Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΛΑΠΤΟΠ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΛΑΠΤΟΠ

    Καλησπέρα στην κοινότητα.
    Ψάχνω ένα οικονομικό λαπτοπάκι για απλή σχετικά χρήση ιντερνετ καμιά ταινιούλα και να μπορώ να παίζω και κάνενα παιχνιδάκι (του στυλ starcraft 2 ή call of duty σε super low settings σε περίπτωση δεν θέλω να είμαι μπροστά στο desktop)
    Σας παραθέτω από κάτω μερικά που έχω βρει:

    http://www.digideli.gr/HP-250-Intel-53907

    http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-e...s-p-PER.910432

    http://www.e-shop.gr/laptop-lenovo-g...s-p-PER.910460

    Τα μαγαζιά πάνω είναι τυχαία.
    Το πρώτο μου αρέσει καθαρά λόγω τιμής, ενώ το δεύτερο που τείνω να διαλέξω έχει καλή cpu και το τρίτο μάλλον έχει ένα memory slot και δεν παίρνει άλλη μνήμη(?)
    Έχω βρει διάφορα βιντεάκια για τις ενσωματωμένες της intel και φαίνεται να με καλύπτουν στο θέμα gaming. Ισχύει το έχει δοκιμάσει κανείς;

    Μέγιστο ταβάνι που έχω βάλει είναι τα 500 ευρώ εάν πετύχω καμία σουπερ ευκαιρία.
    Any ideas???
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    dell, lenovo, toshiba
    γενικά αν δεν έχει ξεχωριστό chip γραφικών είναι πολύ καλύτερα από θέμα αξιοπιστίας (οι κάρτες γραφικών βγάζουν πολλές βλάβες)
    καλό είναι αυτό που θα πάρεις να έχει 2 έτη εγγύησης
    μην διαλέξεις με πρώτο κριτήριο την χαμηλή τιμή και την πολυ δυνατή σύνθεση αλλά δώσε μεγάλη σημασία στον κατασκευαστή
    όχι κάτι λιγότερο από i3

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    dell, lenovo, toshiba
    γενικά αν δεν έχει ξεχωριστό chip γραφικών είναι πολύ καλύτερα από θέμα αξιοπιστίας (οι κάρτες γραφικών βγάζουν πολλές βλάβες)
    καλό είναι αυτό που θα πάρεις να έχει 2 έτη εγγύησης
    μην διαλέξεις με πρώτο κριτήριο την χαμηλή τιμή και την πολυ δυνατή σύνθεση αλλά δώσε μεγάλη σημασία στον κατασκευαστή
    όχι κάτι λιγότερο από i3
    Καλημέρα.
    Ξέρεις εάν μπορώ να παίζω κάνα παιχνιδάκι με την ενσωματωμένη?

    Για τα G510 έχω ακούσει καλά λογάκια. Πως σ φαίνεται?
    Dell τα έχω απορρίψει. Πήγα και είδα την φτηνή σειρά της και δεν μου άρεσε καθόλου η οθόνη, σε σύγκριση με άλλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    δεν ξερω καθόλου από παιχνίδια....
    αν κανείς θέλει την κάρτα γραφικών καλό πρεπει να είναι το g510 (και το καλό είναι οτι εχει 2 έτη εγγύηση)

    είμαι ποιο πολύ της άποψης ακριβές σειρές με λιγότερα χαρακτηριστικά...
    το laptop μου ειναι ibm είναι από τα ποιο φθηνά που υπήρχαν (ίσως το ποιο φθηνο) όμως όταν το πήρα μπορούσα να επιλέξω άλλες μαρκες στην ίδια κατηγορία τιμής με ποιο γρήγορο επεξεργαστή (όχι celeron m 1,4GHz αλλά ίσως και pentium Μ) με μεγαλύτερη μνήμη σκληρό δίσκο εγγραφή DVD καμερούλες κλπ.... πρακτικά το laptop μου ήταν γυμνό σε σχέση με τον ανταγωνισμό...
    όμως δουλεύει μετά από 10 χρόνια και σκέφτομαι να δώσω καμιά 100 ευρώ να το αναβαθμίσω (2gb ram, pentium m, ssd δίσκο) για να βγάλει άλλη μια 5 ετία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 07-06-15 στις 11:19

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά στα λέει ο chip. Η "ενσωματωμένη" κάρτα γραφικών, θα είναι υποδεέστερη αλλά περισσότερο
    αξιόπιστο το Laptop σαν σύνολο. Τώρα για παιχνιδάκια ... τα Laptop δεν είναι για παιχνιδάκια. Χρόνια
    τώρα. Ε εντάξει
    τα απλά θα τα παίζει. Ξεχνάς τις τελευταίες εκδόσεις των παιχνιδιών ...

    Αν θέλεις ν παίζεις παιχνίδια μην πάρεις LAptop.

    1 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τα παιχνίδια και το g510 (για low settings) Το μόνο που με προβληματίζει μιας και έχω πάρει πολλά Lenovo για πελάτες μου από διάφορα καταστήματά , είναι ότι τα Lenovo του e-shop έχουν μόνο αγγλικά στο πληκτρολόγιο, και μάλλον είναι παράλληλη εισαγωγή. Αυτό δεν είναι απαραίτητος κακό αλλά να ρωτήσεις αν η εγγύηση ισχύει στην infoquest η στο eshop. Στη δεύτερη περίπτωση να είσαι επιφυλακτικός...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Μα το λαπτοπ δεν το θέλω για gaming. Έχω το σταθερό γι αυτό τον λόγο. Απλά θέλω να μπορώ να μπορώ να παίξω και κάνα παιχνιδάκι αραιά και που εάν είμαι κάνα ταξίδι. Στο ιντερνετ γράφουν ότι σηκώνει παιχνίδια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστα είναι (μου φαίνεται λίγο κουλό να παίζει black flag με 15 fps και η εικόνα να ρέει κανονικότατα..

    Αυτό για την παραεισαγωγή θα το κοιτάξω και θα κοιτάξω και τι θα μπορούσα να πάρω με ενσωματωμένη...
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ιντερνετ γράφουν ότι σηκώνει παιχνίδια αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αξιόπιστα είναι (μου φαίνεται λίγο κουλό να παίζει black flag με 15 fps και η εικόνα να ρέει κανονικότατα..
    Στο internet μπορεί να γράφουν ότι θέλουν. Δεν είπε κανένας οτι δεν θα τα παίζει. Ασφαλώς και κάποια απο
    αυτά θα παίζει. Το θέμα όμως είναι με τι θερμοκρασία θα τα παίζει ?. Και όπως ξέρεις η θερμοκρασία είναι ο
    No1 παράγοντας ... καταστροφής του Laptop. Το συγκεκριμένο παράγοντα δεν τον κοιτάζει ΚΑΝΕΝΑΣ. Τους
    νοιάζει μόνο να "παίζει το παιχνίδι" ... χωρίς καρέ. Απο εκεί και πέρα το χάος.

    Δεν πιστεύω να έχει κανένα νόημα να παίζει κανονικά ένα παιχνίδι, αλλά ο επεξεργαστής εκείνη την ώρα να
    έχει 85 oC ... αν και αυτό έχει να κάνει περισσότερο με τις ξεχωριστές κάρτες γραφικών (άλλη θερμοκρασία).
    Αυτό δεν σημαίνει
    όμως οτι στο άλλο με την "ενσωματωμένη" του ρίχνουμε στα "αυτιά".

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    να πω και εγω την αποψη μου σχετικα με τους φορητους.Δυστηχως αυτα που ψαχνεις καλα αλλα δεν ειναι φορητα.Πηρα ενα Dell p28f http://www.skroutz.gr/s/6397081/Dell...0GB-Linux.html
    To πηρα πριν 5 μηνες ~260€ με windows 8,1 .Παρολο που ειχα παντα φορητο με αυτον καταλαβα τι σημαινει φορητος.Εχει μεινει και 5 ωρες με μπαταρια ,δεν εχει μηχανικα μεσα ψυξης να σου ζαλισει το κεφαλι και ειναι dell.Απο παιχνιδια λογο store εχω κατεβασει και τα παιζει απροβληματιστα,δυστηχως δεν εχω δοκιμασει καποια απο αυτα που προτεινεις να σου πω.Μοναδικο κακο του δεν ειναι για τα ποδια γιατι στα ψηνει.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι καποτε ψωνιζα με τα ιδια κριτηρια που εχεις και εσυ,να εχει καλη οθονη,καλο επεξεργαστη να παιζει λιγο παιχνιδια,να εχει καλη μπαταρια και παντα κατεληγα να παιρνω μια μετριοτητα.Α ξεχασα και το βασικο,το βαρος.......
    Με τα ρεστα, επειδη οι υπολογιστες παλιωνουν παρε σε 2-3 χρονια εναν αντιστοιχο καινουργιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  10. #10
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Βασίλη ... δεν λες κάτι καινούργιο. Εξαρτάται τι πληρώνεις. Το οτι προτείνεις άλλο Laptop με 300€ κάθε
    3 χρόνια σεβαστό, οχι όμως σωστό. Εγώ έχω Laptop (3 στον αριθμό), εκ των οποίων το ένα είναι 10 ετών
    και παίζει ακόμα απροβλημάτιστα. Ξέρεις γιατί ?. Γιατί είχε 1200€ το 2005 που το πήρα, και δεν έχει
    παίξει ποτέ του παιχνίδια ...

    Τώρα θα μου πείς οτι στα 10 χρόνια θα είχα αγοράσει 4 Laptop των 300€. Ναι σωστό, αλλά "βαρβάτο"
    Laptop δεν θα είχα ποτέ.

    Το αν κάποιος ζητάει επιδόσεις, δεν μπορείς να του πείς, "πάρε Laptop με 300€", μπορείς απλά να του
    πείς, να βάλει βαθιά το χέρι στην τσέπη ... και οχι να "ζαχαρώνει" Laptop των 300-400€.

    Βέβαια για να κάνεις την δουλειά σου τις περισσότερες φορές ένα Laptop των 300€ είναι ... αρκετό. Σε
    αυτό συμφωνώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 07-06-15 στις 16:07
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτασεις για αγορα πολυμετρου
    By nzygouris in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-14, 10:35
  2. ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ TV ΣΤΙΣ 40 ΜΕ 42 ΙΝΤΣΕΣ
    By axilleas3 in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-10, 12:20
  3. προτασεις για ηχεια...
    By Nemmesis in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-10, 00:16
  4. Αγορα παλμογραφου, προτασεις.
    By patentas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-07, 14:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας