Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Μετρητες ενεργειας

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκαιο, μάλλον θά μπερδεφτουμε .Πάντως ό μετρητής τής Carlo Cavazzi πέρνει όλες τής συνδέσεις ,καί απευθείας καί επαγωγική,καί τουλάχιστον εδώ είναι πιό φτηνός, (ή αλήθεια είναι ότι ή ΑΒΒ δέν είναι καί πολύ συμπαθείς εδώ. Ψέματα λέω,δέν είναι συμπαθείς καθόλου)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καταρχας να σας ευχαριστησω και τους 2 που ασχοληστε με το προβλημα μου
    στο θεμα μας τωρα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξε γιά Carlo Cavazzi EM21 72D είναι πιό φτηνό ,καί σίγουρα 100% δουλεύει σέ 2 φάσης
    Αυτον τον εψαξα και δεν τον βρηκα πουθενα για Ελλαδα. Μαλλον για τον ABB θα παω. Ας μου επιβεβαιωσει καποιος γιατι το ειδα στο manual αν συνδεθει κανονικα 3φ και ουδετερος εχει στο μενου του μετρηση της καθε φασης ξεχωριστα και συνολικα σωστα???

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
    πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.
    Αυτο σκεφτηκα και εγω οταν μου το ειπαν...




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα δεν μιλάμε για χωρίς ουδέτερο. το παλικάρι και στους δύο μετρητές θα έχει κανονικά ουδέτερο. σπίτια είναι. απλά προφανώς δεν το ανέφερε γιατί το θεώρησε δεδομένο . γιαυτό είπα ότι θα μπερδευτούμε στο τέλος
    Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο


    Υ.Γ: Τωρα συνειδητοποιησα οτι με συμβουλευουν 2 Γιαννηδες!!!! Τωρα προβληματιστηκα για την εγκυροτητα των πληροφοριων σας διοτι αν εχουμε σαν μετρο συγκρισης, οτι 40 ΓΙαννηδες = ενος κοκορου γνωση οπως λεει και το ρητο εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!!



    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  3. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!!

    δεν μπορώ να σου πω γιατί θα πέσει λογοκρισία για αρχή βολέψου με Γιάνη(με ένα ν)
    Γιάννη εδώ να δεις συμπάθειες για την ΑΒΒ. θα το κατάλαβες και στο άλλο θέμα με το ρελε που το λέγαμε με τον Χρήστο.
    Γιώργο πρέπει να τους βάλεις στον πίνακα ή στους πίνακες τους μετρητές? ή θα τους βάλεις κάπου μετά τον μετρητή της ΔΕΗ??

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας να σας ευχαριστησω και τους 2 που ασχοληστε με το προβλημα μου
    στο θεμα μας τωρα




    Αυτον τον εψαξα και δεν τον βρηκα πουθενα για Ελλαδα. Μαλλον για τον ABB θα παω. Ας μου επιβεβαιωσει καποιος γιατι το ειδα στο manual αν συνδεθει κανονικα 3φ και ουδετερος εχει στο μενου του μετρηση της καθε φασης ξεχωριστα και συνολικα σωστα???



    Αυτο σκεφτηκα και εγω οταν μου το ειπαν...






    Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο


    Υ.Γ: Τωρα συνειδητοποιησα οτι με συμβουλευουν 2 Γιαννηδες!!!! Τωρα προβληματιστηκα για την εγκυροτητα των πληροφοριων σας διοτι αν εχουμε σαν μετρο συγκρισης, οτι 40 ΓΙαννηδες = ενος κοκορου γνωση οπως λεει και το ρητο εγω με 2 Γιαννηδες τι παιρνω?????!!!!!!!!

    Τελείωσετο βρε Γιώργο. Γιατί τό αφήνεις στήν μέση ??? .... Καί άν Πέις καί γιά τούς Γιωργηδες δέν έχουν ούτε τόση !!!!! Οπότε άντε νά βάλεις άκρη !?!?!?

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορώ να σου πω γιατί θα πέσει λογοκρισία για αρχή βολέψου με Γιάνη(με ένα ν)
    Γιάννη εδώ να δεις συμπάθειες για την ΑΒΒ. θα το κατάλαβες και στο άλλο θέμα με το ρελε που το λέγαμε με τον Χρήστο.
    Γιώργο πρέπει να τους βάλεις στον πίνακα ή στους πίνακες τους μετρητές? ή θα τους βάλεις κάπου μετά τον μετρητή της ΔΕΗ??
    Προς το παρον δεν εχω αποφασισει. Σιγουρα θα μπει μετα τον μετρητη της ΔΕΗ.

    Αν ο μετρητης κανει μετρηση και μια μια τις φασεις, λεω να τον βαλω αμεσως μετα το μετρητή της ΔΕΗ. Ετσι δεν θα χρειαστει δευτερος μετρητης αλλα χανω την μετρηση στο κοινοχρηστο

    Απο την αλλη σκεφτομαι να βαλω απο ενα σε καθε πινακα του σπιτιου και να εχω και μετρηση για τα κοινοχρηστα αλλα εκει θα ανεβει το κοστος και με την προυποθεση οτι θα μετραει σωστα με τις 2 φασεις ο τριφασικος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστα το σκεφτηκες μοιραζονται τις φασεις σε 2 το ενα σπιτι και μια το αλλο και εχουν κοινο ουδετερο
    Γιωργο νομιζω οτι υπαρχει μετρητης της ΑΒΒ χωρις ουδετερο αλλα με 3 φασεις οι οποιες μετριουνται ξεχωριστα η καθε μια στις επιλογες...
    Αυτο το ΑΒΒ που σου εδειξαν ποσο κανει και ποιο ειναι γιατι υπαρχουν αρκετα αναλογα με το ρευμα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιωργο νομιζω οτι υπαρχει μετρητης της ΑΒΒ χωρις ουδετερο αλλα με 3 φασεις οι οποιες μετριουνται ξεχωριστα η καθε μια στις επιλογες...
    Αυτο το ΑΒΒ που σου εδειξαν ποσο κανει και ποιο ειναι γιατι υπαρχουν αρκετα αναλογα με το ρευμα...
    Καλησπερα Νικο ειναι το ΑΒΒ (Β23-24) και το βρηκα στα 130. Αν εχεις καποιο να προτεινεις σε ψηφιακο 3Φ+Ν για αγορα απο καταστημα Αθηνα πες μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  8. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.019

    Προεπιλογή

    αν ψάχνεις για ψηφιακό πάω πάσο. αν δεν σε ενδιέφερε το μέγεθος οι απλοί παλιοί αναλογικοί πωλούνται πολύ φθηνά απλά με μόνο μειονέκτημα το μέγεθος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα Νικο ειναι το ΑΒΒ (Β23-24) και το βρηκα στα 130. Αν εχεις καποιο να προτεινεις σε ψηφιακο 3Φ+Ν για αγορα απο καταστημα Αθηνα πες μου.
    http://eshop.kafkas.gr/proionta/ylik...-steel_103091/
    Στα 103€ 3Φ+Ν

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    O μετρητής κάνει μέτρηση μία μία τής φάσεις, καί μπορείς νά προγραμματισης κάθε φάση ονομαστικά (φάση 1 flat 1 , φάση 2 flat 2, φάση 3flat2,) κοίταξε τό manual νά είναι γραμμένο στά Ελληνικά γιατί θά μπερδευτης στόν προγραμματισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεοι μετρητες της ΔΕΗ
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 18:20
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 16:14
  3. Ψηφιακους μετρητες η ΔΕΗ
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 04:26
  4. 2πλος καταχωρητης με μετρητες (Arduino)
    By katmadas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 18:21
  5. μετρητες ΚW της ΔΕΗ
    By xautom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας