Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Mosfet και κυματωση τασης τροφοδοσιας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή Mosfet και κυματωση τασης τροφοδοσιας

    Σε ενα switching κυκλωμα που κανω, βλεπω καποια spike στην εξοδο και υποψιαζομαι οτι φταιει η κυματωση που βγαζει το τροφοδοτικο μου.

    H ταση τροφοδοσιας ερχεται απο ενα switching τροφοδοτικο 12V/5A , μαρκα 'μ'εκαψες' . Η συχνοτητα που ανοιγοκλεινω το Μοsfet ειναι στα 20kHz και το Mosfet ειναι το IRF4905.

    Σαν φορτιο εχω βαλει μια αντισταση 67Ω.


    Καμια ιδεα; Εβαλα και πυκνωτη 10uF αλλα δεν αλλαξε κατι αισθητα. Εβαλα εναν απλο ηλεκτρολυτικο, παρολο που εχω και τανταλιου στα 10uF αλλα δεν ειχα χρονο να τον δοκιμασω (αυριο).





    Αριστερα η ταση στο φορτιο , δεξια η ταση τροφοδοσιας.

    aaaaaaacc.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 31-08-15 στις 00:25

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SavKok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ενα switching κυκλωμα που κανω, βλεπω καποια spike στην εξοδο και υποψιαζομαι οτι φταιει η κυματωση που βγαζει το τροφοδοτικο μου.

    H ταση τροφοδοσιας ερχεται απο ενα switching τροφοδοτικο 12V/5A , μαρκα 'μ'εκαψες' . Η συχνοτητα που ανοιγοκλεινω το Μοsfet ειναι στα 20kHz και το Mosfet ειναι το IRF4905.

    Σαν φορτιο εχω βαλει μια αντισταση 67Ω.


    Καμια ιδεα; Εβαλα και πυκνωτη 10uF αλλα δεν αλλαξε κατι αισθητα. Εβαλα εναν απλο ηλεκτρολυτικο, παρολο που εχω και τανταλιου στα 10uF αλλα δεν ειχα χρονο να τον δοκιμασω (αυριο).





    Αριστερα η ταση στο φορτιο , δεξια η ταση τροφοδοσιας.

    aaaaaaacc.jpg
    Καλημέρα Σάββα,

    Για την κυμάτωση σε υψηλές συχνότητες αποτελεσματικά είναι τα φιλτρα τύπου LC. Το πηνίο δεν είναι critical. Ξήλωσε κανένα από παλιό τροφοδοτικό PC. Βάλε ένα πηνίο σε σειρά και ένα πυκνωτή παράλληλα στο τέλος (πάνω από 100uF, μην κάνεις τσιγκουνιές). Καταλαβαίνεις βέβαια ότι για μένα αυτά δεν είναι καν spikes

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Καλημερα Χρονη,

    Dejavu , παλι συζητηση για mosfet ! χαχα


    Spikes πιο πολυ σαν σχημα Δεν ειναι να με ανησυχει αλλα σκεφτηκα οτι αν το κανει αυτο στα 100-200mA , τι θα γινει στα 1A ;
    ( 1Α θα ειναι η εξοδος και αν) . Οποτε εκανα μερικες μετρησεις στα 0.5A, με το που βαζω πυκνωτη στη ταση τροφοδοσιας περιοριζεται αρκετα.

    Δεν ηθελα να καταφυγω σε LC γιατι θα υπαρχει LC ετσι και αλλιως για το κομματι του Buck Converter.

    Εφοσον δε βλεπω διαφορα οσο αυξανω το φορτιο, λεω να καταφυγω σε πυκνωτη απλα.Οπως ειπες δεν ειναι καν spikes..

    Aνεβαζω και μερικες φωτο.

    Photo1: Με πυκνωτη 470uF ηλεκτρολυτικο ή 10uF τανταλιου
    Photo2: Το υποτιθεμενο spike με πυκνωτη
    Photo3: Το σημα χωρις πυκνωτη



    me_C.jpgspike.jpgxwris_C.jpg




    Χρονη την περιπτωση να φταιει το switching τροφοδοτικο την αποκλειεις; Το ιδανικο θα ηταν να παρω μετρησεις και με απλο τροφοδοτικο αλλα δεν εχω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Δύσκολο μου φαίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Βέβαια με τόσα που μου έχουν συμβεί κατά καιρούς δεν το αποκλείω. Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπαταρίες;
    Δεν υπάρχει πιο "καθαρή" πηγή. Αν δεν έχεις μολύβδου, βάλε αλκαλικές ή τίποτα λιθίου (x2). Ότι υπάρχει στο "stock". Έτσι και αλλιώς για την δοκιμή είναι. Πάντως η κυμάτωση του τροφοδοτικού δεν είναι κακή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Α! Σημαντικό. Μήκος καλωδίου από τροφοδοτικό μέχρι πλακέτα; Αν είναι 1-2 μέτρα ίσως γι αυτο βελτιώνεται με τον πυκνωτή πάνω στην πλακέτα. Είναι θέμα απόζευξης τροφοδοσίας. Ουσιαστικά αντισταθμίζεις την αυτεπαγωγή των καλωδίων ("μεταφέρεις" την τροφοδοσία πιο κοντά στο κύκλωμα)

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    savkok επειδη ερασιτεχνικά θελω και εγω να κατασκευασω ενα switching τροφοδοτικο ισχυος (περιπου 60-100watt), και βαρεθηκα να παιζω με το mc34063 που εχει χαμηλα ορια και ειναι αδυναμο, μπορεις να μου στειλεις πριβε το σχηματικο που δοκιμάζεις? Αν δεν γινεται ολα καλα κατανοητο

    εδω και καιρο μαζευω εξαρτηματα απο χαλασμενα τροφοδοτικα υπολογιστη οπως fast switching mosfet, μετασχηματιστες υψηλης συχνοτητας, ελεγκτες αλλα δεν εχω βρει ενα σχηματικο διαχειρισιμα απλοικο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δύσκολο μου φαίνεται να είναι το τροφοδοτικό. Βέβαια με τόσα που μου έχουν συμβεί κατά καιρούς δεν το αποκλείω. Γιατί δεν δοκιμάζεις με μπαταρίες;
    Δεν υπάρχει πιο "καθαρή" πηγή. Αν δεν έχεις μολύβδου, βάλε αλκαλικές ή τίποτα λιθίου (x2). Ότι υπάρχει στο "stock". Έτσι και αλλιώς για την δοκιμή είναι. Πάντως η κυμάτωση του τροφοδοτικού δεν είναι κακή.

    Θα δω τι εχω, εχω σιγουρα στα 7.2V ni-MH απο τη πτυχιακη και το RC car , φορτιζω και βλεπουμε

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από f_chronis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α! Σημαντικό. Μήκος καλωδίου από τροφοδοτικό μέχρι πλακέτα; Αν είναι 1-2 μέτρα ίσως γι αυτο βελτιώνεται με τον πυκνωτή πάνω στην πλακέτα. Είναι θέμα απόζευξης τροφοδοσίας. Ουσιαστικά αντισταθμίζεις την αυτεπαγωγή των καλωδίων ("μεταφέρεις" την τροφοδοσία πιο κοντά στο κύκλωμα)

    Μπριζα - τροφοδοτικο 1 μετρο το πολυ.
    Τροφοδοτικο - ραστερ 20 εκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 31-08-15 στις 12:18

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    savkok επειδη ερασιτεχνικά θελω και εγω να κατασκευασω ενα switching τροφοδοτικο ισχυος (περιπου 60-100watt), και βαρεθηκα να παιζω με το mc34063 που εχει χαμηλα ορια και ειναι αδυναμο, μπορεις να μου στειλεις πριβε το σχηματικο που δοκιμάζεις? Αν δεν γινεται ολα καλα κατανοητο

    εδω και καιρο μαζευω εξαρτηματα απο χαλασμενα τροφοδοτικα υπολογιστη οπως fast switching mosfet, μετασχηματιστες υψηλης συχνοτητας, ελεγκτες αλλα δεν εχω βρει ενα σχηματικο διαχειρισιμα απλοικο...


    Ειναι παρομοιο με το post #22 που ποσταρε το παιδι.Μου ανοιξε την ορεξη.

    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post721757

    Βεβαια θελει μικροαλλαγες , θα το σχεδιασω και θα το ανεβασω.Για αρχη με νοιαζει το closed loop και οχι τοσο η ισχυς. Τωρα μη με βαζεις ιδεες για τροφοδοτικο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 31-08-15 στις 12:26

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Χρονη δοκιμασα και με μπαταρια 7V, και παραμενει το ιδιο προβλημα.


    EDIT:


    Το προβλημα ερχεται απο τον μΕ και απλα μεγαλωνει στην πορεια ή κατι γινεται με το παλμογραφο !

    Βλεπω μικρα spike στο σημα του μΕ των 3.3V. Ελπιζω να μην ειναι προβλημα παλμογραφου ή prob , ουτε 10 μερες δε τον εχω.



    ccccile0.jpgeffFile0.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SProg : 31-08-15 στις 14:48

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Άυξησε λίγο την αντίσταση πύλης. Το τεστάρεις σε breadboard; Παίξε και με κανένα από αυτα τα φίλτρα:snubber.png

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Mosfet και ψυκτρα
    By blackgar in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-15, 16:13
  2. Τρανζίστορ και Mosfet ως διακόπτες
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 20:45
  3. Γνώστης Mosfet και κυκλωμάτων LC
    By cris_thess in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 20:29
  4. Mosfet και ποδαράκια
    By makoulis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-11, 23:31
  5. MOSFET F3055L και καπνογόνο
    By panagiotis.p in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-10, 15:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας