Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: ΠΥΚΝΩΤΗΣ ΣΕ ΗΛΕΚΤΙΚΟ ΜΟΤΕΡ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δηλαδή μιλάμε ότι όχι μόνο δεν έχεις ψάξει να τον βρεις αλλά δεν έχει χαλάσει κιόλας; (!!!) Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τα 16μF βρίσκονται πανεύκολα, δεν ξέρω γιατί δεν τα βρήκε ο αδερφός σου, πιθανόν μπήκε στο πρώτο μαγαζί που βρέθηκε μπροστά του, ζήτησε τον πυκνωτή αυτόν, δεν τον είχαν, του έδωσαν ένα μεγαλύτερο και του είπαν πως κάνει (σιγά μη τον άφηναν να φύγει). Συγγνώμη αλλά αυτά δεν γίνονται έτσι, δηλαδή θα πάω με το φορτηγό μου στο βενζινάδικο να του βάλω πετρέλαιο και αν ο βενζινάς μου πει ότι δεν έχει πετρέλαιο αλλά μόνο βενζίνη, θα του πω εντάξει, να μου βάλει αμόλυβδη; Αν δεν έχει χαλάσει γιατί να τον αλλάξεις; Και αν έχει χαλάσει γιατί να μην τον βρεις; Και αν δεν τον βρεις γιατί να μη συνδυάσεις διάφορους άλλους πυκνωτές για να βγει η τιμή που πρέπει; Ξεκίνα από το πρώτο και αν, αν, φτάσεις ποτέ στο τρίτο, το κουβεντιάζουμε.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή μιλάμε ότι όχι μόνο δεν έχεις ψάξει να τον βρεις αλλά δεν έχει χαλάσει κιόλας; (!!!) Πραγματικά δεν καταλαβαίνω. Τα 16μF βρίσκονται πανεύκολα, δεν ξέρω γιατί δεν τα βρήκε ο αδερφός σου, πιθανόν μπήκε στο πρώτο μαγαζί που βρέθηκε μπροστά του, ζήτησε τον πυκνωτή αυτόν, δεν τον είχαν, του έδωσαν ένα μεγαλύτερο και του είπαν πως κάνει (σιγά μη τον άφηναν να φύγει). Συγγνώμη αλλά αυτά δεν γίνονται έτσι, δηλαδή θα πάω με το φορτηγό μου στο βενζινάδικο να του βάλω πετρέλαιο και αν ο βενζινάς μου πει ότι δεν έχει πετρέλαιο αλλά μόνο βενζίνη, θα του πω εντάξει, να μου βάλει αμόλυβδη; Αν δεν έχει χαλάσει γιατί να τον αλλάξεις; Και αν έχει χαλάσει γιατί να μην τον βρεις; Και αν δεν τον βρεις γιατί να μη συνδυάσεις διάφορους άλλους πυκνωτές για να βγει η τιμή που πρέπει; Ξεκίνα από το πρώτο και αν, αν, φτάσεις ποτέ στο τρίτο, το κουβεντιάζουμε.
    Θα τον αλλάξω οπωσδήποτε. Λειτουργεί 30 χρόνια. Όπως χάλασε του αδερφού μου έτσι θα χαλάσει κι ο δικός μου και σύμφωνα με το νόμο του Μέρφι θα είναι βράδυ Σαββάτου με -10 βαθμούς. Ήδη εμφάνισε τα πρώτα σημάδια δυσκολίας εκκίνησης. Το πιό πιθανόν είναι να βρω τον ίδιο, απλώς συζητάμε τι είναι προτιμότερο αν δεν βρω ακριβώς τον ίδιο. Όσο για τον συνδιασμό που γράφεις, φυσικά και μπορεί να γίνει, αν ο χώρος το επιτρέπει (που δεν το επιτρέπει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    http://www.markidis.gr/index.php?cPath=31_391_858 (μην θεωρηθεί διαφήμιση ... και όλη η γκάμα χωρητικοτήτων βρέθηκε ... και επεξηγηματικά κείμενα)

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Πάλι μας μπερδεύεις. Τελικά είναι χαλασμένος ή όχι; Αν το μοτέρ δυσκολεύεται να εκκινήσει ίσως φταίει ο πυκνωτής ίσως και όχι (μπορεί το μοτέρ να έχει μηχανικά προβλήματα, να θέλει λίπανση αν έχει κουζινέτα ή να θέλει αλλαγή ρουλεμάν, κ.λ.π.). Γιατί δεν τον μετράς να δεις τί χωρητικότητα έχει; Εγώ στη θέση σου αν ήταν εντάξει ΔΕΝ θα τον άλλαζα. Κανείς δεν μπορεί να σου υποσχεθεί ότι ο καινούριος που θα βάλεις δεν θα χαλάσει γρηγορότερα από αυτόν εδώ.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Μικρότερος πυκνωτής - μεγαλύτερη αντίσταση στο AC - μικρότερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα πέσουν οι στροφές του κινητήρα έως και μπορεί να μην ξεκινάει.
    Μεγαλύτερος πυκνωτής - μικρότερη αντίσταση στο AC - μεγαλύτερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα ανέβουν οι στροφές του κινητήρα έως και κάψιμο του τυλίγματος.

    το βοηθητικό τύλιγμα χρησιμοποιείται πολλές φόρες στους ανεμιστήρες για την ρύθμιση στροφών (αλλά πάντα με κάποιο άνω όριο στην χωρητικότητα του πυκνωτή)

    Αν δεν βρίσκεις ίδιο πυκνωτή δοκίμασε πχ 2 ή 4 παράλληλους (2 των 8uF ή 4 των 4uF). Ανεβάζεις το κόστος όμως και δεν θα έχεις που να τους στηρίξεις.

    Και γω συμφωνώ. Ας τον να χαλάσει πρώτα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2015
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι συμφωνώ. Αυτό είναι το σωστό. Απλώς αν δεν μπορέσω να βρώ τον ίδιο, τι είναι προτιμότερο???
    Εαν το κόστος δεν ειναι μεγάλο κανε αναλογες σιστιχιες πυκνωτων σε σειρα και παραλληλα για να φτασεις στην τελικη στην τιμη που θελεις ή όσο πιο κοντα σε αυτην.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεγαλύτερος πυκνωτής - μικρότερη αντίσταση στο AC - μεγαλύτερο ρεύμα στο βοηθητικό τύλιγμα - θα ανέβουν οι στροφές του κινητήρα έως και κάψιμο του τυλίγματος.
    Αυτό που έχω μαυρίσει δεν είναι σωστό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που έχω μαυρίσει δεν είναι σωστό.
    Ναι, μπορεί να έχεις δίκιο. Δεν το έχω δει στην πράξη. Πάντως το ρεύμα στο τύλιγμα θα αυξηθεί. Σωστά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ




    Οι πυκνωτές λειτουργίας συνδέονται παράλληλα με τα άκρα των δυο περιελίξεων του ηλεκτροκινητήρα και παραμένουν σε τάση σε όλον τον χρόνο λειτουργίας του ηλεκτρκινητήρα. Το έιδος αυτό των πυκνωτών ειναι πολυπροπιλενίου και τοποθετουνται στην εγκατάσταση για να βελτιώσουν τα χαρακτηριστικά λειτουργιας του ηλεκτροκινητήρα του συμπιεστή.
    Οι πυκνωτές λειτουργίας είναι μικρότερης τιμής από τους εκκίνησης του ίδιου ηλεκτροκινητήρα. Στους πυκνωτές λειτουργίας πρέπει να προσέχουμε τη συνδεσμολογία έτσι ώστε το άκρο που είναι σημαδεμένο με μία παύλα (-) 'η ένα τόξο (--) να συνδέεται πάντα στη γραμμή τροφοδοσίας του ρεύματος ή στην κύρια περιέλιξη και ποτέ στη βοηθητική.
    Μια αντίθετη σύνδεη μπορεί να δημιουργήσει βραχυκύκλωμα στον πυκνωτή ή ακόμα και την καταστροφή της βοηθητικής περιέλιξης του ηλεκτροκινητήρα. Η αντικατάσταση γίνεται πάντα με πυκνωτή των αυτών χαρακτηριστικών (ταση και χωρητικότητα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως το ρεύμα στο τύλιγμα θα αυξηθεί. Σωστά;
    Ναι, και επίσης θα αλλάξει και η γωνία του ρεύματος ως προς αυτό του κυρίου τυλίγματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 00:06
  2. ΠΥΚΝΩΤΗΣ
    By gg4a in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 22:29
  3. Σπασμενο μοτερ, αναζητηση ιδιου μοτερ.
    By mikekyrou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-11, 14:31
  4. Πυκνωτης
    By STAMATIS 1978 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-10, 11:54
  5. ΠΥΚΝΩΤΗΣ
    By xifis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-08, 12:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας