Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: ουδετερωση-αμεση γειωση

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή ουδετερωση-αμεση γειωση

    Καλημερα,
    Ψάχνοντας και διαβάζοντας στο ιντερνετ-βιβλία, διαβάζω συνέχεια οτι απαγορεύετε η συνύπαρξη ουδετερωσης με άμεση γείωση... Πουθενά ομως δεν εχω βρει το γιατι, ουτε ρωτοντας φιλους ηλεκτρολογους (ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο πανεπιστημιο)..

    (για να ειμαι σιγουρος οτι τα εχω καταλαβει σωστα):
    ουδετερωση= γίνετε απ τη ΔΕΗ ενωση μεταξυ ουδετερου κομβου και γης καθως και στα σπιτια παλι απ τη ΔΕΗ, η συνδεση στο μπαροκιβωτιο, του ουδετερου αγωγου με το ηλεκτρόδιο γειωσης (το οποιο εχει τοποθετησει ο ηλεκτρολογος)??
    αμεση γειωση= ο ουδετερος κομβος της ΔΕΗ δεν συνδεετε πουθενα με τη γη, φτανει στο μετρητη του σπιτιου-μπαρα ουδετερου στον πινακα και η μπαρα γειωσης του πινακα ειναι συνδεδεμενη απ ευθειας με ηλεκτρόδιο γειωσης??

    Η αλήθεια είναι οτι εχω αρκετες ερωτήσεις πανω στο θεμα γειωσεων, δεν μπορω να το αποσαφηνίσω το θεμα ακομα και θα θελα αν καποιος εχει ορεξη να με βοηθησει...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Εγω πήρα το βιβλίο της ελεμκο για τις γειωσεις και τα εξηγεί όλα πολύ ωραία και αναλυτικά.
    Υπάρχει μεγάλη βιβλιογραφία βέβαια, αλλά εγώ το συγκεκριμένο που πήρα μου έλυσε πολλές απορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κ την απάντηση..
    Το βιβλίο αυτό που μπορώ να το βρω?? Η αλήθεια ειναι ότι όσο ρωτάω τόσο καταλαβαίνω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν και με μπερδεύουν περισσότερο, οποτε θα το διαβάσω σίγουρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Σύρος
    Μηνύματα
    280

    Προεπιλογή

    Το ISBN του βιβλίου υπάρχει ? Ευχαριστώ Νίκος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electro65
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα,
    Ψάχνοντας και διαβάζοντας στο ιντερνετ-βιβλία, διαβάζω συνέχεια οτι απαγορεύετε η συνύπαρξη ουδετερωσης με άμεση γείωση... Πουθενά ομως δεν εχω βρει το γιατι, ουτε ρωτοντας φιλους ηλεκτρολογους (ειτε απο ΤΕΙ ειτε απο πανεπιστημιο)..

    (για να ειμαι σιγουρος οτι τα εχω καταλαβει σωστα):
    ουδετερωση= γίνετε απ τη ΔΕΗ ενωση μεταξυ ουδετερου κομβου και γης καθως και στα σπιτια παλι απ τη ΔΕΗ, η συνδεση στο μπαροκιβωτιο, του ουδετερου αγωγου με το ηλεκτρόδιο γειωσης (το οποιο εχει τοποθετησει ο ηλεκτρολογος)??
    αμεση γειωση= ο ουδετερος κομβος της ΔΕΗ δεν συνδεετε πουθενα με τη γη, φτανει στο μετρητη του σπιτιου-μπαρα ουδετερου στον πινακα και η μπαρα γειωσης του πινακα ειναι συνδεδεμενη απ ευθειας με ηλεκτρόδιο γειωσης??

    Η αλήθεια είναι οτι εχω αρκετες ερωτήσεις πανω στο θεμα γειωσεων, δεν μπορω να το αποσαφηνίσω το θεμα ακομα και θα θελα αν καποιος εχει ορεξη να με βοηθησει...
    Η συνύπαρξη των δυο μεθόδων γείωσης απαγορεύεται γιατί στην περίπτωση που θα γίνει μια μεγάλη διαρροή στο κομμάτι που προστατεύεται απο την άμεση γείωση κάποια ποσότητα ρεύματος θα περάσει απο αυτή και θα επιστρέψει μέσω του κομβου γειωσης του ουδέτερου και απο κει περνα στα μεταλλικα μερη των συσκευών που ενδεχόμενα να ερχεται σε επαφή ο άνθρωπος.
    Στην περιπτωση που η ταση επαφής θα ειναι πανω απο 50v (ή πάνω απο 30mA) εναλασσόμενο τοτε παμε σε κανονικη ηλεκτροπληξία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    466

    Προεπιλογή

    Εγω το παρήγγειλα από το ίντερνετ απο το βιβλιοπωλείο παπασωτηριου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Feb 2008
    Μηνύματα
    362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electro65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνύπαρξη των δυο μεθόδων γείωσης απαγορεύεται γιατί στην περίπτωση που θα γίνει μια μεγάλη διαρροή στο κομμάτι που προστατεύεται απο την άμεση γείωση κάποια ποσότητα ρεύματος θα περάσει απο αυτή και θα επιστρέψει μέσω του κομβου γειωσης του ουδέτερου και απο κει περνα στα μεταλλικα μερη των συσκευών που ενδεχόμενα να ερχεται σε επαφή ο άνθρωπος.
    Στην περιπτωση που η ταση επαφής θα ειναι πανω απο 50v (ή πάνω απο 30mA) εναλασσόμενο τοτε παμε σε κανονικη ηλεκτροπληξία.

    Απο τον ουδετερο έτσι και αλλιως επιστρεφει ρεύμα. Γιατι σε περίπτωση σφάλματος να προκληθεί ανύψωση του δυναμικού του?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    στην αμεση δηλαδη γειωση η ΔΕΗ δηλαδη φερνει τον ουδετερο κομβο χωρις να τον γειωνει μεχρι τα ρολογια των σπιτιων???
    αν σ ενα σπιτι (εκτοσ αττικης) κοπει ο αγωγος γειωσης απ το ρολοι της ΔΕΗ μεχρι τον πινακα και ενώσεις απ ευθειας την μπαρα γειωσης του πινακα με ενα ηλεκτροδιο γειωσης ξεχωριστο της πολυκατοικιας, ειναι συνηπαρξη αμεσης γ. με ουδετερωση???

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    ότι γίνετε, γίνετε μέχρι τον μετρητή της ΔΕΗ. από εκεί και πέρα για εμάς υπάρχει μόνο ανεξάρτητη γείωση και ουδέτερος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koutsos Εμφάνιση μηνυμάτων
    στην αμεση δηλαδη γειωση η ΔΕΗ δηλαδη φερνει τον ουδετερο κομβο χωρις να τον γειωνει μεχρι τα ρολογια των σπιτιων???
    αν σ ενα σπιτι (εκτοσ αττικης) κοπει ο αγωγος γειωσης απ το ρολοι της ΔΕΗ μεχρι τον πινακα και ενώσεις απ ευθειας την μπαρα γειωσης του πινακα με ενα ηλεκτροδιο γειωσης ξεχωριστο της πολυκατοικιας, ειναι συνηπαρξη αμεσης γ. με ουδετερωση???
    Οχι .η δεη παντα γειωνει τον ουδετερο του μετασχηματιστη με την γη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερωτηση για ουδετερωση
    By rfc in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-16, 16:09
  2. ουδετερωση περιοχη Ν Περαμο ?
    By pinboy in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-12, 14:03
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34
  4. Γειωση σε pc
    By Manouvras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-11, 12:26
  5. γειωση
    By marioulinos in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 19:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας