Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Αλέ ρετούρ ροοστάτης

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Αλέ ρετούρ ροοστάτης

    Καλησπέρα

    Σε ένα δωμάτιο υπάρχουν 2 διακόπτες αλέ ρετούρ οι οποίοι δουλεύουν σωστά.

    Θέλοντας να αντικαταστήσω τον ένα διακόπτη με αλέ ρετούρ dimmer παρουσιάζεται ένα πρόβλημα.

    Ο κανονικός αλέ ρετούρ ανάβει - σβήνει κανονικά.

    Με αναμμένο το φως ο αλέ ρετούρ dimmer dimmάρει κανονικά και σβήνει. Και ανάβει πάλι αν δεν έχει αλλάξει θέση εν τω μεταξύ ο άλλος διακόπτης.

    Αν ο απλός διακόπτης όμως σβήσει, από τον αλέ ρετούρ dimmer δεν ανάβει το φως.

    Επίσης έχοντας σβήσει από τον αλέ ρετούρ, ο άλλος δεν ανάβει.

    Ο διακόπτης αντικαταστάθηκε με έναν άλλο της ίδιας εταιρείας και η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια. Και οι δυο να είναι ελαττωματικοί λίγο δύσκολο.

    Η συνδεσμολογία λίγο απίθανο να φταίει μιας και τοποθετώντας απλό αλέ ρετούρ δουλεύει κανονικά και απ όσα ξέρω απλοί και dimmer αλέ ρετούρ συνδέονται με τον ίδιο τροπο. Επίσης τοποθετήθηκε το dimmer σε άλλο δωμάτιο και πάλι δεν άναβε. Μόνο dimmαρε και έσβηνε.

    Ρωτώντας αν είναι έτσι η συμπεριφορά του συγκεκριμένου dimmer μου είπαν πως έπρεπε να ανάβει και να σβήνει κανονικά ανεξάρτητα από τον άλλο διακόπτη.

    Η σύνδεση που έχω κάνει είναι η παρακάτω

    ImageUploadedByTapatalk1434365525.697461.jpg

    Τι μπορεί να φταίει ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    ίσως να φταίει ότι δεν μας έχεις πει μάρκα, τύπο, κάτι να δούμε και εμείς ποιο είναι αυτό το ντίμερ. αλλά και μόνο που βλέπω έτσι την πλάτη θα το σκεφτόμουνα να το βάλω και στο εργαστήριο για πειραματισμό. το πουλάνε για όσους έχουν ασφάλεια ζωής από ηλεκτροπληξία?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως να φταίει ότι δεν μας έχεις πει μάρκα, τύπο, κάτι να δούμε και εμείς ποιο είναι αυτό το ντίμερ. αλλά και μόνο που βλέπω έτσι την πλάτη θα το σκεφτόμουνα να το βάλω και στο εργαστήριο για πειραματισμό. το πουλάνε για όσους έχουν ασφάλεια ζωής από ηλεκτροπληξία?
    Ο ροοστάτης είναι makel όπως και όλοι οι υπόλοιπο διακόπτες http://www.makel.com.tr.

    Τούρκικη και λιγότερο γνωστή από άλλες εταιρείες (ή παντελώς άγνωστη), αγοράστηκε όμως από γνωστή αλυσίδα ηλεκτρολογικού υλικού με κάμποσα χρόνια στην αγορά και σε τιμή που δε σε προδιαθέτει για δυσάρεστες εμπειρίες.

    Λόγω των παραπάνω TUV, ISO ή κάποια άλλη πιστοποίηση δε σκέφτηκα να τους ζητήσω πριν την αγορά.

    Ασφάλεια ζωής έχω. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiS83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ο διακόπτης αντικαταστάθηκε με έναν άλλο της ίδιας εταιρείας και η συμπεριφορά είναι ακριβώς η ίδια. Και οι δυο να είναι ελαττωματικοί λίγο δύσκολο.
    Η συνδεσμολογία λίγο απίθανο να φταίει μιας και τοποθετώντας απλό αλέ ρετούρ δουλεύει κανονικά και απ όσα ξέρω απλοί και dimmer αλέ ρετούρ συνδέονται με τον ίδιο τροπο. Επίσης τοποθετήθηκε το dimmer σε άλλο δωμάτιο και πάλι δεν άναβε. Μόνο dimmαρε και έσβηνε.
    Το τονισμένο μου φαίνεται περίεργο. Πως άναψε για να dimmάρει πριν σβήσει;
    Κάποια dimmer έχουν ελάχιστο όριο κατανάλωσης, κάποια άλλα θέλουν μόνο λάμπες πυρακτώσεως και αν έχεις LED κάποιες LED δεν dimmάρονται ή μπορεί να έχουν κατανάλωση κάτω του ελάχιστου ορίου.

    Οσον αφορά τη συνδεσμολογια, το dimmer για χρήση alle retour έχει 3 ακροδέκτες. Η σωστή συνδεσμολογία έχει το κύκλωμα dimming από την πλευρά της φάσης ή της λάμπας και 2 επιπλέον ακροδέκτες που θα κάνουν την ενδιάμεση σύνδεση με τον άλλο διακόπτη. Αν ο ακροδέκτης του βασικού κυκλώματος του dimmer συνδεθεί με το ενδιάμεσο καλώδιο που εκείνη τη στιγμή δε συνδέεται πουθενά (όταν είναι OFF ο άλλος διακόπτης) τότε πως θα λειτουργήσει;

    alle_dim.jpg

    Φαντάσου ο ακροδέκτης "1" να έχει συνδεθεί στη θέση του "3".
    Οταν ο S2 είναι στην κάτω θέση και συνδέεται η γραμμή "Β" τότε θα λειτουργεί σωστά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 15-06-15 στις 19:20

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-06-15)

  6. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    οκ επειδή μάλλων το πήρες στραβά και επειδή δεν βοηθάς για να σε βοηθήσουμε διότη το makel απλά δεν λέει κάτι μιας και η εταιρία στο σαιτ έχει

    • Karea
    • Modular Series
    • Defne
    • Lillium
    • Lillium Natural
    • Lillium Kare
    • Lillium Natural Kare
    • Mimoza
    • Rose

      και αυτό που ζήτησα ήταν για να βρω το σχέδιο του συγκεκριμένου να δω τη λέει ο κατασκευαστής.
      οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι άλλαξε συνδυασμό στα καλώδια που τοποθέτησες μήπως τα έχεις σε λάθος σειρά.

      α όσο για το πόσο το πείρες και το τη πιστοποιήσεις έχει δεν με εντυπωσιάζει καθόλου και μου φτάνει αυτό που βλέπω από πίσω(και ας ήταν ΑΒΒ, legrand, Gira. yung).
      για εσένα μπορεί να σου φτάνει η τιμή.
      καλή επιτυχία.


    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (16-06-15)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τονισμένο μου φαίνεται περίεργο. Πως άναψε για να dimmάρει πριν σβήσει;
    Κάποια dimmer έχουν ελάχιστο όριο κατανάλωσης, κάποια άλλα θέλουν μόνο λάμπες πυρακτώσεως και αν έχεις LED κάποιες LED δεν dimmάρονται ή μπορεί να έχουν κατανάλωση κάτω του ελάχιστου ορίου.

    Οσον αφορά τη συνδεσμολογια, το dimmer για χρήση alle retour έχει 3 ακροδέκτες. Η σωστή συνδεσμολογία έχει το κύκλωμα dimming από την πλευρά της φάσης ή της λάμπας και 2 επιπλέον ακροδέκτες που θα κάνουν την ενδιάμεση σύνδεση με τον άλλο διακόπτη. Αν ο ακροδέκτης του βασικού κυκλώματος του dimmer συνδεθεί με το ενδιάμεσο καλώδιο που εκείνη τη στιγμή δε συνδέεται πουθενά (όταν είναι OFF ο άλλος διακόπτης) τότε πως θα λειτουργήσει;
    Το φως αρχικά ανάβει από τον απλό αλέ ρετούρ. Όταν έχει ανάψει το φως από τον απλό αλέ ρετούρ, ο ροοστάτης κάνει τα πάντα. Όταν είναι κλειστός ο απλός αλέ ρετούρ ο ροοστάτης δεν μπορεί να ανάψει το φως.

    Από την άλλη, αν ανάψει το φως από τον απλό και το κλείσεις από το ροοστάτη μετά δεν ανάβει πάλι από τον απλό.

    Έχω αλλάξει θέση και στα 2 κόκκινα καλώδια της φωτογραφίας με τα ίδια αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiS83 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το φως αρχικά ανάβει από τον απλό αλέ ρετούρ. Όταν έχει ανάψει το φως από τον απλό αλέ ρετούρ, ο ροοστάτης κάνει τα πάντα. Όταν είναι κλειστός ο απλός αλέ ρετούρ ο ροοστάτης δεν μπορεί να ανάψει το φως.

    Από την άλλη, αν ανάψει το φως από τον απλό και το κλείσεις από το ροοστάτη μετά δεν ανάβει πάλι από τον απλό.

    Έχω αλλάξει θέση και στα 2 κόκκινα καλώδια της φωτογραφίας με τα ίδια αποτελέσματα.
    Κατι μου λεει πως εχεις κανει λαθος συνδεση...
    Αν σου ειναι ευκολο βγαλε φωτογραφιες η κανε ενα σχεδιο με τις συνδεσεις...

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiS83 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Έχω αλλάξει θέση και στα 2 κόκκινα καλώδια της φωτογραφίας με τα ίδια αποτελέσματα.
    να αρχίσεις να αλλάζεις θέση το καφέ και να το βάλεις και στις άλλες θέσεις. τα κόκκινα μετά όπου περισσεύει.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    μηπωs αυτο το ντιμερ εχει διακοπτη μαζι με το ποτενσιομετρο που πρεπει να πατηθει και μετα περιστρεφονταs ντιμαρει?

    2 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ επειδή μάλλων το πήρες στραβά και επειδή δεν βοηθάς για να σε βοηθήσουμε διότη το makel απλά δεν λέει κάτι μιας και η εταιρία στο σαιτ έχει

    • Karea
    • Modular Series
    • Defne
    • Lillium
    • Lillium Natural
    • Lillium Kare
    • Lillium Natural Kare
    • Mimoza
    • Rose

      και αυτό που ζήτησα ήταν για να βρω το σχέδιο του συγκεκριμένου να δω τη λέει ο κατασκευαστής.
      οπότε το μόνο που μπορώ να σου πω είναι άλλαξε συνδυασμό στα καλώδια που τοποθέτησες μήπως τα έχεις σε λάθος σειρά.

      α όσο για το πόσο το πείρες και το τη πιστοποιήσεις έχει δεν με εντυπωσιάζει καθόλου και μου φτάνει αυτό που βλέπω από πίσω(και ας ήταν ΑΒΒ, legrand, Gira. yung).
      για εσένα μπορεί να σου φτάνει η τιμή.
      καλή επιτυχία.
    Ο διακόπτης είναι αυτής της σειράς

    http://urunler.makel.com.tr/index.ph...ural-kare.html

    και παρά τη δυσκολία των τουρκικών στο site υπάρχει μόνο σχεδιάγραμμα για απλό dimmer και όχι αλέ ρετούρ, εκτός κι αν δεν το είδα...



    Παρόλα αυτά ο διακόπτης είναι αλέ ρετούρ dimmer και δοκίμασα και άλλης σειράς της ίδια εταιρείας (το πλαστικό κάλυμμα μόνο άλλαζε).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατι μου λεει πως εχεις κανει λαθος συνδεση...
    Αν σου ειναι ευκολο βγαλε φωτογραφιες η κανε ενα σχεδιο με τις συνδεσεις...
    Σε κάθε διακόπτη υπάρχουν από ένα καφέ και 2 κόκκινα καλώδια.

    Τοποθετώντας απλούς αλέ ρετούρ βάζω το καφέ στη μονή, κάτω θέση και τα κόκκινα σε οποιαδήποτε από τις 2 πάνω θέσεις. Με αυτό τον τρόπο και χωρίς να μετρήσω κανένα καλώδιο έχω αλλάξει τους αλέ ρετούρ σε αυτό και άλλα 2 δωμάτια. Σε όλα δουλεύει.



    Το dimmer θέλω να μπει στη θέση του ενός απλού σε ένα από τα δωμάτια. Η σύνδεση που έκανα στο dimmer φαίνεται στην πρώτη δημοσίευση. Το καφέ στη θέση με το "κύμα" και τα κόκκινα στις άλλες 2. Άλλαξα και τα κόκκινα μεταξύ τους αλλά το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπωs αυτο το ντιμερ εχει διακοπτη μαζι με το ποτενσιομετρο που πρεπει να πατηθει και μετα περιστρεφονταs ντιμαρει?
    Ναι, έχει διακόπτη και πατιέται κάθε φορά στις δοκιμές που έκανα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-13, 12:45
  2. Ροοστάτης
    By PALIARMOTHS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-12, 15:32
  3. lm317 + ροοστάτης
    By billtsig in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 19:11
  4. Ροοστάτης διέγερσης
    By giwrgos_agious in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 17:12
  5. Σχέδια για αλε-ρετούρ
    By VaGyver in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-09, 22:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας