Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ρυθμίσεις σύνδεσης internet σε PC

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή Ρυθμίσεις σύνδεσης internet σε PC

    Γεια σας παιδια,
    Ο τιτλος που εβαλα ισως να ειναι λιγο λαθος αλλα δεν μου ερχοταν ενας σωστος τιτλος για να περιγραψω το προβλημα μου.

    Εχω ενα θεμα στον υπολογιστη στην δουλεια και θα ηθελα την βοηθεια σας.
    Ολοι οι υπολογιστες ειναι συνδεδεμενοι σε domain.
    Καποιος καθετε στον υπολογιστη μου τις ωρες που λειπω και παιζει. Συγκεκριμενα 2-3 φορες ως τωρα δεν ξωρω που μπαινει αλλα μου εχει κανει σαν default search engine το :
    http://www.delta-homes.com
    και μου χαλαει ολο το mozilla με αυτη την βλακεια, το ιδιο επαθε και ο ΙΕ, οχι οτι με νοιαζει για τον ΙΕ.

    Καθε φορα τον κανω uninstall και ξανα install, και μετα επισης πρεπει να παω να απενεργοποιησω διαφορα μεσα απο το about:config του mozilla. (να ξερα ποιος κερατας ειναι, τα γραφω τωρα και νευριασα παλι)
    επειδη δεν θελω καθε φορα να κανω το ιδιο πραμα (δυστηχως δεν μπορουμε να εχουμε ο καθενας τον δικο του κωδικο στον υπολογιστη.
    Δοκιμασα να κανω μεσα απο το firewall outbound-inbound exceptions τον mozilla ετσι οταν φευγω να μην μπορει καποιος να τον χρησημοποιεισει αλλα δεν μου δουλευει ισως λογω του οτι ο υπολογιστης ειναι σε domain.

    Εχετε καποια ιδεα πως να αποθαρρυνω αυτον τον #@@##@@# να καθετε στον υπολογιστη μου?

    Μην βρω και τον μπελα μου εγω δλδ οτι εγω μπαινω σε διαφορες σελιδες. Μπηκα μεσα στο history να δω που μπηκε τις μερες που ελειπα και δεν βρηκα κατι.

    Σκεφτηκα σαν μια λυση να πηγαινω απο τα security και να τα κανω ολα deny. Αλλα μου φανηκε λιγο βλακεια αυτος ο τροπος.

    Μετα σκεφτηκα με τα parental controls να κλειδωσω το νετ τις ωρες που δεν ειμαι δουλεια. Αλλα επειδη ειμαι administrator δεν με αφηνει να ορισω parental controls.

    Καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Κάνε αναζήτηση για trojan, ιούς, bots κλπ.
    Ή να το δει κάποιος expert στο registry όπου γράφουν διάφορα οι ιοί και σε κάθε επανεκκίνηση τσούπ πάρτα......

    ΥΓ κάνε μια επανεκκίνηση χωρίς να μεσολαβήσει απουσία σου να δεις αν έχει τα ίδια συμπτώματα όπως μετά από απουσία σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη bolsevikos
    Όνομα
    Γιάνννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    178

    Προεπιλογή

    Κάνε έναν έλεγχο για ιούς και κτλ όπως αναφέρθηκε.
    Φτιάξε δύο λογαριασμούς για login.
    O πρώτο δικός σου (admin)
    Στον δευτερο (με περιορισμένα δικαιώματα) βάλε keylogger μπας και καρφωθεί από κάνα login σε λογαριασμό email.
    Αν και προσωπικά πιστεύω ότι μόλις δει ότι έφταιξες λογαριασμούς για login στο πισι θα αλλάξει παιχνιδότοπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    γιατί δεν αλλάζεις το κωδικό πρόσβασης να μη μπαίνει καθόλου στον υπολογιστή σου ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    459

    Προεπιλογή

    Αν είναι σε domain, και δεν έχεις τη διαχείρηση εσύ, το πιο λογικό είναι να μιλήσεις με τον admin

    ή από το firefox, βάζεις plugin π.χ. https://addons.mozilla.org/en-us/firefox/addon/easy-whitelist/
    και "επιτρέπεις" μόνο το google.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    1) Δεν μπορω να αλλαξω τον κωδικο προσβασης. Ο υπολογιστης ειναι της εταιριας και δεν εχουμε κωδικους προσβασης στον υπολογιστη μας.
    2) Δεν μπορω να εχω 2 λογαριασμους.
    3) Να μιλησω στον Admin δεν γινετε γιατι δεν θα βοηθησει αλλα θα τα κανει χειροτερα τα πραγματα. Βλεπετε οτι γινει πρεπει να γινει χωρις να ξερει απολυτως κανεις τπτ.

    Θαναση εγκατεστησα αυτο που μου ειπες. Για να δουμε. αλλα πιστευω οτι και κατι θα γινετε καπως μεσα απο τα windows 7,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Υπάρχουν και κάποια freeze προγράμματα που μπορείς να γυρίσεις τον υπολογιστή κάποιες ώρες πίσω. Το deep freeze που βάζω σε διάφορους δεν σου κάνει και θα είναι άβολο (βάλε -βγάλε κωδικούς) και είναι επι πληρωμή... όμως υπάρχουν αρκετά και freeware που μπορεί να σου κάνουν πιο απλά τη δουλειά

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Το οτι δεν μπορειτε να εχετε ο καθενας το δικο σας username/password ειναι απαραδεκτο.
    Αυτο σημαινει οτι ο υπολογιστης δεν ειναι δικος σου.
    Ειναι σαν να μενουν 3 διαφορετικοι ανθρωποι στο ιδιο σπιτι και ο καθενας να θελει τα δικα του επιπλα, τις δικες του κουρτινες κλπ.

    Δυστυχως χωρις admin rights, δεν κανεις τιποτα.

    ΥΓ
    Η πλακα ειναι οτι και ο αλλος, μαλλον σκεφτεται τα ιδια μ' εσενα, (ποιος @#@$ μου χαλαει το computer…).
    Δοκιμασε να του αφησεις ενα μηνυμα ειτε ηλεκτρονικο, ειτε σε κανα postit, μπας και τα βρειτε ετσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    οπως ειπαν και αλλα παιδια , το στοιχειο , απο μονο του, οτι σου αλαζει η default πρωτη σελίδα ΕΙΝΑΙ σχεδον σιγουρα ιός

    ειναι ανουσιο καποιος να αλλαζει πρωτη σελίδα αλλα ακομα και αν την αλλαζε δεν θα εβαζε μια ΑΣΧΕΤΗ μηχανη..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ​Χρήστος

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    προς το παρον οπως προτινε και ο Θανασης πιο πανω εβαλα το white list και κλειδωσα τον mozilla στην ουσια.
    θελω να δω τι θα γινει οταν γυρισω πισω απο την αδεια τι θα βρω πειραγμενο....
    Αλλα φανταζομαι καπως θα μπορει να γινει να κλειδωσεις τα outbound & inBound μεσα απο το firewall ασχετο αν ειναι ενας υπολογιστης στο domain η οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρυθμίσεις σε td-w8961nb
    By osek in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 19:53
  2. Internet radio & Internet ραδιόφωνα
    By antonis_p in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-10, 23:03
  3. Επιλογή σύνδεσης internet
    By Επιστήμων in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-06, 10:43
  4. ρυθμίσεις compressor
    By djdanny2788 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-06, 12:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας