Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Προβλημα με τη σημα τηλεορασης

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Sep 2013
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Προβλημα με τη σημα τηλεορασης

    στο σπιτι μου ολα πήγαιναν καλα με το σήμα τηλεορασης που εχω στα δωματια του.
    καποια στιγμη διαπίστωσα οτι μια πριζα διελευσης εχει προβλημα με το θηλυκό της αξονα (ειχε ξεβιδωθει).
    απο τη στιγμη που την εβγαλα για να την διορθωσω στη συγκεκριμενη πριζα δεν μπορω να εχω σημα αλλα και στα αλλα δωματια εχει επηρεαστεί το σημα οσες αλλαγες καιΑΝ εχω κανει στη συνδεσμολογια των καλωδίων!!!
    Η πρωτη μου ερωτηση ειναι αν το μεταλλικό πλεγμα που υπαρχει στο καλώδιο επιρεαζει το σημα?
    Η δευτερη ερωτηση μου ειναι αν στο κουτι της πριζας για να εντοπισω το καλώδιο με το οποιο κατεβαινει το σημα το ενώσω (τα χαλκινα καλώδια) με το καλωδιο που καταληγει στηΤΗΛΕΟΡΑΣΗ θα εχω σημα στη τηλεοραση?
    Η τριτη μου ερωτηση ειναι αν στο κουτι πριζας διελευσης βραχυκυκλώσω το δυο καλωδια που κατεβαινουν και στη συνεχει τα ενώσω με το καλώδιο της τηλεορασης θα εχω σημα?
    Και μια τελευταια ερωτηση για να καταλαβω καλύτερα το τι γινεται. σε ενα σπιτι με πριζες σε καθε δωματειο αυτες οι πριζες ειναι συνδεδεμένες μεταξυ τους εν σειρα ή παραλληλα?
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tatshs : 09-06-15 στις 11:11

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν είναι ούτε σε σειρά ούτε παράλληλα... Το καλώδιο πηγαίνει από τη μια πρίζα διελεύσεως στην άλλη ώσπου καταλήγει σε τερματική πρίζα... Όχι, δεν επιτρέπεται να παραλληλίσεις τα 3 καλώδια στο σημείο της πρίζας... Βάλε μια καινούρια πρίζα διελεύσεως εκεί αφού πρώτα βρεις ποιο καλώδιο φέρνει το σήμα για να το βάλεις στην αντίστοιχη υποδοχή της πρίζας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη crown
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    αλλαξε την πριζα αυτή που ειχεs το πρόβλημα με μια καληs ποιοτητοs όχι legrand αλλα να την συνδεσειs σωστα δηλαδή ο κεντρικοs αγωγοs (χαλκοs) (σιγα μην είναι) και το πλεγμα σφιχτα.
    Οι πριζεs οπυ υπαρχουν δυο καλωδια κεραιαs σε μπουατ είναι σε συνδεσμολογια σειραs ΠΑΝΤΑ,καντο και δεν θα εχειs κανενα απολυτωs προβλημα

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβλημα με σημα τηλεορασης
    By akaki in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-14, 18:47
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΣΗΜΑ
    By stam1982 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 01:12
  3. Προβλημα με ψηφιακο σημα
    By jimboz in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-11, 23:44
  4. προβλημα κεραιας τηλεορασης
    By passer07 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-09, 17:54
  5. προβλημα με χαμηλο σημα φμ
    By thamax in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-07, 15:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας