Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: απλη γεννήτρια υψηλής τάσης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τα 60βολτ ειναι οριο λειτουργίας των ZVS. στην κατασκευή μου επαγωγικός θερμαντήρας με κάποιες αλλαγές στο κυκλωμα ZVS το τροφοδότησα με 70βολτ και με ψύξη ανεμιστήρα. τα μοσφετ των ZVS ζεσταίνονται υπερβολικά οταν διαχειρίζονται 200-300βατ και εαν βάλετε σε ZVS μ/τ flyback τότε αυτός θα καεί πολύ σύντομα, σε λιγα δευτερόλεπτα, δεν θα αντέξει ουτε 1 λεπτο.
    στο δικτυο μπορείτε να δειτε πως καποιοι βάζουν τα flyback μέσα σε φυτικό λάδι κάνολας, σπορέλαια κα.
    εμένα αυτή η τακτική με τα λάδια δεν μου αρέσει για πρακτικους λόγους και για να πω την αλήθεια η κατασκευή με flyback δεν ειναι η καλύτερη, ειναι η μικρότερη γεννήτρια υψηλής τάσης που έχω...

    αυτη την εδομάδα μου ηρθαν επιτέλους οι πυκνωτές και οι δίοδοι υψηλής τάσης που ειχα παραγγείλει.
    πυκνωτές ρωσικης κατασκευής 1000nF 20KV αγορασμένους απο βουλγαρία. αυτά ειναι υλικά του ρωσικου στρατου διάβασα, μαλλον θα τα βαζουν σε άρματα, σε ραντάρ, σε γεννήτριες μικροκυμάτων. για 2 πυκνωτές και μεταφορικά έδωσα 20ε...
    με αυτους τους πυκνωτές έκανα γεννητρια υψηλής τάσης πολύ δυνατή.

    τραβηξα και ενα βιντεο αλλά δεν γράφτηκε τίποτα στην μνήμη, το κινητό τα έπαιξε, αναβόσβηνε η οθόνη του, κόλλησε απο τα μαγνητικά πεδία που προκαλούσε η γεννήτρια. θα προσπαθήσω ξανά απο μεγαλύτερη απόσταση.

    νομιζω πως πρέπει να σταματήσω να ανεβάζω τον πήχη στην υψηλή τάση γιατί εαν τροφοδοτήσω με αυτή την γεννήτρια το πηνίο Τέσλα τότε δεν θα γλυτώσω την ηλεκτροπληξία, καποια στιγμή θα γίνω κάρβουνο...
    και αυτοι οι πυκνωτές με τρόμαξαν γιατί παρά την μόνωση η υψηλή τάση βρίσκει δίοδο στον αέρα και την υγρασία και πετάγεται σε απόσταση κάνοντας εκρήξεις. ημουν μισό μέτρο μακριά απο την γεννήτρια και σηκώθηκαν οι τρίχες μου!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 30-05-15 στις 10:05

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή



    το High Voltage Club δέχεται μέλη, φιλους της υψηλής τάσης.
    /\/\/ /\/\/
    θα υπάρξει και κληρωση δώρων για τα μέλη του κλαμπ

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Μπράβο Σπύρο κάθε φορά μας εκπλήττεις ευχάριστα. Με Flyback κλειστού τύπου έχω κάνει μια σκάλα του Ιακώβ (Jacob;s Ladder) Πέιραμα γυμνασιακών χρόνων αν θυμούνται καλά όσοι είναι στα 40+.....τεσπα....εγώ τυλιξα ξανα το δευτερεύον με 2 καρέ καλώδια καμια 20αριά φορές και παίζοντας με αριθμό σπειρών κατάφερνα και πιο όμορφα αποτελέσματα.....Προσοχή Θέλει Προσοχή .....Εχω φάει σούτα από τη βεντούζα που για μια εβδομάδα δεν πλησίαζα ούτε διακόπτη να ανοίξω καθώς είχα πάθει και σοκ αλλά και έτρεμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    φιλε αγη καλά λες θέλει προσοχή. να σας πω την χειρότερη εμπειρία μου που ομως δεν ειχε τραγική κατάληξη.
    ειχα φορτίσει μερικους πυκνωτές 8x10nF στα 2000βολτ, και τους εκφορτιζα βραχυκυκλώνοντας τα καλώδια τους.
    σε μια δοκιμή αφου ειχα βραχυκυκλώσει τα καλώδια, οι πυκνωτές δεν αδειασαν και μετά τους έπιασα με γυμνα χέρια.
    η φλασιά που έφαγα ήταν τόσο δυνατή που για 1-2 δευτερόλεπτα έχασα την όραση μου και τα μάτια μου έβλεπαν μόνο άσπρο χρώμα παντού. μετά απο 2 δεύτερα ευτυχώς επανήλθα -έκανα ρεσετ κανονικά...

    αγη ελα και εσυ στο High Voltage Club , θα καλέσω τα μέλη του κλαμπ για συνάντηση και επίδειξη της τελευταίας κατασκευής μου που μπορεις να δεις εδω

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    σπύρο αφού δουλεύεις τέτοιες τάσεις, πως και δεν έχεις φτιάξει γενήτρια laser?
    χρειάζεται μόνο ρύθμιση ρεύματος, δεν ειναι και εύκολο , αλλά θα παράγεις δέσμη laser.
    αλλά θέλει προσοχή γιατί αρπάς απο τις αντανακλάσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ε να αυτη την εποχη προσπαθω να βελτιώσω το πηνίο kapanadze που ειχα φτιάξει με μικρότερες τάσεις, τωρα το κανω μεγαλύτερο στα 5000VDC!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τι κάνω με την γεννήτρια υψηλής τάσης ;;;
    έβαλα μπουζί γιατί δεν βρήκα άλλο ηλεκτρόδιο που να έχει την αντοχή που έχει το μπουζί.
    που το βάζω το μπουζι;
    θα περιμένετε λίγο μέχρι την ανάφλεξη...


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μερικά βιντεο εχουν διαγραφεί επειδη μεταφέρθηκα στο YouTube έτσι τα ξαναβάζω.
    τελευταια ειδοποίηση: κατασκευές με υψηλή ταση ειναι επικίνδυνες. προσοχή να μην τις βρουν μικρά παιδιά που έχουν περιέργεια.


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μέρα που ειναι σήμερα και εγω εβαλα σημαίες


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. καλώδια υψηλής τάσης
    By vikiath in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 13:35
  2. ZVS γεννήτρια υψηλής τάσης
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 10:23
  3. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 13:27
  4. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By Nickolaos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 06:14
  5. Οπλο υψηλής τάσης
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 17:21

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας