Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 127

Θέμα: προγραμμα διαχειρισης εισερχομενων συσκευων εργαστηριου

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Κώστα , πολύ χρησιμο το πρόγραμμα και πιστευω οτι μπορείς να πας και παραπέρα. εννοώ οτι θα μπορούσες να φτιάξεις ενα "control panel" που να μπορεί να γίνεται custom ανάλογα τις ανάγκες του καθενός. Δηλαδή να υπάρχει ενα full και να αφαιρεί κάποιος πράγματα που δεν του χρειάζονται. Φυσικά το ιστορικό των συσκευών που θα βοηθούσε όταν το σερβις είναι κλειστού τύπου με συγκεκριμένες συσκευές που ερχονται συχνά στο σερβις ωστε αυτές που βγάζουν συχνα πρόβλημα να πηγαίνουν για ανακυκλωση, και το barcode που σου ανέφερα σε pm είναι απλά ενας δεκατριαψήφιος κωδικός που κολλάει σαν serial number στη συσκευή. Την ανάγνωση την κάνει το scanner το οποίο δεν σε ενδιαφέρει μιας και ο υπολογιστής το αναγνωρίζει σαν HID device οπότε εσύ απλά πρέπει να βάλεις εναν 13ψήφιο αντίστοιχο του S/N. Είναι ευθύνη του σερβις να τυπώνει barcode αν θέλει. Τέλος θα ήταν ωφέλιμο να υπήρχε η δυνατότητα να μπορούν να μπουν ετικέτες σε κάθε προιον και να μπορεί να βγάλει κάποιου είδους στατιστικά βάσει αυτών . πχ το κινητό "ταδε" προωθήθηκε στην ARVATO. και να μπορείς άμεσα να ελέγξεις πόσα προιοντα έχεις εκτός του σερβις και που έχουν πάει αυτά. πχ στην ARVATO 10 στην ASTRA 50 κτλ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.775

    Προεπιλογή

    σε τι γλωσσά ? θα είναι open source ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε τι γλωσσά ? θα είναι open source ?

    Python-1- + PyQt-2-

    Θα είναι απολύτως δωρεάν μαζί υποστήριξη ( όσο μπορώ φυσικά! ). Δυστυχώς όχι δεν θα είναι open source γιατί έχω καεί όχι μόνο μια φορά αλλά ...τρεις. Δεν θα με πείραζε ειλικρινά να έβγαζαν και λεφτά από ότι κάνω μόνο να ανφερόταν κάπου το όνομά μου. Δεν είναι θέμα ματαιοδοξίας. Δεν θέλω να βγάλω λεφτά. Είναι το ...γαμώτο! Έστω και την ελάχιστη αναγνώριση... Δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν. Μόνο τον εαυτό μου κατηγορώ που επέτρεψα να γίνει κάτι τέτοιο. Για αποφυγή μελλοντικών παρόμοιων καταστάσεων το πρόγραμμα μένει closed source και απολύτως δωρεάν + δωρεάν υποστήριξη. Αν υπάρχει πρόβλημα μάλιστα το οποίο δεν διορθώνεται με emails ή εδώ στο φορουμ ή με TeamViewer και είναι Θεσσαλονίκη αναλαμβάνω να πάω προσωπικά στον χώρο που είναι εγκατεστημένο και να βοηθήσω για πιθανή λύση.
    Συγγνώμη αλλά προς το παρόν αυτή την άποψη έχω.

    -1- https://www.python.org/
    -2- https://www.riverbankcomputing.com/s.../pyqt/download

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  4. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον FreeEnergy για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (27-12-16), CybEng (27-12-16), xlife (26-12-16), xrhstos1978 (26-12-16)

  5. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrhstos1978
    Όνομα
    ΧΡΗΣΤΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΠΕΡΑΜΑ
    Μηνύματα
    353

    Προεπιλογή

    ανυπομονουμε για το προγραμμα, και σε ευχαριστουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Κωστα ενα μπραβο κατ εμε δεν αρκει ομως ειναι το ελαχιστο
    Για το θεμα ανοιχτου/κλειστου κωδικα ειναι αναμφιβολα της κρισης σου . Αρκει και μονο που προσφερεις τον χρονο και τη γνωση σου για εξυπηρετηση τριτων
    Χρονια πολλα σε ολους

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  7. #66
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Λοιπόν
    Σκέφτηκα ότι είναι καλύτερα να το δείτε από τώρα το πρόγραμμα. Παρόλο που είναι σε alpha pre-release μορφή ( αρχική πριν την έκδοση ) και ουσιαστικά δεν δουλεύει σχεδόν τίποτα είναι καλό να το τρέξετε. Γιατί; Συνεχίστε να διαβάζετε...

    Λόγοι για να σας ...ταλαιπωρήσει μια alpha pre-release εκδοση



    1. Αν τρέξει τώρα δείχνοντας τουλάχιστον την αρχική οθόνη κατά 80-90% θα τρέξει και η τελική έκδοση!
    2. Μπορείτε να βοηθήσετε βρίσκοντας σφάλματα και αναφέροντας τα.
    3. Μπορείτε να ζητήσετε αλλαγές ή προσθήκες τώρα που είναι πολύ εύκολο να ενσωματωθούν. Βλέποντας απλά εικόνες δεν βοηθά ιδιαίτερα.


    Πριν το κατεβάσετε να ξεκαθαρίσω μερικά πράγματα:


    • Πριν σχολιάσετε να θυμάστε ότι είναι αρχική πριν την τελική ( πριν ακόμη κι από beta! ) έκδοση. Συγκεκριμένα λειτουργούν:
      • Στις ρυθμίσεις η προσθήκη τύπων και εταιρειών. ( 95% )
      • Στην εισαγωγή συσκευών σχεδόν όλα εκτός από αποθηκεύσεις και εκτυπώσεις. ( 85% )
      • Στις επισκευές η αναζήτηση με σειριακό αριθμό και η προσθήκη ανταλλακτικών μόνο... ( 70% )

    • Σίγουρα θα έχει σφάλματα, πολύ πιθανόν ακόμη και σε αυτά που λέω ότι δουλεύουν...
    • Πριν γκρινιάξετε ότι είναι κακόβουλο λογισμικό σας παρακαλώ ελέξτε το με το virustotal-1-. 56 κατασκευαστές antivirus δεν μπορεί να κάνουν λάθος! Μπορεί;
    • Είναι δύο αρχεία, repairs.exe και alldata.db, αυτά πρέπει να είναι μαζί στον ίδιο φάκελο. Δεν χρειάζεται εγκατάσταση! Απλά αυτά τα δύο να είναι μαζί! Το αρχείο alldata.db είναι η βάση δεδομένων.


    Αρκετά σας ζάλισα. Πατήστε δεξί κλικ εδώ και "Αποθήκευση ως..." . Θα κατεβάσετε ένα αρχείο repairs.rar, αποσυμπιέστε το με το WinRAR σε οποιοδήποτε φάκελο θέλετε. Θα συνιστούσα ο φάκελος να είναι με λατινικούς χαρακτήρες και να μην έχει κενά. Παράδειγμα: C:\repairs είναι μια χαρά, ενώ C:\Επισκευές ή C:\Service And Repairs πολύ πιθανόν δεν θα δουλέψουν.
    Περιμένω σχόλια

    -1- https://www.virustotal.com

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FreeEnergy : 26-12-16 στις 23:37 Αιτία: Προσθήκη υπερ-συνδέσμου για το virustotal
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  8. #67
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Καλά και δεν τους κυνήγησες? Τι άδειες είχες βάλει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά και δεν τους κυνήγησες? Τι άδειες είχες βάλει?
    "Φίλοι, φίλοι, σου γ**** το καρυοφίλι"-1-

    Καμία απολύτως άδεια... Πρόσωπο με πρόσωπο πήρα απλά ...υποσχέσεις ότι να "...την δουλειά μου να κάνω τώρα φίλε και μετά το διαγράφω" για πρόγραμμα που αναζητούσε σε 3 online βάσεις δεδομένων ( IMDB, TMDb, omdbapi ) διασταύρωνε στοιχεία και έκανε μια νέα βάση δεδομένων με πλήρη στοιχεία ( πόστερ ταινίας, ηθοποιοί, κτλ κτλ ) σε τοπική βάση δεδομένων. Η δουλειά του ( όπως υποσχέθηκε ) ήταν να κάνει μια βάση δεδομένων με τις ταινίες που ήθελε και μετά θα έσβυνε το πρόγραμμα αλλά θα κρατούσε τη βάση δεδομένων για να την εισάγει στο δικό του πρόγραμμα. Περιτό να πω ότι τελικά το ...δικό του πρόγραμμα ήταν το ...δικό μου. Το πουλούσε για ένα διάστημα στο Google PlayStore αλλά το απέσυρε γιατί είχε ένα λάθος και φυσικά δεν ήξερε πως να το διορθώσει. Η δεύτερη φορά ήταν για ένα πολύ απλό προγραμματάκι που κατέβαζε ( κυριολεκτικά ) ολόκληρες σελίδες ( συγκεκριμένα ένα online λεξικό ). Ο κώδικας υπάρχει αυτούσιος σε πρόγραμμα web spider αλλά δεν μπορώ να αποδείξω τίποτα. Το παλαβό είναι ότι μου ζητήθηκε να το κοιτάξω γιατί λέει είχε πρόβλημα με πολύ μεγάλα μεγέθη σελίδων. Όταν είδα ότι ο κώδικας είναι δικός μου το ανέφερα αλλά κανείς δεν με πίστεψε γιατί δεν μπορούσα να το αποδείξω και γιατί ο άλλος πρόλαβε κι έβαλε αρχεία κειμένου με ...άδειες χρήσης τρομάρα του Σαν να μη μου έφταναν αυτά πέρισυ στο σχολείο έκανα ένα πρόγραμμα για την σχολική βιβλιοθήκη. Πρόγραμμα το οποίο έφτασε μέχρι και το υπουργείο παιδείας παρακαλώ ( για να διανεμηθεί πιο εύκολα στα σχολεία ). Το είδα σε προσωπική σελίδα εκπαιδευτικού. Είχε αλλάξει ( με το Resource Hacker ή παρόμοιο πρόγραμμα ) το όνομά μου πάνω στο πρόγραμμα. Έλα ντε όμως που αυτή την φορά είχα μάθει το ...μάθημά μου. Μέσα στον κώδικα είχα το όνομα μου και πλήρη στοιχεία. Δεν μπήκε καν στον κόπο να τα αλλάξει αυτά αν και θα έπρεπε να γνωρίζει αρκετά περισσότερα από το Resource Hacker Απείλησα με μυνήσεις και το απέσυρε.

    -1- http://www.slang.gr/lemma/7780-filoi...o-to-kariofili

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

  10. #69
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Καλό θα ήταν να χρησιμοποιούσες μια πλατφόρμα πχ github για να κάνουμε report τα bug, βελτιώσεις κλπ γιατί σε φόρουμ λίγο δύσκολο να κρατήσεις ιστορικό. Ότι σε βολεύει φυσικά...

    Bug: Η αναζήτηση δεν κάνει clear τα προηγούμενα, εδώ πάτησα το κουμπί 10 φορές


    Βελτιώσεις: Ότι μπορείς να κάνεις με μια βάση δεδομένων, αναζήτηση με βάση εταιρία, μοντέλο, κόστος, κλπ κλπ
    Το παράθυρο είναι λίγο μικρό, το βρήκα λίγο κουραστικό με μικρά κουμπάκια
    Μπορείς να βάλεις και εισαγωγή εικόνων? Ίσως βοηθήσει.

    Δεν έχει about σελίδα

    Στην επόμενη έκδοση καλό είναι να βάλεις, δεν χρειάζεται να είναι stable, έργο σου είναι, πρέπει να έχει υπογραφή και να φαίνεται ότι είναι δωρεάν και πως μπορεί να σε βρει κάποιος.

    Το έχεις κλειδώσει κάπως? Πολύ εύκολα μπορεί να το κάνει κάποιος disassembly με free εργαλεία, αν δεν το έχεις κάνει καλό είναι πριν αρχίσεις να ανεβάζεις καινούριες εκδώσεις να το ψάξεις. Είδη έγραψες σε τι γλώσσα είναι που το κάνει ποιο εύκολο...

    Μου άρεσε αρκετά σε γενικές γραμμές, εύκολο, με εικόνες (που φαντάζομαι έχεις τσεκάρει τι άδειες έχουν και όχι απλά να τις κατέβασες απ' το google), πολλά υποσχόμενο, μπράβο! Keep going!



    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη FreeEnergy
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    850

    Προεπιλογή

    Περίμενε!
    Πολύ φόρα πήρες! Ναι δεν δουλεύει σωστά εκείνο. Είπαμε alpha pre-release.
    Αν μπορείς να το κάνεις disassembly τότε δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να σε σταματήσω Είναι pkg σε win32exe με VC 2012 runtime. Ορίστε. Άντε καλό ...κουράγιο
    Οτιδήποτε έχω χρησιμοποιήσει είναι απο το iconfinder.com με επιλογή στις άδειες πάντα δωρεάν. Οποιοσδήποτε μπορεί να τα ελέξει. Αν υπάρχει πρόβλημα πολύ ευχαρίστως να δώσω και τα συγκεκριμένα links από εκεί.
    Τελικά κι εγώ πιστεύω ότι είναι αρκετά ...μικρό όσο πιο πολύ το βλέπω. Θα το αλλάξω.
    Ναι έχει αναζήτηση στην βάση δεδομένων ( με κριτήρια κιόλας ) αλλά προς το παρον δεν δουλεύει.
    Για την αναφορά των λαθών σκέφτομαι να στήσω μια πλατφόρμα σε δικό μου χώρο. Το GitHub δεν το χώνεψα ποτέ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν έχει σημασία πόσο ωραία είναι η θεωρία σου ή πόσο έξυπνος είσαι. Αν δεν επαληθεύεται πειραματικά, είναι λάθος.
    ( Richard Feynman )

Σελίδα 7 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 9 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απάντηση crow runner σε εισερχόμενες κλήσεις
    By setes in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-16, 21:04
  2. Software διαχειρισης εργαστηριου
    By αλπινιστης in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-15, 17:37
  3. Μετρητης χρονικης διαρκειας εξερχομενων κλησεων
    By PanagiotisHlektrlogos in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-14, 16:48
  4. Φραγή εισερχομένων κλήσεων απο απόκρυψη
    By nickbaz in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 23:41
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-12, 22:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας