Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Paradox SP6000 Force arming

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή Paradox SP6000 Force arming

    Θα ήθελα κάποιος να μου εξηγήσει τι νόημα έχει το Force arming στο section [user code option]

    Παράδειγμα: έστω ότι έχω ενεργοποιήσει στο section [001] το option 8 (Force zone) και έχω έναν user 06 με κωδικό 4567 του οποίου στο section [406] κάνω off το option 5 (NO Force arming).
    Οπλίζω το σύστημα με τον κωδικό 4567 και με την ζώνη 01 ανοικτή. O συναγερμός οπλίζεται και η ζώνη 001 γίνεται Force arming.
    Κανονικά νομίζω θα έπρεπε να σε πάει στην επιλογή bypass για να επιλέξεις να βγάλεις την ζώνη εκτός ή να μην οπλίζει το σύστημα μέχρι να κλείσης αυτή την ζώνη.

    (Τον προγραμματισμό τον κάνω από το πληκτρολόγιο Κ10)

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά νομίζω θα έπρεπε να σε πάει στην επιλογή bypass για να επιλέξεις να βγάλεις την ζώνη εκτός ή να μην οπλίζει το σύστημα μέχρι να κλείσης αυτή την ζώνη.
    Εσύ τι από τα δυο θες να κάνεις; Υπάρχει η δυνατότητα να μπορείς να οπλίσεις τον συναγερμό σου με κάποιες ζώνες ανοιχτές, και όταν θελήσεις να τις κλήσεις τότε να ενεργοποιούνται και αυτές σε περίπτωση παραβίασης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Ηρακλή γειά σου,
    Παρακολουθώ το forum και ξέρω ότι κατέχεις πολύ καλά το αντικείμενο που με απασχολεί και μπορείς να με βοηθήσεις.
    Για να γίνω πιο συγκεκριμένος να σου πω τι θέλω να κάνω.
    Θέλω όλοι οι users που έχω ορίσει να έχουν δυνατότητα όπλισης του panel sp6000 με τον κωδικό τους. Έτσι έχω απενεργοποιήσει την δυνατότητα γρήγορης όπλισης για όλους τους users από το section 703 επιλογές 1/2/3 off και της γρήγορης προγραμματιζόμενης bypass όπλισης πάλι από το section 703 επιλογή 4 off.
    Σε κάποιες ζώνες που έχω καθορίσει σαν άμεσες ζώνες έχω αφήσει τις επιλογές 1/2/3/8 ενεργές. Η επιλογή 8 καθορίζει αν αυτές οι ζώνες έχουν την δυνατότητα Force όπλισης δηλ. όπως πολύ καλά λες να μπορεί να οπλίζεται ο συναγερμός αγνοώντας τις ανοικτές ζώνες αλλά εάν κάποια κλείσει να μπαίνει αυτόματα στον έλεγχο του συναγερμού. Αυτή την δυνατότητα την έχει ο β€œsystem master” που είναι ο user1 του panel.
    Το Ερώτημά μου ξεκινάει από εδώ και κάτω.
    Μπορώ να ορίσω κάποιον άλλο user ας πούμε τον user7, όπως είπα παραπάνω, που να μην έχει αυτήν την δυνατότητα γιατί π.χ. είναι παιδί και θέλω να είμαι σίγουρος ότι όταν όπλισε τον συναγερμό δεν ξέχασε κάποια ζώνη ανοικτή. Στο section του user υπάρχει η επιλογή 5 Force arming, την οποία και να την κάνω off για τον συγκεκριμένο user πάλι τις ανοικτές ζώνες τις αγνοεί και οπλίζει το σύστημα και τις βάζει αυτόματα στον έλεγχο του συναγερμού άμα κλείσουν.
    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Θα ήθελα αν κάποιος έχει το panel sp6000 να δοκιμάσει να περάσει τις παρακάτω εντολές και να μας πει τι βλέπει:
    Βήμα 1. Φτιάχνετε έναν καινούργιο χρήστη νούμερο 04 με κωδικό 5678
    Φ + 1234 + 04 + 5678 + 5678 + ENTER + CLEAR (με Φ συμβολίζω το πλήκτρο power και 1234 είναι ο κωδικός του 1ου χρήστη αν δεν τον έχετε αλλάξει)

    Βήμα 2. Σε όλους τους χρήστες εκτός των 3 πρώτων απαγορεύετε τον βίαιο οπλισμό (force arming) και την παράκαμψη ζώνης (bypass)
    ENTER + 0000 + [400] + 5 off + 3 off + ENTER + CLEAR (0000 ο κωδικός Εγκαταστάτη αν δεν τον έχετε αλλάξει)

    Βήμα 3. Την ζώνη 1 (001) την χαρακτηρίζω άμεση, κωδ. 08
    ENTER + 0000 + 08 + 1 + ENTER (να είναι φωτισμένα τα πλήκτρα 1/2/3/8 + CLEAR + CLEAR

    Ο έλεγχος:
    Α) Αφήνουμε την ζώνη 1 ανοικτή και οπλίζετε τον συναγερμό με τον κωδικό 1234. Το σύστημα θα οπλιστεί και όταν κλείσετε την ζώνη 1 και την ξανανοίξετε θα κτυπήσει alarm.

    Μέχρι εδώ έτσι ανταποκρίνεται σωστά.

    Β) Αφήνετε πάλι την ζώνη 1 ανοικτή και οπλίζετε με τον κωδικό 5678.
    Θέλω να μου πείτε τι βλέπετε, ο συναγερμός θα συμπεριφερθεί όπως στην περίπτωση A) ή δεν θα οπλίζει μέχρι να κλείσετε την ζώνη 1.

    Επίσης αν είναι δυνατόν αναφέρετε και τον αριθμό έκδοσης του Panel που είναι αποθηκευμένη στο [980]. Είναι ένας τετραψήφιος αριθμός.
    ENTER + 0000 + 980 είναι αναμμένο το πλήκτρο 0 που αντιστοιχεί στο πρώτο ψηφίο, πατάμε ENTER και το αναμμένο πλήκτρο είναι το δεύτερο ψηφίο, πατάμε ENTER και το αναμμένο πλήκτρο είναι το τρίτο ψηφίο, πατάμε ENTER και το αναμμένο πλήκτρο είναι το τέτερτο ψηφίο, πατάμε CLEAR και τέλος.
    Το δικό μου SP6000 είναι version 04.94

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 27-08-15 στις 13:02 Αιτία: προσθήκη

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη her
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    1.123

    Προεπιλογή

    Γιώργο αν προλάβω το σαββατοκύριακο θα το κάνω και θα σου πω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Για ενημέρωση όσων ενδιαφέρονται.
    Να σας πώ ότι επικοινώνησα χθές με το τμήμα υποστήριξης της Paradox Hellas και ο τεχνικός αφού το έλεγξε σε ένα control panel magellan διαπίστωσε και αυτός ότι με απενεργοποιημένο το δικαίωμα του force arming σε έναν user, αυτός ο user μπορεί και οπλίζει τον συναγερμό με ανοικτή ζώνη. Δεν μπόρεσε να μου δώσει εξήγηση μου είπε θα στείλει ερώτημα στην μητρική εταιρεία και θα με ενημερώση.
    Όταν θα έχω νέα θα τα μεταφέρω εδώ για να ολοκληρωθεί το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Ανέβασα σήμερα, Ιούνιος 2017, το firmware του panel SP6000 "V6.11.002"
    Μετά απο 2 σχεδόν χρόνια που επεσήμανα το πρόβλημα, σχετικά με την δυσλειτουργία της εντολής "Force Arming" στα δικαιώματα των χρηστών στην PARADOX ΗELLAS, η μαμά PARADOX ακόμα δεν το διόρθωσε .
    Η απορία μου είναι απο την V4.94 μέχρι την v6.11 τί διορθώσεις έχει κάνει και αυτό το πρόβλημα παρεμένει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgeb1957 : 25-06-17 στις 21:08

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον georgeb1957 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (29-06-17)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη mesazon
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Γιωργο θεωρω οτι η paradox hellas δεν υπαρχει περιπτωση να ενημερωσει την μαμα Paradox για το συγκεκριμενο bug αν δεν το κανεις εσυ ιδιος.
    Πιστευω οτι απλα αυτο που ανεφερες εδω στον αντιπροσωπο ισως και να μην το καταλαβαν κανα ή απλα να το προσπερασαν..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Thumbs down

    Από την Paradox Hellas μην περιμένεις καμιά απάντηση, ενέργεια ή πρωτοβουλία. Ο επαγγελματισμός και η φιλοσοφία της είναι μοναδική

    2 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Παρόμοια Θέματα

  1. Paradox sp6000 να βάλω αντίστασης ;
    By takhs764 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-16, 19:21
  2. ΑΓΟΡΑ ΚΕΝΤΡΟΥ PARADOX SP6000
    By dimpet in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-15, 17:25
  3. MENU PARADOX SP6000 ΜΕ KEYPAD K10H
    By dimpet in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:50
  4. Συναγερμός Paradox sp6000
    By electroman@ in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-10, 00:32
  5. συναγερμος paradox sp6000
    By panagiotis. in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-10, 17:45

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας