Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Τροφοδοτικό για 24V αντλία

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή Τροφοδοτικό για 24V αντλία

    Έχω μια αντλία με dc brushed motor 24V, 100W, 4A ρεύμα λειτουργίας.
    Πάντα την δίνω τροφοδοσία από μπαταρίες αλλά θέλω να το αποφύγω λόγο κόστους μπαταριών και φορτιστών.
    Φοβάμαι λίγο το τροφοδοτικό λόγω υψηλού ρεύματος εκκίνησης και μπορεί να κάνει 4-5 εκκινήσεις το λεπτό καθώς θα χρησιμοποιηθεί για να γεμίζει τελάρα με νερό.
    Σκέφτομαι για μετασχηματιστή 150-200W και γέφυρα ανόρθωσης.

    Αν πήγαινα σε τροφοδοτικό θα σκεφτόμουν για αυτό:
    http://www.meanwell.com/search/rs-150/RS-150-spec.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ξέχνα τα πάσης φύσεως τροφοδοτικά και κάνε αυτό που είπες με τον μετασχηματιστή και τη γέφυρα ανόρθωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Συμφωνω. Οχι τροφοδοτικα, μετασχηματιστης και μεγαλυτερος απο 200 watt δεν ειναι κακο, γεφυρα ανορθωσης 35Α μεταλλικη και μεγαλουτσικο πυκνωτη μετα την γεφυρα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν μου αρέσει η ιδέα του πυκνωτή. Και μετασχηματιστή 100W θα έβαζα για να ξεκινάει το μοτέρ πιο μαλακά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Έλεγα να μην βάλω καθόλου πυκνωτή.
    Θέλει αρκετά μεγάλο για να δώσει και τόσα Amps.
    Η εσωτερική αντίσταση της αντλίας είναι 2Ω, οπότε 24V/2Ω=12Α... Άρα λογικά το ρεύμα εκκίνησης είναι 12Α μέχρι να μπει σε λειτουργία το επαγωγικό στοιχείο που θα περιορίσει το ρεύμα.

    Τώρα ο μετασχηματιστής φαντάζομαι θα πρέπει να είναι 230VAC σε 19VAC για να έχω ανορθωμένο 24 μαζί με την πτώση στη γέφυρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Κάτσε γιατί μας τα χαλάς τώρα. Αν δεν βάλεις πυκνωτή τότε με 19VAC στο δευτερεύον θα έχεις γύρω στα 18V για την αντλία. Το ρεύμα της αντλίας δεν περιορίζεται από την αυτεπαγωγή της διότι έχουμε να κάνουμε με συνεχές (δεν μιλάω αναγκαστικά για την περίπτωση τροφοδότησης από μετασχηματιστή + γέφυρα χωρίς πυκνωτή εξομαλύνσεως), το ρεύμα μικραίνει λόγω της ΑΗΕΔ που παράγει ο κινητήρας καθώς περιστρέφεται. Δεν βλέπω το λόγο ο μετασχηματιστής να πρέπει να είναι σε θέση να δίνει το ρεύμα εκκινήσεως, εκτός αν η αντλία (δεν ξέρω τί αντλία είναι) πρέπει να μπορεί να εκκινεί υπό πίεση.

    Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.
    Αν ο Μ/Σ είναι οριακός ως προς τα Watt δεν θα ζεσταίνεται πολύ με πιθανότητα για κάψιμο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ενδεχομένως, εξαρτάται από την ποιότητα του μετασχηματιστή και το χρόνο που θα δουλεύει η αντλία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2004
    Περιοχή
    Salonika
    Μηνύματα
    60

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε γιατί μας τα χαλάς τώρα. Αν δεν βάλεις πυκνωτή τότε με 19VAC στο δευτερεύον θα έχεις γύρω στα 18V για την αντλία. Το ρεύμα της αντλίας δεν περιορίζεται από την αυτεπαγωγή της διότι έχουμε να κάνουμε με συνεχές (δεν μιλάω αναγκαστικά για την περίπτωση τροφοδότησης από μετασχηματιστή + γέφυρα χωρίς πυκνωτή εξομαλύνσεως), το ρεύμα μικραίνει λόγω της ΑΗΕΔ που παράγει ο κινητήρας καθώς περιστρέφεται. Δεν βλέπω το λόγο ο μετασχηματιστής να πρέπει να είναι σε θέση να δίνει το ρεύμα εκκινήσεως, εκτός αν η αντλία (δεν ξέρω τί αντλία είναι) πρέπει να μπορεί να εκκινεί υπό πίεση.

    Εγώ θα έβαζα έναν μετασχηματιστή 24V 100W που είναι φθηνός και εύκολος να βρεθεί, και μια γέφυρα ανόρθωσης.
    Έχεις απόλυτο δίκιο για την ΑΗΕΔ.
    Άρα εφόσον έχω μετασχηματιστή 230->24VAC ανορθωμένο θα έχω περίπου 32-33V (τα peaks) αλλά ενεργή τιμή θα είναι 24VDC.
    Οπότε πάω για μετασχηματιστή στα 150W (θέλω να έχω περιθώριο και η τιμή δεν αλλάζει ιδιαίτερα) και μια γέφυρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are only two endless things: overclocking and universe and I`m not sure about the last one.....

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα εφόσον έχω μετασχηματιστή 230->24VAC ανορθωμένο θα έχω περίπου 32-33V (τα peaks) αλλά ενεργή τιμή θα είναι 24VDC.
    Οπότε πάω για μετασχηματιστή στα 150W (θέλω να έχω περιθώριο και η τιμή δεν αλλάζει ιδιαίτερα) και μια γέφυρα.
    Έτσι!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό 12 V και 24V
    By Googlis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-05-16, 22:51
  2. Τροφοδοτικό 24v 1.4A
    By paulk in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-16, 16:53
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-14, 17:44
  4. Πολλαπλό Τροφοδοτικό Πάγκου : 1.5V-24V/10A & 5,6,9,12,15,18V /1.5A
    By karnab in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας