Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 136

Θέμα: Relay Διαφυγής (Πιθανό Πρόβλημα)

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasos987
    Όνομα
    Αναστασης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Εβρος
    Μηνύματα
    255

    Προεπιλογή

    Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Το λακονίζειν εστί φιλοσοφείν...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.567

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει.
    Είναι εξαιρετικά πιθανό και συχνά συμβαίνει. Δεν νομίζω να είναι εγγυημένο ότι θα συμβεί.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (05-06-15), tasos987 (04-06-15)

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω την εντυπωση ,(και παρακαλω να το επιβεβαιωσετε η διαψευσετε για να βεβαιωθω και εγω οτι ισχυει ) πως βραχυκυκλωνοντας τη γειωση με τον ουδετερο σε μια οποιαδηποτε πριζα του σπιτιου ο ΔΔΕ θα πρεπει να πεσει.
    Πρέπει να έχεις αναμμένη μια κατανάλωση για να γίνει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον gregpro για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (05-06-15), tasos987 (04-06-15)

  6. #14
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου επεσε καμια φορα ολα αυτα τα χρονια? Η το δοκιμασες καμια φορα?
    Φάνη απ'όσο θυμάμαι οχι δεν έπεσε ποτέ. Μπορεί όμως να μην είχε και ποτέ λόγο να πέσει.
    Κατα καιρούς έχει ξανα-πατηθεί
    (TEST) <10 φορές σε διάφορες εργασίες και είχε τότε δουλέψει κανονικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη κατέβασε όλες τις ασφάλειες του πίνακα (εκτός από τις γενικές βέβαια) και ξαναδοκίμασε πατώντας το τεστ. Αν πάλι δεν πέσει πιθανότατα έχει πρόβλημα εκτός αν λείπει κάποια από τις 3 φάσεις, αυτή ή αυτές που έχουν να κάνουν με το τεστ.
    Το έκανα ... και γιόκ. Δεν πέφτει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσα χρονια ειπαμαι εχει να πατηθει το τεστ?
    Πολλά. Στα περίπου 12 χρόνια, άντε να πατήθηκε < 10 φορές (απο μένα τουλάχιστον).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικά να ρωτήσω. έχεις σίγουρα 3φασικό ρολόι? διότι πολλές φορές έχω δει να είναι τριφασικός ο πίνακας αλλά τελικά να παίρνουν μονοφασικό οπότε δεν δουλεύει το τεστ γιατί την τεχνική διαρροή την κάνει μεταξύ φάσεων.
    και το πονηρό τετραπολικό διακοπτάκι που γράφει spare είναι πράγματι έτσι για να γεμίζει ο χώρος ή είναι για μπαιπας του ΔΔΕ? θα σε μαλώσω αν είναι το δεύτερο.
    Φιλαράκι έχω σίγουρα τριφασικό ρολόι/ρεύμα. Θα με μαλώσεις δεν θα με μαλώσεις, είναι ByPASS του ΔΔΕ.
    Ο λόγος (μου είχε πεί ο τότε ηλεκτρολόγος) οτι αν πέφτει ο ΔΔΕ για κάποιο λόγο, προσωρινά να σηκώσω
    το (αναγραφόμενο απο εμένα) SPARE. Τι εγώ φταίω ?. Αυτό μου το είχε πεί ο ηλεκτρολόγος ...


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω να πω κατι αλλο ( εφ οσον δεν χαλασε ) μηπως δεν ειναι συνδεμενος σωστα ????? ...... η καποιος εβαλε το χερακι του ετσι οτο ωστε να μην πεφτει ???
    Μα κάποτε δούλευε, το θυμάμαι ...
    Χέρι δεν υπάρχει περίπτωση να έβαλε κάποιος.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dalai Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει και μια ακομη εξηγηση που μου εχει τυχει καποτε...
    Στο πινακα ερχονται (για διαφορους λογους) μονο 2 φασεις , οποτε στο ρελε η μια φαση ειναι κενη (και ετσι δουλευει κανονικα σαν ρελε) .Αλλα η κενη θεση ειναι αυτη απο την οποια περνει το test ταση . Οποτε δεν μπορεις να κανεις δοκιμη αλλα ο ρελλες δουλευει
    Μα έχω τριφασικό, και κάποτε δούλευε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γρηγόρη, για σκέψου να είχες το ανάποδο πρόβλημα;

    11 μήνες εεε; Πως περνάει ο καιρός!
    Να το χαίρεσαι το μπεμπουλίνι (που θα αρχίζει τις βόλτες όπου να ναι).
    Ο Π@υστης ο ρελές χαχαχαχαχα. Ναι το ξέρω, είναι γνωστό Videάκι στην πιάτσα. Σε ευχαριστώ !!!.

    Τις βόλτες τις έχει ξεκινήσει δειλά δειλά. Σε πληροφορώ οτι δεν τον πρόλαβα, ανέβηκε στον
    καναπέ (είναι πλάτη με το γραφείο), έπιασε το monitor 23 ιντσών, το έσυρε 30 πόντους, εως
    ότου το monitor έπεσε στο κενό καναπέ - γραφείου, παρασύροντας μαζί θήκες, πληκτρολόγιο κτλ.
    Χαμός !!!. Ε το μωρό γέλαγε, εμένα με χτύπησαν 5-6 πολλαπλά. Monitor Οκ, σπασμένη γωνία ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Φιλαράκι έχω σίγουρα τριφασικό ρολόι/ρεύμα. Θα με μαλώσεις δεν θα με μαλώσεις, είναι ByPASS του ΔΔΕ.
    Ο λόγος (μου είχε πεί ο τότε ηλεκτρολόγος) οτι αν πέφτει ο ΔΔΕ για κάποιο λόγο, προσωρινά να σηκώσω
    το (αναγραφόμενο απο εμένα) SPARE. Τι εγώ φταίω ?. Αυτό μου το είχε πεί ο ηλεκτρολόγος ...


    Ο Π@υστης ο ρελές χαχαχαχαχα. Ναι το ξέρω, είναι γνωστό Videάκι στην πιάτσα. Σε ευχαριστώ !!!.

    Τις βόλτες τις έχει ξεκινήσει δειλά δειλά. Σε πληροφορώ οτι δεν τον πρόλαβα, ανέβηκε στον
    καναπέ (είναι πλάτη με το γραφείο), έπιασε το monitor 23 ιντσών, το έσυρε 30 πόντους, εως
    ότου το monitor έπεσε στο κενό καναπέ - γραφείου, παρασύροντας μαζί θήκες, πληκτρολόγιο κτλ.
    Χαμός !!!. Ε το μωρό γέλαγε, εμένα με χτύπησαν 5-6 πολλαπλά. Monitor Οκ, σπασμένη γωνία ...
    ναι αυτή ήταν η αιτιολογία που το βάζανε. απλά τώρα που έχεις το παιδί και να σου πέσει μην το κάνεις χρήση καλύτερα ακώμα και αν πέσει ο ΔΔΕ γιατί μπορεί να έχουν αναπτυχθεί επικίνδυνες τάσης πουθενά και μετά ........φτου φτου φτου. για το παιδί, σκασίλα μας για εσένα.
    άντε βρε και με το καλό και στα υπόλοιπα. αχ ο δικός μου και τη δεν είχε κάνει. μέχρι το tower απο το pc έβγαλε από το γραφείο και το έκανε βίδες. κυριολεκτικά. και παραβίασε 2 πρίζες με παιδική ασφάλεια. νάνε καλά ο π@%#$ ο ρελες που δούλεψε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    τα ρελε της ΑΒΒ ειδικα αυτου του τυπου με το μπλε πληκτρο,θα μου κανει μεγαλη εντυπωση αν δουλευει 1 στα 10 ειδικα τα μονοφασικα.επισης και τα μιζενς του παλιου (ψηλου) ραγουλικου. αντιθετα τα χαγκερ τα γκαγιερ λεγκραντ που εχω τεσταρει ΔΕΝ εχω βρει ακομα ρελε που να μην πεφτει .
    προφανως μιλαμε για γερμανικη αξιοπιστια και σταθεροτητα στις προδιαγραφες που λενε να τα ελεγχεις τουλαχιστον 2 φορες το χρονο.
    με ελεγξες?οχι????χαλαω για να μαθεις!
    ΥΓ για αποφευγη παρεξηγησεων μιας και τον τελευταιο χρονο ασχολουμαι πολυ με ελεγχους σε επαγγελματικους χωρους οι ελεγχοι ειναι σε καθημερινη βαση.
    ΥΓ2 ισως να εχω πετυχει και 1 χαγκερ λαλημενο
    τον τετραπολικο διακοπτη και γω για μπαιπας τον κοβω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Σε οποιο σπιτι πηγαινα παντα φροντιζα να εχω ΔΔΕ. Σε μια μετακομιση ομως που θα μεναμε με το πρωτο παιδακι (1,5 χρονων) μας μονο για 3 μηνες , αμελησα να τοποθετησω ΔΔΕ. Αποτελεσμα ηταν να το χτυπησει ρευμα οταν ανεγηκε πανω στο γραφειο του Η/Υ και αβαλε τα δακτυλακια στη μπριζα. Ευτυχως δεν επαθε τιποτα. Απλως περασαμε προλιπτικα μια ακομη νυχτα στο νοσοκομειο .
    Ειναι μεγαλο το ρισκο με τα μωρα.Ειδικα οταν αρχιζουν να περπατανε και να περιεξεργαζονται τα παντα

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  10. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    φωναξε καποιο φιλο που να εχει οργανο να κανεται ενα τεστ αν οντωs θελει αλαγη να γινει και βγαλε off το bypass αμεσωs γιατι ο μικροs στη πριζα θα παει πρωτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγαλε off το bypass αμεσωs γιατι ο μικροs στη πριζα θα παει πρωτα.
    Ναι ρε παιδι μου . Αυτα τα πιτσιρικια η ΠΡΩΤΗ χαζομαρα που κανουν οταν μπορεσουν ,ή που θα ειναι να πιασουν μαχαιρι ή που θα δουν τι ειναι η μπριζα. Φυσικα ο συνδιασμος αυτων των δυο ειναι σκετη φρικη ..! (Σορρυ για τον εκτροχιασμο του θεματος)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  12. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Οκ. ΔΔΕ θα αλλαχθεί εντός ημερών.
    Με παιδιά δεν είναι να ρισκάρεις ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 12 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 100
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-17, 22:15
  2. Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;
    By vlf13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 15:33
  3. Πρόβλημα με SR relay
    By her in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-16, 23:37
  4. Πιθανό πρόβλημα τροφοδοτικού από PC
    By Muttley Black in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 15:41
  5. Πρόβλημα με Relai διαφυγής
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-13, 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας