Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Ανοητη απορια... ή μηπως...

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η επομενη μου ερωτηση (αν και θα με ενδιεφερε να μαθω για το νεφος πρωτονιων) θα ηταν με πιο τροπο τα ηλεκτρονια διαθετουν ενεργεια για την αιωνια κινηση τους και που την αποθηκευουν; Επισης, οι συγκρουσεις με αλλα ηλεκτρονια δεν θα επρεπε να τους αφαιρουν λιγη απο την ορμη τους; Γιατι δεν συμβαινει αυτο;
    ...Ισως αν μπορεις να σκεφτεις το "μηχανισμο" του Σιμπαντος,θα κατανοησεις και το μικροκοσμο των ατομων.
    Σκεψου το ηλιακο μας συστημα ενα Ατομο με πυρηνα τον Ηλιο και ηλεκτρονια τους πλανητες.Εδω και δισεκατομμυρια χρονια δεν εχουν σταματησει να κινουνται και μαλιστα σε καθορισμενες τροχιες.
    Σκεψου ενα κομματι υλης τον Γαλαξια μας με "Μορια" τα περιπου 50 δισεκατομμυρια ηλιακα συστηματα που περιεχει ...Πως προηλθε αυτη η "ενεργεια" περιστροφης;;..Γιατι δεν σταματανε ;;;
    Απο ενα Big-Bang;....Ετσι λενε οι επιστημονες!!!...Και πολυ καλα λενε γιατι εστυψαν το κεφαλι τους...βαλανε κατω μαθηματικα μοντελλα και τυπους και καταληξανε σ'αυτο το συμπερασμα.
    ...
    Καποτε ρωτησα κατι αναλογο (περιπου)σε εναν θεολογο καθηγητη μου (...θεος 'σχωρεστον τον Κυριο Νικο !) στο Γυμνασιο πριν πολλαααααααα χρονια. ...μου απαντησε το εξης:

    "Βρισκομαστε σε ενα απειροελαχιστο τμημα του Συμπαντος οπου απο το "μηδεν" σχεδον προσπαθησαμε σαν ανθρωποι να δωσουμε εξηγησεις σε οτι αντιλαμβανομαστε....Πετυχαμε παρα πολλα πραγματα με τη Γνωση και τη Λογικη (Επιστημη)...τουλαχιστο σε οτι μας συμβαινει στον "ασημαντο" Πλανητη μας....
    Αραγε οι νόμοι και τα αξιωματα που ισχυουν στον "Πλανητακο" μας, θα ισχυουν και στο απεραντο Συμπαν;;....Μηπως αυτα που ξερουμε ειναι ενα επισης απειροελαχιστο τμημα νόμων και αξιωματων που ισχυουν στο υπολοιπο "Στερεωμα";;;"
    ..
    Κατι αναλογο πιστευω αγαπητε "Λορδε Βεκ" θα ισχυει και στο Μικροκοσμο των Ατομων ..
    Ωραιο θεμα ανοιξες και χαιρομαι για τις αποψεις των αλλων φιλων που καταθετουν σ'αυτο το νημα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    . πες και εσυ οτι φτιαχνεις βομβα μεγατονων...
    να μην το πει βρε γιατί φτιάχνω εγώ μια. γιατί νομίζεις προσπαθώ να του χαλάσω το θέμα? τη, όλοι θα φτιάξουμε? δεν θέλω ανταγωνιστές

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    να μην το πει βρε γιατί φτιάχνω εγώ μια. γιατί νομίζεις προσπαθώ να του χαλάσω το θέμα? τη, όλοι θα φτιάξουμε? δεν θέλω ανταγωνιστές
    ελπίζω να μην το παρεξήγησες.. θα μπορούσα να είχα κάνει εγώ μια τέτοια ερώτηση και δεν θα ήθελα
    να μου βγάλουν την παναγία για μια απάντηση..

    δες τι έχω βάλει καιρό τώρα στη υπογραφή μου... δεν το είχε πεί έτσι ακριβώς ο αινστάιν αλλά ήταν παρόμοιο
    αυτό που φέρεται να είχε πει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.458

    Προεπιλογή

    Πριν από πάρα πολλά χρόνια είχε κάποτε αναρωτηθεί κάποιος γιατι ο ουρανός με τα άπειρα του αστέρια είναι το βράδυ σκοτεινός. Αφού τα αστέρια είναι πρακτικά απειρά και το διάστημα άπειρό δεν θα έπερπε όπου και να κοιτάξουμε να βλέπουμε άστρα?

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε σε τι πρειπέτειες έβαλε αυτό το ερώτημα τους τότε φυσικούς - αστρονόμους.

    Βλέπετε συνύθως τα πιο σοβαρά ερωτήματα ξεκιναν από φαινομενικά χαζές και αθώες ερωτήσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Video -λέει- και στιγμιότυπο, από τη φάση απογείωσης του σκάφους SOLAR IMPULSE, από την Ιαπωνία......
    Αν δεν τα έχω τελείως χαμένα, (πρόωρη μαλάκινση, άνοια, κλπ) το όλο σκηνικό εξελίσσεται μέσα σε μαύρο σκοτάδι. Το IMPULSE το εμπεδώσαμε... Το αεροπλανάκι πέταξε!
    ................Το SOLAR θα μου το εξηγήσει κάποιος, με τέτοιο σκοτάδι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Μερες θα πετάει λέει.. Θα βγει ο ήλιος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.441

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν από πάρα πολλά χρόνια είχε κάποτε αναρωτηθεί κάποιος γιατι ο ουρανός με τα άπειρα του αστέρια είναι το βράδυ σκοτεινός. Αφού τα αστέρια είναι πρακτικά απειρά και το διάστημα άπειρό δεν θα έπερπε όπου και να κοιτάξουμε να βλέπουμε άστρα?

    Δεν μπορείτε να φανταστείτε σε τι πρειπέτειες έβαλε αυτό το ερώτημα τους τότε φυσικούς - αστρονόμους.

    Βλέπετε συνύθως τα πιο σοβαρά ερωτήματα ξεκιναν από φαινομενικά χαζές και αθώες ερωτήσεις
    Το συγκεκριμένο ερώτημα το είχα κάνει και εγώ , (συμπληρώνω ότι με την αιτιολογία επιστημόνων που λένε ότι θεωρητικά μπορεί να βλέπουμε "πλασματικά" άστρα , ναι μεν φωτεινά . αλλά αυτά να έχουν ήδη εξαφανιστεί , και μέχρι να φτάσει σε εμάς η ακτινοβολία που ταξιδεύει ανά αιώνες , μας δίνεται αυτή η "ψευδής " εντύπωση αστέρων που κανονικά στο σήμερα δεν υπάρχουν. κτλ)
    Όμως και σε αυτό το δύσκολο ερώτημα που θέτεις έχουν δοθεί κάποιες εικασίες ότι και πάλι δεν είναι "φυσικό" να βλέπεις πάραυτα έναν πλήρες "φωτεινό " ουρανό . Διότι όπως είπαν κάποιοι . "Όπως ταξιδεύει η ακτινοβολία αντανάκλασης ανά τους αιώνες , αυτή εννοείται θα έχει περάσει και από εκατομμύρια φαινόμενα "εμποδίων " π.χ. έκλειψη σελήνης. Οπότε αυτό ακυρώνει τις εικασίες σου ότι θα έπρεπε λογικά ο ουρανός να ήταν ολόκληρος φωτεινός .

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    224

    Προεπιλογή

    Τα ηλεκτρονια δεν ειναι μονο σωματιδια αλλα και κυματα,


    τα ατομικα τροχιακα ειναι κυματοσυναρτησεις πιθανοτητων. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...B7%CF%83%CE%B7

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μποζονιο : 24-07-15 στις 16:26

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lord Vek
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Ακόμη μια απορία που έχω εδώ και αρκετό καιρό και που την συναντησα σε βιβλίο του Charles Fort...θα το εκτιμουσα αν θα μπορουσε καποιος να μου απαντήσει.
    Έχουμε λοιπον ένα θερμος απο αυτά που το δοχειο με υγρό που θέλουμε να διατηρησουμε την θερμοκρασία του, περιβάλλεται από ένα γυάλινο δοχείο με κενό αέρα. To κενό αέρα λειτουργει σαν μόνωση και το υγρό διατηρήται παγωμένο. Πως λοιπόν ο Ήλιος θερμαίνει την Γή μας αφού και σε αυτή την περίπτωση υπάρχει κενό μεταξύ Ήλιου-Γης;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Vek : 15-08-15 στις 22:12
    Ρακοσυλλεκτική ΕΠΕ (tm)

  10. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μεταφορά θερμοκρασίας έχουμε με δύο τρόπους.
    Α) μέσο της κίνησης των μορίων του υλικού που θερμαίνετε και ανάλογα το υλικό άρα της μοριακής του δομής μεταφέρει εύκολα ή δύσκολα ή και καθόλου την θερμότητα σε όλο αυτό
    και Β) με ακτινοβολία (όπου εκεί το κενό δεν κάνει τίποτα).
    ανάλογα με το είδος της ακτινοβολίας(μήκος κύματος) έχουμε και την ικανότητα εύκολης, δύσκολης ή και καθόλου διείσδυσης σε υλικά ( πάλι ανάλογα το υλικό κλπ) και πως το επηρεάζει.
    στην προκειμένη περίπτωση με τον Ήλιο έχουμε (εκτός των άλλων) την υπέρυθρη (υπέρ ερυθρή). αυτή έχει και το κακό κουσούρι να μπορεί να ανακλαστεί πχ από ένα καθρέφτη.
    άρα καταλήγουμε στον θερμό σου και λέμε.μέσα γυαλί έξω γυαλί και ανάμεσα καινό αέρος (ή και αδρανές αέριο αλλά μην σε μπερδεύω τώρα)οπότε βάλαμε ζεστό καφέ μέσα.
    λόγο του κενού αέρος (και του κενού χώρου μεταξύ των δύο στρώσεων γυαλιού) δεν έχουμε μεταφορά θερμοκρασίας μέσο μορίων.
    αλλά αν πρόσεξες θα είδες ότι οι δύο στρώσεις γυαλιού είναι ΚΑΙ καθρέφτες. οπότε αν έχουμε πχ καυτό καφέ μέσα, η υπέρυθρη ακτινοβολία που προσπαθεί να διαφύγει και παράγετε από το ίδιο τον καφέ(λόγο ότι είναι ήδη καυτός) αντανακλάτε προς τον εαυτό του λόγο του καθρέφτη που έχει το εσωτερικό γυαλί.
    αντίστοιχα αν βάλουμε κρύο μέσα τότε το εξωτερικό γυαλί που είναι και αυτό καθρέφτης αλλά κοιτά προς τα έξω ΔΕΝ επιτρέπει την υπέρυθρη ακτινοβολία του περιβάλλοντος να μπει και να επηρεάσει το εσωτερικό γυαλί και το περιεχόμενό του.
    το εξωτερικό περίβλημα (πλαστικό ή και μέταλλο) δεν είναι για τίποτε άλλο παρά για μηχανική αντοχή.
    ελπίζω να μην είπα καμιά μπαρούφα(θα μας το επιβεβαιώσουν οι γνώστες του θέματος) αλλά χοντρικά έτσι πρέπει να είναι.
    ελπίζω να σου έδωσα μια ιδέα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (17-08-15)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαρροη η μηπως ειναι λογικο?
    By stelios_a in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 10:46
  2. μηπως ειναι μεγαλο μπαλαστ?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 21:51
  3. οικονομικες λαμπες,μηπως προβλημα?
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 13:38
  4. Μηπως ξερει καποιος!?
    By sakis13 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 10:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας