Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: το αυγό του Τέσλα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb το αυγό του Τέσλα

    τον Ν.Τέσλα θα έπρεπε να τον ξέρετε διότι είναι ο πατέρας του εναλλασσόμενου ρεύματος, της υψηλής τάσης και πολλών άλλων εφευρέσεων που οι σημερινοί άνθρωποι έχουν μέσα στα σπίτια τους και τους εξυπηρετούν. ένα παράδειγμα ειναι οι επαγωγικοί κινητήρες που όλοι έχουμε στους ανεμιστήρες των τροφοδοτικών, των η/υ κα. βέβαια οι σύγχρονοι επαγωγικοί κινητήρες ειναι βελτιωμένοι με την σημερινή τεχνολογία και δεν μοιάζουν με την αρχική εφεύρεση του Ν.Τέσλα.

    επειδή είμαι επηρεασμένος απο το έργο του Ν.Τέσλα τους τελευταίους μήνες αναπαράγω τις εφευρέσεις του για προσωπική μου διαπίστωση και ευχαρίστηση.
    σήμερα σας παρουσιάζω μια εκδοχή του επαγωγικού κινητήρα το αυγό του Τεσλα ή Columbus Egg.
    αυτο παρουσιάστηκε το 1893 (πριν απο 122 χρόνια) σε έκθεση και υπάρχει στο μουσείο Τέσλα στο Βελιγράδι.

    https://www.youtube.com/watch?v=iS9pf3gtB14

    η δικη μου κατασκευή διαφέρει απο την αρχική του Τεσλα παρότι η ιδέα και η λογική ειναι παρόμοια.
    για την κατασκευή μου χρησιμοποίησα εναν διπολικό μαγνήτη σε σχήμα μακρόστενου αυγού που πωλούν στο δίκτυο ως "rattlesnake eggs magnet". αυτο ειναι μαγνήτης που κοστίζει 1-2ε τα δυο κομμάτια, υπάρχουν και σε σφαιρικό σχήμα.

    το πηνίο που επάνω γυρίζει ο μαγνήτης ειναι το δύσκολο στην κατασκευή. για το πηνίο χρησιμοποίησα ένα καρούλι (απο καλάι που τελείωσε) στο οποίο τύλιξα διπλό πηνιόσυρμα πάχους 0.4χιλ. και αυτό το πηνίο ειναι εφεύρεση του Τεσλα το biffilar coil. στο κέντρο του καρουλιού έβαλα ένα πηνιάκη απο ρελλέ και το σύνδεσα σε ένα τυλιγμα στο πηνιόσυρμα στο καρούλι. ειναι αυτό το τύλιγμα που μαζί με το ρελλέ διαβάζουν την μαγνητική εναλλαγή και οδηγούν το τρανσίστορ.

    επάνω απο το καρούλι-πηνίο έβαλα ένα πλαστικό δοχείο απο φαγητό που άλειψα με λάδι (με άρωμα καρύδας) για να γυρίζει ο μαγνήτης με ελάχιστο θόρυβο και τριβές.

    το κύκλωμα τροφοδοτώ με 24VDC καταναλώνει 0.040Α ή περίπου 1βατ.

    το εντυπωσικό είναι η ταχύτητα της περιστροφής που μέτρησα περισσότερες απο 10.000 στροφές το λεπτό. αυτή είναι μεγάλη ταχύτητα για ένα παιχνίδι-σβούρα και μπορεί να συγκριθεί με επαγωγικούς κινητήρες για μοντελινγκ αεροπλάνων/ελικοπτέρων κα μοντέλων.

    το κύκλωμα
    Συνημμένο Αρχείο 57738

    ενδιαφέρον ειναι πως αυτό το κύκλωμα μπορεί να δίνει πίσω μέρος της ενέργειας που χρησιμοποιεί απο τον συλλέκτη του τρανσίστορ και μέσα απο την δίοδο για να φορτίζει μπαταρίες με παλμικό ρεύμα και τάση υψηλότερη της τροφοδοσίας (εξαιτίας της χρήσης του πηνίου).

    έτσι όπως μπορείτε να δείτε στο βιντεο όταν συνδέω απο την έξοδο του συλλέκτη και μετά την δίοδο μια λάμπα 24βολτ αυτή ανάβει λαμπρά αλλα τότε μειώνονται οι στροφές του περιστρεφόμενου μαγνήτη.
    ο μαγνήτης συνεχίζει να γυρίζει με μειωμένες στροφές, δεν σταματά, και η έξοδος του κυκλώματος μπορεί να φορτίζει μπαταρίες όπως το σύστημα bedini.

    το βιντεο


    21 Not allowed! Not allowed!

  2. 9 μέλη ευχαρίστησαν τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Γαληνίτης (07-06-15), agis68 (06-06-15), finos (06-06-15), gregpro (07-06-15), ironda19 (06-06-15), Lord Vek (09-06-15), p.gabr (06-06-15), thanasisxask (07-06-15), tsimpidas (06-06-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    πολύ ενδιαφέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    ειναι η πιο ενδιαφερουσα κατασκευη των τελευταιων μηνων στο Ηλεκτρονικα φορουμ κατα την γνωμη μου.


    για να κανω ομως και τον δικηγόρο του διαβολου θα προσθεσω οτι το αυγο του τεσλα ο Τεσλα ειχε τον
    ελενχο της
    φορας περιστροφης του αυγου που αυτο ξεκινα απο μονο του.

    αν κανεις τον μαγνητη να ξεκινησει μονος του και με την φορα περιστροφης που επιθημεις [δεξιοστροφη ή αριστεροστροφη]
    τοτε
    πραγματικα θα ''παρεις'' τα μυαλα ολων των μελων του Ηλεκτρονικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τι έγινε με αυτο; 140 θεάσεις του βιντεο σε 1 ημερα,, περισσότερες απο όσες έχουν τα άλλα βιντεο μου,, γιατί ;;;
    τα βιντεο μου βαζω στο dailymotion διοτι σκοπό εχω να τα προβάλω σε λίγους ανθρωπους, έλληνες κατα βάση, αφου αυτη την ιστοσελίδα επιλέγουν λιγότεροι άνθρωποι παγκοσμίως για προβολή βιντεο.
    αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι τι το σπουδαίο βρισκουν σε μια ηλεκτρική σβούρα

    εχω τόσα άλλα ενδιαφέροντα βιντεο και θέματα με μεγαλύτερη σημασία όπως την ηλεκτροθεραπεία που μπορει να βοηθήσει ανθρώπους να καταπραύνει πόνους, να βελτιώσει την υγεία, και κάποιοι κοιτάνε και βαζουν λικες στη σβουρα...

    ενταξει ειναι λιγο ενδιαφέρον να γυριζει ο μαγνήτης με 10.000σαλ αλλα αυτο το κάνουν τα επαγωγικά μοτερ μοντελισμού και ειναι συνηθισμένο, όχι ιδιαίτερο. η χαμηλή κατανάλωση ειναι ενα άλλο ενδιαφέρον αλλα το ότι απλα γυρίζει και δεν παράγει έργο ειναι η εξήγηση.

    τι να πω; παρουσιάζω πλήρη κατασκευή ανεμογεννήτριας του φιλου μου Γ.Χανιωτάκη που παράγει ωφέλιμη ηλεκτρική ενέργεια, με ολα τα στοιχεια και δεν δείχνετε ενδιαφέρον, περισσότερες αντιρρήσεις παρα λικες,, και σας αρέσει η σβουρα...

    εμπρός παρτε πισω τα λικες, δεν τα θέλω, όποιος εχει π@π@ρια να παει να φτιάξει ανεμογεννήτριες, οχι σβουρες.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Γιατι να δω την ανεμογεννητρια αφου και κατασκευαστικα και οικονομικα ειναι ανεφικτο να τη κατασκευασω, και να μη δω τη σβουρα που στο φιναλε ειναι και κατι που θα με φερει σε επαφη με τον Τεσλα και θα μαθω και κατι?Νομιζω οτι θελεις να ανεβαζεις θεμα και να μην εχεις ουτε μια επισκεψη.........

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakisr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι να δω την ανεμογεννητρια αφου και κατασκευαστικα και οικονομικα ειναι ανεφικτο να τη κατασκευασω, και να μη δω τη σβουρα που στο φιναλε ειναι και κατι που θα με φερει σε επαφη με τον Τεσλα και θα μαθω και κατι?Νομιζω οτι θελεις να ανεβαζεις θεμα και να μην εχεις ουτε μια επισκεψη.........
    αμα σου κανω παρουσίαση κατασκευής πως μπορείς να φτιάξεις ανεμογεννήτρια με ενα stepper motor που μπορείς να βρεις μεσα σε εναν χαλασμένο εκτυπωτή που βάζουν για ανακύκλωση; θα σου αρέσει επειδή μπορείς να τα φτιάξεις ευκολα και ανέξοδα;
    εχω την εντύπωση πως πολλοί θέλουν να βλέπουν αλλά ελάχιστοι εως κανένας θελουν να φτιάχνουν.

    έχει φτιάξει κάποιος την κατασκευή που παρουσίασα που κάνει εξοικονόμηση ενέργειας;
    οχι δεν την έφτιαξε κανεις άλλος. γιατί; δεν αφορά η εξοικονόμηση ενέργειας;;
    κοιτάξτε που η κατασκευή εξοικονόμηση ενέργειας έχει λιγότερα λικες απο ενα ανέκδοτο, και δεν την έφτιαξε κανείς για να διαπιστώσει και να βγάλει συμπεράσματα. τόσο απλή κατασκευή, δίχως πλακέτα, δίχως μεγάλο κόστος, που και ένας αρχάριος μπορεί να κάνει.. και όμως κανείς δεν έγραψε πως την έφτιαξε.

    εαν όμως δεν ηταν παρουσίαση κατασκευής αλλά τοποθέτηση 2 μαγνητών σε μια σωλήνα τότε θα άνοιγαν ενα θέμα και θα έγραφαν χιλίαδες μηνύματα δίχως λόγο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Συνέχισε και τα δύο. Μας ενδιαφέρουν και τ αυγα και τα πασχάλια...η εξοικονόμηση ενέργειας δηλαδή. Αν μπορούσαμε να βρούμε και τρόπο να απαλλαγούμε απ τους νταβατζηδες της δεη...Φτηνό τροπο.τομεγαλύτερο προβλημα της 'δωρεάν' ενεργειας όπως το βλέπω εγώ ειναι το μεγαλο κοστος των μπαταριων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    331

    Προεπιλογή

    Χωρίς ίχνος ειρωνίας, θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι αγαπητέ Spark.. (εξηγούμαι, για να μην παρεξηγούμαι, καθώς ο γραπτός λόγος δεν μπορεί να μεταφέρει ύφος, ή την απουσία αυτού..)

    Γιατί θα πρέπει να συμφωνούν άλλοι άνθρωποι μαζί σου σε ό,τι αφορά την σημασία που αντιστοιχίζεις σε διαφορετικού είδους αναζητήσεις & κατασκευές;

    Μπορεί κάποιος να βλέπει 10.000 σ.α.λ. και να χαίρεται, και οι ηλεκτροθεραπείες και οι αρνητικές ενέργειες να του είναι αδιάφορες.

    Το θεωρείς μεμπτό;



    Υ.Γ. Εγώ χαίρομαι που σε βλέπω να τα παρουσιάζεις αυτά τα οποία μελετάς και πειραματίζεσαι, άσχετα εαν με ενδιαφέρουν ή όχι. Θέλω να πιστεύω πως οι περισσότεροι από τους χρήστες συμφωνούν μαζί μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ε καλα τωρα κώστα δεν έχουν την ίδια αξία η κατασκευή της ηλεκτροθεραπείας που ασχολούμαι με αυτή εφαρμόζω και βελτιώνω χρόνια με την ηλεκτρική σβούρα που δεν κάνει τίποτα αλλο απο το να γυρίζει γρήγορα.
    ούτε έχει την ίδια αξία η ηλεκτρική σβούρα με την παρουσίαση κατασκευής ανεμογεννήτριας που παράγει ωφέλιμη ενέργεια.

    αυτή ειναι η δική μου κρίση παρότι και η σβούρα ειναι εντυπωσιακή κατασκευή. έχω πολύ καλύτερες κατασκευές που θα ακολουθήσουν. μου αρέσουν τα παιδιά μου μα κάποια τα βλέπω καλύτερα απο άλλα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    βρε Σπύρο. δεν παίρνεις λικε γκρινιάζεις . παίρνεις λίκε πάλι γκρινιάζεις. όπως σου είπε και ο από επάνω. δικαίωμά σου να παρουσιάζεις ότι κατασκευάζεις, δικαίωμά μας να χαρακτηρίζουμε όποια μας αρέσει. γιατί δηλαδή θα πρέπει και εμένα να μου αρέσει η ηλεκτροθεραπεία και όχι η σβούρα?
    γιατί θα πρέπει να φτιάξω ανεμογεννήτρια ή και να πρέπει να βάλω λίκε σε αυτή που έφτιαξε κάποιος και δεν έχει βάλει λεπτομέρειες στην κατασκευή όταν σε άλλα θέματα παρόμοια παρουσιάζουν μέχρι και το καλάι που χρησιμοποίησαν? και τέλος αν θα πρέπει με βάσει τα δικά σου δεδομένα να βάζουμε ή όχι λίκε εκεί που θεωρείς εσύ σωστό τότε φτιάξε ένα φορουμ και βάζε μόνος σου όσα θέλεις. αν σκεφτόμασταν όλοι το ίδιο τότε στην ανθρωπότητα ίσως να μην χρειαζόταν να υπάρχει κάν η εξέλιξη. εσύ γιατί δεν βάζεις λικε σε θέματα τηλεπικοινωνιών και κατασκευών που έχουν σχέσει με τις τηλεπικοινωνίες (ασύρματες ενσύρματες ψηφιακές κλπ) που στο κάτω κάτω πάνω σε αυτές πατάς για να ζητάς λίκε?
    εγώ λοιπόν το παίρνω πίσω και δεν σου ξαναβάζω για να μην έχεις μέτρο σύγκρισης ποια μου αρέσουν και ποια όχι. γιατί ΔΕΝ μου αρέσει να μου λένε ποια πρέπει να μου αρέσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πηνίο Τέσλα (Tesla Coil) Κατασκευή και Παρουσίαση
    By kleidokratorar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-16, 11:25
  2. Χρόνια Πολλά Νικόλα Τέσλα
    By aeonios in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-10, 16:54
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-08, 21:57
  4. Από τον Τέσλα στην Intel
    By Lykos1986 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-08, 02:31
  5. HOWTO: Βραστό αυγό με 2 κινητά
    By aeonios in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 19:49

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας