Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: Ανοητη απορια... ή μηπως...

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lord Vek
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Η επομενη μου ερωτηση (αν και θα με ενδιεφερε να μαθω για το νεφος πρωτονιων) θα ηταν με πιο τροπο τα ηλεκτρονια διαθετουν ενεργεια για την αιωνια κινηση τους και που την αποθηκευουν; Επισης, οι συγκρουσεις με αλλα ηλεκτρονια δεν θα επρεπε να τους αφαιρουν λιγη απο την ορμη τους; Γιατι δεν συμβαινει αυτο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ρακοσυλλεκτική ΕΠΕ (tm)

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    εσύ θέλεις απλές απαντήσεις σε αυτά που ακόμα ψάχνει το cern. γιατί το ψαχουλεύεις τόσο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (25-06-15)

  4. #13
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ηθελα να σας εκφρασω μια απορια που εχω εδω και αρκετο καιρο, και που το ψαξιμο στο internet δεν εχει βοηθησει καθολου. Η απορια μου ειναι, γιατι η κινηση των ηλεκτρονιων γυρω απο τον πυρηνα του ατομου δεν σταματαει ποτε; δεν υποκεινται σε τριβη η συγκρουσεις; Εχω βρει στο internet απαντησεις του στυλ "Δεν το επιτρεπει η αρχη της απροσδιοριστιας", οι οποιες δεν με καλυπτουν. Θα ηθελα να ακουσω τις σκεψεις/αποψεις σας γυρω απο αυτο το θεμα. Ευχαριστω εκ των προτερων.


    διάβασα ολες τις απαντήσεις που σου δώσανε.... μονο δυο έχουν ''ζουμι''

    ομως υπάρχει και ''εκλαϊκευμένη'' εξήγηση.

    καταρχήν όταν θες να πάρεις μια απάντηση στον κόσμο της φυσικής τότε αρχίζεις από το
    αποτέλεσμα και οχι απο την αιτία.


    ετσι στην πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι οτι= η κίνηση των ηλεκτρονίων σταματάει !!!!! μόνο μέσα σε μια μαύρη τρύπα

    μεσα στην μαυρη τρύπα η βαρύτητα ειναι τετοια που παραμορφώνει-αδρανοποιεί την βαρύτητα του ατόμου.

    ετσι τωρα μπορούμε να εξηγήσουμε ευκολότερα το άτομο....

    το ατομο εχει ιδικο βαρος ισο με την ακτινα των δορυφόρων του που ειναι τα ηλεκτρόνια τα οποια η ταχύτητα τους
    ειναι ιση με την ταχύτητα του φωτος.

    ετσι παμε στον επόμενο θεμελιώδη νομο της φυσικής που λεει = Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΚΙΝΗΣΗ
    δηλ,= αν το φεγγάρι μας ''ετρεχε'' με την ταχυτητα του φωτος τοτε
    δεν θα βλεπαμε το φεγγάρι αλλα ενα στερεο κοματι πέτρας,, η αλλιως αν περιστρεψουμε ενα ξυλο 1 cm x 2m με
    την ταχύτητα του φωτος τοτε αντι να βλεπαμε μια ταβλιτσα ενως πόντου θα βλέπαμε
    ενα κυκλικό τραπεζι 2 μετρων το οποιο θα μπορουσαμε να το πιασουμε ή ακομη και
    να κοιμηθούμε πανω του.

    παμε ομως στο άτομο με τα ηλεκτρόνια του.. που οπως είπαμε=το άτομο εχει ιδικο βάρος ίσο με την ακτινα των δορυφόρων του

    δηλ= τα ηλεκτρόνια τρέχουν με την ταχύτητα του φωτος στραθεροποιωντας την κίνηση γυρο απο το άτομο σε
    ενα μέγεθος ίσο με την βαρύτητα του ατομου,,

    δηλ= το μέγεθος του ατομου με τα ηλεκτρόνια του εξαρτάτε απο την βαρυτικη του ελξη=μικρότερη βαρύτητα μεγαλύτερο μέγεθος
    ,μεγαλύτερη βαρυτητα μικρότερο μέγεθος λογο της φυγοκεντρου δυναμης που οριζει την ακτινα των ηλεκτρονίων
    γυρο απο το ατομο.

    κατα προέκταση ο ογκος των πραγμάτων που βλέπουμε καθως και ολος ο κοσμος ειναι μια παραίσθηση της τροχιας των ηλεκτρονιων ΟΜΩΣ το βαρος μας ειναι αληθινο.

    ετσι οταν το άτομο εισέρχεται μεσα σε ενα συντριπτικά μεγαλο βαρυτικο πεδίο τα ηλεκτρόνια μιωνουν την ταχύτητα τους
    και ετσι μιωνεται και ο ογκος των αντικειμένων, εξου και η ικανότητα της
    μαύρης τρυπας να καταπίνει ολόκληρους γαλαξίες.




    τα παραπάνω απαντούν την ερώτηση σου.
    αν δεν τα καταλάβεις με την πρωτη ξανα-ξανα-ξανα διάβασε τα και θα μπορέσεις να ενώσεις τις ''τελείες'' στις
    απορειες σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για τις απαντήσεις σας. Η επομενη μου ερωτηση (αν και θα με ενδιεφερε να μαθω για το νεφος πρωτονιων) θα ηταν με πιο τροπο τα ηλεκτρονια διαθετουν ενεργεια για την αιωνια κινηση τους και που την αποθηκευουν; Επισης, οι συγκρουσεις με αλλα ηλεκτρονια δεν θα επρεπε να τους αφαιρουν λιγη απο την ορμη τους; Γιατι δεν συμβαινει αυτο;
    Είναι ευχάριστο να βλέπεις αναζητήσεις από μαθητές Λυκείου σε πράγματα που οι πιό πολλοί νέοι (και μεγαλύτεροι τους) αδιαφορούν παντελώς ή και αγνοούν και την ύπαρξή τους ως μέρος της φυσικής, πχ ακούνε "τι μπορεί να κάνει ένα άτομο" και νομίζουν ότι αναφέρεσαι σε κάποιον Χ τύπο δίπλα τους!
    Από την άλλη όμως έχω και μιά απορία!
    Μαθητής Λυκείου? Και αυτές τις ερωτήσεις τις έχεις θέσει στον καθηγητή φυσική σου 'η όχι? Αν όχι, γιατί δεν τις έθεσες πρώτα σε αυτόν? Αν ναι... γιατί αναζητείς στο διαδίκτυο απαντήσεις? Εύλογη απορία νομίζω... αν και υποψιάζομαι την απάντηση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη savnik
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    844

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαθητής Λυκείου? Και αυτές τις ερωτήσεις τις έχεις θέσει στον καθηγητή φυσική σου 'η όχι? Αν όχι, γιατί δεν τις έθεσες πρώτα σε αυτόν? Αν ναι... γιατί αναζητείς στο διαδίκτυο απαντήσεις? Εύλογη απορία νομίζω... αν και υποψιάζομαι την απάντηση!!!
    Λές; Καθηγητής φυσικής και μάλιστα Λυκείου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Συγνωμη... δεν του δωθηκε ηδη απο το ποστ #5 μια πολυ καλη απαντηση;
    στα ιδια πλαισια δεν μπορειτε να του απαντησετε και στις υπολοιπες ερωτησεις του;
    γιατι το κανετε τοσο δραματικο το πραγμα οτι δεν ειναι ευκολο και δεν γινεται και πεσμας
    το υποβαθρο σου, κλπ;

    σχετικα με το γιατι δεν ρωταει καθηγητη του να απαντησω
    εγω που ισως τα εχω πιο προσφατα απο εσας;;

    γιατι ειναι παπαρες!

    αλλος ενας λογος ειναι γιατι το παιδι θελει να φτιαξει
    βομβα μεγατονων! και ηρθε να ρωτησει εδω στην
    πηγη.

    @SRF no offence το λεω γενικα σε ολλους σας και οχι σε εσενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lord Vek
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Δεν είμαι μαθητης Λυκειου, εχω γνωσεις Λυκειου. Απλώς έχω αυτες τις αποριες αλλα δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα για να αναζητησω σε σελιδες φυσικης στο internet τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ρακοσυλλεκτική ΕΠΕ (tm)

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    γιατι με εκθετεις τωρα; εγω παω να σε δικαιλογησω.. πες και εσυ οτι φτιαχνεις βομβα μεγατονων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι με εκθετεις τωρα; εγω παω να σε δικαιλογησω.. πες και εσυ οτι φτιαχνεις βομβα μεγατονων...
    Παιδιά μη βαράτε... ηρεμία.


    Λόρδε Βέκ, οι ερωτήσεις σου είναι προβληματικές, πρέπει να κάνεις μια συστηματική προσσέγγιστη στην γνώση που υπάρχει για να μπορείς ερωτήσεις που μπορεί να σε οδηγήσουν σε απαντήσεις.

    Ναι κινούνται τα ηλεκτρόνια αενάως, γιατί τι να κάνουμε έτσι το βρήκαμε το σύμπαν. Σου είπα και πριν, η ερώτηση 'γιατί υπάρχει η βαρύτητα' δεν έχει νόημα (άλλο η αναζήτηση του βαρυτονίου, μετά θα ρωτάς γιατί υπάρχει το βαρυτόνιο).

    Όσο για τις συγκρούσεις που λες, δεν είναι συγκρούσεις προφανώς αλλά σκεδάσεις και υπάρχουν και ανταλλαγές δυνητικών σωματιδίων κλπ κλπ . Ειπαμε το ηλεκτρόνιο
    δεν είναι εντοπισμένο όταν είναι στο άτομο, τι συγκρούσεις ψάχνεις; σκεφάσεις σε δυναμικά υπάρχουν.

    δεν γίνεται έτσι όμως η φυσική. Πάρε ένα βιβλίο μετρίως αναπτυγμένο, σύγχρονης φυσικής και κάνε μια σοβαρή προσσέγγιση, με ερωταπαντήσεις σε φόρουμ μόνο μπούρδες και θα μάθεις (και αυτά που σου λέω μπούρδες να τα θεωρήσεις).

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο το επίπεδο λυκείου. Μια ερώτηση έκανε για να πάρει μια εκλαϊκευμένη απάντηση. Τώρα αν είναι εύκολο η δύσκολο να απαντηθεί αυτό είναι άλλο θέμα. Και γω τεε τελειωσα και έχω γράψει 4-5 πτυχιακές για γνωστούς , και η μια πήγε πολύ καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαρροη η μηπως ειναι λογικο?
    By stelios_a in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 10:46
  2. μηπως ειναι μεγαλο μπαλαστ?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 21:51
  3. οικονομικες λαμπες,μηπως προβλημα?
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 13:38
  4. Μηπως ξερει καποιος!?
    By sakis13 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 10:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας