Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Αγορά Laptop : MSI gs60 ghost VS LENOVO Y50-70

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αν όμως το θέλει για γραφιστικές δουλειές (δεν το είδα κάπου) τότε πρεπει να πάρει κατσαβίδι και να λύσει την οθόνη... όπως διαβασα την πρώτη μέρα που είδα το θέμα ,το lenovo έχει την χειρότερη οθόνη που υπάρχει σε laptop και γενικά στα ξένα site υπάρχουν κακές κριτικές για την οθόνη
    Αν το θέλει μόνο για internet και παιχνίδια τότε ίσως να μην έχει θέμα

    Screen & Screen quality

    The 1080p display of the Y50 is a non-IPS one, like the Y510p display. But unlike the Y510p, it has terrible colors and viewing angles. There is no point where you can see the image well. Ofcourse, for gaming it will be enough, but the display is no good. People who use it for photo editing work will find it insufficient, even if they are not too professional. The viewing angles from below are especially bad.
    UPDATE: Seems like the second panel version is better than the one in this test unit. Some people over reddit say it is not as bad as this one.
    UPDATE 2: Replacing the display is VERY EASY actually. Here is a video to show – link. One good 1080p IPS display for replacement is the AUO B156HAN1.2 – panelook info.
    UPDATE 3: The new Y50 with a GTX 960M has an IPS display which is relatively good. Some reviews show a mediocre IPS display and some good – I think that the newer version with GTX 960M has a better display.


    http://www.gaminglaptopsjunky.com/le...d-y50-version/


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xlife : 18-07-15 στις 22:24
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    αν το θέλει για γραφιστική καλύτερα να πάρει πύργο (εκτός και έχει λόγους που πρέπει να πάρει υποχρεοτικά laptop)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη bolsevikos
    Όνομα
    Γιάνννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.
    Χρησιμοποιώ 'ενα MSI windU100 netbook από το 2009 και παρόλη την απαράδεκτη χρήση που του έχω κάνει
    και συνεχίζω να του κάνω δεν έχει παρουσιάσει από τότε το παραμικρό πρόβλημα.
    (ούτε φορμάτ δεν του χω κάνει, δουλέυει dual boot XP-Debian, τρέχει συνεχώς matlab με ρουτίνες επεξεργασίας δεδομένων εικόνας, δεν ζεστένεται σχεδόν ποτέ υπερβολικά, ακόμα και σε 720p ταινίες που είναι έξω απο τα specs του και παρόλα αυτά( με πουσάρισμα λογισμικού) της παίζει αξιοπρεπώς.
    Ποιότητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένα άλλο θέμα για το οποία θα προτιμούσα lenovo είναι οτι πιστεύω θα βρισκει πολύ ποιο εύκολα ανταλακτικά...
    επίσης νομίζω στα lenovo laptop με 17,5 ευρώ (μαζί με μεταφορικα) μπορείς να αγοράσεις από την Γαλία το DVD αποκατάστασης για να το φορμάρεις και να το επαναφέρεις στην εργαστασιακή κατάσταση...
    Αυτό δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα καθώς τρέχω linux

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν όμως το θέλει για γραφιστικές δουλειές (δεν το είδα κάπου) τότε πρεπει να πάρει κατσαβίδι και να λύσει την οθόνη... όπως διαβασα την πρώτη μέρα που είδα το θέμα ,το lenovo έχει την χειρότερη οθόνη που υπάρχει σε laptop και γενικά στα ξένα site υπάρχουν κακές κριτικές για την οθόνη
    Αν το θέλει μόνο για internet και παιχνίδια τότε ίσως να μην έχει θέμα

    Screen & Screen quality

    The 1080p display of the Y50 is a non-IPS one, like the Y510p display. But unlike the Y510p, it has terrible colors and viewing angles. There is no point where you can see the image well. Ofcourse, for gaming it will be enough, but the display is no good. People who use it for photo editing work will find it insufficient, even if they are not too professional. The viewing angles from below are especially bad.
    UPDATE: Seems like the second panel version is better than the one in this test unit. Some people over reddit say it is not as bad as this one.
    UPDATE 2: Replacing the display is VERY EASY actually. Here is a video to show – link. One good 1080p IPS display for replacement is the AUO B156HAN1.2 – panelook info.
    UPDATE 3: The new Y50 with a GTX 960M has an IPS display which is relatively good. Some reviews show a mediocre IPS display and some good – I think that the newer version with GTX 960M has a better display.


    http://www.gaminglaptopsjunky.com/le...d-y50-version/

    Κυρίως το θέλω για data analysis, αλλά θα κάνω και γραφιστική δουλειά.
    Όπως και αν έχει, βρίσκομαι μπροστά από μια οθόνη 10+ ώρες την ημέρα, οπότε η οθόνη είναι όντως κάτι που μετράει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη AAEIV
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Μεταμόρφωση
    Μηνύματα
    252

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bolsevikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μεταφέρω κι εγώ την εμπειρία μου.
    Χρησιμοποιώ 'ενα MSI windU100 netbook από το 2009 και παρόλη την απαράδεκτη χρήση που του έχω κάνει
    και συνεχίζω να του κάνω δεν έχει παρουσιάσει από τότε το παραμικρό πρόβλημα.
    (ούτε φορμάτ δεν του χω κάνει, δουλέυει dual boot XP-Debian, τρέχει συνεχώς matlab με ρουτίνες επεξεργασίας δεδομένων εικόνας, δεν ζεστένεται σχεδόν ποτέ υπερβολικά, ακόμα και σε 720p ταινίες που είναι έξω απο τα specs του και παρόλα αυτά( με πουσάρισμα λογισμικού) της παίζει αξιοπρεπώς.
    Ποιότητα.
    Αυτό είναι πολύ ενθαρρυντικό.
    Για κάποιο λόγο τείνω προς το msi, αλλά δεν ξέρω κάποιον που να είχε ποτέ ή δεν έχω δει ποτέ από κοντά για να κρίνω...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. lenovo laptop
    By Χρήστος2011 in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-15, 15:42
  2. Αγορά Laptop
    By ALAMAN in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-14, 02:42
  3. Αγορά laptop
    By tasos94 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-13, 20:21
  4. Αγορά laptop
    By manos_3 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-12, 23:38
  5. Αγορά Laptop
    By ALAMAN in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-07, 18:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας