Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: ψυγείο και φ/β πάνελ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb ψυγείο και φ/β πάνελ

    παρουσιάζω τα μέρη της κατασκευής μου, σύστημα που περιλαμβάνει 3 φωτοβολταϊκά πάνελ 12V/30W,
    μεταλλική βάση στήριξης στην επιθυμητή γωνία κλίσης, σταθεροποιητή τάσης στα 14V, φορητο ηλεκτρικό ψυγειο αυτοκινήτου 12V/50W.

    τα 3 πάνελ ειναι συνδεδεμένα τα 2 παράλληλα και το τρίτο μόνο του για άλλη χρήση. αυτά τα πανελ κοστίζουν περίπου 150ε

    την βαση στήριξης έφτιαξα με μεταλλικες γωνιές τύπου ντεξιον, αφου έκανα τα σχέδια με την βοήθεια των
    solar angle calculator k calculator.net/triangle-calculator.

    έκανα την βάση στις 21 μοιρες και για την κατασκευή υπολόγισα πρώτα τα 2 πλευρικά τρίγωνα.
    χρησιμοποίησα 7 μέτρα σιδερογωνίες ντεξιον που συνδέω με 12 βιδες/παξιμάδια inox.
    τα πάνελ κάθονται επάνω σε επιφάνεια ξύλου και ειναι βιδωμένα με γωνίες/βίδες στην επάνω μεριά. στοιχείο της κατασκευής ειναι και τα 2 βιδωτά μεταλλικά πόδια που επιτρέπουν την αυξομειωση της κλίσης.
    όλη η κατασκευή κομπλέ έχει βάρος περίπου 40 κιλά, μπορώ να το σηκώσω και να το μεταφέρω καθώς δεν σκοπεύω να το βιδώσω μόνιμα κάπου, δεν μετακινείται απο τον αέρα.

    ο κινέζικος ρυθμιστής φόρτισης που αγόρασα ειχα την ατυχία να ειναι χαλασμένος και έτσι επιστράτευσα το βαρυ πυροβολικό δηλαδή το κύκλωμα με τους 2 σταθεροποιητές LM338 που είχα κάνει για ενα τροφοδοτικό μου. τα LM338 είναι βιδωμένα επάνω σε αλουμινένια ψύκτρα και αντέχει το κάθε ένα 5A, η σταθεροποίηση ειναι στα 14V με την αντίσταση ρυθμισης 1.7Κ 5W. με φορτίο έχουμε πτώση τάσης στα 13V με την λαμπα αυτοκινήτου 40W οπως βλέπετε στη φωτο.
    η σταθεροποίηση ειναι απαραίτητη διότι τα φ/β πανελ βγαζουν και 20volt max οπότε δεν θέλουμε να κάψουμε το στοιχείο πελτιερ και τον ανεμιστήρα του ψυγείου που λειτουργούν με 12-14V

    το ψυγείο είναι μικρό με χωρητικότητα περίπου 15 λίτρα και καταναλώνει 50W. λειτουργεί καλά με τα 2 πάνελ των 30+30=60βατ αλλά όταν έχει σύννεφα σταματά να λειτουργεί ή υπολειτουργει.
    αυτό το ψυγειάκι έχω και χρησιμοποιώ στο αμάξι και σε ταξίδια αρκετά χρόνια.
    σημασία έχει πως κάνει δουλειά καταφέρνει να κρατά χαμηλή την θερμοκρασία εντος του και το νερο κρύο οταν εχει ηλιοφάνεια

    α ναι τις μονώσεις έκανα μετά την φωτογράφηση - μην νομίζετε πως άφησα τις κλεμες και τα καλώδια δίχως μόνωση..

    6 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 24-08-15 στις 21:50

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Lord Vek (09-08-15)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762


    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ενα στοιχείο που ίσως δεν αρέσει σε μερικούς ειναι η ξυλινη επιφάνεια τυπου mdf που χρησιμοποίησα.
    θα μπορούσα να μην βαλω για βαση το ξύλο που θα φουσκώσει και θα χαλάσει απο την βροχή.
    αρχικά σκέφτηκα να κάνω όλη την βάση στήριξης με ντεξιον και θα μπορούσα να στηρίξω τα πάνελ με βιδες επάνω σε 1-2 σιδερογωνιές που θα έβαζα στην μέση αντί για το ξυλο.
    λοιπον γιατί έβαλα το ξύλο;
    η απάντηση είναι πως το έβαλα για βάρος.. η κατασκευή δίχως το ξυλο ζυγίζει περιπου 15 κιλα αλλα με το ξυλο φθανει τα 40 κιλα.
    έτσι δεν υπάρχει περίπτωση να το παρασυρει ο αέρας και δεν χρειαζεται βίδωμα στο δάπεδο.
    χρησιμοποιησα υλικά τα οποια ειχα στην αποθήκη, εαν δεν ειχα αυτά τα υλικά μαλλον θα το είχα κανει αλλιως.

    αυτη την κατασκευή που μπορω να μεταφέρω ευκολα σκοπευω να την βαζω μεσα στο δωμα της ταράτσας τους χειμερινους μηνες που δεν θα τη χρειάζομαι. ισως κάνω με αυτό κάποια άλλη εφαρμογή εκτος απο την χρηση στο ψυγειο.

    το τριτο πανελ χρησιμοποιω για φωτισμό με λαμπα φθορισμου 12V/18W αλλα θα δοκιμασω και την κατασκευή μου που κανει εξοικονομηση ενέργειας



    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Σπύρο απλή και χρήσιμη η κατασκευή σου. Να σε ρωτήσω κάτι?.
    Γιατί δεν έβαλες και το τρίτο πάνελ παράλληλα για να έχεις περισσότερα W στο σύνολο.
    Δεν θα είχες πρόβλημα στο ψυγείο με ηλιοφάνεια αλλά θα δούλευες και την λάμπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ναι βαγγελη εχεις δίκιο, λειτουργει καλά και με τα 3 πανελ συνδεδεμένα παράλληλα, το δοκίμασα.
    ομως η σταθεροποίηση στα 14βολτ εχει ποσοστό χαμένης ενέργειας που μετατρέπεται σε θερμότητα απο τα LM338.
    αυτό ειναι που σκέφτομαι πως να βελτιώσω και γι'αυτο άφησα το τριτο πανελ σε διαφορετική σύνδεση/κλεμα.

    τώρα βρήκα ένα καλώδιο με το οποιο θα δοκιμάσω να μεταφέρω την ενέργεια απο την ταράτσα σε αλλο όροφο της πολυκατοικίας, 8 μέτρα καλώδιο βρήκα νομίζω πως φθάνει. θα μετρήσω την έξοδο του τριτου πανελ μετά απο το μακρυ καλώδιο να δω τι απομένει για εμένα και τις συσκευές που θελω να χρησιμοποιώ στο διαμέρισμα και όχι στην ταράτσα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη bchris
    Όνομα
    Χρηστος
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Lugano
    Μηνύματα
    2.104

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχας πριν να σχολιασω (ως επι τω πλειστον αρνητικα) να σου πω μπραβο για την κατασκευη / προσπαθεια, που ενω οπως ειπα εχω πολλα αρνητικα σχολια να κανω, ειναι πολυ καλυτερη απο την δικη μου κατασκευη (η οποια δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη).

    Λοιπον:
    1. Δεν συμφωνω με το ξυλο απο πισω. Τα Φ/Β ζεστενονται και οσο πιο πολυ ζεστενονται, τοσο πεφτει η αποδοση τους.
    Θα επρεπε να βαλεις απο πισω κατι να απαγει θερμοτητα, ιδανικα κατι που να μπορεις να το καταβρεξεις αν χρειαστει.
    2. Δεν εχεις βαλει μπροστα τζαμι. Αυτο σημαινει οτι το πρωτο πετραδακι θα καταστρεψει το πανελ.
    3. Τα 338 δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας αποδοσης και στην περιπτωση του Φ/Β καθε μW μετραει.
    4. Δεν υπαρχει συσκευη αποθηκευσης ενεργειας (μπαταρια). Αυτο σημαινει οτι με το που θα σκιαστει εστω και μια γωνια του πανελ,
    θα ριξει ολο το πανελ.

    Αυτα.
    Χωρις προθεση να σε προσβαλω, απλα πιστευω οτι η καλη κριτικη, βοηθαει στην καλυτερευση της κατασκευης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω πολλα αρνητικα σχολια να κανω, ειναι πολυ καλυτερη απο την δικη μου κατασκευη (η οποια δεν υπαρχει ουτε σαν σκεψη).
    ...
    Χωρις προθεση να σε προσβαλω, απλα πιστευω οτι η καλη κριτικη, βοηθαει στην καλυτερευση της κατασκευης.
    ευχαριστώ χρηστο που ασχολήθηκες με το να σκεφτεις τα προβλήματα της κατασκευής μου. ίσως κατι απο αυτά που γραφεις να βοηθήσει.

    να κάνω και εγω τον κατήγορο της κατασκευής μου να δουμε και αλλα αρνητικά σημεια-στοιχεία.
    η αλήθεια ειναι πως αυτή η κατασκευή κοστίζει πολλά και αποδίδει λίγα. δηλαδή εαν υπολογίσεις όλα τα υλικά (ασχετα εαν μερικά απο αυτά τα ειχα και δεν τα αγόρασα τώρα) τότε βλέπεις πως για να έχεις ενα τέτοιο συστημα χρειάζεσαι περίπου 220ε για τα πανελ, τα ντεξιον, τις βιδες, τα καλώδια, το ψυγειο.

    αυτό το κόστος ειναι κρίσιμο για πολλους που θα σκεφτούν πως εαν έχουν 220ε καλύτερα θα είναι να επενδύσουν αλλού τα χρήματα σε κάτι που θα τους προσφέρει διαφορετική-μεγαλύτερη ευχαρίστηση.
    για πχ περιπου 250ε ηταν το κοστος διακοπών μου για μια εβδομαδα με ενοικίαση δωματίου κ έξοδα διατροφής.
    αλλο πχ ειναι πως με 220ε μπορει να αγοράσει κάποιος μια οθόνη led 29" για η/υ και τβ.
    λοιπον γιατι ειναι μια πετυχημένη επένδυση η κατασκευή που παρουσιάζω; θα επιστρέψουν τα χρήματα που δαπάνησα κάποτε στην τσέπη μου; νομίζω πως όχι.
    το έκανα διότι ηθελα να έχω πηγή ενέργειας απο τον ηλιο για να τροφοδοτήσω διάφορες κατασκευές μου και να πειραματιστώ.
    όμως ξέρω πως η ενέργεια που συλλέγω-μετατρέπω σε ζέστη/ψυξη ειναι λίγη και μου κόστισε πολλά.
    ας πουμε πως αντάλλαξα μια εβδομάδα διακοπών με αυτη την κατασκευή - τι βλάκας που είμαι...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Δεν συμφωνω με το ξυλο απο πισω. Τα Φ/Β ζεστενονται και οσο πιο πολυ ζεστενονται, τοσο πεφτει η αποδοση τους.
    Θα επρεπε να βαλεις απο πισω κατι να απαγει θερμοτητα, ιδανικα κατι που να μπορεις να το καταβρεξεις αν χρειαστει.
    2. Δεν εχεις βαλει μπροστα τζαμι. Αυτο σημαινει οτι το πρωτο πετραδακι θα καταστρεψει το πανελ.
    3. Τα 338 δεν ειναι οτι καλυτερο απο πλευρας αποδοσης και στην περιπτωση του Φ/Β καθε μW μετραει.
    4. Δεν υπαρχει συσκευη αποθηκευσης ενεργειας (μπαταρια). Αυτο σημαινει οτι με το που θα σκιαστει εστω και μια γωνια του πανελ, θα ριξει ολο το πανελ.
    τα 3 πάνελ ειναι εργοστασιακής κατασκευής διαθέτουν κατάλληλο τζάμι, μόνωση, αλουμινένιο πλαισιο με πατουρα 2 εκατοστά και δεν ακουμπά η πλάτη τους στο ξύλο, θεωρώ πως δεν ζεσταίνονται τόσο ώστε να υπάρχει πρόβλημα.

    πραγματικά τα 338 δεν τα ειχα γι αυτη την κατασκευή, τα δοκίμασα λειτουργουν καλά, δεν ειναι ο πιο αποδοτικος ρυθμιστης τάσης-φόρτισης για φ/β πανελ, το ξέρω.

    τωρα δοκίμαζω την νεα βελτιωμένη διάταξη που βλεπετε σε φωτο. δεν χρησιμοποιώ τα 338, δοκιμάζω κάτι διαφορετικό.

    βρηκα καλώδια 25 μέτρων τύπου data cable 4pr 24AWG CAT5 8+1 wires. αυτά ειναι καλώδια τηλεφωνίας αλλα αφου τα έχω ειναι για εμένα δωρεαν καλώδια. αυτά τα ξεγυμνωσα, τυλιξα ολα τα εσωτερικα τους καλώδια μαζί σαν να ειναι ενα πολύκλωνο.
    μέτρησα ομ αντισταση 0.5 για κάθε καλώδιο 1ομ και τα δυο.

    ειχα ακουσει πως σε μεταφορά DC υπάρχει μεγάλη απώλεια οταν ειναι πολλα μέτρα το καλώδιο αλλα με αυτά τα καλώδια που έγραψα δεν ειδα μεγάλη πτωση τάσης. η έξοδος μετά τα καλώδια ειναι 19-20VDC

    έπειτα σκέφτηκα να αντικαταστήσω τον ρυθμιστή φόρτισης με κάτι άλλο.
    βλέπετε την νεα διάταξη που έχω βάλει σε σειρά με την λάμπα μια μπαταρία 6V 10Ah. αυτή η μπαταρία προκαλεί πτώση τάσης στην κατανάλωση που μετράω ως 13βολτ. το ρευμα περνα μέσα απο την μπαταρία για να φθασει στην κατανάλωση, έτσι ενα μέρος της ενεργειας μενει στην μπαταρία. η ηλεκτρολυση της μπαταρίας προκαλεί πτώση τάσης για να λειτουργει το ψυγειο δίχως ρυθμιστή φόρτισης. δεν ξερω την συμπεριφορα της μπαταρίας στο κύκλωμα, θα μετρήσω και θα γραψω γι αυτο.
    φαντάζομαι πως η μπαταρία φορτίζεται το μεσημέρι και εκφορτίζεται το απόγευμα, δηλαδή λειτουργει πυκνωτικά.

    Συνημμένο Αρχείο 59009 Συνημμένο Αρχείο 59011

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Δε λυπάσαι ρε την μπαταρία??? Μια που θα την βράσης, μία που θα την στεγώνσεις! Για αυτή τη δουλειά βάζουμε μια ζενερ κατάλληλης υσχίος. Αν δεν βρίσκουμε υπάρχουν κυκλώματα με ζενερ και τρανζιστορ. Ακόμα καλύτερα υπάρχουν φτηνά switching step up-down regulators με λιγότερα από 10€ που παίζουν μέχρι 2Α χωρίς ψυκτρα - έχω δοκιμάσει σε εφαρμογή PV+ αλτενατορ εξωλέμβιας--> μπαταρία. Μετά βέβαια πας σε κανονικούς ρυθμιστές φόρτισης για PV αλλά αυτούς μάλλον τους ξέρεις ήδη

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε λυπάσαι ρε την μπαταρία??? Μια που θα την βράσης, μία που θα την στεγνώσεις!
    χαχα στρατο δεν την λυπάμαι καθόλου την μπαταρία. αυτη η μπαταρία ειναι για ανακύκλωση διότι οταν την φορτίζω δειχνει να φορτίζεται και την άλλη μέρα ειναι άδεια. μερικές φορές την χρησιμοποιώ και για βαρίδι. δεν θα την κλάψω καθόλου...

    και να σου πω, πριν λιγο την κοιταξα, δεν φαινεται να βραζει, η θερμοκρασια της ειναι περιπου 45-50 βαθμοι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 12-08-15 στις 17:13

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Σπύρο γιατί δεν κάνεις έναν ρυθμιστή φόρτισης για να ησυχάσεις μια και καλή.
    Έκανα ένα φορτιστή μπαταριών από κάποιο elector και τον χρησιμοποιώ εδώ και κάποια χρόνια για δυο panel 30W παράλληλα 60W σαν φορτιστή μπαταρίας για τα panel.
    Αν σε ενδιαφέρει υπάρχει παρουσίαση μου (παρουσίαση κατασκευών 12V φορτιστής μπαταριών).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με ψυγείο
    By manosm87 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 13:44
  2. πρόβλημα με ψυγείο
    By makis1984 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-16, 23:35
  3. Πρόβλημα με ψυγείο
    By Νικος Ρουσσος in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 14:41
  4. Ψυγείο
    By marfa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-12, 23:59
  5. UPS σε ψυγείο
    By zeovani in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-10, 19:14

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας