Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗΣ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ

    Καλησπέρα στην κοινότητα.
    Στο πατρικό της γιαγιάς μου(Κατασκευής πριν το 1900) πήγε ένας ηλεκτρολόγος μετά από δική μου προτροπή για να μετρήσει την γείωση. Το αποτέλεσμα είναι να της πει ότι η γείωση έβγαλε 280 και της ζήτησε 220 ευρώ για την εγκατάσταση νέας γείωσης.
    Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εάν το νούμερο είναι φυσιολογικό για προβληματική γείωση (καθώς μπορεί το γειωσόμετρο να έδειξε και 2,8 και να μην το πήρε πρέφα η γιαγιά) και αν τα λεφτά είναι και αυτά φυσιολογικά για επαρχία καθώς και τα δύο νούμερα έχω την εντύπωση ότι είναι υπερβολικά υψηλά.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    Επειδή με ενδιαφέρει το θέμα, το 280 τι ακριβώς είναι; 280Ω; Μεταξύ ποιων άκρων και με τι συνθήκες; Η αλήθεια είναι πάντως ότι γενικά δεν είναι εύκολα να ελέγξεις πράγματα που δεν γνωρίζεις και ειδικά αν δεν είσαι εκεί την ώρα της μέτρησης. Οπότε ή τα "τρως" ή φέρνεις τουλάχιστον άλλους 2 για να βεβαιωθείς (με το ανάλογο κόστος)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Επειδη μιλαμε με αοριστολογιες ,απανταω με αοριστολογιες.
    Το 280 δεν ξερω τι ειναι ,ας πουμε οτι ειναι ΩΜ.Αν εγραψες σωστα το 1900 σαν ημερ.κατασκευης αμφιβαλλω αν εχει και γειωση αλλα ας δεχτουμε το 280.
    τα 220€ τωρα .Αν βαλει Εψιλον πλακα γειωσης ειναι λιγα ,Επισης λιγα ειναι αν το σπιτι ειναι σε πετρα και θελει μπουλντοζα για να σκαψει η καμια 50ρια μετρα καλωδιο.
    Αν βαλει τριγωνο και ειναι πισω απο τον πινακα το σπιτι ειναι καλη τιμη.Αν μπηξει ενα πασαλακι με το σφυρι και οτι περισευει το κοψει,ειναι παρα πολλα.


    Χρονη τι ακριβως σε ενδιαφερει?για κουβεντα?η για καποια δικια σου περιπτωση?
    Πιθανων αναφερεται σε Ωμ,αλλα και εκει να εισαι αν θελει να σε κοροιδεψει μπορει να το κανει.Αν ειναι να φερεις 3 ατομα για μετρηση καλυτερα να βαλεις γειωση,οσο πιο πολλες τοσο πιο καλες.
    Το θεμα οπως απαντησα πιο πανω ειναι αν τον εμπιστευεσαι αλλιως ειναι πεταμενα λεφτα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #4
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electro65
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Καλημερα

    Το ότι είπε ο ηλεκτρολόγος στη γιαγιά 280 τη μέτρηση αυτό δεν το βρίσκω σωστό ακόμη κ σε πετρώδες έδαφος έχω πάρει μέτρηση 75 Ω.

    Ας υποθέσουμε όμως πως αυτή ήταν η μέτρηση.

    Για να φτάσουμε σε αποδεκτή τιμή όπως τα 20 Ω της ουδετέρωσης που ισχύει εκτός λεκανοπεδίου Αττικής τότε δε μας φτάνουν ούτε όλα τα γράμματα της αλφαβήτου σε γειώσεις..και βελτιωτικά.

    Θεωρώ λοιπόν πως η μέτρηση είναι λανθασμένη και να κάνεις εσύ έναν κόπο να πας στο χωριό να δεις κ τη γιαγιά και να πάρεις μια αξιόπιστη μέτρηση.

    Τα 220€ μάλλον τόσα είναι η ταρίφα του ηλεκτρολόγου , αλλά εσύ ρώτα τον ποια μέθοδο θα χρησιμοποιήσει για τη γείωση που αναφέρει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    May 2008
    Μηνύματα
    251

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Είχα απαντήσει και χθες το βράδυ αλλά από ότι φαίνεται στις 2 τα ξημερώματα δεν πατιούνται καλά τα πλήκτρα
    Καταρχάς το σπίτι χρησιμοποιείται σαν εξοχική κατοικία και είναι στην Χίο οπότε είναι λίγο δύσκολο να πάω. Επίσης η γιαγιά έρχεται την άλλη εβδομάδα και θα με βλέπει μέχρι να με σιχαθεί
    Λοιπόν όσον αφορά τις ερωτήσεις.
    Αρχικά για την χρονολογία σωστά την έχω γράψει και η γείωση είχε μπει σε αργότερο χρόνο αλλά σίγουρα πάνω από 15 χρόνια πριν μπορεί να λέω και λίγα.
    Τον ηλεκτρολόγο τον κάλεσα όχι γιατί εντόπισα κάποιο πρόβλημα στο σπίτι αλλά γιατί αλλάξαμε πίνακα καθώς ήταν κομμάτι αρχαίος οπότε του ζήτησα με την ευκαιρία να κάνει και μία μέτρηση.
    Από τα λεγόμενα της γιαγιάς για την μέτρηση τον έναν πάσσαλο τον έβαλε στην γείωση η οποία βρίσκεται ακριβώς κάτω από το ρολόι (δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό) το άλλο σε απόσταση 2-5 μέτρα και τον τρίτο σε 15-20 περίπου μέτρα και χωρίς να βρέξει το σημείο (κάπου διάβασα ότι για να πάρεις μέτρηση πρέπει να βρέξεις το χώμα στο σημείο που βάζεις τους πασσάλους ισχύει αυτό;. Για τα νούμερα προφανώς δεν είμαι σίγουρος δυστυχώς.Η περιοχή εκεί είναι γενικά πετρώδης.
    Όσον αφορά την νέα γείωση επειδή είπε κάτι για τρία ηλεκτρόδια θεωρώ ότι εννοούσε τρίγωνο και η "καλωδιακή" απόσταση είναι περίπου 10 μέτρα.
    Τα 280 ωμ μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλο νούμερο και δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό ακόμα και για προβληματική γείωση και αυτή είναι κυρίως η ερώτηση μου.
    Όσον αφορά το κόστος έκανα μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο, δεν βρήκα πολλά για να είμαι ειλικρινής αλλά κάπου πέτυχα ότι είναι της τάξης του 30 ευρου. Μου φαίνονται λίγα αυτά αλλά όσο να ναι τα 30 με τα 220 έχουν μία σημαντική διαφορά.
    Επίσης Βασίλη όσον αφορά την νέα γείωση θα έλεγα ότι είμαι στην τρίτη περίπτωση.Υπάρχει χωραφάκι έξω από το σπίτι.
    Τέλος και μία ερώτηση επειδή θα γίνουν και εργασίες στην αυλή έξω από το σπίτι μήπως θα ήταν καλύτερο με την ευκαιρία να βάλω και ένα φρεάτιο έξω από την πόρτα(δίπλα από τον πίνακα δλδ) ώστε να μπει εκεί η γείωση και να μπορώ να την ελέγχω κιόλας;
    Θα ήταν καλύτερο καθώς είναι μικρότερη η καλωδιακή απόσταση ή να μην ασχοληθώ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Εγω θα ελεγα οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγει τετοια τιμη με ουδετερωση..Υπαρχουν αλλα σπιτια εκει κοντα η ειναι μονο του επενω στο βουνο ας πουμε;
    Ρωταω γιατι αν υπαρχουν,λογω της ουδετερωσης(συνδεση γειωσης με ουδετερο μεσα στον μετρητη) οι γειωσεις των σπιτιων αυτων και οι γειωσεις της ΔΕΗ μπαινουν παραλληλα με την γειωση του σπιτιου οποτε πολυ δυσκολα να βγει τετοια τιμη.
    Οποτε μηπως να ελεγχε καποιος (με το καταληλο οργανο βεβαια) και την ουδετερωση αν ειναι σωστη;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electro65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα

    Το ότι είπε ο ηλεκτρολόγος στη γιαγιά 280 τη μέτρηση αυτό δεν το βρίσκω σωστό ακόμη κ σε πετρώδες έδαφος έχω πάρει μέτρηση 75 Ω.

    Ας υποθέσουμε όμως πως αυτή ήταν η μέτρηση.

    Για να φτάσουμε σε αποδεκτή τιμή όπως τα 20 Ω της ουδετέρωσης που ισχύει εκτός λεκανοπεδίου Αττικής τότε δε μας φτάνουν ούτε όλα τα γράμματα της αλφαβήτου σε γειώσεις..και βελτιωτικά.

    Θεωρώ λοιπόν πως η μέτρηση είναι λανθασμένη και να κάνεις εσύ έναν κόπο να πας στο χωριό να δεις κ τη γιαγιά και να πάρεις μια αξιόπιστη μέτρηση.

    Τα 220€ μάλλον τόσα είναι η ταρίφα του ηλεκτρολόγου , αλλά εσύ ρώτα τον ποια μέθοδο θα χρησιμοποιήσει για τη γείωση που αναφέρει?
    20Ωμ απο που?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα.
    Είχα απαντήσει και χθες το βράδυ αλλά από ότι φαίνεται στις 2 τα ξημερώματα δεν πατιούνται καλά τα πλήκτρα
    Καταρχάς το σπίτι χρησιμοποιείται σαν εξοχική κατοικία και είναι στην Χίο οπότε είναι λίγο δύσκολο να πάω. Επίσης η γιαγιά έρχεται την άλλη εβδομάδα και θα με βλέπει μέχρι να με σιχαθεί
    Λοιπόν όσον αφορά τις ερωτήσεις.
    Αρχικά για την χρονολογία σωστά την έχω γράψει και η γείωση είχε μπει σε αργότερο χρόνο αλλά σίγουρα πάνω από 15 χρόνια πριν μπορεί να λέω και λίγα.
    Τον ηλεκτρολόγο τον κάλεσα όχι γιατί εντόπισα κάποιο πρόβλημα στο σπίτι αλλά γιατί αλλάξαμε πίνακα καθώς ήταν κομμάτι αρχαίος οπότε του ζήτησα με την ευκαιρία να κάνει και μία μέτρηση.
    Από τα λεγόμενα της γιαγιάς για την μέτρηση τον έναν πάσσαλο τον έβαλε στην γείωση η οποία βρίσκεται ακριβώς κάτω από το ρολόι (δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό) το άλλο σε απόσταση 2-5 μέτρα και τον τρίτο σε 15-20 περίπου μέτρα και χωρίς να βρέξει το σημείο (κάπου διάβασα ότι για να πάρεις μέτρηση πρέπει να βρέξεις το χώμα στο σημείο που βάζεις τους πασσάλους ισχύει αυτό;. Για τα νούμερα προφανώς δεν είμαι σίγουρος δυστυχώς.Η περιοχή εκεί είναι γενικά πετρώδης.
    Όσον αφορά την νέα γείωση επειδή είπε κάτι για τρία ηλεκτρόδια θεωρώ ότι εννοούσε τρίγωνο και η "καλωδιακή" απόσταση είναι περίπου 10 μέτρα.
    Τα 280 ωμ μου φάνηκε υπερβολικά μεγάλο νούμερο και δεν ξέρω εάν είναι φυσιολογικό ακόμα και για προβληματική γείωση και αυτή είναι κυρίως η ερώτηση μου.
    Όσον αφορά το κόστος έκανα μια σχετική αναζήτηση στο διαδίκτυο, δεν βρήκα πολλά για να είμαι ειλικρινής αλλά κάπου πέτυχα ότι είναι της τάξης του 30 ευρου. Μου φαίνονται λίγα αυτά αλλά όσο να ναι τα 30 με τα 220 έχουν μία σημαντική διαφορά.
    Επίσης Βασίλη όσον αφορά την νέα γείωση θα έλεγα ότι είμαι στην τρίτη περίπτωση.Υπάρχει χωραφάκι έξω από το σπίτι.
    Τέλος και μία ερώτηση επειδή θα γίνουν και εργασίες στην αυλή έξω από το σπίτι μήπως θα ήταν καλύτερο με την ευκαιρία να βάλω και ένα φρεάτιο έξω από την πόρτα(δίπλα από τον πίνακα δλδ) ώστε να μπει εκεί η γείωση και να μπορώ να την ελέγχω κιόλας;
    Θα ήταν καλύτερο καθώς είναι μικρότερη η καλωδιακή απόσταση ή να μην ασχοληθώ;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    εδω αναφερει τιμες αντιστασης http://www.electrologos.gr/news/19

    φρεατιο ειναι το ιδανικο,τρια στην περιπτωση σου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Ναι αλλα υποθετω οτι μιλαει για την Αττικη οπου δεν ισχυει η ουδετερωση.Για την υπολοιπη Ελλαδα τα πραγματα ειναι πολυ καλυτερα-ευκολοτερα..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electro65
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω θα ελεγα οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγει τετοια τιμη με ουδετερωση..Υπαρχουν αλλα σπιτια εκει κοντα η ειναι μονο του επενω στο βουνο ας πουμε;
    Ρωταω γιατι αν υπαρχουν,λογω της ουδετερωσης(συνδεση γειωσης με ουδετερο μεσα στον μετρητη) οι γειωσεις των σπιτιων αυτων και οι γειωσεις της ΔΕΗ μπαινουν παραλληλα με την γειωση του σπιτιου οποτε πολυ δυσκολα να βγει τετοια τιμη.
    Οποτε μηπως να ελεγχε καποιος (με το καταληλο οργανο βεβαια) και την ουδετερωση αν ειναι σωστη;
    Η τιμή της αντίστασης γείωσης μετριέται με τον κόμβο του ουδετέρου του μετρητή εκτός.

    Οπότε η τιμή των 280 Ω προέκυψε μ αυτόν τον τρόπο.

    Αν μετρήσουμε μαζί με τον κόμβο θα πάρουμε κάτω από 1.5 Ω

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη electro65
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Μύκονος
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    [QUOTE=vasilimertzani;723842]20Ωμ απο που?

    Φίλε Βασίλη τα 20 Ω στην περίπτωση της ουδετέρωσης είναι μια " καλή τιμή " αν το έδαφος είναι πετρώδες και δεν υπάρχει δυνατότητα να χώσουμε αρκετά βαθιά μια πλάκα , ένα Ε ή ένα Π χαλκού ή κάποιο μακρύ ηλεκτρόδιο.

    Όσο για το αν αναφέρεται κάπου θυμάμαι όχι στον ΚΕΗΕ αλλά το είχε γράψει ο Κάπος σε κάποιο βιβλίο του. Το σωστό και έχεις απόλυτο δίκιο στην περίπτωση της ουδετέρωσης θα ήταν μια τιμή κοντά στα 1.5 με 2 Ωμ. Αυτό για την ασφάλεια των χρηστών της εγκ/σης.

    Όμως επειδή μια τέτοια τιμή "πιάνεται" δύσκολα, η ΔΕΗ ακόμη και τώρα με τον παλιό ΚΕΗΕ γιατί δέχονται τις τιμές αντίστασης γείωσης με τη σωλήνα 1 ίντσας μήκους 2.5 μέτρων κάνοντας τα στραβά μάτια στο πόσο επικίνδυνη μπορεί να γίνει μια "κακή" γείωση σε ουδετέρωση?
    Και οι ηλεκτρολόγοι ήταν νόμιμοι για την πολιτεία με τις τότε Υπ. Δηλώσεις τους!
    Παραδείγματα έχουμε πολλά να πούμε...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electro65 : 29-08-15 στις 00:02

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΓΡΗΓΟΡΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ
    By ΣΙΣΚΟΣ in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 13:07
  2. Ελεγχος γειωσης σε πλακετα
    By nio-4- in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-16, 10:06
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-15, 08:51
  4. ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΔΕΤΕΡΟΥ
    By Δημήτρης F104 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 19:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας