Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: Τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας

    Καλησπέρα

    Έχω το πιο κάτω τηλεχειριστήριο
    ImageUploadedByTapatalk1436641117.548027.jpg

    Το μόνο που ξέρω είναι ότι ο κωδικός είναι κυλιόμενος.

    Το συγκεκριμένο δουλεύει κανονικά αλλά έχει σπάσει ο κρίκος του και είναι και το μοναδικό που έχω.

    Γνωρίζει κάποιος ποιας εταιρείας είναι ;

    Θέλω ένα δεύτερο για καβάτζα σε περίπτωση που αυτό χαθεί ή χαλάσει κι ένα "housing" γι αυτό αν υπάρχει μιας και είναι σπασμένο.

    Αν δε βρω ίδιο υπάρχει κάποιο universal για κυλιόμενο που αντιγράφει οποιοδήποτε κωδικό ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Τα κυλιόμενα είναι για να μην αντιγράφονται.

    Το δικό σου δεν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά σίγουρα ξέρω ότι είναι κυλιόμενο.

    Πιθανόν να βρεις αλλά σε πολύ αλμυρή τιμή.

    Άλλη λύση η παράλληλη τοποθέτηση δέκτη με άλλο χειριστήριο. P.M. για περισσότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κυλιόμενα είναι για να μην αντιγράφονται.

    Το δικό σου δεν ξέρω τι μάρκα είναι αλλά σίγουρα ξέρω ότι είναι κυλιόμενο.

    Πιθανόν να βρεις αλλά σε πολύ αλμυρή τιμή.

    Άλλη λύση η παράλληλη τοποθέτηση δέκτη με άλλο χειριστήριο. P.M. για περισσότερα.
    Η αλήθεια είναι ότι βρήκα στα 60€ αλλά είπα μπας και υπάρχει κάτι πιο οικονομικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη RNR
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    608

    Προεπιλογή

    Φιλε μου υπαρχουν με 25 ευρω. Τα οποθα ειναι κυλιομενα και αντιγραφονται. Ο κυλιομενος κωδικος ειναι για μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και βεβαια αντιγραφονται οταν ερθουν σε επικοθνωνια με τον δεκτη. Βρες το μοντελο του δεκτη σου να δεις πως γινεται η αντιγραφη. Μετα βρες ενα καταδτημα με ηλεκτρονικα ειδη πηγαινε με το κοντρολ σου εκει και ζητα ενα καινιυργιο αντιγραφη του δικου σου. Μετα πηγαινε στον δεκτη σου. Εχει επανω 2 κουμπια ισως και τρια. Πατα οποιο πρεπει να πατησεις και κρατα πατημενο το κουμπι του νεο κοντρολ πιθανως να γινει και η αντιγραφη. Ειδαλλως βρες το μανουαλ και ακολουθαωτις οδηγιες.

    Καλο βραδυ

    0 Not allowed! Not allowed!
    It's Just a Ride!...Enjoy It!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από RNR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε μου υπαρχουν με 25 ευρω. Τα οποθα ειναι κυλιομενα και αντιγραφονται. Ο κυλιομενος κωδικος ειναι για μεγαλυτερη ασφαλεια αλλα και βεβαια αντιγραφονται οταν ερθουν σε επικοθνωνια με τον δεκτη. Βρες το μοντελο του δεκτη σου να δεις πως γινεται η αντιγραφη. Μετα βρες ενα καταδτημα με ηλεκτρονικα ειδη πηγαινε με το κοντρολ σου εκει και ζητα ενα καινιυργιο αντιγραφη του δικου σου. Μετα πηγαινε στον δεκτη σου. Εχει επανω 2 κουμπια ισως και τρια. Πατα οποιο πρεπει να πατησεις και κρατα πατημενο το κουμπι του νεο κοντρολ πιθανως να γινει και η αντιγραφη. Ειδαλλως βρες το μανουαλ και ακολουθαωτις οδηγιες.

    Καλο βραδυ
    Είμαι στην επαρχία. Το μοναδικό κατάστημα εδώ μου είπε ότι θα δουλέψει μόνο της ίδιας εταιρίας το οποίο κάνει 60€.

    Πείτε μου 1-2 καταστήματα στην Αθήνα ή ιντερνετικά να ψάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Το τηλεχειριστήριό σου είναι της Lutec ( http://www.lutec.it/ ) και μάλλον είναι το μοντέλο TRC2 που είναι κυλιόμενου κωδικού KeeLoq στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS. Δεν έχω ιδέα ποιος τα έχει. Είναι πολύ απίθανο η πλακέτα του αυτοματισμού σου να δέχεται άλλα τηλεχειριστήρια KeeLoq (ακόμη και εάν είναι στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS) αλλά δεν αποκλείεται και τελείως. Εάν δεν βρεις αυτό το τηλεχειριστήριο, η καλύτερη εναλλακτική λύση είναι να συνδέσεις εξωτερικό δέκτη τηλεχειρισμού στην πλακέτα του αυτοματισμού σου (ενδεικτική τιμή 25 Ευρώ) που θα λειτουργεί ως ασύρματο μπουτόν με εντολή από τα δικά του τηλεχειριστήρια (ενδεικτική τιμή 15 Ευρώ).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thm : 12-07-15 στις 04:21

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή Τηλεχειριστήριο γκαραζόπορτας

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεχειριστήριό σου είναι της Lutec ( http://www.lutec.it/ ) και μάλλον είναι το μοντέλο TRC2 που είναι κυλιόμενου κωδικού KeeLoq στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS. Δεν έχω ιδέα ποιος τα έχει. Είναι πολύ απίθανο η πλακέτα του αυτοματισμού σου να δέχεται άλλα τηλεχειριστήρια KeeLoq (ακόμη και εάν είναι στα 433.92 MHz με κωδικοποίηση HCS) αλλά δεν αποκλείεται και τελείως. Εάν δεν βρεις αυτό το τηλεχειριστήριο, η καλύτερη εναλλακτική λύση είναι να συνδέσεις εξωτερικό δέκτη τηλεχειρισμού στην πλακέτα του αυτοματισμού σου (ενδεικτική τιμή 25 Ευρώ) που θα λειτουργεί ως ασύρματο μπουτόν με εντολή από τα δικά του τηλεχειριστήρια (ενδεικτική τιμή 15 Ευρώ).
    Ευχαριστώ πολύ !

    Αυτός είναι ο πίνακας

    ImageUploadedByTapatalk1436696015.716856.jpg

    Μέσα από το κουτί στον τοίχο περνάει καλώδιο σε ένα μπουτόν πιο κάτω για να ανοιγοκλείνει χειροκίνητα.

    Άρα υποθέτω έχει έξοδο. Πως το ανοίγω το κουτί για να δω ποιο είναι ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiS83 : 12-07-15 στις 13:16

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    -
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Μάνδρα Αττικής
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Ο πινακοδέκτης είναι σχεδόν σίγουρα ο TTS1 ή ο TTS1F ( http://www.lutec.it/wp-content/uploa...oni%20TTS1.pdf )

    Εάν πρόκειται για το μοντέλο TTS1F (αυτό που έχει τον βραχυκυκλωτήρα JP2), ο δέκτης συνδέεται ως εξής:
    - Ρεύμα (χαμηλή τάση 12VDC) από τις επαφές #6/+12V και #7/COM
    - Εντολή μπουτόν στις επαφές #8/TASTO και #10/COM

    Εάν πρόκειται για το μοντέλο TTS1, οι εντολές πάνω/κάτω είναι ξεχωριστές (#9 με #10 και #8 με #10 αντίστοιχα) και με συγκράτηση (η κίνηση γίνεται όσο είναι πατημένο το μπουτόν. Κανονικά, δεν πρέπει να έχεις αυτό τον πίνακα διότι δεν υποστηρίζει σύνδεση φωτοκυττάρων ασφαλείας και άρα είναι ακατάλληλος για εφαρμογή σε γκαραζόπορτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thm : 12-07-15 στις 16:05

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    DiS
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο πινακοδέκτης είναι σχεδόν σίγουρα ο TTS1 ή TTS1F ( http://www.lutec.it/wp-content/uploa...oni%20TTS1.pdf ) και ο δέκτης συνδέεται ως εξής:
    - Ρεύμα (χαμηλή τάση 12VDC) από τις επαφές #6/+12V και #7/COM
    - Εντολή μπουτόν στις επαφές #8/TASTO και #10/COM
    Ευχαριστώ.

    Όποτε ποια είναι η πιο συμφέρουσα λύση ;

    Από τη μια μπορώ να βρω το ίδιο τηλεχειριστήριο 50-60€.

    Από την άλλη συνδέω άλλο πίνακα με σταθερό κωδικό στην εντολή μπουτόν και παίρνω τα πιο φτηνά τηλεχειριστήρια. Ποσό θα κοστίσουν αυτά ;

    Πως ανοίγει το κουτί που έχω ;

    Το μαύρο καλώδιο που πηγαίνει προς τα πάνω επικοινωνεί με το ραντάρ που υπάρχει έξω από την πόρτα ;

    Πως θα αυξήσω την εμβέλεια του καινούριου τηλεζειριστηρίου ; Τώρα 10-15 μέτρα από την πόρτα το πολύ πιάνει. Τα καινούργια τηλεχειριστήρια θα επικοινωνούν με τον καινούριο πίνακα και δε θα χουν καμία σχέση με αυτό έτσι ; Τα παλιά θα συνεχίσουν να δουλεύουν κανονικά ε;

    Με τον σταθερό κωδικό θα έχω θέμα παραβίασης ή όχι ;

    Σορυ για τις απορίες αλλά δεν έχω ιδέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    αν εχεις τοσες αποριες γιατι δεν ζητας απο καποιον που ξερει να το κανει να ησηχασεις και να γλιτωσεις χρονο ?


    τεσπα να πω και εγω οτι μαλλον συμφέρει ΝΕΟΣ δεκτης συνδεμενο στο εξωτερικο κουμπι που εχεις
    ΥΠΑΡΧΟΥΝ δεκτες κυλιομενου κωδικου σε καλες τιμες

    το ΜΑΥΡΟ καλωδιο που πηγαινει προς τα πανω ειναι η κεραια (σοβαρα τωρα ουτε δεν ξερεις? )

    το κουτι δεν ξερω πως ανοιγει αλλα ειναι ενα πλαστικο κουτι. δες το προσεκτια και θα καταλαβεις, αν ποιανουν εστω και λιγο τα χερια σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλεχειριστήριο κλιματιστικου
    By info@kalarakis.com in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-16, 19:18
  2. Τηλεχειριστήριο καγκελόπορτας
    By Πατέντες in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 10:40
  3. Ενα τηλεχειριστήριο
    By hemer76 in forum Δέκτες MPEG4
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-14, 17:40
  4. Τηλεχειριστήριο TELE MINITEL
    By QRTSIDAKIS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-12, 18:27
  5. Τηλεχειρισμός γκαραζόπορτας
    By Λουκάς in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-11, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας