Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 101

Θέμα: Κατασκευή DPP EL84

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    437

    Προεπιλογή

    Φιλε Χρηστο η κατασκευη σου κανει πολλα high-endo-κινεζακια να ωχριουν. Αν ακουγεται τοσο καλα οσο βλεπεται τοτε οσα μπραβο και να σου πουμε θα'ναι λιγα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Άψογος, πολύ καλή δουλειά

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη daffygr
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους σας για τα καλα σας λογια.
    Το πως ακουγεται τωρα θα ελεγα πολυ διαφορετικα απο τρανζιστορικους. Υπαρχει μια ισορροπια σε ολο το ακουστικο φασμα, οι φωνες ειναι μπροστα απο τα ηχεια, μπασα πριμα σαφή και διακριτικα και οι καμπανιές απο τα πιατινια σου κουνανε τον εγκεφαλο... Τον DENON ούτε καν τον ανοίγω.
    Σιγουρα σηκωνει βελτιωσεις που με τον καιρο θα γινουν.
    Τον περισσότερο χρόνο τον σπατάλησα σχετικά με τους μετασχηματιστές εξόδου (από το περασμένο καλοκαίρι παλεύω και νομίζω ότι είμαι σχετικά κοντά...).
    Συνεχιζεται...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daffygr : 01-09-15 στις 09:55

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη daffygr
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Υπομονή τελειώνουμε...
    Τοποθέτηση μετασχηματιστών εξόδου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150725_191205.jpg Εμφανίσεις:  330 Μέγεθος:  151,7 KB

    Στην φωτο αυτή αξιοσημείωτο είναι η γείωση που "τρέχει" σε όλα τα σημεία του ενισχυτή η οποία είναι στον "αέρα" και ενώνεται με το σασί από ένα μόνο σημείο στο κέντρο της.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150722_123654.jpg Εμφανίσεις:  330 Μέγεθος:  152,7 KB

    Οι τέσσερις μεγάλοι πυκνωτές είναι από teflon ρωσικής κατασκευής και μάλιστα κατασκευασμένοι για το ρωσικό διαστημικό πρόγραμμα (τις παλιές εποχές). Δεν παίξανε καλά και αντικαταστάθηκαν από απλούς πολυπροπυλενίου με σαφώς καλύτερα αποτελέσματα. Συμβουλή: μην ψάχνετε για εξωτικούς πυκνωτές σύζευξης που η βελτίωση ποιότητας ήχου ακροβατεί στα όρια της πραγματικότητας και της φαντασίας. Τα περί "υγρασίας" στον ήχο και κάτι τέτοια γίνονται αντιληπτά μόνο με χρήση LSD...
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150728_084054.jpg Εμφανίσεις:  338 Μέγεθος:  158,6 KB


    Η πρώτη δοκιμή με τις ανορθώτριες λυχνίες σε λειτουργία. Δεν αξίζει τον κόπο η ανόρθωση με αυτές λόγω υπερβολικής καταναλωσης ισχύος κλπ. Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείτε ποτέ με αυτές.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150726_172006.jpg Εμφανίσεις:  314 Μέγεθος:  144,8 KB

    Το καπάκι από κάτω. Σχεδιασμός στον υπολογιστή και κοπή σε Leizer.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  IMG_20150828_135508.jpg Εμφανίσεις:  323 Μέγεθος:  146,6 KB

    Λυχνίες: 6Π14Π-ΕΡ (10.000 ώρες λειτουργίας με χρυσό grid....) X8 (μεγάλος πόνος...)
    ----------6N2Π-ΕΡ (10.000 ώρες λειτουργίας με χρυσό grid....) X2
    ----------Μετασχηματιστές εξόδου ιδιοκατασκευής με εξωτικά μονωτικά..(πόνος)
    ----------Μετασχηματιστές τροφοδοσίας: Γιατράς (σταθερή αξία..)
    ----------Σασί-μεταλικά μέρη κατασκευής: ιδιοκατασκευή με υλικό τον ανοξείδωτο χάλυβα
    ----------Κουμπιά απο βακελίτη (αρχαία από το περασμένο Ham Fest)

    Σχεδιασμός: Όπως εύστοχα παρατήρησε κάποιος εδώ μέσα, ήθελα να παντρέψω το κλασικό με το μοντέρνο. Υπήρχαν πολλές ιδέες- και υπάρχουν και άλλες- που τριγύριζαν στο μυαλό μου. Τελικά μετά από πολυ σβήσε γράψε υλοποιήθηκε η ιδέα που σας παρουσίασα. Βοήθησε ότι υπήρχαν πολλές οπτικές μνήμες από τα "πειρατικά" μου χρόνια παρέα με τον παιδικό μου φίλο, τον Steaven Seagal των μεσαίων (ΤΗ)... ο οποίος μάλιστα με προέτρεψε να ασχοληθώ ξανά με "τα παλιά".

    Θεωρώ ότι σε τέτοιες κατασκευές το κύκλωμα είναι κάτι που αλλάζει εύκολα ανά πάσα στιγμή και αυτός ήταν ο λόγος που διάλεξα κάτι εύκολα υλοποιήσιμο χωρίς την άμεση ανάγκη χρήσης οργάνων μέτρησης. Σίγουρα θα πρέπει κάποια στιγμή να γίνει ό έλεγχος τουλάχιστον για την αρνητική ανάδραση.

    Πώς ακούγεται (χωρίς καμία αλλαγή στις τιμές των εξαρτημάτων του σχεδίου με μόνη διαφορά την Ultra Linear συνδεσμολογία): Η διαφορά γίνεται αμέσως αισθητή. Ο ήχος "απλώνει" είναι ζεστός, με λεπτομέρειες , ισορροπημένος, οι φωνές ξεχωρίζουν, τα όργανα της ορχήστρας είναι διακριτά, τα μπάσα γλυκά και διακριτικά στην σωστή ένταση, οι υψηλές πεντακάθαρες στην σωστή ένταση. Γενικά βαθμολογείς τον μηχανικό ήχου της κάθε παραγωγής.
    Θεωρώ ότι και 2Χ10W είναι αρκετά για να ακούσεις μουσική χαλαρός και με το ποτάκι σου... Δεν χρειάζεται παραπάνω.

    Κάπου εδώ τελείωσε η παρουσίαση της κατασκευής. Υπήρξαν αμέτρητες κατασκευαστικές λεπτομέριες αλλά προτίμησα να εστιάσω στις πιο σημαντικές.

    Ενα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους σας, για τα καλά σας λόγια. Ηταν μια επιβεβαίωση για μένα γιατί αυτός ο ενισχυτής είναι ταγμένος και αφιερωμένος στον έναν από τους τρεις γιούς μου τον Τάσο ο οποίος αγαπά την μουσική, την φυσική και τα μαθηματικά. Ήταν ένας τρόπος να του δείξω τι μπορεί να κάνει με αυτά που αγαπά.

    Χρήστος Δαφαλιάς
    SV1BAL

    Υ.Γ.
    Πρέπει να γίνει και η βάπτιση του ενισχυτή. Έχω κάτι στο μυαλό μου αλλά κάθε πρόταση δεκτή. Περιμένω τον νονό...

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη daffygr : 01-09-15 στις 13:29

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον daffygr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    CybEng (01-09-15)

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Μπράβο Χρήστο, εξαιρετική δουλειά !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  7. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    ΑΡΜΟΣΙΣ
    είναι καλό;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη daffygr
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΡΜΟΣΙΣ
    είναι καλό;

    Καλό ακούγεται. Έξυπνο. Να δούμε και άλλες προτάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    Nos Audio Labs με γραμματοσειρα όπως παρακάτω
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Untitled.jpg Εμφανίσεις:  101 Μέγεθος:  17,2 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  10. #39
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daffygr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Οι τέσσερις μεγάλοι πυκνωτές είναι από teflon ρωσικής κατασκευής και μάλιστα κατασκευασμένοι για το ρωσικό διαστημικό πρόγραμμα (τις παλιές εποχές). Δεν παίξανε καλά και αντικαταστάθηκαν από απλούς πολυπροπυλενίου με σαφώς καλύτερα αποτελέσματα. Συμβουλή: μην ψάχνετε για εξωτικούς πυκνωτές σύζευξης που η βελτίωση ποιότητας ήχου ακροβατεί στα όρια της πραγματικότητας και της φαντασίας. Τα περί "υγρασίας" στον ήχο και κάτι τέτοια γίνονται αντιληπτά μόνο με χρήση LSD...
    Η πρώτη δοκιμή με τις ανορθώτριες λυχνίες σε λειτουργία. Δεν αξίζει τον κόπο η ανόρθωση με αυτές λόγω υπερβολικής κατανάλωσης ισχύος κλπ. Η γνώμη μου είναι να μην ασχοληθείτε ποτέ με αυτές.
    .
    Και όμως φιλε μου υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μεγάλα αυτιά
    Η χρήση ανορθώτριας λυχνίας λόγω της εσωτερικής αντίστασης της η οποία είναι από 200-300ωμ, παρουσιάζει μια απώλεια τάσης συνήθως πάνω απο 40 βολτ
    Εστω λοιπόν ότι υπολογίσουμε αυτήν την απώλεια και έχουμε δυο ίδιους ενισχυτές, με την ίδια τάση τροφοδοσίας ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ

    Γιατι????
    Είναι απλό η μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση της πηγής, έχει σαν αποτέλεσμα την πιο ήπιας μορφής ψαλιδισμού στον κόρο, με αποτέλεσμα οι αρμόνικες κυρίως ισχυρά αναπαραγόμενες 2-3η, να είναι πιο ευχάριστες.. Ειδικά δε σε μουσικά όργανα, γίνεται αντιληπτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Μέλος Το avatar του χρήστη daffygr
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    80

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p.gabr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως φιλε μου υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μεγάλα αυτιά
    Η χρήση ανορθώτριας λυχνίας λόγω της εσωτερικής αντίστασης της η οποία είναι από 200-300ωμ, παρουσιάζει μια απώλεια τάσης συνήθως πάνω απο 40 βολτ
    Εστω λοιπόν ότι υπολογίσουμε αυτήν την απώλεια και έχουμε δυο ίδιους ενισχυτές, με την ίδια τάση τροφοδοσίας ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΑΚΟΥΣΜΑ

    Γιατι????
    Είναι απλό η μεγαλύτερη εσωτερική αντίσταση της πηγής, έχει σαν αποτέλεσμα την πιο ήπιας μορφής ψαλιδισμού στον κόρο, με αποτέλεσμα οι αρμόνικες κυρίως ισχυρά αναπαραγόμενες 2-3η, να είναι πιο ευχάριστες.. Ειδικά δε σε μουσικά όργανα, γίνεται αντιληπτό
    Δεν εχω ασχοληθει με μουσικα οργανα για να γνωριζω λεπτομερειες. Αυτο που λες θα το δοκιμασω για να μου φυγει και εμενα η περιεργεια μιας και υπαρχει η δυνατοτητα. Μεγαλα αυτια δεν εχω κυμαινονται στο μεσο ορο. Αν η διαφορα ειναι τοσο αισθητη στα δικα μου αυτια παντα θα υιοθετησω αυτη τη λυση. Παντως μερικα πραγματα μαλλον ειναι υποκειμενικα οφειλουμε να παραδεχτουμε αλλα υπαρχουν και οι ανθρωποι που ικανοποιουνται με απλα πραγματα και καποιοι δεν σταματουν ποτε. Ανηκω στους πρωτους και εξεφρασα την γνωμη μου. Αλλωστε και με αυτο που ασχοληθηκα για μενα ηταν υπερβαση λογω περιορισμενου χρονου.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή ενισχυτή με λυχνίες ECC81 ECC83 EL84
    By anesmidas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-22, 12:23
  2. ΛΑΜΠΑΤΟΣ 2Χ10 EL84 P-P
    By marougos in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-19, 07:32
  3. EL84 pincode
    By amiga in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 18:22
  4. EL84-EL504 ΣΤΑ AM
    By 582 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-08, 08:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας