Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electro65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μετρήσουμε μαζί με τον κόμβο θα πάρουμε κάτω από 1.5 Ω
    Oχι βεβαια..Θα παρουμε κατω απο 1.5 Ωμ αν υπαρχουν γυρω μας πολλες αλλες γειωσεις απο αλλους καταναλωτες.Στην πραξη προσωπικα σε παλιες γειωσεις μετραω μεταξυ 10-20 Ωμ.Αυτο παντα με γειωσομετρο και συνδεδεμενη την ουδετερωση..
    Στο κατω κατω σε κανονικη λειτουργια ειναι ενωμενη οποτε η τιμη της γειωσης που επενεργει ειναι αυτη που εχει με την ουδετερωση

    Τιμη 1.5Ω εχω παρει μονο με οργανο ελεγχου ΕΗΕ η οποια βεβαια ειναι εντελως πλασματικη μιας και εκει απλως μετραει την αντισταση συνδεσης στην μπαρα του ουδετερου του μετρητη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    διαβασε αυτο το θεμα γιατι ,ειχα ακριβως τα ιδια θεματα με σενα. Απλως εγω ημουν κοντα.
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77166

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μιλαμε με αοριστολογιες ,απανταω με αοριστολογιες.
    Το 280 δεν ξερω τι ειναι ,ας πουμε οτι ειναι ΩΜ.Αν εγραψες σωστα το 1900 σαν ημερ.κατασκευης αμφιβαλλω αν εχει και γειωση αλλα ας δεχτουμε το 280.
    τα 220€ τωρα .Αν βαλει Εψιλον πλακα γειωσης ειναι λιγα ,Επισης λιγα ειναι αν το σπιτι ειναι σε πετρα και θελει μπουλντοζα για να σκαψει η καμια 50ρια μετρα καλωδιο.
    Αν βαλει τριγωνο και ειναι πισω απο τον πινακα το σπιτι ειναι καλη τιμη.Αν μπηξει ενα πασαλακι με το σφυρι και οτι περισευει το κοψει,ειναι παρα πολλα.


    Χρονη τι ακριβως σε ενδιαφερει?για κουβεντα?η για καποια δικια σου περιπτωση?
    Πιθανων αναφερεται σε Ωμ,αλλα και εκει να εισαι αν θελει να σε κοροιδεψει μπορει να το κανει.Αν ειναι να φερεις 3 ατομα για μετρηση καλυτερα να βαλεις γειωση,οσο πιο πολλες τοσο πιο καλες.
    Το θεμα οπως απαντησα πιο πανω ειναι αν τον εμπιστευεσαι αλλιως ειναι πεταμενα λεφτα.
    Βασίλη με ενδιαφέρει γενικά γιατί παρ όλο που ο πατέρας μου είναι ηλεκτρολόγος και μου έχει μάθει πολλά, ένα από τα θέματα που ήταν πάντα θολό στο μυαλό μου είναι η αντίσταση της γείωσης και γενικά πως μετράται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oχι βεβαια..Θα παρουμε κατω απο 1.5 Ωμ αν υπαρχουν γυρω μας πολλες αλλες γειωσεις απο αλλους καταναλωτες.Στην πραξη προσωπικα σε παλιες γειωσεις μετραω μεταξυ 10-20 Ωμ.Αυτο παντα με γειωσομετρο και συνδεδεμενη την ουδετερωση..
    Στο κατω κατω σε κανονικη λειτουργια ειναι ενωμενη οποτε η τιμη της γειωσης που επενεργει ειναι αυτη που εχει με την ουδετερωση

    Τιμη 1.5Ω εχω παρει μονο με οργανο ελεγχου ΕΗΕ η οποια βεβαια ειναι εντελως πλασματικη μιας και εκει απλως μετραει την αντισταση συνδεσης στην μπαρα του ουδετερου του μετρητη.
    Συμφωνώ
    Μία σωστή γείωση βρίσκεται γύρω στα 10 Ω
    Τιμές κάτω(και πολύ από αυτή ) είναι απλά λάθος η πλασματικές

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Γιά σας παιδιά . Καταρχήν δέν ξέρουμε εάν ή παροχή είναι τύπου TN-C (ουδετερωση) ή ΤΤ (απλό ηλεκτρόδιο) .Προσωπικά νομίζω είναι τύπου ΤΤ. Ο ηλεκτρολόγος στήν προκειμένου περίπτωση μέτρησε τήν αντίσταση τού ηλεκτροδίου, (Ra)καί όχι τήν σύνθετη αντίσταση παροχής ( Ζe ) .Ή αντίσταση τών 280Ω στό ηλεκτρόδιο είναι πολλή μεγάλη. Σέ παροχές τύπου ΤΤ μία αντίσταση ηλεκτροδίου τής τάξεως τών 100Ω είναι μία ανεκτή γείωση. Οτιδήποτε άλλη μέτρηση από 10 έως καί 40Ω είναι μία πάρα πολλή καλή γείωση. Εάν στήν προκειμένη περίπτωση ό ηλεκτρολόγος τοποθετήσει μία τριγωνική γείωση μέ αντίσταση κάτω τών 100Ω (σέ πετρώδη περιοχή) νομίζω έχει πετύχει τό μέγιστο. Απαραίτητα όμως ό πίνακας θά πρέπει νά έχει καί τόν ανάλογο αυτόματο προστασίας RCD.Νά αναφέρω εδώ ότι δέν είναι αναγκαίο νά μετατραπεί ή παροχή σέ τύπου TN-C μίας καί παροχές τύπου ΤΤ μέ χαμηλή αντίσταση ηλεκτροδίου 10-40Ω είναι σχετικά (καλύτερες) αυτών τύπου TN-C-S. Από τιμές δέν γνωρίζω, καθότι στήν Αγγλία οι τιμές τών ηλεκτροδίων είναι διαφορετικές .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Φιλε Γιαννη σ'ολη την Ελλαδα πλην Αττικης οι παροχες ειναι τυπου TN-C γιαυτο εγραψα τα παραπανω..
    Ο φιλος εγραψε οτι το σπιτι ειναι στην Χιο οποτε εχει ουδετερωση..
    Επισης οποιαδηποτε μετατροπη απο τον ενα τυπο γειωσης στον αλλο απογορευεται αυστηρα για λογους ασφαλειας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και πάλι
    Τελικά δεν έκανα τίποτε έτσι κι αλλιώς η γιαγιά επιστρέφει αυτή την εβδομάδα και θα το δω εγώ από του χρόνου που θα πάω στο νησί.
    Ερώτηση:
    Η γείωση έχει σημασία σε τι απόσταση θα μπει; Θα σκαφτεί το σημείο έξω από τον πίνακα και θα μπορούσα να βάλω την καινούργια εκεί αλλά θα είναι μανούρα γιατί ανάμεσα στα φρεάτια θα περνάει η αποχέτευση του σπιτιού.Η άλλη επιλογή είναι κάτω από το ρολόι της δεη που έχει ένα παρτέρι και θα μπορούσε να μπει εκεί άνετα απλά θα μου κόψει χώρο από το παρτέρι. Τέλος θα μπορούσα να βάλω ένα ηλεκτρόδιο μόνο έξω από τον πίνακα αλλά από ότι διαβάζω δεν προτιμάται.

    Κάτι άλλο τώρα.
    Ψάχνοντας γενικά στο νετ για τις γειώσεις κτλ βρήκα ότι με το πολύμετρο θα πρέπει να ισχύουν τα παρακάτω:
    Φάση - Ουδετερος ~230v
    Φάση - Γείωση ~230v
    Ουδέτερος - Γείωση ~0v
    Επειδή με τρώνε τα χέρια μου είπα να το δοκιμάσω σπίτι και μου βγήκαν τα παρακάτω

    Φάση - Ουδετερος ~230v
    Φάση - Γείωση ~17v
    Ουδέτερος - Γείωση 0v ακριβώς

    Να υποθέσω ότι μεταξύ ουδέτερου και γείωσης η τιμή είναι 0 γιατί δεν είναι γειωμένος;
    Για τα 17 volt μεταξύ φάσης γείωσης τι έχετε να πείτε;
    Το πολύμετρο που έχω δεν είναι κάτι αξιόλογο αλλά από την στιγμή που μετράει σωστά φάση ουδέτερο δεν νομίζω να είναι λάθος το άλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    με το πολυμετρο μετραμε αν έχεις γειωση και οχι αν ειναι σωστη
    ταση μεταξυ φασης και γειωσης πρεπει να ειναι 230v 17ν σημαίνει ανυπαρκτη γειωση

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Σου ξαναλεω οτι ολα δειχνουν οτι εχεις προβλημα στην συνδεση ουδετερου με γειωση μεσα στον μετρητη σου.
    Φερε καποιον να σου το ελεγξει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου ξαναλεω οτι ολα δειχνουν οτι εχεις προβλημα στην συνδεση ουδετερου με γειωση μεσα στον μετρητη σου.
    Φερε καποιον να σου το ελεγξει..

    και με το προβλημα της συνδεσης στον μετρητη,αποκαλυφθηκε και το προβλημα της γειωσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ
    By ΣΙΣΚΟΣ in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 13:07
  2. Ελεγχος γειωσης σε πλακετα
    By nio-4- in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 10:06
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 08:51
  4. ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ
    By Δημήτρης F104 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας