Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα πλυντηρίου - Συνδεσμολογία

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στέλιος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Εβαλα dimmer (αυτό) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
    (προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
    Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.
    Για να κατέβεις από τις 500 στις 5 θέλεις μείωση 1/100. Με τροχαλίες και ιμάντες δεν μπορείς να το κάνεις (η μεγάλη τροχαλία πρέπει να είναι 100 μεγαλύτερη από την μικρή). Χρειάζεσαι τουλάχιστον 2-3 επίπεδα μείωσης ή μειωτήρα με γρανάζια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση:
    Με το dimmer δεν θα έχει πρόβλημα? Λογο του απότομα κομμένου ημιτόνου δεν θα τρελαθουν τα τυλίγματα? Αν οχι στις πολύ χαμηλές στροφές αν κωβει στις 90 μοίρες που έχει peak?
    Ενας γνωστος χρησιμοποιουσε dimmer (δεν ξερω αν ηταν επαγωγικο) στις σουβλες στην ψησταρια και καθε λιγο επερνε το μοτερ στο χερι μεχρι που έβαλε inverter.Το dimmer για επαγωγικό φορτίο είναι τόσο διαφορετικο? Σε μοτεράκι 10W με ενα φτερο μονο δούλευε μια χαρά αλλα σε 1kW?
    Οχι. Ο τυπος λεγεται universal motor και λειτουργεί με ac ή dc. Αυτος ο τυπος δεχεται οτι εισοδο θελεις. Αυτα που καιγονται ειναι τα synchronus.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγκυκλοπαιδικη ερωτηση:
    Με το dimmer δεν θα έχει πρόβλημα? Λογο του απότομα κομμένου ημιτόνου δεν θα τρελαθουν τα τυλίγματα? Αν οχι στις πολύ χαμηλές στροφές αν κωβει στις 90 μοίρες που έχει peak?
    Ενας γνωστος χρησιμοποιουσε dimmer (δεν ξερω αν ηταν επαγωγικο) στις σουβλες στην ψησταρια και καθε λιγο επερνε το μοτερ στο χερι μεχρι που έβαλε inverter.Το dimmer για επαγωγικό φορτίο είναι τόσο διαφορετικο? Σε μοτεράκι 10W με ενα φτερο μονο δούλευε μια χαρά αλλα σε 1kW?
    Καταρχήν τα περισσότερα dimmer είναι leading edge οπότε κόβουν μόνο στο zero crosss, δεν μπορούν να κόψουν στις 90 μοίρες. Όχι δεν θα έχει πρόβλημα, διότι αυτό το μοτέρ μπορεί να τροφοδοτηθεί με ό,τι κυματομορφή θέλεις.

    Το μοτέρ της σούβλας του φίλου σου ήταν προφανώς επαγωγικό και γι αυτό έπρεπε να τροφοδοτηθεί αποκλειστικά με ημίτονο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στέλιος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Εβαλα dimmer (αυτό) κάνει δουλειά και δειχνει αξιόπιστο αλλά αντιλαμβάνομαι ότι δεν μπορώ να κατεβάσω με ασφάλεια τις στροφές κάτω από τις 500-600 σαλ, μετά "μουγκρίζει" πολύ το μοτέρ (αν και το άφησα για λίγο, δεν ζεσταίνεται, ούτε το dimmer ζεσταίνεται - οπως έγραψα το φορτίο είναι ελάχιστο- απλά δεν μου αρέσει το μούγκρσμα που ακούω).
    (προφανώς το μοτέρ εκ κατασκευής γυρίζει στις 2800-3000 σαλ, δεν το ξέρω, δεν έχω στροφόμετρο ούτε γράφει κάτι πάνω)
    Επομένως θα χρειαστώ μια μηχανική μείωση, ήδη ψάχνω "εντόσθια" από άλλο πλυντήριο για να πάρω τροχαλίες-ιμάντα.
    Το μούγκρισμα είναι από τα 100Hz των παλμών, μη σε ανησυχεί, η ονομαστική ταχύτητα του μοτέρ πρέπει να είναι αρκετά πάνω από τις 10000 RPM, ίσως να πλησιάζει και τις 20000 RPM.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πεντέλη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μούγκρισμα είναι από τα 100Hz των παλμών, μη σε ανησυχεί, η ονομαστική ταχύτητα του μοτέρ πρέπει να είναι αρκετά πάνω από τις 10000 RPM, ίσως να πλησιάζει και τις 20000 RPM.
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    Τελικά αντιλήφθηκα και εγώ ότι το μοτέρ πρέπει να "γυρίζει" πολύ γρήγορα, πάνω από τις 10.000 σαλ. Επομένως θα βάλω και άλλη "μηχανική" μείωση. Τα περισσότερα πλυντήρια έχουν μια αρχική μείωση περίπου 1/15 (τροχαλία στο μοτέρ Γ(σσ=διάμετρος, ατυχής απεικόνιση του συμβόλου)˜ περίπου 20 mm, τροχαλία που κινεί το τύμπανο Ø περίπου 300 mm) εχω βρει βολικά εξαρτήματα από άλλο πλυντήριο και θα προσθέσω άλλη μια μείωση 1/15, νομίζω θα είμαι εντάξει.

    Για τον φίλο Παύλο-Gaou (γειτονόπουλο; Πεντελιώτης; ), όχι δεν φτιάχω ξυλότορνο. Μια πειραματική διάταξη φτιάχνω για να πάρω μερικές μετρήσεις για τις οποίες θέλω μια περιστροφή της τάξης του 0,5 έως 4 στροφές ανά δευτερόλεπτο, νομίζω με τις 2 τροχαλίες και το dimmer θα τα καταφέρω.
    Το όλο θέμα αφορά σε σύστημα με χρήση RFID (στην συχνότητα των UHF) και σε σωστή, απροβλημάτιστη, αναγνώριση γρήγορα κινούμενων tags. Αν κάποιος φίλος νομίζει ότι είναι καλός γνώστης επ' αυτού, ας στείλει πμ. Φυσικά μπορούμε να ανοίξουμε και σχετικό θέμα στα "Ηλεκτρονικά" αλλά ας περάσω πρώτα από το αρχικό/"μηχανικό" στάδιο και βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Στέλιος Χριστοδούλου : 06-08-15 στις 09:16

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι. Ο τυπος λεγεται universal motor και λειτουργεί με ac ή dc. Αυτος ο τυπος δεχεται οτι εισοδο θελεις. Αυτα που καιγονται ειναι τα synchronus.
    Τα universal είναι αυτά με ψήκτρες, έτσι δεν είναι ;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    Πεντέλη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος
    Το σχόλιο του gsouf με κάνει και μένα να ρωτήσω αν απλά θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με πολύ χαμηλότερη τάση DC δλδ με 12V ή 24V (από ΙΧ ή φορτηγό) χωρίς πρόβλημα και αν ναι, τι αποτέλεσμα θα είχε αυτό στην ταχύτητα περιστροφής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτησω αφου ειναι universal γιατι να μην βαλει ενα μετασχηματιστη με πιο χαμηλη ταση και μτα ανορθωση και να το δουλεψει σαν dc αφου ουτως η αλλιως για πειραματικη διαταξη το θελει φιλος
    Επειδή το να βάλει dimmer είναι πιο εύκολο και φτηνό.
    Αφού δουλεύει και με εναλλασσόμενο γιατί να κάνει ανόρθωση όπως είπες;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στέλιος Χριστοδούλου Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σχόλιο του gsouf με κάνει και μένα να ρωτήσω αν απλά θα μπορούσα να το τροφοδοτήσω με πολύ χαμηλότερη τάση DC δλδ με 12V ή 24V (από ΙΧ ή φορτηγό) χωρίς πρόβλημα και αν ναι, τι αποτέλεσμα θα είχε αυτό στην ταχύτητα περιστροφής.
    Προφανώς με πολύ χαμηλή τάση θα έχει πολύ μειωμένη ροπή και θα γυρνάει πολύ αργά ή ίσως και καθόλου (ειδικά με τα 12V)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 20:51
  2. Ρύθμιση στροφών σε μοτέρ πλυντηρίου
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-19, 20:17
  3. Συνδεσμολογία κινητήρα πλυντηρίου
    By babisko in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 16:29
  4. Ρύθμιση στροφών κινητήρα συνεχούς ρεύματος
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-16, 18:58
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 10:42

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας