shield.
    Το δύσκολο αρχίζει στο γράψιμο της εργασίας όπου θα αποδείξει ότι "κατέχει" το θέμα
    Εδώ είναι το δύσκολο
    Να γράψει τον αλγόριθμο και να τον περιγράψει με ψευδοκώδικα Να σηματοδότήσει τα βήματα σε σχέση με τη κατασκευή
    Φωτογραφίες στα στάδια κατασκευής

    κτλ τκλ
    αυτά έχουν σημασία στις εργασίες
    τουλάχιστον σε αυτές που έχω κάνει και ελέγξει
    το να αναλωθεί στο κόλλημα και στο τρύπημα δεν έχει σημασία ΔΕΝ εξετάζεται στη κατασκευή πλακετών
    Αν χρειαστεί κάποιο υλικό μπορεί να το πάρει από τη τοπική αγορά (είναι διπλάσια τιμή από το ebay, αλλά υπάρχουν και εδώ)

    220v ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ υπάρχουν και με 12V για τα καμπινγκ
    "ανεξάρτητα αν είχα κάνει και εμβόλιο για το ρεύμα όπως μου λένε οι ηλεκτρολόγοι"

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Πύργος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    220v ΔΕΝ ΘΑ ΕΒΑΖΑ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ υπάρχουν και με 12V για τα καμπινγκ
    "ανεξάρτητα αν είχα κάνει και εμβόλιο για το ρεύμα όπως μου λένε οι ηλεκτρολόγοι"
    Υπάρχουνε και αυτά με τις 2 μπαταρίες 1,5v, ήτοι δουλεύουν στα 3v, νομίζω ότι δεν θα είχαν πρόβλημα για λίγη ώρα να λειτουργήσουν και με τα 3.3 που δίνει το arduino!
    Κατά τα άλλα, συμφωνώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    To arduino δεν μπορεί να το οδηγήσει με το 3.3 που βγάζει Στην καλύτερη περίπτωση να έχει πάνω το ams1117 3.3 που δίνει 800mA Θα το ξεκινήσει μεν άλλα θα "κοψει" και θα προξενήσει σχόλια
    στην άλλη περίπτωση τα κινέζικα έχουν πάνω το ch340 που στο 4 πιν βγάζουν 3.3 ΑΛΛΑ μόλις 90ma Αν θυμάμαι καλά , δεν υπάρχει περίπτωση να το γυρίσει όταν είναι μέσα στο νερό

    Καλύτερα να το τροφοδοτήσει από τα 5V και να μικρύνει λίγο την άκρη ανάδευσης για να μη πετάξει έξω το νερό από τις στροφές!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Σε εναν μετρητη θερμοκρασιας και υγρασιας με το DHT 11 που θελω να φτιαξω, στο σχεδιαγραμμα αναφερεται μια οθονη 16Χ2 η οποια ομως φαινεται να εχει 4 επαφες αντι για 16 και αυτο το RTC with IC 2 το οποιο δεν εχω ιδεα τι ειναι.

    Σε αναζητηση για το RTC επεσα πανω σε αυτα τα οποια εχουν 2 τυπους DS 3231 και DS 1307.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Πολύ απλά στο σχέδιο υπάρχει κύκλωμα μετατροπή της LCD οθόνης από παράλληλη σε I2C. Συνήθως στο eBay τα πουλάνε μαζί. Επίσης και τα δύο ολοκληρωμένα που αναφέρεις είναι για Real-Time Clock και είναι φυσικά για την υποστήριξη ημερομηνίας και ώρας και λόγο της μπαταρίας που συνδέονται, συνεχίζουν να κρατούν την ώρα ακόμα και με κλειστή την συσκευή (όπως γίνεται και με τα PC). Το DS3231 είναι νεότερο με λιγότερη ολίσθηση συχνότητας, που σημαίνει μεγαλύτερη ακρίβεια από το DS1307. Και τα δύο αυτά έχουν σύνδεση I2C και συνδέονται στο ίδιο bus (δηλαδή με δύο μόνο καλώδια σύν την γείωση και την τάση), με την οθόνη και τον μικροεπεξεργαστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Κατατοπιστικοτατος!! Σε ευχαριστω πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Αυτό που μας δείχνεις (DS3231) είναι ακριβό στα 3ευρώ περίπου εδώ http://www.ebay.com/itm/DS3231-AT24C...IAAOSw5cNYTuTa έχει κάτω από 1 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Επίσης σε αυτό που δείχνει ο Μάρκος έχει 2 παραπάνω πιν το 1 εξ αυτών μπορεί να σου δώσει open drain interrupt, δηλαδή μπορείς να σεταρεις το rtc σαν ξυπνητήρι και να σου έρθει το interrupt όταν χτυπήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Μια μικρή βοήθεια σε arduino!
    By billtsig in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 09:38
  2. βοήθεια για arduino παρακαλώ
    By gcostas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-16, 21:22
  3. Arduino Βοήθεια στον προγραμματισμό!
    By leooo in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-16, 09:13
  4. Βοήθεια σε κώδικα Arduino
    By ΚΩΣΤΑΣ2 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 22:03
  5. Βοήθεια! Arduino ttl 5v με HC-05 3.3v
    By sstef93 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 16:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας