Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 61

Θέμα: μειωση στροφων ανεμιστηρα

  1. #51
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι σιγουρα κανει.

    Συμφωνω πως δεν ειναι ο καλυτερος τροπος ρυθμισης στροφων για μοτερ (ο καλυτερος ειναι τα inverter, εννωειται) αλλα ΓΙΑ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ μιλας, οχι για καμια αντλια.

    Θεωρω παντα πως μιλαμε για οικιακο ανεμιστηρα κι οχι για κανενα τερας απο καμια ψησταρια η τιποτα τετοιο γιατι αν μιλαμε για τετοιο πραμα εννωειται δεν κανει τιποτα απ ολα αυτα.

    Μιλάμε για αυτό https://www.skroutz.gr/s/21826130/Pr...5cm-White.html
    Απλώς με την μέχρι τώρα εμπειρία μου σε ανάλογους ανεμιστήρες, νομίζω ότι η λύση του ντίμερ κατεβάζει μεν τις στροφές, αλλά ανεβάζει πάρα πολύ το επίπεδο βόμβου με αποτέλεσμα να γίνεται άκρως ενοχλητικό. Πιστεύεις ότι θα ανεβεί η ένταση του θορύβου?
    Ευχαριστώ για το χρόνο σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Τα προηγούμενα ποστ αυτού του thread τα διάβασε κανείς?

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προηγούμενα ποστ αυτού του thread τα διάβασε κανείς?
    Ναι, αλλα διαφωνω οτι ενα τετοιο ντιμερακι ειναι κακο να χρησιμοποιηθει σε τετοια μοτερακια της πλακας (αρκει να μην φτασεις να ριξεις τις στροφες στο απειροελαχιστο). 3 ανεμιστηρες -κι οχι εντελως της πλακας, εξωτερικου χωρου- ετσι τους εχω κανα τριαρι χρονια και ουτε καηκαν ουτε βγαλαν κερατα... Τωρα αν στον τεταρτο η πεμπτο χρονο καουν ε, ρε αδερφε ενα εναμισι κατοσταρικο εχουν και οι τρεις, τα χουν ΠΑΡΑ-βγαλει τα λεφτα τους (και btw δεν εχουν θορυβο η οτι αλλο). Φυσικα και υπαρχουν απειρως καλυτερες λυσεις ελεγχου στροφων, αλλα καπου μπαινει και το οικονομικο στη μεση, οποτε θεωρω πως για τη συγκεκριμενη εφαρμογη ειναι οκ.
    Τωρα το να πειραματιστει καποιος με διαφορους πυκνωτες και τυχαιες αντιστασεις μεχρι να βρει τι θελει και το χειροτερο να μην εχει και ρυθμιση, ε ειναι τραβηγμενο...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 03-06-21 στις 17:39

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προηγούμενα ποστ αυτού του thread τα διάβασε κανείς?

    Ναι Γιάννη, απλώς είπα να ρωτήσω στο #47 post για ποιον από τους δυο τρόπους πρέπει να χρησιμοποιήσω και η συζήτηση πήγε σε άλλη λύση. Εσύ ποιον τρόπο θεωρείς ποιο ενδεδειγμένο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Το λέω γιατί και δύο δικοί μου ανεμιστήρες έχουν μέσα το ίδιο κύκλωμα με του φίλου (ποστ #25), ένα κινέζικο IC και μερικά ΤΟ-92 TRIACs με capacitor dropper για τροφοδοσία, που από ότι κατάλαβα από τα προηγούμενα ποστ ΔΕΝ παίζει καλά με dimmer κυκλώματα...


    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    μα αν βαλεις ντιμερακι δε κρατας αυτη την πλακετα, -τουλαχιστο οχι για τις στροφες- απλα στελνεις στα ακρα της μεγαλης σκαλας (αν ειναι 220 το μοτερ φυσικα... δε ξερω, οι δικοι μου που σου λεω ειναι κατι IQ ...ειναι μια Ελληνικη -οεμ μαλλον- vfm μαρκα ). btw η πλακετα σου κανει οτι κανει κι ενα οποιοδηποτε ντιμερακι απλα με προκαθορισμενες σταθερες σκαλες

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    ΟΚ, αν βγάλεις την πλακέτα τότε "θα παίξει" με dimmer, όπως είπαμε δεν είναι ότι καλύτερο αλλά είναι το πιο εύκολο (και εγώ σε μία φραπεδιέρα που ήταν πάαααρα πολύ γρήγορη το ίδιο έκανα).
    Πάντως έτσι θα χάσεις τις ταχύτητες και θα πρέπει να παίζεις συνέχεια με το pot του dimmer, αν αυτό δεν αποτελεί πρόβλημα τότε ΟΚ, πάντως και η πατέντα με τον πυκνωτή δεν είναι δύσκολη, και κρατάς και τις ταχύτητες και ότι άλλο κάνει η πλακέτα (πχ timer, IR κοντρόλ κτλ).

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη gassious
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....πάντως και η πατέντα με τον πυκνωτή δεν είναι δύσκολη, και κρατάς και τις ταχύτητες και ότι άλλο κάνει η πλακέτα (πχ timer, IR κοντρόλ κτλ).
    Επειδή στη δικιά μου περίπτωση θέλω να κρατήσω την πλακέτα, και θέλω να μειώσω όλες τις ταχύτητες, πες μου αν θέλεις Γιάννη τι να κάνω? παρεμβολή πυκνωτή-αντίσταση σε κάθε σκάλα ή αλλαγή κεντρικού πυκνωτή πίσω από το μοτέρ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gassious Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στη δικιά μου περίπτωση θέλω να κρατήσω την πλακέτα, και θέλω να μειώσω όλες τις ταχύτητες, πες μου αν θέλεις Γιάννη τι να κάνω? παρεμβολή πυκνωτή-αντίσταση σε κάθε σκάλα ή αλλαγή κεντρικού πυκνωτή πίσω από το μοτέρ?
    Αφού θες να μειώσεις τις στροφές σε όλες τις ταχύτητες, τότε ένα σετ πυκνωτής/αντίσταση όπως έκανε ο φίλος το 2015 (νομίζω έβαλε ~3μF πυκνωτή) στο κοινό του μοτέρ, αφήνοντας την τροφοδοσία της πλακέτας όπως είναι (αν γίνεται).
    Πχ αν το κύκλωμα του ανεμιστήρα είναι σαν αυτό που έβαλα στο #55, θα κάνεις το παρακάτω:



    Πρόσεχε όμως γιατί υπάρχει πιθανότητα να κάψεις το μοτέρ με υπερβολικά μικρή ταχύτητα, αναλόγως την χωρητικότητα του πυκνωτή μπορεί κάποιες ταχύτητες να παραγίνουν αργές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Αν η πλακετα είναι αυτή στο σχέδιο μπορείς άνετα να ντιμαρεις με προσθηκη ένα δυο εξαρτημάτων όλες σου τις σκάλες με τα ήδη υπάρχοντα triacs

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. μειωση στροφων ηλεκτρικου κινητηρα
    By vellamos in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-15, 20:52
  2. ΜΕΙΩΣΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΜΟΤΕΡ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ
    By bin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 14:56
  3. ρυθμιστη στροφων ανεμιστηρα
    By fuzz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-14, 23:10
  4. κυκλωμα για μειωση στροφων DC κινητηρα
    By dj kostas in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-12, 15:37
  5. ρυθμιστη στροφων για ανεμιστηρα
    By FMTRIKALA in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-06, 12:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας