Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 100

Θέμα: ZVS γεννήτρια υψηλής τάσης

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Σπύρο συγχαρητήρια και από εμένα για την κατασκευή σου.
    Θα ήθελα να σε ρωτήσω για τα ηλεκτρόδια που έχεις και δημιουργούν το τόξο, εάν είναι χαλκός που γάνωσες με το κολλητήρι ή είναι ειδικής κατασκευής με κάποιο μέταλλο που αντέχει σε υψηλές θερμοκρασίες. Σε ρωτάω γιατί παλαιότερα είχα κατασκευάσει ένα tweeter πλάσματος και είχα πρόβλημα στη μακροζωία των ακίδων.
    Συγνώμη αλλά έχω μιά ένσταση σχετικά με το δοκιμή για μετασχηματιστές υψηλής τάσης που γράφεις.
    Θα προτιμούσα να έγραφες δοκιμή για μετασχηματιστές υπέρ υψηλής τάσης.
    Γιατί εάν κρίνω από το βίντεο και υπολογίζοντας με το μάτι απόσταση ακίδων 10 mm πρέπει να έχεις τάση εξόδου τουλάχιστον 30000 Volt που την θεωρώ υπέρ υψηλή τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    καλα λες αλεξ τα 16000 βολτ ειναι υπερ υψηλή τάση. ομως δεν πρέπει να φοβίζουν τον κόσμο διότι σημασία έχει και το ρεύμα Αμπεραζ που μπορούν οι διαφορετικές γεννήτριες να αποδόσουν.
    δηλαδή υψηλό βολταζ δίχως αρκετό ρευμα είναι επώδυνο αλλα δεν ειναι θανατηφόρο. έτσι τα πηνία τέσλα που κατασκευάζω έχουν υψηλή τάση αλλα το ρεύμα τους ειναι λίγο, μπορείς ακόμα και να αγγίξεις το plasma στην κορυφή του πηνίου. η αντοχή στον ηλεκτρισμό που έχουν τα πλάσματα διαφέρει, δεν ειναι το σοκ ίδιο για όλους.

    η γεννήτρια υψηλής τασης με ZVS 50W που παρουσίασα είναι μεσαίου επιπέδου, είναι κατάλληλη και για πυρογραφία επάνω σε κοντραπλακε.

    για την ερώτηση σου σχετικά με τα ηλεκτρόδια. σε άλλη Μεγάλη γεννήτρια υψηλής τάσης που έχω χρησιμοποιώ ηλεκτρόδια με άνθρακα απο μύτες μηχανικού μολυβιού που έχουν αντοχή στην θερμοκρασία.
    μπορεις να δεις φωτο απο το αλμπουμ στο High Voltage Club


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Alex.137
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Αθήνα Πάτρα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Εγώ για να πω την αλήθεια είμαι πολύ επιφυλακτικός με τις υπέρ υψηλές τάσεις ίσως επειδή ήρθα αντιμέτωπος δύο φορές με του χάρου τα δόντια και δεν ξέρω αν τη τρίτη θα μπορέσω να τη βγάλω καθαρή.
    Σε ευχαριστώ όμως για την υπόδειξη με τα ηλεκτρόδια από άνθρακα δεν το είχα σκεφτεί παρότι το είχα δει αλλά δεν πήγε το μυαλό μου, σε μηχανή συγκόλλησης οπτικών ινών που χρησιμοποιούμε στη δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μερικά βιντεο εχουν διαγραφεί επειδη μεταφέρθηκα στο YouTube έτσι τα ξαναβάζω.
    τελευταια ειδοποίηση: κατασκευές με υψηλή ταση ειναι επικίνδυνες. προσοχή να μην τις βρουν μικρά παιδιά που έχουν περιέργεια.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή

    Σπύρο καλημέρα,

    με ενδιαφέρει η υψηλή τάση, η οποία δεν ειναι μόνο για Tesla, αλλά και για αλλες χρήσιμες εφαρμογές. Απο οτι εχω καταλάβει για την δημιουργία τους χρησιμοποιεί μόνο flyback. Εγώ οποτε βλέπω εναν χάνομαι με τις απολήξεις. Δεν ξέρω, πέρα απο την υψηλή, τι πρέπει να κολλήσεις που.

    Ουσιαστικά δημιουργείς μια εναλλασόμενη υψηλής συχνότητας τάση, την οποία πολλαπλασιάζεις με τον flyback. Ο flyback σε τι συχνότητες δουλευει?


    Για την δημιουργία υψηλής αλλά συνεχούς τάσης πρέπει να δπουλέψει κάποιος με πυκνωτές και διόδους (πολλαπλασιαστής)?

    Συγχαρητήρια για τήν ασχολία σου με αυτό το θέμα, και συνέχισε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    πολλες κατασκευές με διαφορετικά χαρακτηριστικά, υψηλής τάσης, εχω κάνει.
    μερικες εχουν μεγάλη συχνότητα εναλλαγής (switching), αλλες εχουν μετασχηματιστές υψηλής τάσης (υπάρχουν πολλων ειδων), αλλες έχουν πηνία δίχως πυρήνα,
    άλλες ειναι μεγάλες και επικίνδυνες - αποδίδουν πολύ ρευμα, άλλες ειναι μικρές και ευκολες όπως αυτές που παρουσιάζω.

    τις επόμενες μέρες θα παρουσιάσω ακόμα μια κατασκευή υψηλής τάσης που λειτουργει με μπαταρία 9V μικρου μεγέθους τσέπης.
    καθε κύκλωμα εχει ορισμένη λειτουργία και χρήση.

    εαν δεν σου αρέσουν οι μ/τ υψηλής τάσης τηλεόρασης μπορείς να χρησιμοποιήσεις πηνίο ανάφλεξης μπουζί.
    να σου πω να φτιάξεις μ/τ υψηλής τάσης δίχως να έχεις κανει ξανά, δεν σου το λέω.
    αυτο που λέω ειναι πως αυτές οι κατασκευές πρέπει να ειναι κρυμμένες μακρια απο παιδιά διότι είναι επικίνδυνες. επικίνδυνα όμως μπορεί να ειναι και τα μαχαιρια της κουζίνας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    305

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα πηνία ΤΕΣΛΑ σε τι είναι χρήσιμα; ώστε κάποιος να τα αγοράζει;
    Τα πηνία τέσλα είναι μαλακιούλες για να παίζει καποιος με μικρές αστραπές.

    Εγώ πολύ θα ήθελα να καταφέρω να φτιάξω ένα μουσικό πηνίο Τέσλα.Παίζει μουσική σαν συνθεσάιζερ χωρίς ηχείο.Πολύ ωραίο οπτικά και ακουστικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    αφου σου αρέσει να κάνεις. μαλιστα κάπου εδώ ειχα δει μια κατασκευή με 555 και μοσφετ που διαμορφώνει τον ήχο που του βαζεις και τον αποδίδει οχι απο μεγάφωνο αλλα στο βολταϊκο τόξο, όμως η ποιότητα του ήχου είναι απαράδεκτη

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65471

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    96

    Προεπιλογή

    Σπύρο μήπως γνωρίζεις κάποιο site, γιατί το google ειναι λαβυρινθος, που να εχει και να εξηγεί κάποια κυκλωματα, οπως π.χ. αυτό που θα φτιάξεις, εισοδος συνεχές 24V, εξοδος υψηλή τάση με συχνλοτητα 20Hz τετραγωνικό παλμό με κορύφωση + 10kV?

    οπως επίσης που θα βρώ στους flyback το κάθε ποδαράκι τι ειναι?

    Σε ευχαριστώ και καλές κατασκευές

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εισαι σιγουρος δημητρη πως θελεις 20Ηz; μηπως σου ξεφυγε ενα K όπως KHz;
    για κοιτα και αυτό
    20KV δεν ειναι, ειναι ομως 250V 18KHz!

    τα ποδαράκια των flyback θα δεις σε σχηματικό στην πρώτη σελίδα αυτου του θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απλη γεννήτρια υψηλής τάσης
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-16, 15:34
  2. Μέτρηση υψηλής τάσης
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-03-15, 14:27
  3. Κύκλωμα υψηλής τάσης
    By ger4ki in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-08-11, 15:32
  4. Οπλο υψηλής τάσης
    By xmaze in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-10, 18:21
  5. Τροφοδοτικό υψηλής τάσης
    By Dimi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 04:35

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας