Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Αναζήτηση κουτιού για τροφοδοτικό πάγκου!

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά τελευταία πάω σε φίλο λαμαρινά,του δίνω διαστάσεις και μου το φτιάχνει.Και μου το τρυπάει κιόλας + τις βίδες.Για κουτί ορθογώνιο για τροφοδοτικό που φτιάχνω,με διαστάσεις 25 cm x 20cm x 12.5 cm,μου ζήτησε 5 ευρώ και του έδωσα 10 και είναι όπως το θέλω.Είχα αγοράσει τυποποιημένο από μαγαζί 14 ευρώ και τελικά δεν έκανε και είχα δώσει διαστάσεις στον φίλο λαμαρινά και μου έφτιαξε ένα άλλο και έκανα δουλειά μου.
    Γιατί δεν ρωτάς σε γείτονα σου λαμαρινά;Αν έχει χρόνο σε 10 λεπτά στο έχει έτοιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Jun 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Όσο αφορά τον λαμαρινά, αυτό είναι η δουλειά μου Κόβω λαμαρίνες σε ναυπηγείο με CNC. Το θέμα είναι πως από τις τιμές που βλέπω δεν συμφέρει να το φτιάξω μόνος μου!!!! Ο φίλος σου προφανώς το κάνει από δικά του ρετάλια και γι αυτό σου λέει τέτοια ποσά. Δυστηχώς σε εμένα τέτοια ρετάλια δεν παίζουν γιατί τα κόβω όλα ώστε να έχουν ελάχιστη και μηδενική φύρα.. εν πάση περίπτωση, όσο αφορά τα τοπικά καταστήματα τα προτιμώ μόνο όταν με συμφέρει! Όταν για καμιά 50 αριά πυκνωτές (για ηλκτρονικές πλακέτες) μου ζητάει 2 φορές πάνω από ebay και πρέπει να πάω στο μαγαζί να τα πάρω, προτιμώ τον φθηνό Κινέζο!

    Του είπα μάλιστα ότι εγώ τα αγοράζω τόσο εσύ πόσο μπορείς να μου τα αφήσεις και να παίρνω απάντηση "φθηνότερα από το ebay δεν έχω, αυτό νομίζω πως είναι προφανές", τότε μεγάλε κλείστω το μαγαζί! Ξέρω πως έχεις υπαλλήλους, ΦΠΑ, αποθήκη και logistics αλλά όπως και να έχει δεν νομίζω πως να μου έρθει από την άλλη μεριά της Γης είναι φθηνότερο από το να το πάρω από εσένα. Να σημειωθεί πως δεν ζήτησα κάτι φθηνότερο ζήτησα την ίδια τιμή (χωρίς μεταφορικά)!! Οπότε Ebay και ας προσπαθούν στα καταστήματα να βγάλουν 500% κέρδος!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Achileas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο αφορά τον λαμαρινά, αυτό είναι η δουλειά μου Κόβω λαμαρίνες σε ναυπηγείο με CNC. Το θέμα είναι πως από τις τιμές που βλέπω δεν συμφέρει να το φτιάξω μόνος μου!!!! Ο φίλος σου προφανώς το κάνει από δικά του ρετάλια και γι αυτό σου λέει τέτοια ποσά. Δυστηχώς σε εμένα τέτοια ρετάλια δεν παίζουν γιατί τα κόβω όλα ώστε να έχουν ελάχιστη και μηδενική φύρα.. εν πάση περίπτωση, όσο αφορά τα τοπικά καταστήματα τα προτιμώ μόνο όταν με συμφέρει! Όταν για καμιά 50 αριά πυκνωτές (για ηλκτρονικές πλακέτες) μου ζητάει 2 φορές πάνω από ebay και πρέπει να πάω στο μαγαζί να τα πάρω, προτιμώ τον φθηνό Κινέζο!

    Του είπα μάλιστα ότι εγώ τα αγοράζω τόσο εσύ πόσο μπορείς να μου τα αφήσεις και να παίρνω απάντηση "φθηνότερα από το ebay δεν έχω, αυτό νομίζω πως είναι προφανές", τότε μεγάλε κλείστω το μαγαζί! Ξέρω πως έχεις υπαλλήλους, ΦΠΑ, αποθήκη και logistics αλλά όπως και να έχει δεν νομίζω πως να μου έρθει από την άλλη μεριά της Γης είναι φθηνότερο από το να το πάρω από εσένα. Να σημειωθεί πως δεν ζήτησα κάτι φθηνότερο ζήτησα την ίδια τιμή (χωρίς μεταφορικά)!! Οπότε Ebay και ας προσπαθούν στα καταστήματα να βγάλουν 500% κέρδος!
    Φίλε Αχιλλέα,
    μην ξεχνάς ότι εσύ αγοράζοντας από τον κινέζο παρακάμπτεις όλους τους φόρους. Η σύγκριση που κάνεις είναι ατυχής. Δες λίγο και κάποια μηνύματα του Γρηγόρη (moutoulos) που κάποια δέματα λοξοδρομούνε προς το τελωνείο και για πράγμα αξίας 30 ευρώ μπορεί να πληρώσεις φόρο + εκτελωνισμό και χρεωθείς από 80 έως 130 ευρώ περισσότερα. Μετά από ένα τέτοιο δέμα τι συμφέρει καλύτερα;

    Επιπλέον η φτήνια ισχύει όταν αγοράζεις πράγματα μικρά και ελαφριά. Αν θέλεις κάτι σαν το κουτί που θέλεις τώρα τα μεταφορικά είναι περισσότερα από την αξία του αντικειμένου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Να ξεκαθαρίσω κάτι γιατί νομίζω ότι παρεξηγήθηκα. Řξάλλου δεν έχω σκοπό να αντιπαρατεθώ με κανέναν σας γιαυτό και θα το λήξω εδώ.


    Δεν μπορώ να φανταστώ το εαυτό μου να χρειάζωμαι μιά αντίσταση και να την παραγγείλω από κίνα η οπουδήποτε αλλού, έστω και αν μου την χαρίσουν δέν έχω την υπομονή να περιμένω βρε αδερφέ. Ναί υπάρχουν πράγματα εξειδικευμένα που πιθανών η ντόπια αγορά να μην μπορεί να με καλύψει η να τα έχει πάρα πολύ ακριβά, τότε και μόνο τότε. Δεν είπα κάτι διαφορετικό.


    Εμένα μου αρέσει να έχω προσωπική επαφή με τον πωλητή, να ανταλλάξουμε ιδέες να πούμε ένα αστείο στην καλύτερη των περιπτώσεων, να αγγίξω το εξάρτημα, το σασί την βίδα, έστω να θαυμάσω. Θέλω να το δω με τα μάτια μου.

    Προτιμώ να υποστηρίζω την εγχώρια αγορά είτε είναι ηλεκτρονικά είτε οτιδήποτε άλλο ξέρετε γιατί;
    Πιστεύω ότι το χρήμα κάνει κύκλους. Αν έχω εγώ θα έχει και ο διπλανός μου. Αν έχει ο διπλανός μου θα έχω και εγώ. Αν τα στείλω εγώ ή ο διπλανός έξω μου θα πεθάνουμε και οι δύο από την πείνα.
    Τόσο απλό πιστεύω ότι είναι. (Δέν έχω κατάστημα αν σας πέρασε από το μυαλό ούτε εγώ ούτε κανείς από την οικογένεια μου, σε μιά μικρή εταιρία εργάζομαι σαν υπάλληλος η οποία δεν έχει και αυτή καμία απολύτως σχέση με καταστήματα).
    Ο κάθε ένας μας κάνει τις επιλογές του. Και εγώ από την επαρχία ήρθα στην Αθήνα και καταλαβαίνω πόσο οδυνηρό είναι να θες να φτιάξεις κάτι όπως το είδες σε ένα σχέδιο και να μην μπορείς. Πάντα όμως να ξέρετε ότι υπάρχει και άλλος τρόπος για να λύσουμε ένα πρόβλημα στα ηλεκτρονικά. Πόσο μάλλον τώρα με το ίντερνετ.
    Να σας εξομολογηθώ και κάτι; Όταν ήμουν μικρός (πρίν από πολλά χρόνια) πήγαινα στη σχολή ακόμα, ήθελα να φτιάξω ένα ενισχυτή μην φανταστείτε τίποτα περίεργο 5 Watt μονοφωνικό, όμως δεν μπορούσα να βρω τα σωστά τρανζίστορ (κάτι σε 2Ν ήταν) στα δύο καταστήματα που υπήρχαν. Αναγκάστηκα να αγοράσω αντίστοιχα αλλά λόγω διαφοράς στο hfe με το που έδωσα τάση γίναν όλα μπουρλότο. Δέν ήξερα τι να κάνω. Με την βοήθεια όμως του καθηγητή μου που κάναμε εργαστήρια και ενός συμμαθητή που δούλευε σε εργαστήριο και μας παρείχε τα service manual από τα τρανζίστορ, μπόρεσα να καταλάβω !!!! Πώς και γιατί !!!! Αφού άλλαζα τρανζίστορ έπρεπε να αλλάξω και τις αντιστάσεις του κυκλώματος. Έτσι έγινα καλύτερος ηλεκτρονικός.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Πάντως όσοι είναι δημόσιοι υπάλληλοι η ελεύθεροι επαγγελματίες πρέπει να αγοραζουν από την εγχώρια αγορά γιατί κάποια στιγμή δεν θα έχουν και αυτοί δουλεια...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό πάγκου για phone/tablet repairs
    By soler in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-16, 00:02
  2. Module για τροφοδοτικό πάγκου
    By Achileas7 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-15, 20:18
  3. Κατασκευή Τροφοδοτικό Πάγκου 0-12V 0-5A απο Τροφοδοτικό ATX
    By scainet in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-13, 12:26
  4. PCB για τροφοδοτικό πάγκου. Amper
    By cyclone in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-13, 02:41
  5. Αναζήτηση 'κουτιού'
    By Panoss in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-12, 19:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας