Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 42 από 42

Θέμα: Ακριβής σταθεροποίηση τάσης...

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GREECEPILOT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα..Σήμερα έμαθα ότι όντως βάζει μία δίοδο παράλληλα στα πηνία...ΔΕΝ είναι ρελέ που νόμιζα στην αρχή (μάλλον εγώ δεν κατάλαβα.)...πρόκειται για δύο πηνία τα οποία τροφοδοτούνται από τον μετασχηματιστή των 110V ...

    Παρακολούθησα όλη τη συζήτηση και δεν θέλω να ξαναμπώ σε ασανσερ. Φίλε μου συγγνώμη, γιατί δεν γνωρίζω ούτε εσένα, ούτε τον τεχνικό φίλο σου. Αλλά DIY σε ασανσερ μου φαίνεται αδιανόητο. Οι περισσότερες πιστοποιήσεις ηλεκτρικών συσκευών δεν βγαίνουν απλά για να παίρνουν λεφτά. Ένα μικρό λάθος εξάρτημα μπορεί να στοιχίσει ζωές. Έχω εργαστεί σε ελληνικές εταιρίες με ηλεκτρονικά ισχύος και έχω δει πολλά καλά σε θέματα ασφαλείας και πολλά αίσχη. Επίσης έχω δει και ατυχήματα. Πολλές φορές στο σπίτι μας έχουμε πετάξει 5 εξαρτήματα βιαστικά σε ένα απλό κύκλωμα και νομίζουμε ότι δεν υπάρχει κανένα θέμα. Θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής που παραλίγο να πάρω φωτιά γιατί απλά δεν είχα μια 2Α ασφάλεια και πέταξα μια 5Α μεσα. Σε full βραχυκύκλωμα θα καιγόταν. Έλα όμως που "ψιλοβραχυκύκλωσαν" κάτι δίοδοι και άρχισε η κατασκευή να καιγεται χωρίς η ασφάλεια να καταλάβει τίποτα.
    Συμβουλή μου: αφήστε τα πειράματα. Το ήξερες ότι αν ανορθώσεις 110Vac θα πάρεις μέχρι και 110Χ1,41=155Vdc;

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως η εμπειρια η δικια μου λεει οτι καθε φορα ποy καποιος "μαστορας" δηλωνει ως αιτια του προβληματος τις διακυμανσεις της τασης συνηθως ειναι λαθος ανθρωπος σε λαθος δουλεια η απλα δεν ξερει την τυφλα του ....

    no other comments
    Κατ΄αρχήν θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου
    Στην συνέχεια θα πώ όμως ότι ο κάθε εγκαταστάτης η συντηρητής δέν νομίζω ότι θα πρέπει να είναι και ηλεκτρονικός για να καταλαβαίνει το τι χρειάζεται η όχι
    Απλά συντηρεί τα υπάρχοντα αυτα που έχει δώσει ο κατασκευαστής του ασανσέρ
    Στην προκειμένη περίπτωση τι να πώ
    Απλά ο συντηρητής δέν κατέχει και ασχολείται με πράγματα που δέν περέπει
    Σε αυτές τίς περιπτώσεις νομίζω ότι δέν πρέπει να δίνονται απλά εξηγήσεις διότι νομίζω ότι περισσότερο κακό κάνουν παρά καλό
    Ο συντηρητής αυτός καλό θα είναι να σηκ'ωσει τα χέρια ψηλά και να ζητήσει την βοήθεια κάποιου σχετικού ηλεκτρονικού μήπως και καταλάβει κάτι η ακόμα και το service της εταιρίας που κατασκεύασε το ασανσέρ
    Μου έχει τύχει να δουλεψω σε εταιρία Ελληνικών ασανσέρ και μπορώ να πώ πώς παρ΄όλο που είναι από τους καταξιωμένους κατασκευαστές ασανσέρ ποτέ δέν ασχολήθηκε να προσλάβει αξιόλογα άτομα και προσπαθει να κατασκευάσει τα ηλεκτρονικά των ασανσέ αντιγράφοντας με τον χείριστο τρόπο τα υπάρχοντα του εξωτερικού
    Η απελπισία μου μεγάλη με αποτέλεσμα μέσα σε λίγες ημέρες εργασίας να κάνω παραίτηση και να φύγω
    Οι δε συνθήκες εργασίας απλά σωστός μεσαίωνας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθεροποίηση τάσης με συνδεσμολογία Darlington
    By performer in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-13, 12:24
  2. Σταθεροποίηση αρνητικής τάσης
    By performer in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-12, 21:44
  3. Σταθεροποίηση τάσης υδρογεννήτριας
    By nikolaras in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-11, 22:29
  4. Θεωρία! Σταθεροποίηση τάσης, είναι τα LM3x7 πανάκεια;
    By pet in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-06, 12:38
  5. Σταθεροποίηση οικιακής τάσης.
    By kingor83 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-06, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας