Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Αξιοποιηση οθονης απο λαπτοπ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    φιλε μου παιρνεις ςνα τετοιο σετακι και τελειωσες..http://www.ebay.com/itm/161076665826...%3AMEBIDX%3AIT
    εχω 3 οθονες απο λαπτοπ μεχρι στιγμης που τις δουλευω με αυτο το συστημα..
    το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι ποσα inverter εχει η οθονη ..συνηθως των λαπτοπ εχει ενα..η καλωδιωταινια που εχει η οθονη βγαινει και στην θεση της μπαινει νεα..

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Eγω προτεινω αυτο εδω που ερχεται απο Αγγλια σε μια εβδομαδα (και εχει και hdmi) μαζι με αυτο .Θες το καλωδιο (στην περιπτωση σου αυτο ).Η οθονη σου ειναι led οποτε δεν θες inverter αλλα πρεπει να δωσεις τις καταλληλες τασεις για να αναψουν τα led-δες στο datasheet (τo πλησιεστερο για την οθονη σου ειναι αυτο).Οταν παρεις το καλωδιο πρεπει να το τροποποιησεις για να δωσεις τις τασεις για το φωτισμο led της οθονης σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη angel_grig : 05-06-15 στις 23:52

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    μαλλον δεν το εξηγησα καλα...
    Ολα αυτα που μου προτεινατε ειναι με 40πιν συνδετηρα με την οθονη σωστα? εμενα ομως αν δειτε και τις φωτος ειναι 30πιν και εχει μια καλωδιοταινια η οποια συνδεετε το 40πιν πανω της και το κανει 30πιν. ε εμενα αυτη η ταινια κοπηκε. αρα δεν θα πρεπει να βρω εναν driver που να βγαζει 30πιν εξοδο και οχι 40πιν?

    Επισης με το raspberry pi μπορω να το προγραμματισω να ξεκινα και να δειχνει απο μονο του φωτογραφιες απο ενα φακελο για να μην χρειαζετε να συνδεσω ποντικι η πληκτρολογιο πανω του? επειδη θα ειναι κρεμμασμενο στο τοιχο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Bασιλη εαν δεις στο datasheet της οθονης που εβαλα (που μαλλον ισχυει και για την δικη σου) 10 πινς δεν ειναι συνδεδεμενα αρα παιρνεις ενα καλωδιο με 30pins.Θα πρεπει ομως να βρεις τι αντιστοιχει που,γιατι μεσα απο το καλωδιο παιρνουν ρευμα και τα led του φωτισμου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    μισο. θα ξαναβαλω καλυτερες και ποιο κοντινες φωτογραφιες απο αυτα που εχω για να καταλαβω τι εννοειτε.
    οπως μπορεις να δεις στην φωτογραφια το καλωδιο το γκρι συνδεετε στο 5. και απο το 5 φευγει και παει στο 3. στο 3 παει ομως και το κομματι που ειναι κομμενο οπου η αλλη του ακρη, η 4 παει στο 2. Η 1 παει στην μητρικη του υπολογιστη,
    συνεπως για να αναψει και να δειξει η οθονη ναι μεν θελει το 5 στο 3 αλλα κθελει και το 2 στο 4 σωστα? αρα ο controller που θα βρω θα πρεπει να βγαζει ναι μεν τα 40 πιν που θα πηγαινουν στο 5 αλλα να βγαζει και εξοδο που να μπαινει στο 2. σωστα? DSC_1182_.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Eγω στην θεση σου δεν θα καθομουν να ασχοληθω καθολου με τα καλωδια του λαπτοπ αλλα απλα θα προσπαθουσα μεσω του datasheet να συνδεσω την οθονη με τον controller του κινεζου.Εαν βρεις το καθε πιν του κονεκτορα της οθονης σε τι αντιστοιχει θα λειτουργησει.
    Εαν δεν βρεις το datasheet για την δικη σου οθονη,καντο με βαση αυτο που σου εβαλα.Επισης δες πανω στην μητρικη του λαπτοπ μηπως γραφονται τα σηματα της οθονης (ή στο service manual του laptop).Τελος ,μετρα τα πινς του κονεκτορα της οθονης να μας πεις σιγουρα ποσα ειναι...(γιατι στο νετ φαινεται ως 40 πινς)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostnet
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Φιλε βρισκομαι ακριβως στην κατασταση που περιγραφεις. Εχω τα όλα datasheets για το δικο μου θεμα. Απλα θελω να ρωτησω αν γινεται να παραγγειλω το custom καλωδιο που θελω σε καποια εταιρια ή να το φτιαξω εγω? Από JST 30pin slot σε IPEX 20455 40pin connector. Καποια στιγμη θα ανοιξω καινουργιο θεμα εδώ στο forum με ολες τις λεπτομέρειες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostnet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε βρισκομαι ακριβως στην κατασταση που περιγραφεις. Εχω τα όλα datasheets για το δικο μου θεμα. Απλα θελω να ρωτησω αν γινεται να παραγγειλω το custom καλωδιο που θελω σε καποια εταιρια ή να το φτιαξω εγω? Από JST 30pin slot σε IPEX 20455 40pin connector. Καποια στιγμη θα ανοιξω καινουργιο θεμα εδώ στο forum με ολες τις λεπτομέρειες.
    Με τι controller θα συνδεσεις την οθονη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη kostnet
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από angel_grig Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι controller θα συνδεσεις την οθονη?
    κανεναν. Αυτον που εχει πανω η μητρικη του netbook. (Προκειται για αντικατασταση οθονης σε netbook, αλλα με την καινουργια οθονη να εχει διαφορετικο slot. Άνοιξα θεμα http://www.hlektronika.gr/forum/show...115#post713115

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Παντρεμα οθονης λαπτοπ με πλακετα lcd tv.
    By d.antonis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 01:41
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-16, 17:10
  3. ευρεση ΟΘΟΝΗΣ απο λαπτοπ!!!
    By Nemmesis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-11, 22:04
  4. Αξιοποιηση lcd οθονης
    By Zak in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-09, 12:06
  5. τροφοδοσια οθονης απο laptop
    By peppasko in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-07, 03:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας