Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: elser E688

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    stayros thessalonikh
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή elser E688

    γειασας.εχω αυτον τον συναγερμο στο αμαξι εδω και δυο χρονια.προχτες ανακαλιψα οτι δεν δουλεβει το μπλοκαρισμα μηχανης.το αμαξι ειναι diesel.nissan D21.ο ηλεκτρολογος που τον εβαλε το εκανε τεστ μπροσταμου και δουλεβε κανονικα.με το χτυπημα του συναγερμου εκοβε το ρευμα στην αντλια πετρελαιου.τωρα δεν το κανει.και ρελε αλαξα και τα καλοδια ηδα ενα προς ενα αλλα τπτ.ακουω τις γνωμεσας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Όταν κόβεται το καύσιμο δεν σταματάει αμέσως η λειτουργία του κινητήρα επειδή τα μπεκ και οι σωληνώσεις αυτών εχουν ακόμα καύσιμο μέσα.
    Όταν λοιπον ενεργοποιείται ο συναγερμός πρεπει να μετρήσεις αν στο ρελέ πηγαίνει τάση και μένει οπλισμένο ή έχει διαρροή και περνάει τάση όταν δεν είναι οπλισμένο. Αν η τάση στο ρελέ κόβεται περιμενε να δεις σε πόση ωρα θα σβήσει ο κινητήρας. Συνήθως οι κινητήρες κρατάνε ρελαντί και σβήνουν μόλις πατήσουμε γκάζι ή να ξεκινήσουμε ή για "ξερόγκαζο"

    Για να σβήσει ο κινητήρας αμέσως μόλις επέμβει ο συναγερμός πρεπει να κόψεις την τροφοδοσία στον εγκέφαλο ή στον πολλαπλασιαστή αν δεν έχει εγκέφαλο (είναι καρμπυρατεράτο δηλαδή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Diesel ειπε.ουτε κάρμπυρατερ ουτε πολλαπλασιαστης.
    Η βαλβιδα επισης στην αντλια σβηνει τον κινητηρα απ'ευθείας.

    Τωρα για το προβλημα,αν και βλεπω δεν πολυενδιαφερεται ο φιλος ας κανει καμια μετρηση με το πολυμετερακι

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    stayros thessalonikh
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    ναι ετσι ειναι vasilimertzani απευθειας το εσβυνε το αμαξι.τωρα δεν το κανει.παντος το ρελε δουλεβει κανονικα.ο ηλεκτρολογος το εχει συνδεσει απευθειας επανω εδω.valbida.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyrakos 36 : 21-08-15 στις 16:16

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrakos 36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι ετσι ειναι vasilimertzani απευθειας το εσβυνε το αμαξι.τωρα δεν το κανει.παντος το ρελε δουλεβει κανονικα.ο ηλεκτρολογος το εχει συνδεσει απευθειας επανω εδω.valbida.jpg
    Δεν μπορω να ξεχωρισω τη βαλβιδα ειναι,πθανων καυσιμου φαίνεται.δεν ξερω πως την εχει συνδεσει ο ηλεκτρολογος μαλλον εβαλε εν σειρα καποιο ρελε απο τον συναγερμο.μου φαινεται και περιεργο που το ακους το ρελε οταν ενεργοποιειται ο συναγερμος.αν ειχες ενα σχεδιακι του συναγερμου θα μπορουσαμε. Να βγαλουμε καποια ακρη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    stayros thessalonikh
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    αυτο ειναι το σχεδιο20150809_135516[1].jpg20150809_135600[1].jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyrakos 36 : 21-08-15 στις 17:08

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    stayros thessalonikh
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    κανενας ρε παιδια που να γνωριζει.κατι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrakos 36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ειναι το σχεδιο20150809_135516[1].jpg20150809_135600[1].jpg
    Εγώ φίλε μου με αυτό που βλέπω, είναι πως κόβει την τάση στην μίζα για να μην πάρει μπροστά βάση του σχεδίου.
    Σωστή η παρατήρηση δεν είδα πως είναι ντίζελ.
    Εκεί που πάει το μυαλό μου είναι:
    1. φθορά καλωδίου και κάνει επαφή όποτε γουστάρει
    2. φθορά ρελέ (αν και αλλαγμένο, έβαλες καινούριο ή μεταχειρισμένο?)
    3. φθορά συναγερμού.
    4. αν ήταν αντλία πετρελαίου δεν θα δούλευε καν ο κινητήρας.

    Αν δεν μετρηθεί το σύστημα χωρίς και με λειτουργία δεν μπορούμε να βγάλουμε άκρη.

    Αυτή τη φωτογραφία που έβαλες, δεν μου κάνει για αντλία. Είναι βαλβίδα/αισθητήρας. Αποσύνδεσέ το την ώρα που λειτουργεί ο κινητήρας και δες αν σβήσει ο κινητήρας να δεις μήπως φταίει αυτή η βαλβίδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    stayros thessalonikh
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    το ρελε που εβαλα του κουτιου.και αν αποσυνδεσω την βαλβιδα δεν παιρνει καν μπροσ το αυτοκηνιτο
    αυτο που εχω στην φοτο ειναι πανω στην αντλια αντλια.jpg ειναι αυτο εδω.εχει τραβιξει ενα καλοδιο απο το ρελε 85 και το εχει συνδεσει εδω.και τα υπολιπα οπος ειναι στο σχεδειο του ρελε.οσο για τα καλοδια.τα εχω κανει ελενχο τρις φορες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrakos 36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ρελε που εβαλα του κουτιου.και αν αποσυνδεσω την βαλβιδα δεν παιρνει καν μπροσ το αυτοκηνιτο
    αυτο που εχω στην φοτο ειναι πανω στην αντλια αντλια.jpg ειναι αυτο εδω.εχει τραβιξει ενα καλοδιο απο το ρελε 85 και το εχει συνδεσει εδω.και τα υπολιπα οπος ειναι στο σχεδειο του ρελε.οσο για τα καλοδια.τα εχω κανει ελενχο τρις φορες.
    Ωραία μέχρι εδώ. Εφόσον μόλις αποσυνδέσεις την βαλβίδα δεν παίρνει καν μπροστά το αυτοκίνητο δεν φταίει η βαλβίδα.
    Πάρε πολύμετρο ανα χείρας και πήγαινε να μετρήσεις τι γίνεται.
    Κάπου κάποιο καλώδιο είτε είναι φθαρμένο, είτε μισοκομμένο, ή καλώδιο δεν έχει πιάσει καλά σε φίς, ή προβληματικός συναγερμός.
    Ο έλεγχος ειδικά σε καλωδίωση αυτοκινήτου σημαίνει βάζω το πολύμετρο στο μπίπ και συνδέω τις 2 άκρες του στο πολύμετρο. Μετά κουνάω το καλώδιο πόντο πόντο αν δεν φαίνεται με το μάτι.
    Και στην χειρότερη κόβουμε τα καλώδια και τα περνάμε όλα απο την αρχή. Όταν πρόκειται για συναγερμό που έχει 10 καλώδια όλα κ όλα.
    Θέλω να πω οτι δεν γίνεται να έχουν ελεγθεί όλα, να δείχνουν όλα φυσιολογικά και να μην δουλεύει τίποτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ELSER GOLD
    By NIKOS-SIT in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-13, 19:09
  2. control για συναγερμο αυτοκινητου elser
    By radiomario in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-13, 17:58
  3. Control συναγερμου Elser
    By kokoblue in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-10, 16:36
  4. ELSER E-688/V3
    By briko in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-10, 20:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας