Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Μετρητες ενεργειας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή Μετρητες ενεργειας

    Καλημεριζω το forum,

    Θα χρειαστω τις γνωσεις σας και την γνωμη σς για αλλη μια φορα. Ενας γνωστος μου με φωναξε να βαλω μετρητη ενεργειας στον πινακα του διοτι μοιραζεται την ιδια παροχη με ενα διπλανο διαμερισμα και δινει παροχη και στο κοινoχρηστο.Η παροχη μοιραζεται σε 1 φαση στο ενα σπιτι και 2 φασεις στο αλλο και στο κοινοχρηστο αρα θα εχω 3 καταναλωσεις που θα πρεπει να μετρηθουν.
    Οποτε σκεφτηκα 2 λυσεις:

    Α) να βαλω απο ενα μετρητη στο καθε διαμερισμα και το αθροισμα τους να το συγκρινουν με τον λογαριασμο της ΔΕΗ ωστε να υπολογιζουν τι καιει και το κοινοχρηστο. δηλαδη: μετρητηςA +μετρητηςΒ = 90kwh αν ερθει εκαθαριση 100 τοτε 100-90= 10kwh το κοινχρηστο.

    Εδω ομως εχω θεμα διοτι το ενα σπιτι παιρνει 2 φασεις και οχι 3. Οποτε η ερωτηση μου ειναι θα μπορει ο τριφασικος μετρητης να λειτουργησει ο οχι?


    Β) Περασα απο Καυκα και ειδα ενα ενδιαφερον συστηματακι που περνας ενα επαγωγικο δαχτυλιδι σε καθε φαση και τα τερματιζεις σε ενα δεκτη. Απο τον δεκτη σου στελνει τα δεδομενα ειτε σε pc ειτε το συνδεεις ασυρματα μια οθονη που εχει το πακετο και μπορει να σου δειξει ανα φαση τι καις. οποτε εκει μπορουν να κανουν τις πραξεις καλυτερα.


    Προσωπικα θα διαλεγα το δευτερο αλλα θελω να το κρατησω οσο ποιο απλο γινεται γι' αυτους. Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι αν ο τριφασικος μετρητης μπορει να δουλεψει με 2 φασεις.Βεβαια οποιαδηποτε αλλη λυση μπορει να δωθει ειναι δεκτη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    θα σου απαντήσω με μία ερώτηση. σε ένα κτήριο που έχει ένα ρολόι και δίνει μια φάση στο ένα σπίτι και τις δύο σε ένα άλλο. όταν λείπει αυτός με την μία φάση και τα έχει όλα κλειστά άρα δουλεύουν οι δύο φάσης του άλλου διαμερίσματος . ο μετρητής της ΔΕΗ που είναι τριφασικός ΔΕΝ καταγράφει σωστά? διαφορετική ερώτηση. όταν ένα σπίτι έχει τριφασικό και τα έχει όλα κλειστά αλλά αποφάσισε να ανάψει τον θερμοσίφωνα άρα να τραβήξει κατανάλωση από την μία φάση. ο μετρητής θα καταγράψει σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-06-15)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλησπερα Γιαννη αν ρωτας για το συγκεκριμενο σπιτι δεν ξερω να σου απαντησω αλλα θεωρητικα και στις 2 περιπτωσεις ο μετρητης θα γραφει κανονικα. Κανω καπου λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mathios : 13-06-15 στις 21:37
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Carlo Cavazzi( 3phEM21-72d).....Northern Design rail.....Crompton Instruments.... ABB(B23-24) όλες αυτές οι εταιρείες έχουν 3φασηκους ραγας πού δουλεύουν σέ 2 φάσης , καί μονοφασηκους ,όλα εξαρτούνται στό πόσα θέλεις νά ξοδέψεις γιατί τά άνωθεν είναι καί ακριβά. Μπορίς νά βάλεις καί έναν τριφασικό καί νά τόν προγραμματισης νά σού δείχνει κατανάλωση στήν μία φάση ,καί κατανάλωση στίς επόμενες 2 φάσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Carlo Cavazzi( 3phEM21-72d).....Northern Design rail.....Crompton Instruments.... ABB(B23-24) όλες αυτές οι εταιρείες έχουν 3φασηκους ραγας πού δουλεύουν σέ 2 φάσης , καί μονοφασηκους ,όλα εξαρτούνται στό πόσα θέλεις νά ξοδέψεις γιατί τά άνωθεν είναι καί ακριβά. Μπορίς νά βάλεις καί έναν τριφασικό καί νά τόν προγραμματισης νά σού δείχνει κατανάλωση στήν μία φάση ,καί κατανάλωση στίς επόμενες 2 φάσης

    Αυτον πηγα να παρω και ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα κανει καλη μετρηση με 2 φασεις πραγμα που μου φανηκε πολυ περιεργο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Κοίταξε γιά Carlo Cavazzi EM21 72D είναι πιό φτηνό ,καί σίγουρα 100% δουλεύει σέ 2 φάσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτον πηγα να παρω και ρωτησα και μου ειπαν οτι δεν θα κανει καλη μετρηση με 2 φασεις πραγμα που μου φανηκε πολυ περιεργο....
    Τό manual τού ΑΒΒ δέν λέει τίποτα γιά 2φασης ,οπότε σωστά σού είπαν, ό Carlo Cavazzi όμως έχει σύνδεση γιά 2φασης

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
    πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή βλέπω να μπερδεύεσαι και θα μπερδευτεί και ο Γιάννης στο τη θέλεις να κάνεις. θέλεις να μετράς τις δύο φάσης που θα παίρνει το ένα σπίτι με ένα μετρητή και με έναν δεύτερο μετρητή να μετράς την μονοφασική. όχι με τον ίδιο μετρητή να παίρνεις και τις δύο ενδείξεις. οπότε δεν θα υπάρξει κανένα πρόβλημα να σου μετρά ο τριφασικός με δύο φάσεις μόνο. αν ήταν να μην μετράνε σωστά να είσαι σίγουρος ότι όλη η Ελλάδα θα έκαιγε την μία φάση για να κλέβει. το να μην το αναφέρουν οι εταιρίες ότι θα μετρά και με 2 ή ακόμα και με 1 λογικό είναι γιατί σε μια εγκατάσταση ποτέ δεν δουλεύουν στο ίδιο ή και όλες οι φάσεις οπότε τη νόημα θα είχε να λένε << δουλεύουμε και με 2 και με 1 φάση>>? χώρια που επειδή αυτά είναι λίγο Ελληνικές πατέντες δεν θα σκεφτήκαν να αναφέρουν κάτι που θεωρητικά για αυτούς δεν υπάρχει ως παροχή..
    πιστεύω ότι αντίθετα ΑΝ υπήρχε θέμα με την απώλεια κάποιας θα το βάζαν σαν υποσημίωση μέσα στις οδηγίες του τη να προσέξεις στην εγκατάσταση.
    Γιάννη τό manual τής ΑΒΒ γράφει ότι έχει σωστή μέτρηση όταν έχεις balanced φάσεις μέ μηδενικό ουδέτερο , εάν δέν, τότε ή μέτρηση δέν είναι σωστή (γράφω ότι λέει τό manual).γράφει γιά μονοφασική σύνδεση, γιά τριφασική μέ ουδέτερο .Αλλά γιά δύο φάσεις ,καί τρείς φάσεις χωρίς ουδέτερο πρέπει νά έχεις ισοζυγισμένες φάσεις γιά νά σού έχει ακρίβεια.Ίσως γιαυτό τού είπαν ότι δέν θά δουλεύει σωστά

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μα δεν μιλάμε για χωρίς ουδέτερο. το παλικάρι και στους δύο μετρητές θα έχει κανονικά ουδέτερο. σπίτια είναι. απλά προφανώς δεν το ανέφερε γιατί το θεώρησε δεδομένο . γιαυτό είπα ότι θα μπερδευτούμε στο τέλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεοι μετρητες της ΔΕΗ
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 18:20
  2. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-16, 16:14
  3. Ψηφιακους μετρητες η ΔΕΗ
    By giannaras13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 04:26
  4. 2πλος καταχωρητης με μετρητες (Arduino)
    By katmadas in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 18:21
  5. μετρητες ΚW της ΔΕΗ
    By xautom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας