Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 62

Θέμα: Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα 12v

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_...rev150609).jpg

    το θέμα είναι οτι τα διαβάζουμε στη wikipedia και δεν τα βλέπουμε στην αγορά.. θα μίκραινε πολύ το μέγεθος για τα ίδια watt η στο ίδιο μέγεθος θα είχε διπλάσια+
    δεν τα βλέπεις γιατί είναι ψηλά στον ουρανό.
    μπαίνουν πρώτα σε δορυφόρους ISS κλπ κλπ και όταν σαν παραγωγή μπορούν να έχουν προσιτή τιμή έρχονται και στην γη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν τα βλέπεις γιατί είναι ψηλά στον ουρανό.
    μπαίνουν πρώτα σε δορυφόρους ISS κλπ κλπ και όταν σαν παραγωγή μπορούν να έχουν προσιτή τιμή έρχονται και στην γη.

    Ναι ξέρω πως γίνεται ... πρέπει πρώτα η προηγούμενη τεχνολογία να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι και μετά πασάρουν την επόμενη...

    Θυμήθηκα,πρέπει να ήταν 2003-4, διάβαζα σε ένα αλλοδαπό περιοδικό τεχνολογίας οτι οι εργαστηριακές δοκιμές για το 4G στις κινητές τηλεπικοινωνίες πηγαίναν καλά και παρέθετε κάποιες μετρήσεις , πίνακες σύγκρισης με το 3G κτλ. όλα καλά αλλά αν σκεφτεί κάποιος οτι ούτε το 3G δεν υπήρχε στην αγορά τότε ...κάτι δεν πήγαινε καλά... Η εμπορική πολιτική νικά την τεχνολογία...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    249

    Προεπιλογή

    μιας και μιλαγαμε για ρυθμιστες φορτιστης ,μολις ειδα κατι που μου αρεσε πολυ .ριξε μια ματια σε αυτο , https://www.youtube.com/watch?v=zo9WxbNyAE8 ρυθμιστης φορτισης αλλα και sine wave ινβερτερ με 99 δολαρια.κι εδω αναλυτικα https://www.youtube.com/watch?v=RcWaHvFxbW0

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ganagnost02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υ.Σ. Απλη ενημερωση πηγα σε επαγγελματια του ειδους και μου εδινε κινεζο πανελ με pwm και μπαταρια 700€,
    αφου ξερεις πως ειναι η αγορα.. να σπρωξω οτι εχω στοκ σε οτι τιμη γουσταρω κτλ..
    Αν κατι παει στραβα θα σου πει κατι εκανες λαθος και παπαλα η υπευθυνοτητα του..
    Ηλεκτρονικος ειμαι και γω, παρολο που τα εχω παρατησει καιρο..
    Γι αυτο ζητησα την γνωμη σας και την βοηθεια σας, σαν ποιο εμπειροι και επαγγελματιες στο ειδος,
    και πιστευω ειναι καλυτερα οι πολλες αποψεις απο την μια του εμπορα/επαγγελματια.
    Εννοείται ότι δεν επιλέγεις τον 1ο που θα βρεις μπροστά σου. Θα μιλήσεις με όσους περισσότερους μπορείς και θα ζητάς να σου αιτιολογούν την πρότασή τους αφού πρώτα τους έχεις περιγράψει την εφαρμογή / χρήση του συστήματος όσο καλύτερα μπορείς. Ως ηλεκτρονικός έχεις ένα παραπάνω πλεονέκτημα σε σύγκριση με τον μέσο καταναλωτή που ψάχνει ένα τέτοιο σύστημα και μπορείς να αξιολογήσεις καλύτερα τις γνώσεις και την ειλικρίνεια του επαγγελματία.
    Τα πράγματα που σου έδινε ο επαγγελματίας που πήγες ίσως να είναι και καλά.
    Οι επαγγελματίες του είδους ακολουθούν δυστυχώς τον μέσο όρο των Ελλήνων επαγγελματιών / εμπόρων, ανεξαρτήτως αντικειμένου.
    Προσωπικά επιμένω ότι μόνο αν ξέρεις ακριβώς τι ψάχνεις έχει νόημα να αγοράζεις από e-shop.

    Αν η μπαταρία έχει πράγματι αντοχή 500 κύκλων στο 60% DoD, δεν είναι και πολύ κακή, αν και θα προτιμούσα να έχει τις προδιαγραφές που έγραψα παραπάνω κατ' ελαχιστο για να "βγάλει" μία 5ετία - 6ετία περίπου. Αυτή εκτιμώ ότι ανάλογα την χρήση θα αντέξει γύρω στα 2,5 -3,5 χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ganagnost02 (26-07-15)

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    καλησπερα ηθελα να ρωτησο για κατι
    μου εχει πεσει αυτο το πανελ με αυτα τα χαρακτηριστικαΣυνημμένο Αρχείο 60738
    και αυτο ο ρυθμιστή φορτιστής με αυτα τα χαρακτηριστηκαΣυνημμένο Αρχείο 60739 ο οποιος απο τη διαβασα ρυθμηζεται απο τηλεχειριστιριο και δεν το εχω και το οποιο ειναι ρυθμισμενο να λειτουρχει και να δινει απο της 17.30 εως της 3.30 μπωρο να το αφησω οπως εχει να να βαλω invernet απο την μπαταρια την οποια και ειναι με αυτα τα χαρικτιριστικαΣυνημμένο Αρχείο 60740
    και επειδη θα μου φερουν αλλα 3 τετοια ιδια μπορειτε να μου πειτε πως να τα συνδεσω μεταξι τους και τη inverter να παρω?


    υ.γ. ξερω πολυ λιγα για τα φορτοβολταικα και για αυτο ρωταω
    αλλα μπορω να τα καταφερο στης συνδεσεις με λιγο βοηθεια απο εδω μεσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Ο ρυθμιστής δίνει όσο υπάρχει ηλιοφάνεια. Αυτό που ρυθμίζεις είναι οι στάθμες της τάσης και η χρονική διάρκεια στα διάφορα στάδια φόρτισης. Επίσης ρυθμίζεις την έξοδο load για να ανάβει αυτόματα π.χ. μία λάμπα όποτε θέλεις.
    Κατέβασε το manual και μελέτησέ το. Θα βρεις πολλές απαντήσεις εκεί.
    Αν πρόκειται να συνδέσεις 4 συνολικά Φ/Β θα πρέπει ο ρυθμιστής να είναι τουλάχιστον 20Α.
    Περιέγραψε τι θέλεις να κάνεις με αυτόν τον εξοπλισμό για να μπορούμε να έχουμε άποψη για τα υπόλοιπα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση εχω 4 τετοια οπως προανεφερα αυτα δεν μπωρο να τα εχω οπως ειναι διλαδη(1 φωτοβολταικο 1 φωρτηστης και 1 μπαταρια οπως ειναι ? γιατι δεν εχω το τηλεχειρησμο του που μπωρο να το ρυθμησω)
    και λεω αν γινετε να ενωθουν η μπαταριες παραλληλα και απο εκει να παρω να βαλω το ιβερτερ η οπως θελω εγω να παρω κατευθειαν τα 12dc
    γεινετε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Τάκη, ομολογώ ότι δυσκολεύομαι από την διατύπωση του μηνύματος (δεν έχει κόμματα, τελείες, κλπ.), να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να κάνεις.
    Αν καταλαβαίνω καλά θέλεις να συνδέσεις κάθε ένα από τα 4 φωτοβολταϊκά με κάθε έναν από τους ρυθμιστές φόρτισης (άρα έχεις 4 ρυθμιστές φόρτισης) και κάθε ρυθμιστής να συνδέεται τελικά με μία μπαταρία (άρα 4 και οι μπαταρίες).
    Στο τέλος θέλεις να συνδέσεις όλες τις μπαταρίες παράλληλα για να έχεις τελικά μία έξοδο 12V από όλες τις μπαταρίες.
    Απάντησε αν έχω καταλάβει σωστά μέχρι εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη takhs764
    Όνομα
    ΤΑΚΗΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και συγνώμη για την διατύπωση ναι αυτό θέλω

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Μπορείς να το κάνεις, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Προσοχή με τον παραλληλισμό των μπαταριών. Τα καλώδια να είναι αρκετά χοντρά και να χρησιμοποιήσεις κατάλληλες ασφάλειες.
    Επίσης, θα πάρεις τα 12V για τα φορτία ή για τον inverter "διαγώνια". Δηλαδή, αν πάρεις το (+) από την 1η μπαταρία, θα πάρεις το (-) από την τελευταία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για αυτόνομο σύστημα φωτοβολταϊκού 12V
    By kourampies in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 12:09
  2. Ερώτηση για αυτόνομο φωτοβολταϊκό
    By tbaitasis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 10:51
  3. Αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα ερωτήσεις.
    By quotsopuerno in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 07:01
  4. Ερώτηση για αυτόνομο με φωτοβολταϊκά
    By ΚΑΤΣΑΒΙΔΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 10:46
  5. Ερώτηση για αυτόνομο Air Condition με φωτοβολταϊκά
    By Lord Vek in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-11, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας