Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ισχύς-Ampere τροφοδοτικού Η/Υ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    idomeneas
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Ισχύς-Ampere τροφοδοτικού Η/Υ

    Καλησπέρα παιδιά,

    Πρώτη ανάρτηση στο φόρουμ και προφανώς πολύ αρχάριος στο σπόρ.

    Παρόλα αυτά πρέπει να πώ ότι αυτή η σελίδα και μόνο μου κέντρισε το ενδιαφέρον ώστε να αγοράσω τα πρώτα μου εξαρτηματάκια(πολύμετρο-breadboard-αντιστάσεις-led κ.λ.π.) και να ξενικήσω τους πειραματιμούς, ευχαριστώ για όλα λοιπόν!!

    Στο θέμα μου: Για τροφοδοτικό είπα να αξιοποιήσω ένα τροφοδοτικό Η/Υ (ATX 400W) σύμφωνα με το βίντεο που βρήκα: https://www.youtube.com/watch?v=AGrvfMjzyak

    Αναρωτιέμαι λοιπόν: Η ισχύς του τροφοδοτικού τί σχέση έχει με τα Ampere που βγάζει κάθε έξοδος? Δηλαδή το τροφοδοτικό θεωρητικά μπορεί να δώσει 400W/12V=33,3Α? Αν ναι πώς? Συνδέοντας όλα τα μαύρα-κόκκινα-κίτρινα...κλπ?

    Ήδη παρατηρώ ότι όταν πάω να δώσω έστω στιγμιαία ρεύμα κοντά στο 1A από μια έξοδο 12V το τροφοδοτικό κλέινει, μάλλον από κάποιο ρελέ για προστασία?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και έπεται συνέχεια...

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ido Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά,

    Πρώτη ανάρτηση στο φόρουμ και προφανώς πολύ αρχάριος στο σπόρ.

    Παρόλα αυτά πρέπει να πώ ότι αυτή η σελίδα και μόνο μου κέντρισε το ενδιαφέρον ώστε να αγοράσω τα πρώτα μου εξαρτηματάκια(πολύμετρο-breadboard-αντιστάσεις-led κ.λ.π.) και να ξενικήσω τους πειραματιμούς, ευχαριστώ για όλα λοιπόν!!

    Στο θέμα μου: Για τροφοδοτικό είπα να αξιοποιήσω ένα τροφοδοτικό Η/Υ (ATX 400W) σύμφωνα με το βίντεο που βρήκα: https://www.youtube.com/watch?v=AGrvfMjzyak

    Αναρωτιέμαι λοιπόν: Η ισχύς του τροφοδοτικού τί σχέση έχει με τα Ampere που βγάζει κάθε έξοδος? Δηλαδή το τροφοδοτικό θεωρητικά μπορεί να δώσει 400W/12V=33,3Α? Αν ναι πώς? Συνδέοντας όλα τα μαύρα-κόκκινα-κίτρινα...κλπ?

    Ήδη παρατηρώ ότι όταν πάω να δώσω έστω στιγμιαία ρεύμα κοντά στο 1A από μια έξοδο 12V το τροφοδοτικό κλέινει, μάλλον από κάποιο ρελέ για προστασία?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και έπεται συνέχεια...
    Καλησπέρα Ιδομενέα,
    Κάλως ήρθες στην παρέα μας.
    Αλήθεια, το Ιδομενέας είναι ψευδώνυμο ή το πραγματικό σου όνομα ? Αν είναι πραγματικό, είναι ΠΟΛΥ όμορφο και είσαι πολύ τυχερός να έχεις τέτοιο όνομα.

    Λοιπόν, στο θέμα μας.
    Τα 400W στο τροφοδοτικό PC, σημαίνει ΣΥΝΟΛΙΚΗ ισχύς του τροφοδοτικού. Δυστυχώς ΔΕΝ μπορείς να πάρεις και τα 400W από μια έξοδο. Ορισμένα τροφοδοτικά αναφέρουν σε καρτέλα, στο πλάι του τροφοδοτικού, πόσα Ampere μπορεί να δώσει σε κάθε έξοδο. Όπως θα είδες και στο βίντεο που ακολούθησες, το τροφοδοτικό έχει ταμπέλα στο πλάι που αναφέρει οτι βγάζει 14 Ampere στα 3,3V - 22 Ampere στα 5V και μόλις 6 Ampere στα 12V. Τώρα ο λόγος που κλείνει όταν τραβάς 1Α από τα 12V είναι άγνωστος. Ισως να έχει κάποια ενσωματωμένη προστασία, ώστε να αποφεύγετε το κάψιμο της μητρικής. Ίσως πάλι να έχει βλάβη το τροφοδοτικό και να μην μπορεί να κρατήσει την έξοδο του....

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    idomeneas
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, το πόστ αυτό δεν το είχα δεί, πολύ ωραίο!

    Μια ερώτηση όμως: επειδή δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες του Στέργιου, πως έχει ενώσει όλα τα κόκκινα-κίτρινα-πορτοκαλί καλώδια? Τα χώρισε στη μέση για τα ζεύγη των εξόδων του?Το δικό μου τροφοδοτικό έχει πολλές εξόδους 12V, αν τις ενώσω όλες και βάλω μια αντίσταση 5W στην έξοδο των 5V θα έχω τα μέγιστα δυνατά A από τα 12V?

    Στο βίντεο του τύπου που αναφέρω πριν οι δύο βατικές των 5W 11Ω συνδεμένες παράλληλα αυτό το σκοπό εξυπηρετούν?

    Ευχαριστώ και πάλι!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    idomeneas
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ναι Σωτήρη πραγματικό όνομα είναι, ευχαριστώ!
    Με πρόλαβες την ώρα που έγραφα τη δεύτερη ερώτηση...

    Πάντως ναι παίζει να έχει βλάβη το τροφοδοτικό γιατί το βρήκα από φίλο υποτίθεται χαλασμένο αλλά οι έξοδοι του είναι όλες μετρημένες κομπλέ!
    Τώρα το ότι μπορεί να μην κρατάει φορτίο...δεν το περίμενα...θα δοκιμάσω άλλο ένα που έχω!!!

    Ευχαριστώ

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Το τροφοδοτικο (το δικο μου τουλαχιστον) κλινει σε περιπτωση βραχυκικλώματος, δοκιμασε να τραβίξεις λιγοτερα αμπερ.
    Ναι πρεπει να τα συνδέσεις ολα τα +5 μαζι, ολα τα ground μαζι κλπ κλπ, ο λογος δεν ειναι οτι δεν θα σου δωσει την ισχυ, ολα βραχυκυκλωμενα ειναι στο τροφοδοτικο, ο λογος ειναι οτι το 1 καλωδιακι που εχει 5V αν του τραβιξεις 22 αμπερ θα το παρεις καρβουνο. Η πλακετα δεν τραβαει τοσο απ το 1 καλωδιακι οποτε για οικονομια βαζουν οσο περιπου χρειαζεται.

    Επισης μπορεις να κλεμαρεις ολα μαζι και να τα εννωσεις σε ενα μεγαλύτερης διατομης που να αντεχει τα αμπερ, ή να επεμβεις στο τροβοδοτικο και να παρεις απευθειας ενα μεγαλο καλωδιο απ τα 5V κατι το οποιο ΔΕΝ στο συνηστω γιατι υπαρχει ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ διοτι εχει κατι πυκνωτες σαν λουκανικα (χωριατικα) που ισως ειναι φορτισμενοι (εχει παει κοσμος απο τετοια) απλως εγκυκλοπαιδικα στο λεω και αφου τωρα αρχισες να ξερεις να προσεχεις.

    Βαλτα ολα μαζι και ειναι μια χαρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.981

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ido Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ναι παίζει να έχει βλάβη το τροφοδοτικό γιατί το βρήκα από φίλο υποτίθεται χαλασμένο αλλά οι έξοδοι του είναι όλες μετρημένες κομπλέ!
    Τότε υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θέλουν αλλαγή οι ηλεκτρολυτικοί στις εξόδους του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    idomeneas
    Εγγραφή
    Apr 2015
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΔΕΝ στο συνηστω γιατι υπαρχει ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΙΝΔΥΝΟΣ διοτι εχει κατι πυκνωτες σαν λουκανικα (χωριατικα) που ισως ειναι φορτισμενοι (εχει παει κοσμος απο τετοια)
    Επειδή το διάβασα αυτό κάπου αλλού, εαν θέλω να επιχειρήσω επιδιόρθωση (το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω αν δεν είμαι σίγουρος πρώτα), πως γίνεται αποφόρτιση με ασφάλεια? Δεν τολμάω να το ανοίξω καν...

    Και γενικότερα θα με ενδιέφερε αν υπήρχε κάτι σαν οδηγός ασφαλείας για τέτοιες περιπτώσεις (για αρχάριους δηλαδή...), αν ξέρει κάποιος κάτι (άρθρο σελίδα κλπ) καλοδεχούμενο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ido Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή το διάβασα αυτό κάπου αλλού, εαν θέλω να επιχειρήσω επιδιόρθωση (το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω αν δεν είμαι σίγουρος πρώτα), πως γίνεται αποφόρτιση με ασφάλεια? Δεν τολμάω να το ανοίξω καν...

    Και γενικότερα θα με ενδιέφερε αν υπήρχε κάτι σαν οδηγός ασφαλείας για τέτοιες περιπτώσεις (για αρχάριους δηλαδή...), αν ξέρει κάποιος κάτι (άρθρο σελίδα κλπ) καλοδεχούμενο.
    Μην τρελαίνεσαι. Οι πυκνωτές στο τροφοδοτικό είναι ακίνδυνοι ΕΚΤΟΣ από τους 2 (συνήθως) μεγάλους που γράφουν 450V. και αυτοί, έχουν τόσο μικρή χωρητικότητα που εκφορτίζονται μόνοι τους μέσα σε 5 λεπτά. ΕΠΟΜΕΝΩΣ, αν βγάλεις το τροφοδοτικό από την πρίζα και το αφήσεις για 10 λεπτά, όλες οι τάσεις θα μηδενιστούν και θα μπορείς να δουλέψεις επάνω του με ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.944

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ido Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γενικότερα θα με ενδιέφερε αν υπήρχε κάτι σαν οδηγός ασφαλείας για τέτοιες περιπτώσεις (για αρχάριους δηλαδή...), αν ξέρει κάποιος κάτι (άρθρο σελίδα κλπ) καλοδεχούμενο.
    Το πιο σημαντικό είναι να έχεις αντιηλεκτροπληξιακό στην εγκατάσταση σου και να είναι ελεγμένο ότι λειτουργεί.
    Αν δεν έχεις πρέπει να βάλεις και αν δεν γίνεται να μπει στον πίνακα του σπιτιού βάλε ένα σε κουτάκι μαζί με πρίζα και καλώδιο με φις σαν κεντρική τροφοδοσία του πάγκου σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ampere controller
    By Chris00 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 15:43
  2. Λιγότερα Ampere
    By toxalkisefippos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-14, 22:41
  3. Υπολογισμός Ampere τροφοδοτικού?
    By wthanasis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-14, 16:28
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-11, 13:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας