Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Τροφοδοτικό για 24V αντλία

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορεί για έναν πολύ απλό λόγο: Η γέφυρα την ψαλιδίζει σε τιμές κάτω από 1.5V!

    Δίοδος ελεύθερης ροής απλά δεν χρειάζεται διότι πολύ απλά... η γέφυρα παίζει και αυτόν τον ρόλο...

    Δεν έχετε δει ποτέ διόδους παράλληλα σε πηνίο ρελέ; Αυτές γιατί δεν καίγονται και θα καεί η γέφυρα;
    Άλλο οι δίοδοι παράλληλα στο πηνίο ρελέ και άλλο παράλληλα στα καρβουνάκια του μοτέρ (αιχμές τάσεως)
    Πίστεψέ με έχω δει γέφυρες (δεκαπλάσιου ρεύματος από αυτό του ρεύματος εκκίνησης του μοτέρ) να καίγονται από μοτέρ σε εργαστήριο και όχι στην θεωρητική μου φαντασία. Το γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Επειδή εγώ δεν έχω δει, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;

    Η δίοδος παράλληλα στο πηνίο του ρελέ κάνει ακριβώς το ίδιο, αν με την πρώτη ματιά δεν σου φαίνεται και πολύ σχετικό, μπορείς να μου πεις ποια θα είναι η διαφορά αν αντί για μια δίοδο βάλω δυο διόδους σε σειρά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εγώ δεν έχω δει, μήπως μπορείς να μου το εξηγήσεις;

    Η δίοδος παράλληλα στο πηνίο του ρελέ κάνει ακριβώς το ίδιο, αν με την πρώτη ματιά δεν σου φαίνεται και πολύ σχετικό, μπορείς να μου πεις ποια θα είναι η διαφορά αν αντί για μια δίοδο βάλω δυο διόδους σε σειρά;
    Ξέρω τι κάνει η δίοδος στο πηνίο του ρελέ, όμως δεν είδα ρελέδες να βρίσκονται σε συνεχή σπινθηρισμό (αιχμών τάσεως με κάποια συχνότητα) ενώ τα καρβουνάκια ενός μοτέρ έτσι λειτουργούν. Είναι δυνατό οι αιχμές τάσης να κάψουν τη γέφυρα χωρίς "φίλτρο" πυκνωτή.
    Κανένας φυσικά δεν ξέρει την αυτεπαγωγή του συγκεκριμένου μοτέρ και τι αιχμές τάσης δημιουργεί. Το πείραμα θα μας δείξει υπομονή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ομολογώ ότι καταβάλλω προσπάθεια για να καταλάβω τί θέλεις να πεις. Οι υπερτάσεις στο μοτέρ θεωρείς ότι προέρχονται από την αυτεπαγωγή του, τα καρβουνάκια του, ή και τα δύο μαζί; Και το γεγονός ότι σπινθηρίζουν τα καρβουνάκια (πράγμα που σημαίνει ότι στις διακοπές των κυκλωμάτων εκεί δημιουργούνται υπερτάσεις) σημαίνει ότι έχουμε τις ίδιες υπερτάσεις στη γέφυρα - με ποια λογική; Ή η γέφυρα θα καεί από υπερτάσεις που υπάρχουν σε άλλο σημείο του κυκλώματος και όχι πάνω της; Θέλεις να πεις ότι η γέφυρα θα καεί αν ξεπερνάς τα όριά της συχνά αλλά αν το κάνεις σπάνια όχι; Τελικά από τί θεωρείς ότι καίγονται οι γέφυρες που λες, διότι στο #23 μιλάς για αιχμές τάσεως, στο #21 μιλάς για ρεύματα...

    Η γέφυρα για να καεί από υπέρταση θα πρέπει οι δίοδοι που έχει μέσα να πολωθούν ανάστροφα με μεγάλη τάση. Δηλαδή μεταξύ + και - της γέφυρας (αφού αναφέρεσαι σε υπερτάσεις του φορτίου) να εφαρμοστεί μια μεγάλη τάση με το + στο + της γέφυρας και το - στο - της γέφυρας. Πώς γίνεται αυτό αφού η τάση στα άκρα του όποιου επαγωγικού φορτίου (πηνίο, ρελέ, μοτέρ) αντιστρέφεται τη στιγμή της διακοπής της τροφοδότησης; Διότι αν στη γέφυρα εφαρμόσεις μια τάση με το + της στο - της γέφυρας, και το - της στο + της γέφυρας, η γέφυρα άγει και ουσιαστικά συμπεριφέρεται ως βραχυκύκλωμα εξαφανίζοντας την τάση που πας να της εφαρμόσεις εσύ (στην πραγματικότητα ισοδυναμεί με δυο ορθά πολωμένες διόδους σε σειρά)!

    Να γιατί είπα ότι υπάρχει απόλυτη ομοιότητα με τις διόδους παράλληλα στα πηνία των ρελέ...

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Σαν δίοδο έως τώρα στη ίδια αντλία άλλα με τροφοδοσία από μπαταρίες βάζω την SB560 που έχει max forward current 5A.
    Έχω κάνει περίπου 40 τέτοια συστήματα και δουλεύει.
    Η δίοδος χρειάζεται για την προστασία του DC SSR που θα βάλω μετά την γέφυρα για να ελέγχο την αντλία.
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν θα έχει κάνα πρόβλημα το SSR με το ανορθωμένο dc αν δεν βάλω πυκνωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Δίοδο θα χρειαστείς για να προστατέψεις το SSR σου. Δώσε το pdf που έχει, για να σου πούμε αν υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος με μη εξομαλυνμένη τάση.

    Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα FET (και τη δίοδο φυσικά).
    Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα ρελέ ή AC SSR ή TRIAC/Optocoupler στην είσοδο του μετασχηματιστή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρω τι κάνει η δίοδος στο πηνίο του ρελέ, όμως δεν είδα ρελέδες να βρίσκονται σε συνεχή σπινθηρισμό (αιχμών τάσεως με κάποια συχνότητα)
    Δεν χρησιμοποιούνται υψηλού ρυθμού ανοιγοκλεισίματα στα ρελέ, για λόγους αντοχής των ρελέ αλλά και λόγους αδράνειας στην κίνηση τους που περιορίζουν την ελάχιστη διάρκεια παλμών on/off.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Κανένας φυσικά δεν ξέρει την αυτεπαγωγή του συγκεκριμένου μοτέρ και τι αιχμές τάσης δημιουργεί. Το πείραμα θα μας δείξει υπομονή.
    Και τάση όσο μεγάλο είναι το χρέος της Ελλάδας να δημιουργούσε εν κενώ, αν συνδεθεί παράλληλα με διόδους σε ορθή φορά, η κάθε δίοδος δεν θα αφήσει την τάση να ανέβει πάνω από το Vforward που ορίζει το διάγραμμα της (και η Vf μεταβάλετε λίγο σε σχέση με το ρεύμα ορθής φοράς)

    Όταν σταματά η εξωτερική ροή ρεύματος σε ένα πηνίου, το πηνίο διατηρεί την ίδια φορά στη ροή ρεύματος, με τιμή η οποία ξεκινά από την τελευταία τιμή του εξωτερικού ρεύματος τροφοδοσίας και μειώνεται έως το 0. Επειδή η φορά του ρεύματος μένει ίδια, αλλά το πηνίο αντί για καταναλωτής έγινε πηγή, τα + και - αντιστρέφονται. Θα έχει λοιπόν το πηνίο απέναντι του δυο ζευγάρια διόδων σε ορθή φορά που θα βραχυκυκλώσουν το ρεύμα αυτό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (03-07-15)

  9. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίοδο θα χρειαστείς για να προστατέψεις το SSR σου. Δώσε το pdf που έχει, για να σου πούμε αν υπάρχει ενδεχόμενο προβλήματος με μη εξομαλυνμένη τάση.

    Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα FET (και τη δίοδο φυσικά).
    Θα μπορούσες αντί για SSR να βάλεις ένα ρελέ ή AC SSR ή TRIAC/Optocoupler στην είσοδο του μετασχηματιστή.
    To σκέφτομαι για AC SSR.
    Σαν DC χρησιμοποιώ το παρακάτω:
    Schneider SSRPCDM12D5
    http://www.farnell.com/datasheets/1869514.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Λιοντάρι, γιατί σκοπεύεις να ελέγχεις την τάση μετά τη γέφυρα και όχι πριν τον μετασχηματιστή ώστε αυτός να μην δουλεύει συνέχεια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Μάλλον στη τελική αυτό θα κάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό 12 V και 24V
    By Googlis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 22:51
  2. Τροφοδοτικό 24v 1.4A
    By paulk in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 16:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 17:44
  4. Πολλαπλό Τροφοδοτικό Πάγκου : 1.5V-24V/10A & 5,6,9,12,15,18V /1.5A
    By karnab in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας