Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 81 έως 84 από 84

Θέμα: Φίλτρο θορύβου γραμμής τροφοδοσίας.

  1. #81
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Στον προενισχυτή, αντί για ground στο καλώδιο του στερεοφωνικού το έβαλα στο σασί του στερεοφωνικού και στα rca άφησα ground μόνο στα μπροστά. Βέβαια, δεν εξαφανίστηκε, αλλά είναι τέτοιος, που με τα βίας φτάνει στην καμπίνα ακόμα κι όταν βάλω το στέρεο στο mute και δεν με ενοχλεί.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  2. #82
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Επίσης, μόλις τώρα μου ήρθε μια αναλαμπή και σύνδεσα τα rca χώρις το φίλτρο και.... μαντέψτε.... έφυγε εντελώς.
    Μάλλον κάτι δεν έκανα σωστά στην πλακέτα. Τι λέτε;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  3. #83
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Λέει ο Spark
    εαν βρεις βάλε ενα τοροϊδή τσοκ στο + της τροφοδοσίας που παει στο στέρεο

    Απαντά ο Παναγιώτης
    Πόσα μH; ή mH;


    Απαντά ο Spark
    εαν εχεις απο κανα παλμοτροφοδοτικο βάλε το. δεν ξερω πόσα Αh ειναι καλύτερο. βασικά πρέπει να έχει χοντρό σύρμα όσο της τροφοδοσίας και πολλές στροφές, όσες χωράει. δεν πειράζει εαν τυλίξεις καλώδιο αντι για πηνιόσυρμα.


    Ρωτά ο Filman

    Αh?


    Απαντά ο Spark

    χα χα μου ξεφυγε..... Henry βεβαίως



    Εσύ αγαπητέ σωτήριε τι θα υπέθετες αν λόγο κεκτημένης ταχύτητας επειδή βιαζόμουν να φύγω δέν διάβασα τη λέξη τσοκ και εστίασα στη λέξη Henry και λόγω του ότι δεν ήμουν συνδεδεμένος να δω τον πυρήνα πόσο μικρός ήταν, σκέφτηκα λες να βάλει το παιδί κανένα μετασχηματιστή τοροειδή ή κανένα τσοκ από λάμπα φθορισμού (μνήμες παρελθόντων χρόνων) με μεγάλη ωμική αντίσταση και αυτεπαγωγή και να έχομε άλλα; Αυτό πήγα να προλάβω μην Βαράτε !!!!!!!!!!!!!!! Όλοι μαζί.

    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω να βάζω και αυτά τα ωραία παραθυράκια με τα μηνύματα των άλλων,
    αλήθεια πώς το κάνετε;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex.137 : 11-06-15 στις 17:32

  4. #84
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex.137 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει ο Spark
    εαν βρεις βάλε ενα τοροϊδή τσοκ στο + της τροφοδοσίας που παει στο στέρεο

    Απαντά ο Παναγιώτης
    Πόσα μH; ή mH;


    Απαντά ο Spark
    εαν εχεις απο κανα παλμοτροφοδοτικο βάλε το. δεν ξερω πόσα Αh ειναι καλύτερο. βασικά πρέπει να έχει χοντρό σύρμα όσο της τροφοδοσίας και πολλές στροφές, όσες χωράει. δεν πειράζει εαν τυλίξεις καλώδιο αντι για πηνιόσυρμα.


    Ρωτά ο Filman

    Αh?


    Απαντά ο Spark

    χα χα μου ξεφυγε..... Henry βεβαίως



    Εσύ αγαπητέ σωτήριε τι θα υπέθετες αν λόγο κεκτημένης ταχύτητας επειδή βιαζόμουν να φύγω δέν διάβασα τη λέξη τσοκ και εστίασα στη λέξη Henry και λόγω του ότι δεν ήμουν συνδεδεμένος να δω τον πυρήνα πόσο μικρός ήταν, σκέφτηκα λες να βάλει το παιδί κανένα μετασχηματιστή τοροειδή ή κανένα τσοκ από λάμπα φθορισμού (μνήμες παρελθόντων χρόνων) με μεγάλη ωμική αντίσταση και αυτεπαγωγή και να έχομε άλλα; Αυτό πήγα να προλάβω μην Βαράτε !!!!!!!!!!!!!!! Όλοι μαζί.
    Αλεξ, η ένσταση μου είναι στην φράση σου "Πρόσεξε μην το παρακάνεις μόνο με το πηνίο, βάλεις δηλαδή πάρα πολλές σπείρες και μας πεις μετά, απέκτησα παραμόρφωση." Όπως είναι γνωστό, ένα πηνίο / τοροειδής στην τροφοδοσία ΔΕΝ προκαλεί παραμόρφωση σε κανένα σήμα. Ούτε στο σήμα εισόδου ούτε στο σήμα εξόδου.
    Μετά αναφέρεις "Καλό είναι μετά να συνδέσεις και ένα πυκνωτή όσο πιο πολλά μf τόσο καλύτερα (μέχρι 10000μf όχι περισσότερο είναι σπατάλη για εμένα) γιατί το πηνίο από μόνο του θα σου γονατίζει την τροφοδοσία προκαλώντας παραμόρφωση." Ο πυκνωτής μετά το πηνίο ΔΕΝ θα επαναφέρει την τάση στην αρχική της κατάσταση (πριν το πηνίο) όσες χιλιάδες μF και να είναι. Αν υπάρχει πτώση τάσης στο πηνίο ΤΙΠΟΤΑ δεν μπορεί να την επαναφέρει. (εκτός ίσως από ένα Step-Up Module).
    Επίσης, αν η πτώση τάσης στο πηνίο / τοροειδή που βρίσκετε στην τροφοδοσία είναι τόσο μεγάλη, απλά θα κλείσει το ηχοσύστημα. Δεν θα παραμορφωθεί ο ήχος.
    Απλά τα αναφέρω για να ξεκαθαρίσω την κατάσταση.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex.137 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξύ δεν ξέρω να βάζω και αυτά τα ωραία παραθυράκια με τα μηνύματα των άλλων,
    αλήθεια πώς το κάνετε;
    Απλώς επιλέξεις το κουμπί που γράφει "Απάντηση με παράθεση" στην κάτω ΔΕΞΙΑ γωνία κάθε απάντησης. Αν θέλεις να απαντήσεις σε πολλά ατομα ταυτόχρονα επιλέγεις το "+ σε κάθε ένα μήνυμα που Θέλεις να συμπεριλάβεις και στο τελικό μήνυμα επιλέγεις το "Απάντηση με παράθεση".

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Σελίδα 9 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 7 8 9

Παρόμοια Θέματα

  1. Φίλτρο θορύβου συσκευών
    By wthanasis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 19:14
  2. Αντιμετώπιση θορύβου σε ηλεκτρονικό εξοπλισμό
    By nocturnal in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-13, 22:00
  3. Παρεμβολή θορύβου από κεραία TV.
    By sotstavr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-12, 18:58
  4. Ανάλυση AC,DC,transit,θορύβου,fourie
    By foluke in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-11, 21:38
  5. Φιλτράρισμα θορύβου joystick
    By Stergios_[.gr] in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-09, 23:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας