Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ερώτηση μετατροπής ac/dc

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή Ερώτηση μετατροπής ac/dc

    Είναι δυνατόν να γίνει μετατροπή ac/dc χωρίς να ανέβουν τα βολτ ή ακόμη και να πέσουν;Ερώτηση κρίσεως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τι κρίνεται απο αυτό σακη;
    με τον κατάλληλο μετασχηματιστή ή ακόμα και με ρυθμιζόμενο μ/τ (βαριακ) και με ανόρθωση γίνεται όπως όλοι γνωρίζουν.
    μηπως θέλεις παλμοτροφοδοτικό; και αυτά υπάρχουν στο εμπόριο για όλα τα γούστα.

    εγω όμως έχω μια άλλη ερώτηση προς όλους.
    ξέρετε να υπάρχει κάποιο είδος μετασχηματιστή που να δέχεται 220AC δικτύου, να βγάζει στην έξοδο μετα από ανόρθωση ταση DC αλλα να έχει 0 κατανάλωση, δηλαδή να μην δείχνει όργανο ουτε Α ουτε mA και να μην το αντιλαμβάνεται ως φορτιο κανένας μετρητής;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι κρίνεται απο αυτό σακη;
    με τον κατάλληλο μετασχηματιστή ή ακόμα και με ρυθμιζόμενο μ/τ (βαριακ) και με ανόρθωση γίνεται όπως όλοι γνωρίζουν.
    μηπως θέλεις παλμοτροφοδοτικό; και αυτά υπάρχουν στο εμπόριο για όλα τα γούστα.

    εγω όμως έχω μια άλλη ερώτηση προς όλους.
    ξέρετε να υπάρχει κάποιο είδος μετασχηματιστή που να δέχεται 220AC δικτύου, να βγάζει στην έξοδο μετα από ανόρθωση ταση DC αλλα να έχει 0 κατανάλωση, δηλαδή να μην δείχνει όργανο ουτε Α ουτε mA και να μην το αντιλαμβάνεται ως φορτιο κανένας μετρητής;;;
    Απ'αυτό κρίνεται το ότι κατά καιρούς πέφτουν στα χέρια μου διάφοροι μετασχηματιστές και πάντα βγάζουν λάθος βολτ ,συνήθως παραπάνω απ'αυτά που χρειάζομαι.

    Όσον αφορά το εμπόριο ,ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω.Να μην αγοράσω.Δύσκολες εποχές.Εκτός αν έχεις κανένα λινκ με φτηνούς μετασχηματιστές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakishlek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απ'αυτό κρίνεται το ότι κατά καιρούς πέφτουν στα χέρια μου διάφοροι μετασχηματιστές και πάντα βγάζουν λάθος βολτ ,συνήθως παραπάνω απ'αυτά που χρειάζομαι.

    Όσον αφορά το εμπόριο ,ακριβώς αυτό θέλω να αποφύγω.Να μην αγοράσω.Δύσκολες εποχές.Εκτός αν έχεις κανένα λινκ με φτηνούς μετασχηματιστές.
    υπάρχουν λύσεις αλλα για συγκεκριμένα προβλήματα. εαν μιλαμε αόριστα τότε μπορείς να αφαιρέσεις μερικά βολτ απο εναν μ/τ που σου φαίνεται πως βγαζει πολλά, εαν αφαιρέσεις σπείρες απο το δευτερεύων.
    δεν ειναι τόσο δύσκολο εκτός εαν ειναι κολλημένο το σύρμα με βερνίκι. μετράς βολταζ AC, αφαιρεις 2-3 σπείρες μετρας ξανα βολταζ -θα βρεις περίπου 1 βολτ λιγότερο ανάλογα με το παχος σύρματος, μετά αφαιρεις και αλλες σπειρες μεχρι να εχεις το επιθυμητό

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπάρχουν λύσεις αλλα για συγκεκριμένα προβλήματα. εαν μιλαμε αόριστα τότε μπορείς να αφαιρέσεις μερικά βολτ απο εναν μ/τ που σου φαίνεται πως βγαζει πολλά, εαν αφαιρέσεις σπείρες απο το δευτερεύων.
    δεν ειναι τόσο δύσκολο εκτός εαν ειναι κολλημένο το σύρμα με βερνίκι. μετράς βολταζ AC, αφαιρεις 2-3 σπείρες μετρας ξανα βολταζ -θα βρεις περίπου 1 βολτ λιγότερο ανάλογα με το παχος σύρματος, μετά αφαιρεις και αλλες σπειρες μεχρι να εχεις το επιθυμητό
    Κολλημένο ειναι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    αλλη μια λύση ειναι να προσθέσεις ενα μπαλαστ (πηνίο απο λαμπες φθορισμου) σε σειρά στο πρωτεύων.
    και έτσι θα δεις πτώση τάσης στο δευτερευων.
    δεν μας ειπες όμως πια ειναι διαφορά βολτάζ που θέλεις να πετύχεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλη μια λύση ειναι να προσθέσεις ενα μπαλαστ (πηνίο απο λαμπες φθορισμου) σε σειρά στο πρωτεύων.
    και έτσι θα δεις πτώση τάσης στο δευτερευων.
    δεν μας ειπες όμως πια ειναι διαφορά βολτάζ που θέλεις να πετύχεις;
    Σε dc σύνολο περίπου 14 -15 . Τώρα βγαζει 15 βολτ πριν την ανόρθωση.είναι μετασχηματιστής παλιού κουδουνιού.Θέλω να τροφοτησω ενα κυκλωμα κουδουνιου με τον παλιό αυτό μετασχηματιστή αλλά ξεφεύγουμε στα βολτ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    τότε μπορείς απλά να κατεβάσεις την τάση μετά την γέφυρα με σταθεροποιητές ή αντιστάσεις ή διόδους κλπ κλπ. με πολύ ποιό απλούς τρόπους. εξαρτάτε από την κατανάλωση του κυκλώματός σου και την απαίτηση σε σταθερή τάση που θέλει. αν θέλεις δώσε παραπάνω πληροφορίες .

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τότε μπορείς απλά να κατεβάσεις την τάση μετά την γέφυρα με σταθεροποιητές ή αντιστάσεις ή διόδους κλπ κλπ. με πολύ ποιό απλούς τρόπους. εξαρτάτε από την κατανάλωση του κυκλώματός σου και την απαίτηση σε σταθερή τάση που θέλει. αν θέλεις δώσε παραπάνω πληροφορίες .
    Σε πρώτη φάση εχω φτιαξει ενα υπεραπλό κύκλωμα buzzer με το νε555 και έβαλα και εναν ενισχυτάκο λμ386 που είχα ετοιμο.αυτά τα δύο θελω να τροφοδοτησω.θα τα χωσω μεσα στο κουτι του παλιου κουδουνιου χρησιμοποιώντας μονο τον μετασχηματιστή του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ε μετά την γέφυρα βάλε ένα 7812 και θα έχεις 12 βολτ


    http://pepina.org/pdf/integral/lm78xx.pdf

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 05-06-15 στις 15:52
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οδηγός μετατροπής απλού pcb σε φωτοευαίσθητο
    By liat in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-19, 19:08
  2. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-13, 23:29
  3. 'Κλεφτύρι" για map sensor λόγω μετατροπής από Ν/Α σε Turbo.
    By johnzampetas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-11, 00:09
  4. βοήθεια για ένα κύκλωμα μετατροπής τάσης
    By loop in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-11, 18:13
  5. Προγραμμα Μετατροπής Μονάδων
    By robotakias in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-10, 19:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας