Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Ερωτήσεις για τριφασικό στο σπίτι

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή Ερωτήσεις για τριφασικό στο σπίτι

    Καλησπέρα,

    Θέλω να ρωτήσω καταρχάς γιατί να έχεις τριφασικό στο σπίτι; (η απάντηση που μπορώ να δώσω είναι μόνο για να έχεις μεγαλύτερο φορτίο να δώσεις ~ εξυπηρετησεις - π.χ. 5 aircontition ανοιχτά μαζί κτλ )

    Επιπλέον εκτός από την κουζίνα που μπορεί να δουλέψει είτε σε τριφασικό είτε σε μονοφασικό υπάρχουν άλλες συσκευές; (π.χ. θερμοσίφωνας; )

    Τέλος υπάρχει περίπτωση να έχεις εξοικονόμηση ρεύματος(άρα και χρημάτων; ) από την τριφασηκή παραχή; Π.χ. σε κάποια συσκευή που καταναλώνει μεγάλα ρεύματα;

    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Μηνύματα
    632

    Προεπιλογή

    Σπύρο καλημέρα.
    3Φασικό μπορεί να έχεις στο σπίτι διότι ''δεν θα σε φτάνει'' το ρεύμα του 1Φασικού. Σαν κατανάλωση θα είναι το ίδιο. ίσα ίσα που θα έχεις μεγαλύτερο πάγιο στη δεη με το 3Φασικό. Ηλεκτρικές συσκευές δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες (εκτός από την κουζίνα) που να συνδέονται 3Φασικά, σε οικιακό επίπεδο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kobi Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω ότι υπάρχουν άλλες (εκτός από την κουζίνα) που να συνδέονται 3Φασικά, σε οικιακό επίπεδο.
    κλιματιστικα multi (πχ 1 εξωτερικη με 5 εσωτερικες μοναδες), θερμανση πισινας, κεντρικη αντλια θερμοτητας, ασανσερ σε μεζονετες

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Κάποιος φίλος μου έλεγε/λέει ότι έχει τριφασικό στο θερμοσίφωνα και καίει ποιο λίγο. Ενώ, λέει, ότι με μονοφασικό το ρολόι γύριζε σαν τρελό.

    Εγώ υποστηρίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτός ότι απλά καίει λιγότερο με το τριφασικό.(πως γίνεται στα ίδια watt να καις λιγότερο του λέω δεν ξέρω)

    Τι πιστεύεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.349

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spiroslouis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιος φίλος μου έλεγε/λέει ότι έχει τριφασικό στο θερμοσίφωνα και καίει ποιο λίγο. Ενώ, λέει, ότι με μονοφασικό το ρολόι γύριζε σαν τρελό.

    Εγώ υποστηρίζω ότι κάτι δεν πάει καλά. Αυτός ότι απλά καίει λιγότερο με το τριφασικό.(πως γίνεται στα ίδια watt να καις λιγότερο του λέω δεν ξέρω)

    Τι πιστεύεται;
    το μονο στο οποίο στεέκει αυτο ειναι ότι εχει πιο μεγάλο θερμοσιφωνα και ζεστενει πιο γρήγορα(που και αυττο σχετικο ειναι . εν πασι περιπτώση εχει ανθρώπους σχετικους εδώ να μας το εξηγησουν). κατα τα αλλα με ιδιο θερμοσιφωνα ιδια καλώδια ιδια τα πάντα αυτο νομιζω ότι δεν στεκει. τριφασικο θα βάλεις αν εχεις αποψη ότι θα χρειστεις πολύ ρευμα. εξαρταται λοιπόν απο τι πραμγατα εχεις στο σπιτι . δηλ. 1 ή δύο ανελκυστήρες 2-4 κουζίνες 2 και περισσότεροι θερμοσίφωνες + αμ αβάλεις και κανενα βαρβάτο εργαλειο στο γκαράζ τότε θέλεις τριφασικο . σε οποιαδηποτε διαφορετική κατασταση πας σε μονοφασικο.
    υποψιν ότι στο θέμα κοστους εγκαταστασης και συντήρησης το 3 ειναι πιο ακριβό απο το μονοφασικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    μια τριφασικη αντισταση σε ενα θερμοσυφωνα θα απορωφα ισχυ 6Α ανα φαση. ενω μια μονοφασικη το ιδιο 18Α σε μια φαση.για ρωτα το φιλο να μαs πει πωs γινεται να εχουμε λιγοτερη καταναλωση στο 3φασικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spiroslouis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από el greco 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια τριφασικη αντισταση σε ενα θερμοσυφωνα θα απορωφα ισχυ 6Α ανα φαση. ενω μια μονοφασικη το ιδιο 18Α σε μια φαση.για ρωτα το φιλο να μαs πει πωs γινεται να εχουμε λιγοτερη καταναλωση στο 3φασικο?

    Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Εγώ του λέω αν έχεις μια συσκευή που καταναλώνει Υ ενέργεια και είναι ικανή να δουλέψει και με μονοφασικό και με τριφασικό θα καταναλώσει την Υ ενέργεια όπως και να έχει. Απλά στο τριφασικό θα την καταναλώσει από 3 διαφορετικές φάσεις ενώ από στο μονοφασικό από μια. Το ρεύμα όμως αθροιστικά είναι το ίδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Προφανώς ο φιλος σου κοιτάει την ταχυτητα που περιστρεφεται ο δισκος του μετρητη και πιστευει οτι επειδή ο δισκος του τριφασικου του μετρητη του περιστρεφεται πιο αργα απι εναν άλλον μονοφασικο καιει λιγοτερα. Καπου στο μετρητη ομως αναγραφει τις στροφές ανα kWh που αν στον τριφασικο ειναι πχ 150στρ/kWh και στον μονοφασικο 400στρ/kWh oτριφασικος θα περιστρεφεται σαφως λιγοτερο για την ίδια κατανάλωση

    3 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xrhstosmp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (16-08-15)

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Τριφασικό δε βάζεις για να συνδέσεις τριφασικές συσκευές (άντε καμιά κουζίνα) αλλά λόγω μεγαλύτερων φορτίων. Π.χ. το μονοφασικό σηκώνει φωτισμό 6 δωματίων,θερμοσίφωνα,κουζίνα,πλυντήριο ρούχων και πιάτων (και μάλιστα όχι όλα μαζί). Το τριφασικό το βάζεις όταν έχεις περισσότερα φορτία. Π.χ.στο σπίτι της γιαγιάς μου, που έχουμε μεγάλα φορτία ( Θερμοσίφωνας 4 κιλοβατ, κουζινα 8-10 κιλοβατ,πλυντήριο 3 κιλοβατ,φωτισμό και πρίζες σε 7 δωμάτια. Τρεις θερμοσυσσωρευτές 5-6 κιλοβάτ ο καθένας και άλλους τρεις 4 κιλοβατ.) Σύνολο περίπου 45 κιλοβατ (45.000 βατ αν λειτουργήσουν όλα μαζί π.χ. το χειμώνα. Όπως βλέπεις, είναι μεγάλα φορτία, και χρειάζονται τριφασικό. Επίσης η ζέστη των θερμοσυσσωρευτών είναι άφθονη το χειμώνα, παρ'όλο που τους λειτουργούμε πάντα στη μέση και είναι φθηνότερη από το πετρέλαιο. Όσο για τις στροφές του μετρητή, είναι αυτό που έγραψε ο Χρήστος παραπάνω. Όσο για την οικονομία που ρώτησες, πέρα από τη θέρμανση δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ελπίζω να βοήθησα και συγγνώμη για τη μακρυγορία.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gregpro : 17-08-15 στις 00:02
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  11. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    σε ένα μονοφασικό έχουμε μέγιστη ισχύ(που μπορούμε να τραβήξουμε) περίπου 8 Kw ενώ στο τριφασικό 24.
    υπάρχει φυσικά και το ενισχυμένο μονοφασικό που είναι στα 63Α οπότε είναι σαν αν έχουμε τις δύο από τις 3 φάσεις αλλά σε μονοφασικό και είναι φθηνότερο το ρολόι(ως εγγύηση που πληρώνουμε για την τοποθέτησή του στην ΔΕΗ). είναι υπέρ αρκετό να καλύψει ένα σπίτι εκτός αν έχουμε και θέλουμε απαιτητικές συσκευές όπως είπε ο klik. για τον μετρητή είναι αυτό που είπε ο Χρήστος (xrhstosmp)

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-19, 18:04
  2. Δεν έχω σήμα στο κινητό μέσα στο σπίτι.
    By geokos13 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 10:22
  3. Μαζική παραγωγή στο σπίτι
    By mtzag in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 15:31
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-12, 19:18
  5. ενδοσυνεννόηση στο σπίτι
    By zoran in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 18:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας