Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 96

Θέμα: Θάλαμος έκθεσης pcb

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή Θάλαμος έκθεσης pcb

    Όπως λέει ο τίτλος, παρουσιάζεται η δική μου εκδοχή ενός θαλάμου έκθεσης για πλακέτες.
    Για την κατασκευή χρησιμοποιήθηκε ένα κουτί εσωτερικών διαστάσεων 25,5 Χ 18,5 Χ 10 εκ. (Μ * Π * Υ),
    του οποίου οι πλευρές και ο πάτος είναι από χάρμποτ, ενώ το "δέσιμο" γίνεται σε τέσσερα ξύλινα κάθετα πηχάκια.
    Το εσωτερικό έχει λευκή, γυαλιστερή επιφάνεια για καλύτερη ανάκλαση του φωτός.
    Το κόστος του, 5,00€ σε ξυλουργείο της γειτονιάς.

    Για την παραγωγή υπεριώδους φωτισμού, χρησιμοποιήθηκαν 2 μέτρα 5050 UV LED Strip Light, μήκους κύματος 395-400NM, αξίας 12,75€ από ebay.
    Η τάση λειτουργίας είναι στα 12V DC.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150609_153916.jpg Εμφανίσεις:  450 Μέγεθος:  26,0 KB

    Η ταινία led κόπηκε σε οκτώ τεμάχια των 20 εκ. έκαστο και κολλήθηκαν στον πάτο του κουτιού, απέχοντας 1 εκ. μεταξύ τους.
    Καλύπτεται δηλαδή επιφάνεια 20 Χ 15 εκ.

    Στη μία πλευρά τοποθετήθηκαν, ένας διακόπτης και ένα θηλυκό βύσμα για την τροφοδοσία. Κόστος, 2,00€
    Συνολική δαπάνη, 19,75€.
    Για κύκλωμα διαχείρισης χρόνου έκθεσης, ούτε λόγος. Εν καιρώ και ίσως.

    Κι ένα video μικρού μήκους.



    Εκκρεμεί η τοποθέτηση του τζαμιού, που θα απέχει 6 εκ. από τα led.
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pcb_exposure_box_1.jpg Εμφανίσεις:  579 Μέγεθος:  27,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pcb_exposure_box_2.jpg Εμφανίσεις:  561 Μέγεθος:  26,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  pcb_exposure_box_6.jpg Εμφανίσεις:  513 Μέγεθος:  29,7 KB  

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 17-06-15 στις 14:36

  2. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (09-06-15), GiwrgosTH (10-06-15), johndaf (11-06-15), spirakos (10-06-15)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Μπράβο Γιάννη, έτσι πρέπει να είναι ο θάλαμος UV σήμερα!

    Μια σημείωση, θεωρώ ότι τα πλαϊνά πρέπει να είναι ΜΗ ανακλαστικές επιφάνειες. Σε ενδιαφέρει το κάθετο φως και όχι αυτό με μικρή γωνία, που έρχεται σχεδόν παράλληλο με το φιλμ. Αν τα LED έχουν γωνία ακτινοβολίας μισής ισχύος 120°, σε απόσταση 6cm δημιουργούν κύκλο 20cm. Αρα έχεις μεγάλη πυκνότητα φωτός, δεν κερδίζεις κάτι από το πλάι.

    Εχεις σκεφτεί τον τρόπο πίεσης του "σάντουιτς" τζάμι/πλακέτα/φιλμ/τζάμι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο Γιάννη, έτσι πρέπει να είναι ο θάλαμος UV σήμερα!

    Μια σημείωση, θεωρώ ότι τα πλαϊνά πρέπει να είναι ΜΗ ανακλαστικές επιφάνειες. Σε ενδιαφέρει το κάθετο φως και όχι αυτό με μικρή γωνία, που έρχεται σχεδόν παράλληλο με το φιλμ. Αν τα LED έχουν γωνία ακτινοβολίας μισής ισχύος 120°, σε απόσταση 6cm δημιουργούν κύκλο 20cm. Αρα έχεις μεγάλη πυκνότητα φωτός, δεν κερδίζεις κάτι από το πλάι.

    Εχεις σκεφτεί τον τρόπο πίεσης του "σάντουιτς" τζάμι/πλακέτα/φιλμ/τζάμι;
    Ευχαριστώ για την ενθάρρυνση Γιώργο.
    Όσο για το "σάντουιτς", θα είναι όπως το περιγράφεις, ενώ τα υλικά θα πιάνονται με μεταλλικά κλίπ που θα δημιουργούν την πίεση.

    Edit
    Κάπου είχα διαβάσει για τις ανακλαστικές επιφάνειες και ζήτησα να φτιαχτούν έτσι.
    Ας μην προσφέρουν τίποτα παραπάνω, τουλάχιστον να μη δημιουργούν πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 09-06-15 στις 19:15

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    προοδεύεις βλέπω φίλος έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    τετοια μεταλλικά κλιπ μπορω να σου δωσω πολλα, εαν ερθεις για καφέ, εχω ενα κουτι γεμάτο απο αυτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    προοδεύεις βλέπω φίλος έτσι;
    Στον κατασκευαστικό τομέα. Να γινόταν και στον επιστημονικό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    τετοια μεταλλικά κλιπ μπορω να σου δωσω πολλα, εαν ερθεις για καφέ, εχω ενα κουτι γεμάτο απο αυτά
    Σπύρο ευχαριστώ για την προσφορά αλλά έχω κι εγώ μπόλικα.
    Το καφέ πάντως δεν θα τον γλυτώσεις!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον κατασκευαστικό τομέα. Να γινόταν και στον επιστημονικό!


    Σπύρο ευχαριστώ για την προσφορά αλλά έχω κι εγώ μπόλικα.
    Το καφέ πάντως δεν θα τον γλυτώσεις!
    Έκανες καμια δοκιμή σχετικά με την απόσταση όσο αφορά τον χρόνο έκθεσης; Γιατί επέλεξες 6 εκατοστά πχ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες καμια δοκιμή σχετικά με την απόσταση όσο αφορά τον χρόνο έκθεσης; Γιατί επέλεξες 6 εκατοστά πχ;
    Δεν έχω κάνει ακόμα δοκιμή.
    Η απόσταση είναι κατ' εκτίμηση από video που είδα και πήρα την ιδέα για τον τρόπο κατασκευής.
    Πλαστικό κουτί έψαχνα κι εγώ, αλλά σε όσα καταστήματα απευθύνθηκα, ακόμα και σε μεγάλα, σε αυτά που διέθεταν είχαν στο πάτο προεξοχές.
    Δεν ήταν λείος και δε θα κολλούσαν οι ταινίες.
    Σήμερα πήρα τα τζάμια (δύο τεμάχια) 18 Χ 22 εκ.
    Θα προμηθευτώ διαφάνειες για lazer printer (θα έπαιρνα για inkjet αλλά τέλειωσαν τα μελάνια) και θα κάνω δοκιμή.
    Τα αποτελέσματα θα αναρτηθούν εδώ.

    edit
    Σύμφωνα με το video οδηγό, ο χρόνος έκθεσης ήταν 3 λεπτά.
    Έχει δοκιμάσει κανείς έκθεση με led για να αναφέρει εντυπώσεις, όπως απόσταση τοποθέτησης των γυάλινων επιφάνειων αλλά και με τι χρόνο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 10-06-15 στις 14:39

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Σήμερα έγινε το μεγάλο βήμα.
    Δημιούργησα γραμμές στο pdf, τόσο ευθείες όσο και διακεκομμένες, από 1pt έως και 4pt.
    Εκτύπωσα σε διαφάνεια για lazer printer και έβαλα την πλακέτα στο θάλαμο για χρόνο 3 λεπτών από τη μία πλευρά και 4 λεπτών από την άλλη.
    Στη συνέχεια την εμβάπτισα σε διάλυμα νερού (1 ποτήρι του νερού περίπου) με tuboflo (κοφτή κουταλιά του γλυκού - στη μύτη) για κρύο νερό.
    Δεν χρονομέτρησα, αλλά κατ' εκτίμηση ήταν γύρω στα 4 λεπτά.
    Οι γραμμές εμφανίστηκαν αρκετά καλά (κατά τη γνώμη μου), με οπτική σύγκριση με τα αποτελέσματα από τα διάφορα video του youtube.
    Επισημαίνω ότι, όσο διάστημα η πλακέτα ήταν στο διάλυμα, την "χάιδευα" με το δάχτυλο σε όλη την επιφάνεια κάθε πλευράς.
    Μέχρι εδώ καλά (λέω εγώ)!
    Ακολούθως, η πλακέτα βυθίστηκε σε τριχλωριούχο σίδηρο (έτοιμο υγρό από τον Φανό) για αποχάλκωση.
    Πρέπει να πέρασε 1 ώρα, μην πω και περισσότερο, χωρίς τα επιθυμητά αποτελέσματα.
    Αυτό που έγινε ήταν η αφαίρεση του χαλκού από τα άκρα και μερικών πολύ μικρών γραμμών ή μπιμπικιών σε διάσπαρτες θέσεις.
    Διευκρινίζω ότι, με το ίδιο υγρό έχω κάνει αποχαλκώσεις σε απλές πλακέτες, μονής ή διπλής στρώσης, σε χρόνο περίπου 10 λεπτών.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150611_195745.jpg Εμφανίσεις:  1367 Μέγεθος:  108,0 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150611_195803.jpg Εμφανίσεις:  1362 Μέγεθος:  117,4 KB

    Μήπως πριν την αποχάλκωση έπρεπε να απομακρυνθεί το φωτοευαίσθητο υλικό που είναι κάπως γλοιώδες όταν είναι σε υγρό;
    Το άλλο μπορεί να έφταιξε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Αρχικά να σου πω ότι θα ήταν καλύτερα να έκανες δοκιμή με κανονικό τυπωμένο (που θα το δούλευες κιόλας εφόσον όλα πήγαιναν καλά).

    Νομίζω ότι πήγε στραβά η εμφάνιση του φιλμ στην πλακέτα και πιο συγκεκριμένα η στερέωση και το καθάρισμα.
    Το τουμποφλό το εγώ το ρίχνω σε πολύ λίγο χλιαρό νερό με το μάτι περίπου σαν ρίχνεις αλάτι στο φαγητό. Η εμφάνιση στερέωση γίνεται περίπου σε δευτερόλεπτα (15 - 30), μόλις εμφανιστεί το σχέδιο του τυπωμένου λίγο πιο σκουρόχρωμο είναι έτοιμο.
    Ύστερα το βγάζω από το διάλυμα και το βάζω κάτω από την βρύση και το τρίβω απαλά με το χέρι.
    Στη συνέχεια γίνεται η αποχάλκωση μια χαρά είτε με τριχλωριούχο είτε με κεζάπ-περιντρόλ.

    Υ.Γ ανεβάζω και ένα δείγμα χειροποίητης πλακέτας με φωτοευαίσθητη πλακέτα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  FG1.jpg Εμφανίσεις:  376 Μέγεθος:  59,3 KB

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 11-06-15 στις 21:50

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (11-06-15)

Σελίδα 1 από 10 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UV θάλαμος εμφάνισης με led
    By AntonisThomas in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-17, 09:57
  2. Θάλαμος υπεριώδους ακτινοβολίας
    By apilot in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 16:27
  3. Θάλαμος επώασης (Incubator)
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-11, 17:44
  4. Θάλαμος εμφάνισης PCB από κουτί του ΙΚΕΑ.........!!!
    By mariosinsuex in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-11, 12:55
  5. Θάλαμος υπεριώδους ακτινοβολίας
    By waverunner in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-08, 21:59

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας