Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Διαφάνεια για εμφάνιση φωτοευαίσθητης πλακέτας

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GIGER
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή Διαφάνεια για εμφάνιση φωτοευαίσθητης πλακέτας

    Καλησπέρα σε όλους.

    Εμφανίζω μια πλακέτα με την μέθοδο της φωτοευαίσθητης πλακέτας και της λάμπας κλπ.
    Έχω καταλήξει στις ποσότητες της καυστικής σόδας και των αποχαλκωτικών κλπ.
    Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι η διαφάνεια που θα χρησιμοποιήσω επειδή όσες έχω
    χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα δεν μου κάνανε την δουλειά.
    Το κύκλωμα το οποίο θέλω να τυπώσω δεν είναι DC, αλλά πολύ υψηλών συχνοτήτων
    άρα από αυτό καταλαβαίνετε ότι χρειάζομαι απόλυτη ακρίβεια.
    Για να αποκτήσετε μια εικόνα περί τίνος πρόκειται σας παραθέτω κάποιες από τις προδιαγραφές.
    Μερικές από αυτές είναι : πάχος πιστών 0.335mm και απόσταση μεταξύ τους 0.3mm.

    Ποιά τεχνολογία εκτύπωσης είναι καλύτερη να χρησιμοποιήσω και γνωρίζετε κάποιο εκτυπωτήριο στην αθήνα
    που μπορεί να μου κάνει αυτή τη δουλειά; Ή κάποιο άλλο υλικό για παράδειγμα ριζόχαρτο.

    Επίσης, αν πρόκειται να ευθυγραμμίσω 2 διαφάνειες δεν θα είναι αποδοτικό, διότι δεν υπάρχει περίπτωση η μια να πέφτει πάνω από την άλλη ακριβώς, επειδή όπως προείπα οι διαστάσεις είναι πολύ μικρές και ακριβείς.
    Βρήκα ένα μαγαζί που μπορεί να μου βγάλει διαφάνεια ακριβείας, όπου δεν θα χρειάζομαι 2 διαφάνειες για ευθυγράμμιση, αλλά το κόστος είναι 20ευρώ. Αξίζουν αυτά τα λεφτά ή υπάρχει κάποια άλλη μέθοδος που θα μου έρθει πιο οικονομικά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    η καλύτερη διαφάνεια είναι η peliqan για inject ετκυπωτή, οι καινούριες σχετικά που μπλεδίζουν,
    βάζεις τη ποιότητα εκτύπωσης στο τέρμα και έχεις τη καλύτερη διαφάνεια , μονή φυσικά, δεν χρειάζεται να βάλεις δεύτερη.
    Ενα μυστικό είναι να μην προσέξεις την αναλογία καυστικής σόδας, για να μην χαλάσες τις λεπτές πίστες, μία κοφτό κουταλάκι του γλυκού σε μισό λίτρο νερό.
    Το 0,3mm δεν ξέρω αν θα το πετύχεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αφού θέλεις ακρίβεια δεν θα τυπώσεις διαφάνεια. Θα αποθηκεύσεις το αρχείο σε postscript και θα πας σε ένα τυπογραφείο και θα τους ζητήσεις να στο εμφανίσουν σε film (γίνεται με μηχάνημα που λέγεται εικονοθέτης (imagesetter) - είναι παρόμοιο με το photoplotter που χρησιμοποιούν οι βιομηχανίες πλακετών με τους Photoplotter βέβαια να δίνουν ακόμα καλύτερη ποιότητα).
    Να διευκρινήσεις οτι θέλεις το φιλμ να είναι με εικονοθέτη και όχι διαφάνεια laser ή Inkjet (φυσικά να προτιμήσεις τα ποιο εξοπλισμένα τυπογραφεία)
    Η ακρίβεια θα είναι άριστη και το αποτέλεσμα της πλακέτας εξαιρετικό...

    πριν περίπου 10 χρόνια για την εμφάνιση τέτοιου film σε επαρχειακή πόλη κόστιζε 10-15 ευρω απ΄ οτι θυμάμαι. Βέβαια αν έχεις κι άλλες πλακέτες να τυπώσεις τις βάζεις όλες μαζι γιατί είναι μεγάλο (σαν τις τοπικές εφημερίδες περίπου Α3)

    μάλλον το μαγαζί που βρήκες βγάζει το film που αναφέρω... δεν το έχω δουλέψει ποτέ αλλά έχω δει το αποτελέσμα και ήταν πολύ καλό... βέβαια αν το RF σου επιβάλει πολύ μεγάλη ακρίβεια στις διαστάσεις μπορεί η κατασκευή σε βιομηχανία να είναι μονόδρομος....
    Επίσης αν η συχνότητα είναι πάνω από GHZ πρέπει να κοιτάξεις και για υλικό πλακέτας για RF (tefflon, rogers κλπ...)

    εδώ δείχνει τέτοια μηχανήματα
    https://www.google.gr/search?hl=el&s...05.FZHt_SXOFWY

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 30-06-15 στις 19:36

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (30-06-15)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Οσον αφορα το θεμα της καλης εμφανισης που παιζει το μεγιστο ρολο μετα την καλη εκτυπωση του σχεδιου και την καλη πιεση της πλακετας πανω στο σχεδιο ωστε να μην υπαρχει κενο που μπορει να διαθλασει το φως και να μειωσει την αναλυση αρα και την ποιοτητα της τελικης πλακετας.

    Να σου πω τι αναλογιες βαζω εγω. Αναφερομαι σε διαλυμα σε θερμοκρασια περιβαλλοντος περι τους 24C. Na-0H καθαρο ξεχνα το τουμποφλο γιατι εχει αλλα προσθετα που γενικα δεν κανουν ζημια αλλα ζυγιζονται ως σοδα και κανουν ζημια στις αναλογιες. Μπες σε ενα μαγαζι με αγροτικα προιοντα και ζητα καυστικη σοδα γιατι θες να φτιαξεις σαπουνι. Σιγουρα θα ειναι πιο καθαρη απο το τουμποφλο. Θα εχουν σχεδον σιγουρα και κοστιζει περι τα 4 ευρω το μισο κιλο οποτε δε θα χρειαστει συντομα να ξαναγορασεις. Η αναλογια μου ειναι 3 γραμμαρια στα 500ml (< 1% κ.β) νερου. Με αυτη την αναλογια η καυστικη σοδα ξεκιναει να δρα στα 30 περιπου δευτερολεπτα, οπου ξεκινας να αναδευεις και τελειωνει στο 1 με 1μησι λεπτο μαξιμουμ.

    To οξινο διαλυμα μετα πιστευω εχει λιγοτερη σημασια και ειναι πιο προβλεψιμο στη συμπεριφορα του. Το θεμα ειναι να γινει καλη εμφανιση

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δηλαδή τι προτείνεις να αφήνουμε τη πλακέτα 1 λεπτό μέσα στο διαλάλημα της καυστικής σόδας? ή να τη βάλουμε μετά απο ένα λεπτό μέσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή τι προτείνεις να αφήνουμε τη πλακέτα 1 λεπτό μέσα στο διαλάλημα της καυστικής σόδας? ή να τη βάλουμε μετά απο ένα λεπτό μέσα
    οχι την πλακετα τη βαζεις μεσα αμεσως απλα αρχικα δε συμβαινει τιποτα. Δεν δρα ακαριαια και ανεξελεγκτα οποτε ακομα και 2 δευτερολεπτα παραπανω στο διαλυμα να κανουν ζημια. Απλα εχει τοση συγκεντρωση το διαλυμα ωστε αργει να δρασει, τοσο ωστε να μπορεις και να διαχειριστεις το ποσο θα αφησεις την πλακετα μεσα βασει του τι βλεπεις σαν αποτελεσμα.
    Συνολικα στο 1μησι περιπου λεπτο εχει τελειωσει η διαδικασια

    εννοειται εφοσον θες τοσο λεπτους διαδρομους αν και μαλλον το γνωριζεις, μονο positive φωτοευαισθητα. Σε καμια περιπτωση negative

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    εγώ το αφήνω κανένα 5λεπτο το διάλυμα για να διαλυθεί τελείως και μετά τη βάζω μέσα,
    Την αφήνω μερικά δευτερόλεπτα, μόλις δω ότι έβγαλε το φιλ και μαύρισε το νερό.

    Οι κοινές φωτοευαίσθητες που παίρνουμε τι είναι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Με καλο (φωτογραφικο) inkjet μπορεις να πετυχεις σχετικα ευκολα διαδρομους & κενα 250μm οποτε σε καλυπτει. Πρεπει ομως να κανεις δοκιμες για τον χρονο εκθεσης ωστε να βρεις το βελτιστο, ακομα και μερικα εξτρα δευτερολεπτα μπορουν να προκαλεσουν διαφορες στο αποτελεσμα.
    Προσωπικα χρησιμοποιω παντα μια διαφανεια, ακομα κι αν πετυχεις τελεια ευθυγραμμιση θα εχεις λιγο χειροτερα αποτελεσματα με 2 μετριες διαφανειες απ οτι με μια καλη λογω διαθλασης του φωτος.


    Φυσικα με μασκα εκτυπωμενη σε imagesetter/photoplotter που ανεφερε ο chip εχεις αισθητα καλυτερα αποτελεσματα (μεχρι 100μm διαδρομους με λιγη προσπαθεια) αλλα ειναι αρκετο το κοστος και πρεπει να τρεχεις στο τυπογραφειο καθε φορα.


    @picdev: Positive ειναι οι κλασικες φωτοευαισθητες, δηλαδη οι περιοχες του φωτοευαισθητου που εκτιθεται σε φως "φευγουν" με την εμφανιση ενω οπου υπαρχει σκοτεινο σημειο μενει η ρητινη. Negative ειναι τα dry film και μερικα σπρει φωτοευαισθητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ το αφήνω κανένα 5λεπτο το διάλυμα για να διαλυθεί τελείως και μετά τη βάζω μέσα,
    Την αφήνω μερικά δευτερόλεπτα, μόλις δω ότι έβγαλε το φιλ και μαύρισε το νερό.

    Οι κοινές φωτοευαίσθητες που παίρνουμε τι είναι ?
    εγω αμεσως μολις βγαζω την πλακετα απο το αλκαλικο διαλυμα την βουταω σε ενα αραιο διαλυμα ξυδιου με λιγο νερο για 2-3 δευτερολεπτα και μετα την ξεπλενω με νερο. Το διαλυμα μετα ξυδιου και σοδας τα πεταω μαζι στη λεκανη πριν τραβηξω καζανακι και εξουδετερωνονται σχετικα μεταξυ τους. Με ενα σμπαρο δυο τρυγονια

    οι κοινες πλακετες με το μπλε προστατευτικο ειναι positive. και γενικα αριστες στη χρηση τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ σκόνη έτοιμη τις BUNGARD από Φανό, κάνα λεπτό την αφήνω μέσα και έχω πολύ καλά αποτελέσματα μέχρι 0.254 mm.
    Κοστίζει 1-2 ευρώ και κάνει για ένα λίτρο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ποιότητα εμφάνισης φωτοευαίσθητης πλακέτας
    By babisko in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-14, 20:27
  2. Αγορά Φωτοευαίσθητης πλακέτας
    By sermike75 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-12, 15:54
  3. Εκτύπωση Φωτοευαίσθητης Πλακέτας.
    By Γεώργιος in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-10, 19:22
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-09, 17:40
  5. Πρόβλημα με εμφάνιση φωτοευαίσθητης
    By jakektm in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-05, 10:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας