Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 32

Θέμα: Λογαριασμος δεη

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Στη μέτρηση φυσικού αερίου μου έτυχε τη φορά που μέτραγε (πριν το χειμώνα) να είμαι δίπλα από περιέργεια έγραψα και εγώ τη μέτρηση μου. Μετά στο λογαριασμό είδα ότι μου έβαλε λιγότερη κατανάλωση. Στον επόμενο λογαριασμό τα έβαλε όλα ώστε να πάω στην παραπάνω κατηγορία χρέωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας,σημερα με καλεσε ενας φιλος στο σπιτι του για εναν ελεγχο καθως στα καλα καθουμενα του ηρθαν δυο λογαριασμοι ενας 500 και ενας 800 ευρω ενω μεχρι τωρα δεν εχει πληρωσει πανω απ 100-120 ευρω,για αρχη συνδεσα εναν ψηφιακο μετρητη ραγας στον πινακα του για να δουμε αν συμβαδιζει με αυτον της δεη και μετα βλεποντας και κανοντας...
    Εχει καποιος να προτεινει κατι συγκεκριμενο καποια προσωπικη του εμπειρια σε παρομοιο προβλημα?
    Ευχαριστω
    διάβασε αυτο που μου είχαν κανει εμένα http://www.hlektronika.gr/forum/show...ight=%C4%C5%C7
    τώρα πλέων τους δεινΟ την ένδειξη ΟΛΩΝ των λογαριασμον και οχι μονο του εναντι λέγοντας τους στα ισα οτι δεν εμπιστεύομαι την
    μέτρηση των εργολάβων τους και ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΕΡΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΡΗΣΗ !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και απο μενα , το προβλημα το δικο μου με την ΔΕΗ ειναι οτι το 2014 ειχαν ερθει 5 εναντι λογαριασμοι και ενας εκαθαριστικος και το 2015 μεχρι στιγμης δυο λογαριασμοι εναντι . Πριν δυο μερες πηγα στα κεντρικα της ΔΕΗ και ζητησα αντιγραφο μιας και δεν ειχε ερθει απο τον Ιουνιο ο λογαριασμος και μου εβγαλαν εναν αντιγραφο εκαθαριστικου 687 ευρω , αλλαξα χρωματισμους . λεω στην υπαλληλο απο που βγαινει αυτο το νουμερο και λεει οτι εχετε να πληρωσεται εκαθαριστικους απο τον φεβρουαριο του 2014 . Μα της λεω οτι λογαριασμος ερχοταν τον πληρωνα κανονικα . Με τα πολλα μαζευω τους λογαριασμους του φεβρουαριου ( 5 εναντι και εναν εκαθαριστικο ) της τα δειχνω και αυτη επεμενε οτι αυτοι ειναι εναντι και οχι εκαθαριστικοι . οκ αλλα εγω ξερω οτι το χρονο ερχονται 3 εναντι και τρεις εκαθαριστικοι , τωρα ποιος φταιει για το λαθος ( ΔΕΗ η ΔΕΔΔΗΕ ) γιατι ετσι οπως τα μαγειρεψαν ειναι σαν να πληρωνω για το 2014 οκτω λογαριασμους εφοσον που δεν θα βρω ακρη με τους απατεωνες και πληρωσω τα 687 ευρω ,

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    καλημερα. μιας και συζητάτε το θεμα της ΔΕΗ απο οτι βλεπω στην σελ της δεη για το οικιακο τιμολογιο η πρωτη κλιμακα ειναι απο 0-1600kwh η απο 0-2000kwh γιατι βλεπω οτι εχει δυο πινακαια αλλα δεν καταλαβαινω τι ειναι το καθε ενα....

    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...xronoxrewsi-g1

    επσης θελω να κανω αλλη μια ερωτηση.

    εχω την δυνατοτητα να βαλω νυχτερινο ρευμα ( υπαρχει οτι απαιτηται ηλεκτρολογικα)
    καταναλωνω γυρω στις 800kwh το τετραμηνο .
    στα τιμολογια που δινει η δεη για νυχτερινο και χωρις δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα.
    πριν ενα χρονο ρωτησα στην δεη εναν υπαλληλο και αυτος μου απαντησε στα γρηγορα ( ξεπετα) οτι για τις kwh που καταναλωνω δεν συμφερει ...
    ποια η γνωμη σας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagroul Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα. μιας και συζητάτε το θεμα της ΔΕΗ απο οτι βλεπω στην σελ της δεη για το οικιακο τιμολογιο η πρωτη κλιμακα ειναι απο 0-1600kwh η απο 0-2000kwh γιατι βλεπω οτι εχει δυο πινακαια αλλα δεν καταλαβαινω τι ειναι το καθε ενα....

    https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelat...xronoxrewsi-g1

    επσης θελω να κανω αλλη μια ερωτηση.

    εχω την δυνατοτητα να βαλω νυχτερινο ρευμα ( υπαρχει οτι απαιτηται ηλεκτρολογικα)
    καταναλωνω γυρω στις 800kwh το τετραμηνο .
    στα τιμολογια που δινει η δεη για νυχτερινο και χωρις δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η διαφορα.
    πριν ενα χρονο ρωτησα στην δεη εναν υπαλληλο και αυτος μου απαντησε στα γρηγορα ( ξεπετα) οτι για τις kwh που καταναλωνω δεν συμφερει ...
    ποια η γνωμη σας?
    δεν ειναι απο 0-2000 αλλα απο 1601-2000 και ειναι η χρεωση αν καταναλωνεις πανω απο 1600kwh το τετραμηνο και κατω απο 2000.Αυτες οι συγκεκριμενες θα χρεωθουν με αυτην την χρεωση.πχ. αν καταναλωσες 1800kwh ,οι 1600 θα χρεωθουν με την τιμη των 0-1600 kαι οι 200 με την τιμη των 1600-2000.
    Να το κανεις ,αν και η διαφορα θα ειναι μιδαμινη.Αληθεια τοσο χαμηλη καταναλωση εχεις??1 ατομο??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    καταλαβα....αρα η πρωτη κλιμακα ειναι 0-1600kwh.

    Αληθεια τοσο χαμηλη καταναλωση εχεις??1 ατομο??
    2 ατομα με το παιδι ( 1 ετους με οτι συνεπάγεται αυτο) παντα αυτην την καταναλωσει ειχαμε και σε αλλα σπιτια που μεναμε πιο παλια.... ισως παιζουν ρολο οι συσκευες που ειναι ολες Α+ γιατι καποια ιδιαίτερη οικονομια δεν κανουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Εχει αναφερθεί ξανά το θέμα σχετικά με την δήθεν κλοπή με τις ανώτερες κλίμακες κατανάλωσης.
    Οταν εκδίδεται η εκκαθάριση, αφορά στο σύνολο του τετραμήνου και αφαιρείται το ποσό που έδωσες έναντι. Αν λοιπόν σου έχουν πάρει "πολλά" λεφτά έναντι, θα σου επιστρέψουν και πολλά λεφτά στην εκκαθάριση.
    Το όφελος για τη ΔΕΗ (και αντίστοιχα η επιβάρυνση για τον καταναλωτή) είναι μικρό και επιδρά για μικρό χρονικό διάστημα πριν αντιστραφεί με την εκκαθάριση. Θα μου πείτε, γιατί να υπάρχει? Ε, κάντε τότε οι ίδιοι την καταχώρηση της ενδιάμεσης περιόδου ηλεκτρονικά για να το αποφύγετε.

    Το καλύτερο όφελος πάντως προκύπτει όταν μεταφέρετε τις καταναλώσεις σας στο μειωμένο τιμολόγιο που έχει σταθερή τιμή, ανεξάρτητα από τη συνολική κατανάλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει αναφερθεί ξανά το θέμα σχετικά με την δήθεν κλοπή με τις ανώτερες κλίμακες κατανάλωσης.
    Οταν εκδίδεται η εκκαθάριση, αφορά στο σύνολο του τετραμήνου και αφαιρείται το ποσό που έδωσες έναντι. Αν λοιπόν σου έχουν πάρει "πολλά" λεφτά έναντι, θα σου επιστρέψουν και πολλά λεφτά στην εκκαθάριση.
    Το όφελος για τη ΔΕΗ (και αντίστοιχα η επιβάρυνση για τον καταναλωτή) είναι μικρό και επιδρά για μικρό χρονικό διάστημα πριν αντιστραφεί με την εκκαθάριση. Θα μου πείτε, γιατί να υπάρχει? Ε, κάντε τότε οι ίδιοι την καταχώρηση της ενδιάμεσης περιόδου ηλεκτρονικά για να το αποφύγετε.

    Το καλύτερο όφελος πάντως προκύπτει όταν μεταφέρετε τις καταναλώσεις σας στο μειωμένο τιμολόγιο που έχει σταθερή τιμή, ανεξάρτητα από τη συνολική κατανάλωση.
    οταν μπεις σε κλιμακα χρεωσης ανω των 1600kwh/4μηνο οχι επειδη εκαψες πραγματικα τοσο πολύ αλλα επειδη σε παγιδευσε η δεη βαζοντας μικροτερη αρχικη ενδειξη στο λογαριασμο απο αυτην που πραγματικά ειχε ο μετρητης (προφανως δεν εγραφε αλλο ο μετρητης και αλλο εγραψε, αλλα αλλο της εδωσες και αλλο εγραψε) αυτος ο πελεκυς της ανωτερης κλιμακας δεν επιστρεφεται. Γιατι τη δεη εισαι ενας απλος καταναλωτης που για αυτην εκαψε 1600+ kwh ανα τετραμηνια παρα το γεγονος οτι εσυ εκαψες 1500 ή 1550.
    Αυτο λοιπον που δεν καταλαβες ειναι οτι τυχαινει αλλο να καταχωρησεις και να το αλλαξει η δεη κατα βουληση. Εχει συμβει σε μενα δεν εχω λογο να πω ψεμματα. Λες ενα νουμερο και σου καταχωρει λιγοτερο με δικα της κριτηρια

    Αυτο που λες εννοειται ισχυει. Αλιμονο δηλαδη,,,αλιμονο να μην ηταν δεδομενο οτι αν σου βαλει μια θεωρητικη υπερογγη καταναλωση στο εναντι και στον εκκαθαριστικο φανει οτι ειχες πληρωσει παραπανω, δεν σου αφαιρεσει τη διαφορα. Επισημαινουμε το αυτονοητο και θα την ευχαριστησουμε επειδη μας επιστρεφει τα χρωστουμενα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 20-07-15 στις 11:46

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    ειχα την εντύπωση οτι το ειχα βάλει ξανά αλλά μπορεί να έκανα και λάθος
    η ιστορία η δικιά μου σχετικά με το θέμα βρίσκεται εδώ ---> http://www.hlektronika.gr/forum/show...ight=%C4%C5%C7

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #20
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει αναφερθεί ξανά το θέμα σχετικά με την δήθεν κλοπή με τις ανώτερες κλίμακες κατανάλωσης.
    Οταν εκδίδεται η εκκαθάριση, αφορά στο σύνολο του τετραμήνου και αφαιρείται το ποσό που έδωσες έναντι. Αν λοιπόν σου έχουν πάρει "πολλά" λεφτά έναντι, θα σου επιστρέψουν και πολλά λεφτά στην εκκαθάριση.
    Το όφελος για τη ΔΕΗ (και αντίστοιχα η επιβάρυνση για τον καταναλωτή) είναι μικρό και επιδρά για μικρό χρονικό διάστημα πριν αντιστραφεί με την εκκαθάριση. Θα μου πείτε, γιατί να υπάρχει? Ε, κάντε τότε οι ίδιοι την καταχώρηση της ενδιάμεσης περιόδου ηλεκτρονικά για να το αποφύγετε.

    Το καλύτερο όφελος πάντως προκύπτει όταν μεταφέρετε τις καταναλώσεις σας στο μειωμένο τιμολόγιο που έχει σταθερή τιμή, ανεξάρτητα από τη συνολική κατανάλωση.
    Α) η <<δήθεν >> κλοπή δεν είναι τόσο απλή που λες. και καλά σε αυτούς που έχουν κλιμακούμενο απλά άντε να περάσουν αυτές τις 50-100 στην παραπάνω κλίμακα και να πληρώσουν την διαφορά(που δεν θα έπρεπε αλλά ας το δεχτώ) αλλά σκέψου σε αυτούς που έχουν το κοινωνικό τιμολόγιο και έχουν όριο τις 1000-1200 το τετράμηνο ΑΛΛΑ αν περάσουν έστω και μια επάνω τότε ΔΕΝ χρεώνει την διαφορά ΑΛΛΑ χάνει ΟΛΟ το νούμερο και το χρεώνετε σαν να μην έχει κοινωνικό τιμολόγιο. σε αυτούς είναι απαράδεκτος.
    Β) αν το εξτρά ποσό σου φαίνεται μικρό τότε σκέψου ότι αυτό αντιστοιχία σε αρκετά εκατομμύρια ευρώ γιατί γίνετε σε πολλές χιλιάδες κόσμο.
    Γ) στην εποχή μας που καταλήξαμε πάρα πολλές οικογένειες να μετράνε και το σκατό τους το να τους βγάζεις εκτός προγραμματισμού ξαφνικά γιατί <<έτσι σε βολεύει >> είναι τουλάχιστον ανήθικο αν όχι καταστρεπτικό.
    Ε) δεν κατάλαβα γιατί έχουμε ευθύνη για μια υπηρεσία που την πληρώνουμε. αν είναι έτσι να κόψει τους εργολάβους να μας κάνει και έκπτωση(γιατί θα τις μειωθούν τα έξοδα) και να έχουμε εμείς την ευθύνη τότε της καταμέτρησης.
    από την στιγμή που μου χρεώνετε μέσα (έχει υπολογιστή το κόστος των μετρήσεων) στον λογαριασμό τότε ΟΧΙ δεν δέχομαι να έχω ΚΑΙ για αυτό ευθύνη φίλε μου.
    έχουμε καταντήσει να λέμε ότι ξεχάσαμε τις δικές μας ευθύνες αλλά καταντήσαμε να δίνουμε συχωροχάρτια στις υποχρεώσεις των άλλων.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τιμολογιο ΔΕΗ
    By mrckok in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 13:46
  2. διαγραφη λογαριασμου facebook
    By artanian in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 13:24
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-10, 23:45
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 12:40
  5. λογαριασμος χρηστη xp
    By jakektm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 21:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας