Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Λογαριασμος δεη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή Λογαριασμος δεη

    Γεια σας,σημερα με καλεσε ενας φιλος στο σπιτι του για εναν ελεγχο καθως στα καλα καθουμενα του ηρθαν δυο λογαριασμοι ενας 500 και ενας 800 ευρω ενω μεχρι τωρα δεν εχει πληρωσει πανω απ 100-120 ευρω,για αρχη συνδεσα εναν ψηφιακο μετρητη ραγας στον πινακα του για να δουμε αν συμβαδιζει με αυτον της δεη και μετα βλεποντας και κανοντας...
    Εχει καποιος να προτεινει κατι συγκεκριμενο καποια προσωπικη του εμπειρια σε παρομοιο προβλημα?
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    μήπως δεν ερχόντουσαν για μετρήσεις και βάζαν μονάδες κατά προσέγγιση και τώρα ήρθαν και μέτρησαν;
    ελέγξατε αν συμβαδίζουν οι μονάδες στο ρολόι με τον λογαριασμό;
    ελέγξατε τους λογαριασμούς μήπως έχει καθυστερούμενα ή διπλοχρέωση ή λάθη γενικότερα;

    Στο παρελθόν μου ήρθε λογαριασμός 450 ευρώ (για σπίτι που νοίκιαζα και νόμιζα ότι έφαγα φέσι) και έπειτα ήρθε λογαριασμός αρνητικός.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Να δηλωνετε εσεις μεσω ιντερνετ την καταναλωση, μην αφηνετε τις εργολαβιες της ΔΕΗ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Νομίζω είναι θέμα μετρητή,το πρόβλημά μου είναι πως θα το αποδείξω.Πιστέυω οτι προπορευεται

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω είναι θέμα μετρητή,το πρόβλημά μου είναι πως θα το αποδείξω.Πιστέυω οτι προπορευεται

    κάτσε να δεις αν έχει διαφορές αυτό που έβαλες με τον άλλον. θα πρέπει να δεις τεράστια διαφορά με βάση το λογαριασμό.
    αλλά νομίζω ότι είναι αυτό που είπε ο Μάρκος. μου έχει τύχη πολλές φορές και πράγματι δεν μετράγανε. οπότε κάποια στιγμή που το κάνανε ήρθαν μαζεμένες. έχει συμβεί και σε μέλος εδώ στο φόρουμ και τελικά δεν έβγαλε και άκρη με την ΔΕΗ γιατί σου πετά το μπαλάκι να ελέγχεις και εσύ τις μετρήσεις. το καλύτερο είναι αυτό. ελέγχεις όποτε έρχεται ο λογαριασμός αν στέκουν οι μετρήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να δηλωνετε εσεις μεσω ιντερνετ την καταναλωση, μην αφηνετε τις εργολαβιες της ΔΕΗ...
    Συμφωνώ. Στην περιοχή μου η καταμέτρηση από ΔΕΗ γίνεται κάθε τετράμηνο. Όταν είναι εκκαθαριστικός ο λογαριασμός γράφει κάποιες ημερομηνίες στις οποίες μπορείς να δώσεις την ένδειξη (νομίζω δίνει περιθώριο 7 ημερών). Όταν εκδοθεί ο λογαριασμός αυτός, δεν είναι έναντι αλλά γράφει πάνω πάνω δεξιά "ένδειξη πελάτη". το κάνω αυτό αρκετό καιρό. Αλλά και τον υπάλληλο που πέτυχα κάποιες φορές να κάνει την καταμέτρηση την έκανα και εγώ και όταν εκδόθηκε ο λογαριασμός η ένδειξη του υπαλλήλου με την δική μου ήταν η ίδια. Δηλαδή πιστεύω ότι ο υπάλληλος της καταμέτρησης δεν έχει κανένα όφελος να γράψει παραπάνω κιλοβατώρες τουλάχιστον εσκεμμένα. Αλλά έχει τύχη και περίπτωση γνωστού μου που έπαθε τα ίδια παλιότερα γιατί είχαν να μετρήσουν το ρολόι της ΔΕΗ κάποιους μήνες με την δικαιολογία ότι ήταν κλειδωμένη η κεντρική είσοδος της πολυκατοικίας, ενώ οι ένοικοι βεβαίωναν ότι η κλειδαριά ήταν χαλασμένη και δεν κλείδωνε για πάνω από 3 χρόνια. Άρα όπως ανέφεραν και άλλα παιδιά πιστεύω ότι δεν μετρούσαν το ρολόι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Αν καταχωρήσετε ενδειξη μεσω ιντερνετ και στον λογαριασμο δειτε την ενδειξη που βάλατε -50 kwh πχ καταχωρησατε μετρητη 20250 και δειτει ενδειξη 20200 αναρωτηθειτε γιατι το κανουν...οποιος το βρει πρωτος τον παραδεχομαι

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταχωρήσετε ενδειξη μεσω ιντερνετ και στον λογαριασμο δειτε την ενδειξη που βάλατε -50 kwh πχ καταχωρησατε μετρητη 20250 και δειτει ενδειξη 20200 αναρωτηθειτε γιατι το κανουν...οποιος το βρει πρωτος τον παραδεχομαι
    Μηπως εχει να κανει με κατι αλλο κι οχι με τις Kwh αλλα με τις ημερες καταναλωσης οπου μπορει να σε παει σε αλλη κατηγορια χρεωσης ακομα και για μια Kwh παραπανω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως εχει να κανει με κατι αλλο κι οχι με τις Kwh αλλα με τις ημερες καταναλωσης οπου μπορει να σε παει σε αλλη κατηγορια χρεωσης ακομα και για μια Kwh παραπανω...
    αυτό ακριβώς. Σε μένα το έκαναν καθαρά γιατι παντα στο σπιτι παίζω στις 1400 με 1450kwh κατα μεσο ορο την 4μηνια και θέλησαν να πιεσουν τις πιθανοτητες να με ριξουν στην κατηγορια ανω των 1500 οταν θα μετρουσαν αυτοι με τον εργολαβο κανονικα στον εκκαθαριστικο.

    Και αν εχω αδικο και ηταν τυχαιο, και ειμαι προκατειλλημενος να σας πω και το λόγο που ειμαι. Φοιτητης ειχα δωσει καπου 50 ευρω εγγυηση αν θυμαμαι για να φερω ρευμα στη γκαρσονιερα μου. ΟΤαν αποφοιτησα και πηγα να κοψω το ρευμα δε μου εδωσαν την εγγυηση πισω και μου ειπαν οτι οταν ποτε ξαναβαλω ρευμα στο ονομα μου θα μου αφαιρεθει στον πρωτο λογαριασμο...Ε απο τοτε θα τους λεω κλεφτες μεχρι να ζω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 17-07-15 στις 18:20

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό ακριβώς. Σε μένα το έκαναν καθαρά γιατι παντα στο σπιτι παίζω στις 1400 με 1450kwh κατα μεσο ορο την 4μηνια και θέλησαν να πιεσουν τις πιθανοτητες να με ριξουν στην κατηγορια ανω των 1500 οταν θα μετρουσαν αυτοι με τον εργολαβο κανονικα στον εκκαθαριστικο.
    Εμενα μου ειχε τυχει το εξης δηλωνω κανονικα την ενδειξη και στο διμηνο ειχα καψει 427 kwh και οι μερες καταναλωσης ηταν 64...
    Βλεπω οτι ειχα αλλαξει κατηγορια χρεωσης και παιρνω τηλ τη ΔΕΗ και μου λεει το 4μηνο εχει 120 μερες εσυ στο διμηνο ειχες 64 μερες και μου λεει (427*64)/120=800,625 kwh οπου στα 801 αλλαζει η 4μηνιαια χρεωση...
    0-800 Kwh ταδε τιμη , 801-1600 kwh ταδε τιμη κι γω ημουν στη 2η παρ ολο που ειχα 427 Kwh στο διμηνο, δεν τους νοιαζει αν το επομενο διμηνο δεν καψεις τιποτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τιμολογιο ΔΕΗ
    By mrckok in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-16, 14:46
  2. διαγραφη λογαριασμου facebook
    By artanian in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-12, 14:24
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-10, 00:45
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-10, 13:40
  5. λογαριασμος χρηστη xp
    By jakektm in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 22:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας