Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    George
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    9

    Lightbulb Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα

    Χαίρετε !
    Εδώ και αρκετό καιρό θέλω να βρω για το γιο μου ένα ηλεκτροκίνητο παιδικό αυτοκινητάκι. Ψάχνοντας την αγορά μέσω internet ψιλοαπογοητεύτηκα μιας και για να αγοράσεις ένα ευπρεπές (που να αντέξει και να το χαρεί το παιδί για αρκετά χρόνια) πρέπει να δώσεις γύρω στα 300 euro και πάνω.
    Μπήκα λοιπόν στη διαδικασία μήπως θα μπορούσα να κατασκευάσω ένα από μόνος μου. Από καλή μου τύχη βρήκα το σκελετό από μια παιδική βενζινοκίνητη γουρούνα την οποία και θέλω να την μετατρέψω σε ηλεκτρική (ξηλώνοντας τα βενζινοκίνητα μέρη που ούτως η άλλως είναι τελείως κατεστραμμένα).
    Είμαι άσχετος από ηλεκτρονικά κυκλώματα όμως ψάξε ψάξε στο google, youtube και εδώ νομίζω ότι κατάφερα να φτάσω σε ένα θεωρητικά καλό σχεδιασμό τον οποίο και θα παρακαλούσα από τους ειδήμονες του forum να δουν και να μου πουν τι βλακείες έχω κάνει ( μην βάλω φωτιά στο γιο μου ή τον ρίξω σε κανά χαντάκι) .
    Επισυνάπτω παρακάτω το κύκλωμα όπως το αντιλαμβάνομαι και links για τα μέρη που λογικά θα χρησιμοποιήσω.


    http://i57.tinypic.com/qqo2l2.jpg

    circuit3.jpg

    1. Μοτέρ θα πάρω από υαλοκαθαριστήρες από μάντρα αυτοκινήτων. Από ότι ξέρω αυτά τα μοτέρ είναι των 12v και έχουν αργή και γρήγορη κίνηση. ( να ρωτήσω , αντίθετη πολικότητα σημαίνει και αντίθετη κίνηση? )

    2. Μπαταρία και φορτιστή 12v

    3. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα διακόπτη ασύρματο για ασφάλεια ( αν το βλαστάρι πάει προς κανά χαντάκι να μπορώ να το σταματήσω) . Σκεφτόμουν κάτι τέτοιο αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύει .
    http://www.mikra.gr/product.php?prod...8008130b355f81

    4. Ένα διακόπτη κλειδί ( για να το χαίρετε πιο πολύ) και θα ήθελα να ρωτήσω , θα μπορούσε να συνδυαστεί αυτός ο διακόπτης με ασύρματο διακόπτη ? (για να μην βάλω 2 διακόπτες )

    5. Έλεγχος ταχύτητας. Σε αυτό το κομμάτι είχα χάσει τη μπάλα. Θέλω ανάλογα με το πόσο πατάει το γκάζι να δίνει και τις αντίστοιχες στροφές στο μοτέρ (άσχετα με το αν το μοτέρ είναι ρυθμισμένο για αργή ή γρήγορη κίνηση). Στην αρχή σκεφτόμουν για ποτενσιόμετρο μέχρι που κάπου διάβασα ότι με το ποτενσιόμετρο ουσιαστικά χάνεις ενέργεια στην επιπλέον αντίσταση(με το φόβο να καεί και τίποτα). Με τα πολλά πολλά βρήκα αυτή τη συσκευή . Το πώς θα συνδυάσω το γκάζι με το διακόπτη ακόμη δεν το έχω βρει. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανά απλό κύκλωμα που να δίνει τα μέγιστα volt με λίγη καθυστέρηση (5 sec για παράδειγμα) ώστε να αποφύγω το παρακάτω και να έχει ομαλή εκκίνηση πατώντας τέρμα το γκάζι κατευθείαν αλλά να μην έχει καθυστέρηση στο σταμάτημα ( δηλαδή αν πατήσω το ασύρματο κουμπί να μην συνεχίσει το μοτέρ για 5 sec ακόμα όπως έκανε στην εκκίνηση) .

    http://www.aliexpress.com/item/DC-6-...959279922.html

    Το μηχάνημα στο παραπάνω λινκ ξέρει κανείς αν το πουλάνε κάπου στην Ελλάδα ?

    6. Διακόπτης 4 θέσεων (αισιοδοξώ να βρω έναν σε μορφή λεβιέ ταχυτήτων) για 4 καταστάσεις (γρήγορη -€“ αργή -€“ νεκρά -€“ πίσω).


    Σε αυτή τη φάση θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους είχαν την επιμονή και διάβασαν όλο αυτό το post και ευχαριστώ εκ των προτέρων οποιονδήποτε μπορεί να με συμβουλέψει στο να γίνει λειτουργικό .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τα μοτέρ υαλοκαθαριστήρων νομίζω ότι έχουν ταχύτητες , δηλαδή ανάλογα σε ποια επαφή δώσεις τροφοδοσία γυρνάει και με άλλη ταχύτητα ,αλλά γίνεται και με αυτό που πόσταρες.

    για ασύρματο διακόπτη παίρνεις απο τους κινέζους ένα ρελέ γκαραζόπορτας με κοντρόλ με 5ε

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    γεια σου γιωργο. γνωμη μου ειναι πως ειναι πιο εύκολο να βρεις ενα μεταχειρισμένο ηλεκτρικο αμαξάκι και να το αγοράσεις για λιγα ευρω (αναλογα με την κατάσταση του) απο αγγελίες.
    στη θεση σου θα εψαχνα σε XE.gr , aggeliopolis.gr κλπ
    ακομα μπορεις να βαλεις αγγελια για ζητηση και να προσφέρεις πχ 50ε.

    εαν επιμένεις να το φτιαξεις εσυ μπορω να σου χαρίσω ενα σύστημα με γρανάζια και μοτέρ που προέρχεται απο τέτοιο αμαξάκι που χάλασε και το έβαλα στην ανακύκλωση

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    George
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Picdev , θα το κοιτάξω το ρελέ γκαραζόπορτας.

    Spark , έψαξα στη χε και δεν βρήκα κάτι ( ίσως δεν έψαξα σωστά βέβαια) . Ψάχνοντας όμως τον τελευταίο καιρό και εφόσον εξασφάλισα το σκελετό της γουρουνίτσας ο οποίος είναι όλος αλουμίνιο (τον βρήκα ασκούριαστο μετά από 5 χρόνια παρατημένο σε μια αυλή) κατέληξα στο να μπω στη διαδικασία να το φτιάξω μόνος γιατί πιστεύω ότι θα αντέξει παραπάνω από τα πλαστικά αυτοκινητάκια και θα μπορώ να του κάνω και αναβάθμιση αργότερα όταν το παιδί θα είναι 6-8 χρονών . Σε ευχαριστώ για την προσφορά σου να μου δώσεις το μοτέρ και τα γρανάζια , αυτή τη στιγμή είμαι σε διακοπές αλλά θα σου στείλω μήνυμα μόλις γυρίσω σε 2 βδομάδες αν τα έχεις ακόμα να βρεθούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Φωτολαμπάδες LED παιδικό δώρο
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-16, 15:42
  2. Ηλεκτρικό παιδικό αυτοκίνητο 12v
    By mixalisg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 07:20
  3. Απαράδεκτα Παιδικά 'Παιχνίδια'
    By Ακρίτας in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 10:32
  4. φωτοβολταϊκά σε ηλεκτροκίνητο μηχανάκι?
    By ο-θραξ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, ¶λλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-11, 22:05
  5. Ηλεκτροκίνητο ποδήλατο, τι θα χρειαστώ?
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-10, 02:31

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας