Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Απορία για σταθεροποίηση τροφοδοτικού υπολογιστή

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Question Απορία για σταθεροποίηση τροφοδοτικού υπολογιστή

    Καλησπέρα σε όλους έχω πάρει ένα τροφοδοτικό απο ένα παλιο pc και έβγαλα εξόδους τις λεγόμενες τάσεις όπως 12v 3.3v και λοιπά ...Άκουσα πώς αυτά τα τροφοδοτικά είναι παλμοτροφοδοτηκά και γιατό τον λόγο η εξοδό τους παιζει λίγο και δεν είναι σταθερή.
    Η απορία είναι μπορώ να βάλω κάποιο σταθεροποιητή τάσης ακριβώς πρίν λάβω την τάση απο την μπανάνα ώστε να σταθεροποιήση τα βόλτ ?
    Γίνεται κάτι τέτοιο? αν ναι τι μου προτείνεται ?

    Άλλη μια απορία είναι το ίδιο αν πάρω ένα καλώδιο απο τα δέκα πχ τών 12v σαν έξοδο θα μου βγάλει το μέγιστο ρευμα σε περίπτωση που το ζητήσω, η πρέπεινα πάρω και τα δέκα καλώδια των 12v για να έχω το μέγιστο ρεύμα που μπορεί να δώσει το συγκεκριμένο τροφοδοτικό ..(300 watt ειναι)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Η τάση των τροφοδοτικών αυτών είναι πολύ σταθερή, αλλά σε μερικά (κυρίως φτηνά) μπορεί να υπάρχει κάποιος σημαντικός υψίσυχνος θόρυβος. Άλλα κυκλώματα δέν τα νοιάζει καθόλου αυτός ο θόρυβος, άλλα μπορεί να μήν λειτουργήσουν κάν.

    Οπότε για να δωθεί απάντηση και στα δύο ερωτήματα πρέπει να μας πείς τί θέλεις να τροφοδοτήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Το έχω σαν τροφοδοτικό εργαστηρίου δεν έχω κάτι συκγεκριμένο να τροφοδοτήσω γιατί συνέχεια δοκιμάζω και άλλα κυκλώματα. Το θέμα είναι όπως πολ΄λυ σωστά είπες οτι μερικά δουλέυουν και άλλα όχι λόγω μη σταθεροποίσησης. Τί μπορώ να κάνω γιαυτό ? Υπάρχει κάποιο εξάρτημα που θα μπορόυσα να κολήσω στην έξοδο, κάθε διαφορετικής τάσης ? Η αλλη απορία είναι οτι αν σε περίπτωση το κύκλωμα π.χ. 12v βγάζει μέγιστη έξοδο 3Α και έχω ένα φορτίο το οποίο θέλει 3 Α θα μου τα δώσειμια έξοδο 12v η θα πρέπει να έχω συνδέσει πολλές εξόδους απο 12v καλώδια του τροφοδοτικου ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XALOULIS90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχω σαν τροφοδοτικό εργαστηρίου δεν έχω κάτι συκγεκριμένο να τροφοδοτήσω γιατί συνέχεια δοκιμάζω και άλλα κυκλώματα. Το θέμα είναι όπως πολ΄λυ σωστά είπες οτι μερικά δουλέυουν και άλλα όχι λόγω μη σταθεροποίσησης. Τί μπορώ να κάνω γιαυτό ? Υπάρχει κάποιο εξάρτημα που θα μπορόυσα να κολήσω στην έξοδο, κάθε διαφορετικής τάσης ? Η αλλη απορία είναι οτι αν σε περίπτωση το κύκλωμα π.χ. 12v βγάζει μέγιστη έξοδο 3Α και έχω ένα φορτίο το οποίο θέλει 3 Α θα μου τα δώσειμια έξοδο 12v η θα πρέπει να έχω συνδέσει πολλές εξόδους απο 12v καλώδια του τροφοδοτικου ?
    Υπάρχουν διατάξεις που κάνουν αυτή τη δουλειά και σχετικά απλές! Το πρόβλημά σου είναι πως θα έχεις πτώση τάσης για να πετύχεις κάτι τέτοιο, κάτι που σίγουρα δεν το θες!

    Επειδή και εγώ ένα τέτοιο τροφοδοτικό χρησιμοποιώ για να κάνω την δουλειά μου, σκοπεύω να μεγαλώσο το κουτί τοποθετώντας έναν μετασχηματιστή και ένα module σαν αυτό http://www.ebay.com/itm/0-30V-2mA-3A...item2a4f6bb8b3

    Τώρα όσο αφορά την παροχή ρεύματος τα καλώδια είναι απλά συνδεδεμένα παράλληλα. Το οποίο σημαίνει πως όταν τα συνδέεις όλα πάνω στην ίδια είσοδο τα βραχυκυκλώνεις. Δεν υπάρχει πρόβλημα να κάνεις κάτι τέτοιο (αν και δεν είναι σωστό) εφόσον τα καλώδιά σου είναι αρκετά χοντρά ώστε να μπορέσουν να τροφοδοτήσουν 3Α, το καθένα μόνο του. Ο λόγος που λέω κάτι τέτοιο είναι γιατί το ρεύμα ακολουθεί τον δρόμο με την μικρότερη αντίσταση. Καταλαβαίνεις πως αυτός ο δρόμος είναι 1 καλώδιο και όχι περισσότερα ταυτόχρονα. Οπότε το φορτίο περνάει μόνο από το ένα καλώδιο που έχεις βάλει!
    Παρεπιπτόντος δεν νομίζω πως υπάρχει τροφοδοτικό υπολογιστή με τόσο μικρή ισχύ στα 12V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Οι ανθρωποι που προτεινουν τροφοδοτικο απο υπολογιστη για χρηση εργαστηριου ηλεκτρονικων απλα δεν γνωριζουν πως λειτιυργουν αυτα τα τροφοδοτικα ανω επισης δεν γνωριζουν ποια ειναι η χρηση και οι δυνατοτητες μιας τετοιας συσκευης .

    Θεμα σταθεροποιησης δεν υπαρχει μην το συζητας η ταση ειναι εξαιρετικα σταθερη και υπαρχει διαρκης διορθωση της σε real time , ασχετως της τασης τροφοδοσιας , ασχετως φορτιου ( μεχρι ενος σημειου )

    Εκεινο που σε μπερδευει και σου δημιουργει θεμα προφανως ειναι τα υψισυχνα παραγωγα που μπορει να κυκλοφορουν στις εξοδους του τα οποια ειναι ενετελως η ανεπαρκως αφιλτραριστα πραγμα το οποιο για καποιες ψηφιακες διαταξεις ειναι αδιαφορα ...

    Ειναι πολυ πιθανο να προσπαθεις να μετρησεις με το φτηνο ψηφιακο σου πολυμετρο στην εξοδο του και τελικα να παιρνεις ενδειξεις οι οποιες δεν ειναι σωστες δεν ειναι θεμα σταθεροτητας τασης ειναι θεμα οτι η βρωμα που εχει μεσα απλα σου τρελαινει το οργανο ...

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος


    PS

    Ενα απλο γραμμικο κλασσικο τροφοδοτικο ρυθμιζομενο 1,5-30 v 1-5 Α και ενα γινεται με περιορισμο ρευματος εινα το σωστο εργαλειο για την δουλεια που θελεις να κανεις με ασφαλεια και χωρις τετοια θεματα

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετατροπή τροφοδοτικού υπολογιστή για χρήση σε πάγκο
    By Πατέντες in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-16, 00:45
  2. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-12, 14:39
  3. Ερώτηση για σταθεροποίηση του τροφοδοτικού
    By master3763 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-11, 21:28
  4. Σταθεροποίηση Τροφοδοτικού.
    By d.r soutras in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-07, 10:02
  5. Άνοιγμα Τροφοδοτικού Υπολογιστή
    By glompos21 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-06, 22:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας