Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Arduino και Bluetooth

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Arduino και Bluetooth

    Καλησπέρα στο φόρουμ και καλό μήνα!

    Αυτόν τον καιρό ξεκινάω την πτυχιακή μου με θέμα "Ασύρματοι αισθητήρες με bluetooth σε arduino".
    Έχοντας σχετική εμπειρία στο arduino και με 2-3 κατασκευές πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

    Έχω όμως 2-3 απορίες πριν παραγγείλω τα υλικά για να ξεκινήσω.
    Η σκέψη είναι ότι θα έχουμε 4 arduino uno (μάλλον) και ένα 5ο arduino mega (επειδή το έχω).
    Τα 4 arduino θα έχουν πάνω τους, τους αισθητήρες π.χ. ένα θερμοκρασίας, ένα υγρασίας, ένα φωτός κτλπ.
    και το 5ο arduino θα είναι η "βάση" που θα λαμβάνει τα δεδομένα από τους αισθητήρες και θα τα παρέχει μέσω ethernet shield στο internet.
    Τα 4 arduino με τη βάση-arduino θα συνδέονται με bluetooth.

    Σκέφτομαι να πάρω τέτοια bluetooth , αλλά δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα και θέλω σε αυτό τη βοήθεια σας!
    -Αυτά τα bluetooth συνδέονται μεταξύ τους ή μόνο με κινητό πχ;
    -Η σύνδεση γίνεται με ένα-προς-ένα bluetooth ή μπορεί και πολλά-προς-ένα;
    -Δηλαδή οι 4 αισθητήρες (με ένα bluetooth ο καθένας) συνδέονται με με ένα bluetooth στη βάση ή θέλει και η βάση άλλα 4 bluetooth που θα είναι ένα προς ένα συνδεδεμένα με τους αισθητήρες;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lakafitis
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    158

    Προεπιλογή

    Λογικά θα συνδέονται αλλά ποιος ο λόγος να χρησιμοποιησεις ενα αrduino για κάθε αισθητήρα , επίσης για λογους οικονομίας και μεγεθους μπορεις να χρησιμοποιησεις arduino pro mini αντι για uno, και τελος επειδή το bluetooth έχει περιορισμένη εμβέλεια θα μπορούσες να τα συνδεεις με rf modules οπως το nrf24l01.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Δεν συμφέρει με bluetooth. Καλύτερα είναι με το nrf24l01 που είπε ο lakafitis ή με ESP8266. 4 σε STA mode (ίσως και bridged) και 1 σε AP mode.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
    Μου αρέσει η ιδέα να μην χρησιμοποιήσω bluetooth, γιατί είχα κι εγώ τον ενδοιασμό για την εμβέλεια.....μάλλον θα στραφώ προς αυτά που προτείνατε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Έχω φτιάξει σχεδόν ακριβώς αυτό που περιγράφεις (με microchip όμως) χρησιμοποιώντας σαν RF module το RFM22B. Λειτουργούν πολύ καλά, με πολύ καλή εμβέλεια.
    Και αν θυμάμαι καλά, υπάρχουν και έτοιμες βιβλιοθήκες για arduino.

    Ρίξε τους μία ματιά..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Μπορεις να χρησημοποιησεις και αυτο! http://rayshobby.net/first-impressio...o-wifi-module/
    παιζει με wifi ethernet.
    στο master να το βαλεις να δουλευει ως Αccess popint και τα περιφεριακα σαν clients πανω σε αυτο!
    και βγαζει πολυ καλες ιδεες οπως ασφαλεια στη εκπομπη data, κατευθυντικες κεραιες για αυξηση της αποστασης κτλ!!

    εχω παρει ενα εδω και μερικες μερες και το εχω καταευχαριστηθει!

    μπορεις να παιξεις μπαλιτσα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Τα bluetooth συνδέονται με οτι θες ανάλογα με το UUID.
    Το είχα κάνει να λαμβάνει αισθητήρες απο android και εχει μειωνεκτηματα σε σχέση με αυτά που προαναφέρθηκαν.
    Εχει πολύ μικρή εμβέλεια
    Η μεταφορά ειναι αρκετά αργή (για ταχύτητες ηλεκτρωνικων)
    Και δεν εχει multy bridge, πάντα μονο 2 μπορείς να συνδεσεις μεταξυ τους.
    Αυτο που σου ειπαν το βρίσκω πολυ καλύτερο.
    Καλη κωδικοποίηση δεδομένων

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας! Ήταν κατατοπιστικές και χρήσιμες!
    Μάλλον θα χρησιμοποιήσω ESP8266 σε AP και ST mode αντίστοιχα.
    Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ευπρόσδεκτη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη VaGyver
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Πάντως προτείνω να ρίξεις μία τελευταία ματιά στο RFM22B, πριν αποφασίσεις (και εαν στο επιτρέπει η πτυχιακή σου) λόγω ότι τα έχω δουλέψει.

    Το χρησιμοποιώ 2 χρόνια έχοντας συνολικά 5 μονάδες:
    3 σκέτους πομπούς σε ταράτσα και δωμάτια και 2 δέκτες/πομπούς σε άλλα δωμάτια και όλα αυτά σε τρεις διαφορετικούς ορόφους. Και οι δύο δέκτες/πομποί συλλέγουν από όλους και εμφανίζουν σε οθόνη 240χ128 και ο ένας εκ αυτών στέλνει σε internet και mysql.
    Δηλαδή όλα μπορούν να μιλάνε με όλα (με οποιαδήποτε συνδυασμό) χωρίς ιδιαίτερο κόπο, απλά, εύκολα και αποτελεσματικά, στην ίδια συχνότητα με ισχύ μέχρι 20 dbm (περίπου 100 mW).
    Δυστυχώς για σένα είναι με Microchip και σε γλώσσα basic και όχι με arduino, αλλά εαν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

    Για τα bluetooth χωρίς να ξέρω και πάρα πολλά, έχω την εντύπωση ότι έχουν κάποιες ιδιοτροπίες. Για το ESP8266 δεν γνωρίζω καθόλου.


    Ααα!!
    Για σένσορα θερμοκρασίας-υγρασίας σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στο SHT21 (δύο σε ένα, σε I2C, με πολύ καλά χαρακτηριστικά και τιμή 7 ευρώ).
    http://www.ebay.com/itm/SHT21-Digita...item339d82092d

    Εαν είναι ακριβό, τότε με 3 ευρώ υπάρχει κάτι στο περίπου, πάντα σε ψηφιακό, το DHT22-AM2302.
    http://www.ebay.com/itm/DHT22-AM2302...item2ed7d639b5

    Ποιο φθηνό, αλλά μόνο θερμοκρασία το DS18B20.
    Δεν σου προτείνω να ασχοληθείς με αναλογικούς σένσορες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Όσο αφορά τα bluetooth:
    Συνδέονται μεταξύ τους κανονικά όμως! δεν μπορείς να συνδέσεις πολλά Bluetooth πάνω σε ένα. Αυτό δεν επιτρέπεται από το ίδιο το πρωτόκολλο επικοινωνίας του Bluetooth. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να αποσυνδέεις την σύνδεση μεταξύ ενός ζεύγους από το Mega και να το συνδέεις με άλλο ζεύγος (πάλι από το Mega). Η διαδικασία δεν είναι απλή, είναι αργή και σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις για ασύρματη επικοινωνία (η απόσταση είναι αρκετά μικρή).
    Όσο αφορά το Ethernet ξέχνα το! Είναι ακριβό και δεν υπάρχει λόγος. Πάρε ένα ESP8266 και κάνε την δουλειά σου μέσω WIFI.
    Τέλος να σου πω κάτι σχετικά με την αγορά των Arduino! Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσεις αυθεντικά Arduino! Είναι ακριβά και ο λόγος που κοστίζουν τόσο είναι πως ένα μεγάλο ποσοστό των χρημάτων πάνε σε όλο το project. Για την ακρίβεια το Arduino είναι ένα open source κύκλωμα το οποίο μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου εύκολα και φθηνά. Τα σχέδια είναι δωρεάν διαθέσιμα προς όλους. Επομένος για να μην δώσεις κανένα 100 σε Bluetooth και arduino πάρε φθηνά replicas των 5+ euro, (τα οποία δεν είναι παράνομα replicas όπως τα περισσότερα κινέζικα), δουλεύουν τέλεια και είναι πολύ φθηνά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino Bluetooth
    By kostasmantzios in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 13:37
  2. Arduino OBDII Bluetooth Car Engine RPM Shift Light
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:09
  3. Arduino Bluetooth Remote Control toy car - Τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο με Bluetooth
    By guscokes in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-13, 22:04
  4. Ασύρματοι και bluetooth θερμοστατες
    By Giannis K in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-08, 17:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας