Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 35

Θέμα: Ανοητη απορια... ή μηπως...

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lord Vek
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή Ανοητη απορια... ή μηπως...

    Θα ηθελα να σας εκφρασω μια απορια που εχω εδω και αρκετο καιρο, και που το ψαξιμο στο internet δεν εχει βοηθησει καθολου. Η απορια μου ειναι, γιατι η κινηση των ηλεκτρονιων γυρω απο τον πυρηνα του ατομου δεν σταματαει ποτε; δεν υποκεινται σε τριβη η συγκρουσεις; Εχω βρει στο internet απαντησεις του στυλ "Δεν το επιτρεπει η αρχη της απροσδιοριστιας", οι οποιες δεν με καλυπτουν. Θα ηθελα να ακουσω τις σκεψεις/αποψεις σας γυρω απο αυτο το θεμα. Ευχαριστω εκ των προτερων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ρακοσυλλεκτική ΕΠΕ (tm)

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Το θέμα δεν μπορεί να απαντηθεί σε δέκα γραμμές. Το ίντερνετ σίγουρα δεν θα σου δώσει μια μονολεκτική απάντηση όταν ρωτάς πχ πως δημιουργήθηκε όλος ο κόσμος. Όμως υπάρχουν αναλυτικές εξηγήσεις που θα βοηθήσουν. Κάθε ερώτηση απαιτεί και ένα υπόβαθρο γνώσεων για να λάβεις μια απάντηση. Π.χ. διαφορετικά απαντάς σε αυτή την ερώτηση σε μαθητή της α' γυμνασίου διαφορετικά στην α΄ λυκείου αλλιώς στην γ΄ λυκείου και αλλιώς σε έναν φοιτητή του φυσικού. Ποιο είναι το υπόβαθρο των βασικών γνώσεων σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Δες αυτο δεν εχω χρονο να πω και πολλα πραματα. Αυριο γραφω μηχανες 1 γι αυτο .

    Προσπαθησε να το διαβασεις ομως δεν ξερω αν θα σου δωσει να καταλαβεις πραματα η θα σε κανει να αναρωτιεσαι πιο πολυ.

    Παντως μπαινεις σε βαθια κβαντομηχανικη και εκει τα πραματα δεν ειναι απλα γλυκα και ωραια οπως η κλασσικη φυσικη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η απόδοση του software αντιτίθεται στον νόμο του Moore...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lord Vek
    Όνομα
    Θόδωρος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    72

    Προεπιλογή

    Οι γνωσεις μου ειναι Λυκειου. Απο μαθηματικα δεν τα παω καλα, θα προτιμουσα εκλαικευμενες απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ρακοσυλλεκτική ΕΠΕ (tm)

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη bolsevikos
    Όνομα
    Γιάνννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα ηθελα να σας εκφρασω μια απορια που εχω εδω και αρκετο καιρο, και που το ψαξιμο στο internet δεν εχει βοηθησει καθολου. Η απορια μου ειναι, γιατι η κινηση των ηλεκτρονιων γυρω απο τον πυρηνα του ατομου δεν σταματαει ποτε; δεν υποκεινται σε τριβη η συγκρουσεις; Εχω βρει στο internet απαντησεις του στυλ "Δεν το επιτρεπει η αρχη της απροσδιοριστιας", οι οποιες δεν με καλυπτουν. Θα ηθελα να ακουσω τις σκεψεις/αποψεις σας γυρω απο αυτο το θεμα. Ευχαριστω εκ των προτερων.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γνωσεις μου ειναι Λυκειου. Απο μαθηματικα δεν τα παω καλα, θα προτιμουσα εκλαικευμενες απαντησεις.
    Δύσκολη συζήτηση και ακόμα πιο δύσκολες απαντήσεις. Μία εκλαϊκευμένη απάντηση (όχι πολύ ακριβής αλλά που ίσως βοηθήσει λίγο στην αντίληψη του ζητήματος) όσο αφορά τις τριβές είναι ότι τριβές δεν υπάρχουν διότι θεωρούμε (με βάση το ατομικό πρότυπο του bohr, το οποίο για την συζήτησή μας εδώ είναι αρκετό νομίζω) ότι μεταξύ των ηλεκτρονιών και του πυρήνα δεν υπάρχει τίποτα, υπάρχει το κενό δηλαδή, επομένος δεν δύνανται να υπάρχουν τριβές. Συγκρούσεις υπάρχουν μεταξύ ηλεκτρονιών διαφορετικών ατόμων. Τα ηλεκτρόνια ενός συγκεκριμένου ατόμου δεν δύναται να συγκρουστούν μεταξύ τους γιατί:
    α) όταν μιλάμε για ηλεκτρόνια της ίδιας στοιβάδας τότε απωθούνται από το αρνητικό τους φορτίο
    β) όταν μιλάμε για ηλεκτρόνια διαφορετικές στοιβάδες τότε βρίσκονται σε διαφορετική "απόσταση" (ή καλύτερα σε διαφορετική ενεργειακή κατάσταση) από τον πυρήνα και δεν συμπίπτουν οι τροχιές τους.

    Αν πάμε σε άλλα πιο σύγχρονα μοντέλα τότε δεν μιλάμε καν για περιστροφή με την κλασσική έννοια αλλά για τροχιακά ή καλύτερα για κατανομές πιθανοτήτων όμως νομίζω ότι ξεφεύγουμε αρκετά.

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον bolsevikos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (22-06-15)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Το ερώτημα σου αν και φαίνεται τόσο απλό όμως είναι αρκετά σύνθετη η απάντηση για να είναι εκλαϊκευμένη.
    Το ποιο εκλαϊκευμένο ελληνικό με καλές φωτογραφίες που μπόρεσα να βρω:
    http://thepersistenceofafreephoton.b...hrodinger.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lord Vek Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι γνωσεις μου ειναι Λυκειου. Απο μαθηματικα δεν τα παω καλα, θα προτιμουσα εκλαικευμενες απαντησεις.
    Κοίτα, όταν σου λένε λόγω της αρχής της απροσδιοριστίας και δεν καλύπτεσαι από την απάντηση, υπάρχουν κάποιες πιθανές εκδοχές για το τι συμβαίνει:

    α) Γνωρίζεις κβαντομηχανική, γνωρίζεις την αρχή απροσδιοριστίας, καταλαβαίνεις τα μαθηματικά ή την φυσική εξήγηση αλλά συνεχίζεις να ρωτάς γιατί, σαν να ρωτάς "τι είναι η βαρύτητα"
    [εδώ την πάτησες δεν υπάρχει απάντηση]

    β) Δεν γνωρίζεις τι είναι η κβαντομηχανική, καν σαν θεωρία, τυγχάνει να αγνοείς τον κβαντομηχανικό χαρακτήρα του μικρόκοσμου και προσπαθείς να συγκρίνεις το άτομο με την αντίληψη που έχεις για τον μακρόκοσμο.
    [σε αυτή την περίπτωση θα προσπαθήσω να σου απαντήσω]

    γ) Δεν γνωρίζεις τι είναι η κβαντομηχανική, αλλά δεν την δέχεσαι σαν σύνολο φυσικών νόμων όπου εξηγούν τον μικρόκοσμο, για τους ΧΥ λόγους, πχ δύσκολα μαθηματικά, και αναζητάς κλασσική ερμηνεία.
    [πάλι την πάτησες κακώς ασχολείσαι με φυσική σε αυτή την περίπτωση]

    Για το (β), πολύ χοντρά και με τα λίγα που ξέρω:

    Με μια πρόταση, όπως σου είπαν η αρχή της απροσδιοριστίας το απαγορεύει, που ισχύει παντού και πάντα (αλλά είναι εμφανής στον μικρόκοσμο λόγω κλίμακας) το απαγορεύει.

    Τι σημαίνει όμως αυτό;

    Το ηλεκτρόνιο, λόγω κλίμακας και μάζας [σε σχέση με την σταθερά Planck], συμπεριφέρεται με τρόπο που δεν μπορεί να εξηγήσει η κλασσική μηχανική. Δεν είναι σωμάτιο. Είναι "κάτι" σαν κύμα. Είναι κάτι που έχει μάζα και βρίσκεται σε πολλές θέσεις ταυτόχρονα. Όσο σκατά και αν ακούγεται αυτό, είναι η αρχή της υπέρθεσης και ισχύει στον μικρόκοσμο. (Superposition principle). Η "κυματική" συνάρτηση που περιγράφει την συμπεριφορά του είναι μια κυματική συνάρτηση, που αντί να δίνει την θέση, όπως στα κλασσικά κύματα, το τετράγωνο της σου δίνει την πιθανότητα να βρεθεί σε κάποια θέση.

    Άρα δεν είναι ούτε και κύμα το ηλεκτρόνιο.

    Για το δυναμικό γύρω από τον πυρήνα (το οποίο οφείλεται στην θεμελιώδη ΗΜ δύναμη) προκύπτει ότι όσο πιο κοντά πας στον πυρήνα, δηλαδή προσπαθείς να καθορίσεις την θέση του ηλεκτρονίου, η κινητική ενέργεια γίνεται απροσδιόριστη (μπορεί άπειρη), δηλαδή ταυτόχρονα ένα σωμάτιο που έχει συγκεκριμένη θέση, έχει και άπειρη ορμή (δηλαδή έχει φύγει από το άτομο). Αδύνατον. Το ηλεκτρόνιο είναι κάτι σαν κύμα/νέφος (και γιαυτό δεν κάνει μια απλή κυκλική τροχιά αλλά σφαιρικό νέφος). Οι φυσικοί λοιπόν έχουν ανακαλύψει ότι το ηλεκτρονικό νέφος ισορροπεί με μια κυματοσυνάρτηση με την ελάχιστη ενέργεια γύρω από τον πυρήνα.

    Όταν μαζευτούν περισσότερα από 1 γίνεται πιο πολύπλοκο το θέμα, λόγω περισσότερων κβαντικών μεγεθών όπως η στροφορμή και το Spin και τα νέφη μετατρέπονται σε σφαιρικές αρμονικές (ατομικά τροχιακά).

    Το ίδιο ισχύει και για τα ελεύθερα ηλεκτρόνια, τα κάνεις δέσμη, τα μετράς, αλλά δεν τα βλέπεις. τα σκέφτεσαι σαν σωματίδια, αλλά δεν είναι. Κάνουν interference patters ακόμα και αν είναι μόνα τους. Το ένα με τον εαυτό του.

    Η επόμενη ερώτηση στο σωστό δρόμο (όπως και αυτή που έκανες είναι πολύ καλή), είναι "ποιο είναι το νέφος του πρωτονίου", η καλύτερα "πόσο κυματικό χαρακτήρα έχει το πρωτόνιο"; (hint: λ=h/p)

    6 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 21-06-15 στις 22:33

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pet για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    dias0 (22-06-15), nestoras (21-06-15)

  10. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bolsevikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολη συζήτηση και ακόμα πιο δύσκολες απαντήσεις. Μία εκλαϊκευμένη απάντηση (όχι πολύ ακριβής αλλά που ίσως βοηθήσει λίγο στην αντίληψη του ζητήματος) όσο αφορά τις τριβές είναι ότι τριβές δεν υπάρχουν διότι θεωρούμε (με βάση το ατομικό πρότυπο του bohr, το οποίο για την συζήτησή μας εδώ είναι αρκετό νομίζω) ότι μεταξύ των ηλεκτρονιών και του πυρήνα δεν υπάρχει τίποτα, υπάρχει το κενό δηλαδή, επομένος δεν δύνανται να υπάρχουν τριβές. Συγκρούσεις υπάρχουν μεταξύ ηλεκτρονιών διαφορετικών ατόμων. Τα ηλεκτρόνια ενός συγκεκριμένου ατόμου δεν δύναται να συγκρουστούν μεταξύ τους γιατί:
    α) όταν μιλάμε για ηλεκτρόνια της ίδιας στοιβάδας τότε απωθούνται από το αρνητικό τους φορτίο
    β) όταν μιλάμε για ηλεκτρόνια διαφορετικές στοιβάδες τότε βρίσκονται σε διαφορετική "απόσταση" (ή καλύτερα σε διαφορετική ενεργειακή κατάσταση) από τον πυρήνα και δεν συμπίπτουν οι τροχιές τους.

    Αν πάμε σε άλλα πιο σύγχρονα μοντέλα τότε δεν μιλάμε καν για περιστροφή με την κλασσική έννοια αλλά για τροχιακά ή καλύτερα για κατανομές πιθανοτήτων όμως νομίζω ότι ξεφεύγουμε αρκετά.
    το πρότυπο του Bohr όχι μόνο δεν είναι αρκετό, είναι και εντελώς προβληματικό και βοήθησε στην δημιουργία της κβάντο αφού θεωρούσε ότι θα ηλεκτρόνια θα έπρεπε να καταρέουν προς τον πυρήνα απο την 1/n^2 τροχία εκπέμποντας ακτινοβολία (φωτόνια) [ χωρίς να υπάρχει η ΑΑ, δηλαδή τα ήθελε να κάθονται εκεί στην 1/n^2 αλλά δεν ήξερε το γιατί]

    Καλά το πήγε ο bohr και πρόβλεψε και το 1/n^2 αλλά χρειάστηκε ο Heisenberg και ο de Broglie και άλλοι

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Με δυο λόγια ,η αέναη κίνηση τους οφείλεται στα ατομικα τροχιακα (s,p,d,f)και στις ανωτερες και κατωτερες μοριακα κατειλημμενες θεσεις που ονομάζονται homo και lumo.
    Μετα μπαίνεις σε πιό βαθιά κομμάτια και θα πρέπει να διαβάσεις για αρχή μια ηλεκτρονική φυσική .

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη bolsevikos
    Όνομα
    Γιάνννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πρότυπο του Bohr όχι μόνο δεν είναι αρκετό, είναι και εντελώς προβληματικό και βοήθησε στην δημιουργία της κβάντο αφού θεωρούσε ότι θα ηλεκτρόνια θα έπρεπε να καταρέουν προς τον πυρήνα απο την 1/n^2 τροχία εκπέμποντας ακτινοβολία (φωτόνια) [ χωρίς να υπάρχει η ΑΑ, δηλαδή τα ήθελε να κάθονται εκεί στην 1/n^2 αλλά δεν ήξερε το γιατί]

    Καλά το πήγε ο bohr και πρόβλεψε και το 1/n^2 αλλά χρειάστηκε ο Heisenberg και ο de Broglie και άλλοι

    Σωστός.
    Σκέφτηκα ότι θα έδινε μια εξήγηση εκλαικευμένη με τη μικρότερε δυνατή λάθος θεώρηση και θα βοηθούσε τον φίλο μας.
    Ισως να έκανα λάθος. Προσωπική μου εμπειρία μετέφερα,διότι πριν γνωριστώ με την κβαντομηχανική, το μοντέλο του bohr,στο λύκειο, με βοήθησε να έρθω πιο κοντά της χωρίς να το ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διαρροη η μηπως ειναι λογικο?
    By stelios_a in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 10:46
  2. μηπως ειναι μεγαλο μπαλαστ?
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-13, 21:51
  3. οικονομικες λαμπες,μηπως προβλημα?
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-13, 13:38
  4. Μηπως ξερει καποιος!?
    By sakis13 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 10:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας